Kwiaty na balkonie - jakie gatunki wybrać?

Pelargonie, petunie, surfinie i smagliczka to najczęściej spotykane kwiaty na balkonie. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie mini ogrodu na niewielkim miejskim balkonie. Zielone ściany, kolorowe ukwiecone kaskady, sprawiają, że chętniej na nim przebywamy i szybciej odpoczywamy.

Gęsty dywan kwiatów na balkonie to marzenie wielu osób, jedni wybierają tradycyjne skrzynki balkonowe, którymi przyozdabiają balustradę, inni decydują się na zieloną ścianę i pionowy ogród na miejskim balkonie, a jeszcze inni niewielką przestrzeń balkonu pragną zmienić w tradycyjny miniaturowy ogródek. W każdym z przypadków kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór roślinności. Nie wszystkie kwiaty będą rosły na balkonie południowym i nie wszystkie rośliny sprawdzą się na balkonie północnym. Zanim zaczniesz aranżację swojego balkonu, sprawdź jakie gatunki roślin najlepiej będą rosły na twoim balkonie.

Kwiaty na balkonie o każdej porze roku

Kiedyś kwiaty na balkonie pojawiały się tuż po zimnych ogrodnikach (12-14 maja), czyli ostatnich przymrozkach. Natomiast niektórzy miłośnicy zieleni zaczynali balkonowe uprawy już wczesną wiosną i na tych kilka chłodnych dni zabierali kwiaty do domu. Obecnie bardzo modne są całoroczne zimozielone rośliny, które są mrozoodporne i pozostają zielone przez całą zimę. Na wiosnę takie krzewy i kłącza ozdabia się kolorowymi kwiatami. Zaletą takiego zagospodarowania balkonu jest zielona baza dla wielobarwnych kwiatów oraz duża oszczędność, ponieważ zimozielone rośliny są wieloletnie i odpowiednio pielęgnowane będą nas cieszyć przez wiele lat. Ich uzupełnieniem mogą być kwitnące rośliny jednoroczne, wieloletnie lub cebulki, które na czas zimy należy przechowywać w ciepłym i ciemnym miejscu.

Jak wybrać kwiaty na balkon?

Wybierając gatunki roślin na balkon, pamiętaj, że różne kwiaty mają różne wymagania. Na każdym balkonie panuje określony klimat, do którego należy wybrać rośliny o podobnych wymaganiach. Są kwiaty balkonowe, które najpiękniej rosną w zacienionych i wilgotnych miejscach oraz takiej, dla których najlepsze będzie nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko.

Odpowiedni dobór roślinności na balkon to połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednie rozmieszczenie. Na niewielkiej przestrzeni należy zadbać o to, żeby kwiaty nie zabierały cennej powierzchni, co nie oznacza, że musisz z nich zrezygnować. Do wyboru mamy pnące kwiaty, które doskonale sprawdzają się na małym balkonie, oraz rozłożyste, które szybko rozrastają się na boki i najlepiej prezentują w dużych donicach.

Jak hodować kwiaty na balkonie południowym

Balkon południowy to miejsce wyjątkowo nasłonecznione, w ciągu dnia temperatura na takim balkonie jest bardzo wysoka. Idealnym wyborem będą więc rośliny, które lubią słoneczne stanowisko i nie potrzebują dużo wody. Do wyboru mamy rodzime gatunki oraz egzotyczne, które naturalnie rosną w zbliżonych warunkach i znacznie lepiej znoszą wysokie temperatury. Aranżując południowy balkon, zacznij od rozmieszczenia roślinności. Jeśli każda ze ścian w czasie gdy słońce najmocniej świeci, jest ciepła, musisz zrezygnować z pionowego ogrodu, czyli pergoli przy ścianie z pnącymi kwiatami. A szkoda to duża oszczędność miejsca i oszałamiający efekt. Bez względu na to, jakie kwiaty na balkonie zasadzisz, wybierz duże najlepiej kwadratowe lub okrągłe donice w jasnym kolorze. Tradycyjne czarne i brązowe skrzynki balkonowe bardzo się nagrzewają, a korzenie znajdują się blisko wąsko rozmieszczonych nagrzanych ścianek skrzynki. Wybierając duże donice, unikniesz przesuszenia korzeni. Kwiaty na południowym balkonie obowiązkowo podlewamy dwa razy dziennie, rano, zanim słońce zacznie mocno dogrzewać oraz po południu, kiedy słońce jest słabsze. Podlewanie roślin w pełnym słońcu zwiększa parowanie i najczęściej odparowuje nie tylko woda, którą podaliśmy roślinę, ale również ta, która była w ziemi.

