Listwy przypodłogowe rodzaje, montaż listew przypodłogowych

listyw-przypodłogowe rodzaje

Montaż listew przypodłogowych sprawia, że podłoga i ściany są estetycznie wykończone, a całe wnętrze jest dopięte na ostatni guzik. Jednak ich montaż przyprawia o ból głowy wiele osób. W artykule poniżej postaramy się wyjaśnić jak zamontować listwy przypodłogowe krok po kroku.

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy zależy nam na gotowym produkcie, czy też chcemy kupić listwy do malowania. I tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo dużego wyboru wzorów i kolorów trudno jest idealnie dopasować jej barwę do koloru ścian, szczególnie jeśli jest on nietypowy, np. zamówiliśmy farbę z mieszalnika. Większość osób dopasowuje listwy do podłogi, jednak w niskich pomieszczeniach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie ich do ściany i co sprawi, że nie „skróci” się jej wysokość. I właśnie w takim pomieszczeniu powstaje problem dopasowania do ścian. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku bardzo małych pomieszczeń, w których lepiej jest „nie obrysowywać” podłogi, a więc powinna ona mieć kolor idealnie dobrany do podłoża lub ścian. W takiej sytuacji właśnie warto wybrać. W pomieszczeniach z lakierowanymi meblami doskonale sprawdzają się te gładkie i w połysku. A dla fanów klasycznych wnętrz laminowane imitujące wybrane gatunki drewna.

Rodzaje listwe przypodłogowych,czyli kilka pomysłów na wykończenie ścian i podłogi

  • Listwy PCV, które powstają z polichlorku i można je stosować do podłóg drewnianych i laminowanych. Obok niskiej ceny ich największą cechą jest duża elastyczność, dzięki czemu możemy ukryć nierówną podłogę i inne niedociągnięcia techniczne ścian lub podłogi. Ponadto ich montaż jest bardzo prosty dzięki specjalnemu systemowi połączeń i mocowań. Są to jedne z niewielu listew wielokrotnego użytku, co oznacza, że w każdej chwili możemy je zdemontować i ponownie założyć po przemalowaniu lub wytatuowaniu ścian. Dodatkowo wyglądają naprawdę estetycznie i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Można je dostać w wielu kolorach, a nawet wzorach. Ale to nie wszystko, w środku mają kształt litery c, a w pustej przestrzeni można ukryć wszystkie kable i inne instalacje.
  • Listwy przypodłogowe MDF są stosowane już wielu lat, występują w kilku szerokościach, kształtach i wzorach i kolorach. Najlepiej prezentują się w aranżacjach klasycznych i glamour. Są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania niż poprzednie. Niestety ich demontaż nie należy do łatwych i może się skończyć uszkodzeniem listwy lub ściany. Najczęściej są one mocowane na klej montażowy, wkręty lub gwoździe. Nie można też ich przemalować, zbyt cienka okleina nie pozwala na zmatowienie powierzchni, z kolei z nie zmatowionych odpada farba, zanim jeszcze dobrze wyschnie.
  • Listwy polistyrenowe — przypominają te ze styropianu, są odporne uszkodzenia i wyjątkowo twarde, dlatego nie trzeba się obawiać ich uszkodzenia. W sprzedaży dostępne są tylko w kolorze białym, ale bez problemu możemy pomalować na dowolny kolor, który potem można pokryć innym bez konieczności skrobania poprzedniego.<
  • Taśmy przypodłogowe to nic innego jak imitacja listew, jej największą zaletą jest cena i bardzo łatwy montaż. Taka taśma pokryta klejem, więc wystarczy ją tylko dołożyć w odpowiednim miejscu, docisnąć i gotowe. Te najłatwiej jest dopasować do nierównej ściany i podłogi. Niestety są znacznie mniej elegancki niż te z innych materiałów, ale we wnętrzach, w których budowniczowie zapomnieli skorzystać z poziomicy podczas wznoszenia ścian i ściągania robienia wylewek, często okazują się jedynym możliwym rozwiązaniem.
  • Listwy drewniane, czyli najpopularniejsze i najstarsze, najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się drewno z iglaków. Są dostępne w kilku wersjach, najpopularniejsza z nich to ćwierćwałek, te bardziej nowoczesne są nieco szersze i wklęsłe, a do bardziej wymagających wnętrz polecamy trójkątne. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnej zmiany koloru, zabezpieczenie ich bezbarwnym lakierem w połysku lub macie. Ostatnie rozwiązanie najbardziej pasuje do wnętrz wykonać różnych drewnianymi elementami. Nie są wprawdzie tak elastyczne, jak listwy PCV, ale sprytny majsterkowicz, dopasuje je do krzywej ściany, spiłowując spód lub część przylegającą do ściany. Drewniane cokoliki wytrzymają znacznie dłużej niż wszystkie inne, a co najważniejsze można je odnowić za pomoc papieru ściernego i pomalować od na nowy kolor.
  • Listwy ożebrowane powstają z tworzywa PCV o wysokiej elastyczności i są dedykowane jako wykończenie pomieszczeń, których podłoga została pokryta wykładziną. Ich głównym zadaniem jest ustabilizowanie wykładziny. Ponadto doskonale maskują nierówny brzeg wykładziny i co najważniejsze bardzo ładnie wykładają się na nierównych ścianach i podłogach.
  • Listwy przypodłogowe stalowe, czyli listwy do zadań specjalnych, powstają z aluminium i stali. Początkowo stosowano je wyłącznie w pomieszczeniach biurowych. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością w domach, montuje się je na przedsionkach, wąskich korytarzach, w kuchni, łazience czy pokojach dziecięcych. Charakteryzują się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, co daje im przewagę nad tymi z innych materiałów.
  • Listwy na wymiar z płyty meblowej laminowanej lub listwy z lakieru, czyli takie, które zamawiamy u stolarza wykonującego zabudowę. Najczęściej są to po prostu paski listwy o wybranej wysokości, w tym samym kolorze i wzorze co meble. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w kuchni, gdzie na pierwszym planie widać właśnie fronty kuchenne, a także w salonie, jeśli czy na przedpokoju. Na ogół najlepiej się one prezentują, w pomieszczeniach, w których meble są nie tylko elementem wyposażenia, ale też dekoracją. Takie rozwiązanie polecamy również w przypadku ścian lub podłóg, które mają nietypowy wzór i kolor i trudno jest dopasować do nich listwy.
  • Samodzielny montaż listew przypodłogowych, dlaczego warto samodzielnie przyczepić listwy przypodłogowe?

    listwy przypodłogowe

    Na potrzeby artykułu przeanalizowaliśmy, jak wyglądają w praktyce różne rodzaje listew przypodłogowych i ich montaż. I tutaj czekała na nas niemiła niespodzianka. W mieszkaniach z podłogą, która nawet nieznacznie nie trzyma pionu, profesjonaliści zamontowali listwy do pionu. W praktyce powstały szpary różnej wielkości, w których gromadzi się kurz, ponieważ tylko w kilku przypadkach zostały one zamaskowane silikonem. Zdecydowanie lepiej wypadł natomiast ich „nieprofesjonalny” montaż. Wykonywany własnoręcznie przez właścicieli mieszkań i domów, którzy zadali sobie trud, żeby dopasować cokoły do podłogi, a ewentualne szpary zamaskować. Ci drudzy nie obawiali się przeciąć listew, spiłować ich lub zeszlifować, żeby te idealnie przylegały do podłoża. A jeśli było to niemożliwe, zadali sobie trud, żeby znaleźć spoiwo w kolorze podłogi lub ścian i zabezpieczyć szczelinę przed gromadzeniem się kurzu i innych zanieczyszczeń. Można to zrobić silikonem, fugą, lub poświęcić jedną listwę i dociąć brakujący fragment. Nie będzie to łatwe, ale warto się pobawić, żeby pomieszczenie wyglądało estetyczne. Zatem, jeśli chcecie mieć perfekcyjnie połączone ściany z podłogą, warto zająć się tym osobiście.

    Montaż Listew przypodłogowych, jak najlepiej zamontować listwy przy podłodze?