Na małym południowym balkonie, na który nie masz miejsca na duże donice, wygospodaruj tylko jeden zakątek, w którym ustawisz piętrowe donice, z pnącymi kwiatami. W ten sposób na niewielkiej powierzchni stworzysz kwiecisty wodospad. Innym rozwiązaniem są szerokie skrzynki ogrodowe na barierce, które w największe słońce będzie trzeba zdejmować lub osłaniać. Inną możliwością jest aranżacja pionowego ogrodu i duży parasol przeciwsłoneczny, którym osłonisz rośliny i ścianę przed słońcem.

Jakie kwiaty na południowy balkon?

  • Surfinia, czyli pnąca odmiana petunii, to roślina, która występuje w wielu kolorach, w sprzedaży są również surfinie z dwu lub trzy kolorowymi płatkami kwiatów. Płatki surfinii najczęściej mają barwę cyklamenową (kolor pomiędzy fuksją a amarantem), żółtą, białą, kremową, liniową, jasnoróżową, czerwoną, granatową, a ostatnio pojawiły się w sprzedaży dwukolorowe surfinie fioletowo białe, czerwono żółte, a nawet biało szare. Regularnie podlewana i nawożona surfinia ma długość 2-3 metrów. W przypadku surfinii bardzo ważne jest, żeby delikatne kwiaty nie dotykały nagrzanych powierzchni, a przekwitnięte kwiaty należy obrywać. Odpowiednio pielęgnowana surfinia odwdzięczy się setkami pięknych kwiatów. Wadą tej rośliny jest mała odporność na wiatr i deszcz, które strącają kwiaty i dziurawią liście rośliny. Na wysoko położonym balkonie surfinię można hodować w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru, ale i tak warto roślinę chować przed burzą, silnymi opadami deszczu i gradem. Jeśli chcemy cieszyć się piękną surfinią na balkonie od wiosny do wczesnej jesieni, należy pamiętać o regularnym podlewaniu (rano i wieczorem). Przesuszona surfinia, mimo że odbije, kiedy zostanie ponownie nawodniona, roślina stanie się bardziej podatna na choroby pochodzenia grzybiczego, a także szkodniki.
  • Petunia, a dokładniej odmiana Million Bells oraz Calibrachoa to rośliny o drobnym ukwieceniu przypominającym dzwonki. Petunia najczęściej występuje w kolorze różowym, czerwonym, różnych odcieniach fioletu, pomarańczowym, żółtym, kilka sezonów temu pojawiły się petunie o wielobarwnych kwiatach. Zarówno Million Bells, jak i Calibrachoa to odmiany, które lubią stanowiska bardzo nasłonecznione, jak również półcieniste. W pierwszym przypadku petunie należy obficie podlewać dwa razy dziennie, najlepiej wczesnym rankiem i wieczorem. Nawożenie jest wskazane nie częściej niż raz w tygodniu i czynność tą wykonujemy podczas wieczornego podlewania, ponieważ mocne słońce w połączeniu z nawozem może ją spalić.
  • Pelargonia rabatowa to roślina, która dorasta do 50 cm wysokości, lubi stanowiska słoneczne i na południowym balkonie wymaga obfitego podlewania 2 razy dziennie. Pelargonia lubi podłoże delikatnie torfowe najlepiej torf wymieszany z piachem. Podczas nawadniania rośliny nie należy moczyć jej liści, ponieważ zaczną gnić a roślina chorować. Ze względu na swój rozmiar pelargonia rabatowa nie nadaje się na mały balkon w blokach, ale na pokaźnych rozmiarów taras.
  • Pelargonia bluszczolistna podobnie jak jej poprzedniczka lubi stanowiska słoneczne i lekko kwaśną glebę. Roślina na balkonie południowym wymaga obfitego podlewania dwa razy dziennie. Pelargonia bluszczolistna to odmiana pnąca, która występuje w wielu kolorach od pudrowego różu przez krwistą czerwień po bordo.
  • Begonia to kolejna roślina, która doskonale sprawdzi się na południowym balkonie, kwiaty kilku begonii obok siebie tworzą uroczy dywan w skrzynkach balkonowych. Uprawiając Boginię, warto pamiętać, że nawet w nasłonecznionym stanowisku roślinę należy podlewać do ziemi i nie należy moczyć jej liści ani kwiatów.
  • Szałwia błyszcząca to roślina, która najlepiej rośnie w pełnym słońcu, regularnie podlewana tworzy przepiękny czerwony krzew ze stożkowatym kwiatostanem. Szałwię można sadzić w skrzynkach balkonowych, jednak ze względu na szybki wzrost zdecydowanie lepiej będzie się prezentować w stojącej donicy lub gazonie jako centralny element kwiecistej kompozycji.
  • Smagliczka to roślina o charakterystycznych drobnych kwiatuszkach, najczęściej występuje w kolorze białym i fioletowym. Niewielka kępka smagliczki w ciągu dwóch trzech tygodni podwaja lub potraja swoja objętość. Roślina lubi nasłonecznione stanowiska, ale wymaga regularnego podlewania.
  • Aksamitka, dobrze wszystkim znana roślina rabatowa, która równie pięknie rośnie w donicach i skrzynkach balkonowych. Aksamitka nie jest wymagająca i kwitnie w każdych warunkach, jednak najpiękniejsze kolory jej kwiaty przybierają w pełnym słońcu. Aksamitka na balkonie południowym wymaga obfitego podlewania, przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Rośliny egzotyczne np. wszystkie odmiany Koleusa, który w tropikach może osiągać rozmiar pokaźnego krzewu. W Polsce kolorowe liście Koleus występują w kilku odmianach, dorastają 50-60 cm, lubią dużo słońca i wody, dlatego Koleusy należy obficie podlewać dwa lub trzy razy dziennie. Posadzone w skrzynkach balkonowych rozrastają się na boki, tworząc kolorowe kaskady.
  • Drzewo cytrynowe, bananowiec czy drzewko oliwne to kolejne rośliny, które uwielbiają stanowiska nasłonecznione, jednak należy je chronić przed niskimi temperaturami, a ich pielęgnacja jest bardziej skomplikowana.
  • Kaktusy na balkonie południowym z pewnością zachwycą nas pięknym kolorem, a może nawet zakwitną. Są to rośliny odpowiednie dla zapominalskich, doskonale radzą sobie z wysokimi temperaturami i brakiem wody. Niestety niektóre gatunki kaktusów należy chronić przed deszczem, a większość kaktusów zimuje w plusowych temperaturach, więc wymagają zimowania w domu. Jedno jest pewne, takie rośliny trudno będzie zasuszyć nawet na południowym balkonie.

Jak hodować kwiaty na balkonie północnym i wschodnim?

Kwiaty na balkonie północnym i wschodnim hodujemy nieco inaczej niż na balkonie południowym. Na balkon od strony północnej i wschodniej dociera znacznie mniej słońca, dlatego też roślinność jest ogrzewana w mniejszym stopniu. Kolejna kwestia to wiatr, który jest chłodny, a wiosną i jesienią może sprawić, że delikatniejsze rośliny zmarzną. Dlatego kwiaty na balkonie o takim usytuowaniu należy ustawiać w miejscach osłoniętych od wiatru. Dobrym pomysłem są głębsze donice, które w przypadku zimozielonych odmian należy ocieplić już wczesną jesienią. Pamiętajmy, że mniej promieni słonecznych oznacza mniejsze parowanie, więc rośliny podlewamy umiarkowanie i przed podlaniem sprawdzamy, czy ziemia nie jest mokra.

Kwiaty na balkonie północnym i wschodnim

Balkon północny i wschodni jest znacznie mniej nasłoneczniony, słońce operuje na takim balkonie w godzinach porannych i późnym popołudniem. Najlepsze kwiaty na balkon północny to rośliny cieniolubne, czyli takie, które lubią stanowiska cieniste i wilgotne. W tym wypadku do wyboru mamy znacznie mniej gatunków ni z w przypadku balkonu południowego. Jednak z powodzeniem znajdziemy zarówno pięknie kwitnące kwiaty na balkon północny i wschodni, jak i zielone krzewy i krzewinki. Najlepszym wyborem będą:

  • Barwinek pospolity to niewielka roślina (maksymalnie 15-20 cm) o skórzastych pięknie błyszczących liściach,. Kwiatostan to pięciolistne białe, fioletowe i różowe kwiaty. Barwinka nie trzeba nawozić, polewamy go do ziemi, na balkonie północnym wystarczy raz dziennie. Uwaga nie moczymy liści i kwiatów podczas podlewania. Barwinek równie dobrze prezentuje się w dużych skupiska np. 5-6 roślin obok siebie w długiej skrzynce balkonowej jak w donicach jako jedna z roślin wielokwiatowej kompozycji.
  • Fuksja zwisająca — to roślina, która lubi zacienione stanowiska, kwitnie od kwietnia do października. Roślina występuje w dwóch odmianach z pełnymi lub pojedynczymi kwiatami jedno, lub wielobarwnymi. Fuksja na balkonie północnym i wschodnim wymaga regularnego podlewania raz dziennie, roślina nie lubi zimna. Jeśli więc chcemy ją przechować do kolejnego lata, jesienią, kiedy temperatura spada poniżej zera ,Fuksję należy przenieść w ciemne, ale chłodne miejsce i od czasu do czasu polewać. W okresie zimowania roślina nie musi mieć mokro, ale nie można dopuścić do przesuszenia korzeni.
  • Funkia, czyli niskie ozdobne liście, które zdobią balkony od wczesnej wiosny, czyli od marca lub kwietnia do późnej jesieni. Funkia ma charakterystyczne podłużne zielone liście z białą otoczką lub gładkie liście w kolorze soczystej zieleni. Latem kwitnie, puszczając długie łodygi z drobnymi fioletowymi lub białymi kwiatuszkami przypominającymi konwalie, które warto obciąć zaraz po zakwitnięciu, wówczas liście będą piękne do późnej jesieni. Funkia to roślina mrozoodporna i nie wymagająca, obficie podlewana rośnie w kształcie koła, posadzona w skrzynkach balkonowych będzie prawdziwą ozdobą.
  • Żurawka — to roślina o ozdobnych liściach i bardzo subtelnych drobnych kwiatach. Żurawka występuje w kilku odmianach, które różnią się kolorem liści. Najpopularniejsze żurawki są zielone, purpurowe, fioletowe, pomarańczowe, różowe, żółtozielone oraz z wyraźnym dwu lub wielokolorowym wzorem. Żurawki nie należą do wymagających roślin, najczęściej wystarczy im regularne podlewanie raz dziennie. Żurawki na balkonie doskonale prezentują się w skrzynkach balkonowych sadzone w odstępach 30 cm. Doskonałym pomysłem na ciekawą aranżację kwiatów na balkonie jest posadzenie żurawek w różnych kolorach obok siebie. Raz posadzona żurawka jest rośliną wieloletnią, której zaletą jest duża odporność na mróz. Kupując żurawkę, zawsze należy zapytać, czy dana odmiana jest odporna niskie temperatur. Obecnie dostępnych jest aż 50 odmian tej rośliny i może się zdarzyć, że wybrana odmiana będzie gorzej znosić mrozy niż inne.
  • Niecierpek to roślina o wzniesionym pokroju dorasta do 30 cm, charakterystyczne podłużne liście z ząbkowanymi brzegami o ciemnozielonej barwie pięknie kontrastują z pięciolistnymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. U dobrych ogrodników można kupić wielobarwnego niecierpka. Roślina kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Najczęściej do pierwszych przymrozków. Niecierpka nie można przelać, ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra, nie można również dopuścić, żeby w doniczce stała woda. Roślinę podlewamy do ziemi, gdyż delikatne mokre kwiaty najczęściej opadają.
  • Bluszcz pospolity to roślina pnąca o charakterystycznych ciemnozielonych skórzastych liściach. Bluszcz pospolity najlepiej rośnie na cienistym i wilgotnym stanowisku. Jest to roślina zimozielona, która doskonale znosi nawet duże mrozy, raz posadzony rośnie przez wiele lat. W przypadku uprawy balkonowej należy kontrolować wzrost i często przycinać bluszcz, gdyż w przypadku balkonu w blokach szybko może przerosnąć na sąsiedni balkon i ścianę budynku. Jest to jedna z najmniej wymagających roślin balkonowych, pod warunkiem, że posadzimy ją na balkonie wschodnim lub północnym.

Jak hodować rośliny na balkonie zachodnim?