    Montaż listew przypodłogowych można wykonać na wiele sposobów, które dopasowujemy do swoich umiejętności i materiału, z którego zostały wykonane ów listwy. Wiele osób wybiera montaż na klej, jednak uwaga należy wybrać bardzo dobry klej, ponieważ przy nawet najmniejszym uderzeniu będą one odpadały od ściany i odstawały. Kolejna możliwość to magnesy jest to bardzo praktyczna metoda, ponieważ w razie potrzeby bez problemu można je zdemontować, nie niszcząc żadnej z powierzchni. Kołki i gwoździe to już metoda dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów, wymagająca wiercenia. Sposób montażu należy jednak dopasować nie tylko do swoich umiejętności, ale też do rodzaju samych listew. Zanim dopasuje metodę montażu, warto przeanalizować pomieszczenie, w którym będziemy wykonywać wspomniany montaż. Pierwszy problem do nierówna wylewka, z którą spotykamy się w większości domów i mieszkań, nawet tych nowo wybudowanych. Jeśli więc nie chcemy, nieestetyczne szczeliny między podłogą a listwą warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego jest ona wykonana, oraz nad metodą montażu. W przypadku małych odchyleń od poziomu, poza wykonanymi z płyty MDF (tutaj trzeba uważać na okleinę), można je dopasować. Większość z nich można delikatnie wygiąć lub w przypadku tej z drewna i polistyrenowej delikatnie pod szlifować od spodu i dopasować do nierównej podłogi. Duże odchylenia najłatwiej będzie nam zamaskować, stosując listwy PCV, które charakteryzuje duża elastyczność, oraz taśmy przypodłogowe, które można docinać i sztukować. Oczywiście jest to „koronkowa” i żmudna praca, ale nie musimy się martwić, że pozostanie szczelina między podłogą a listwą.

    listwy przypodłogowe montaż

    Na co montujemy listwy przypodłogowe?

  • Montaż na klej to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią, nie potrafią lub nie chcą wiercić ścian. W tym celu zawsze stosujemy klej montażowy, czyli jeden z mocniejszych na rynku. Jednak uwaga w przypadku ścian, które nie trzymają pionu i listew o małej elastyczności mogą one prężyć i odpadać. Do wyboru mamy trzy możliwości, wybrać inną metodę montażu, zeszlifować listwę, tam, gdzie ściana jest wybrzuszona lub zastosować więcej kleju, w miejscu, gdzie jest wklęsła. W tym ostatnim przypadku gruba warstwa kleju pomiędzy ścianą a listwą będzie widoczna. Jednak kiedy klej zastygnie, można spróbować go zamalować lub zamaskować ściętym paskiem listwy. Będzie z tym trochę zabawy, ale wykańczanie krzywych ścian wymaga kreatywności.
  • Montaż na kołki jest jednym z najsolidniejszych, nawet podczas uderzenia czy generalnych porządków cokoliki pozostaną na miejscu. Jednak ta metoda jest dedykowana do domów z prostymi ścianami i taką też podłogą. Jednak, żeby wykonać montaż prawidłowo, musimy wiedzieć, jak rodzaj tynku znajduje się na ścianach i jaką ma grubość. I tak te z klasycznym wymagają zastosowania kołków 2-centymetrowych. Przy doborze ich długości bierzemy pod uwagę grubość tynku, w tym wypadku powinno to być około 1,5 cm oraz grubość listwy.
  • Montaż listwy do ściany karton gipsowej wykonujemy również kołkami, ale dedykowanymi do tego rodzaju ścian. Kupujemy dyble, do ścian ceramicznych (z pustaków pomarańczowych i cegły dziurawki) stosujemy kołki do pustych przestrzeni.
  • Niewielkie szczeliny między ścianą a listwą oraz listwą a podłogą możemy wypełnić akrylem lub silikonem. Takie rozwiązanie zapobiega przedostawaniu się kurzu w miejsce, trudne do czyszczenia, a także wody wilgoci podczas mycia podłogi.

    Komentarze

    Salvador882
    Ogólnie to robię sobie białe listy!Tak poza tym to pomogł mi ten artykuł.