Balkon zachodni najwyższą temperaturę uzyskuje późnym popołudniem, gdyż nagrzewa się stopniowo przez cały dzień. Na taki balkon wybieramy rośliny, które nawet bez słońca pięknie rozkwitają, a ich kwiatostan jest otwarty przez cały dzień.

Kwiaty na balkonie zachodnim — jakie rośliny wybrać?

Na balkonie zachodnim, najlepiej się sprawdzą gatunki roślin, które lubią stanowiska zacienione, ale ciepłe. Polecane rośliny to:

  • Nasturcja, piękna i prosta w uprawie, roślina, którą wysiewamy w okolicach kwietnia i maja, nasturcja kwitnie do pierwszych mrozów. Na balkonie najlepiej prezentuje się odmiana pnąca, która w kilka tygodni na zachodnim balkonie oplecie całą barierkę. Nasturcja ma duże liście i kielichowate kwiaty w kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwonym. Jest to roślina nie tylko piękna, ale też jadalna i doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek.
  • Begonia delikatna i urocza roślina, która najpiękniej prezentuje się posadzona w dużych skupiskach. Roślina ta nie lubi pełnego słońca i obfitego podlewania, dlatego doskonale rośnie na zacienionych stanowiskach.
  • Powojnik Clematis to kolejna roślina, która nie lubi gorących promieni słonecznych i najpiękniej rośnie w ciepłym, ale zacienionym miejscu. Powojnik jest dostępny w wielu odmianach, z których każda inaczej kwitnie. Zaletą tej rośliny jest szybki wzrost, dzięki czemu powojnik szybko obrasta balkon, tworząc piękny zielony zakątek z licznymi kolorowymi kwiatami.
  • Pelargonia ( wszystkie odmiany)

Zimozielone rośliny na balkon

Doskonałym uzupełnieniem kwiatów na balkonie są rośliny zimozielone, które latem tworzą zielone tło dla kolorowych roślin kwitnących, a jesienią i zimą sprawiają, że balkon nie jest pusty. Wśród roślin zimozielonych, które są łatwe w uprawie i rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych znajdziemy:

  • Bukszpan to zimozielona roślina, którą można hodować na każdym balkonie. Bukszpan równie pięknie rośnie w słonecznych, jak i zacienionych stanowiskach, wymaga umiarkowanego podlewania. Roślinę można dowolnie przycinać i kształtować, na balkonach doskonale sprawdzają się drobne sadzonki ukształtowane w kulę, stożek lub inny kształt. Bukszpan W połączeniu z kwitnącymi roślinami tworzy piękne kompozycje. Jest to roślina, która idealnie sprawdza się na balonach z minimalistyczną aranżacją.
  • Skrzyp zimowy to kolejna bardzo urocza i nieco zapomniana roślina zimozielona, która bardzo szybko się rozrasta i doskonale prezentuje w kwadratowych i prostokątnych skrzynkach balkonowych. Skrzyp zimowy nie powinien mieć suchej ziemi, jednak nie może też stać w wodzie. Skrzyp zimowy jest rośliną mrozoodporną, jednak wysadzony do wąskich skrzynek balkonowych wymaga ocieplenia. W tym celu skrzynkę balkonową (dół i boki) obkładamy styropianem i wkładamy do innej większej skrzynki. Skrzyp zimowy intensywnie wzrasta do góry i rozrasta się na boki. Z jednej małej sadzonki z dwoma, trzema gałązkami pod koniec jesieni mamy gęstą roślinę. Na wiosnę tuż po ostatnich przymrozkach roślinę przycinamy po samej ziemi, po dwóch trzech tygodniach mamy już kilku centymetrowe odrosty, które są doskonałym uzupełnieniem kwitnących roślin.
  • Trzmielina Fortune’a to roślina zimozielona płożąca o drobnych liściach w kolorze od zielonych poprzez zielono białe, zielono żółte i wiele innych w zależności od odmiany. Trzmielina nie jest wymagająca w uprawie, nie wymaga nawożenia, a jej szczepienie jest bardzo proste, wystarczy uciętą gałązkę, włożyć do wody by za kilka dni pojawiły się korzenie. Trzmielina jest idealną rośliną do hodowli w skrzynkach balkonowych, gdyż na jedną skrzynkę najczęściej wystarczą dwie lub trzy dorodne sadzonki. Doskonałym pomysłem jest mieszanie różnych odmian trzmieliny w jednej skrzynce, wówczas uzyskamy wielobarwną kompozycję. Na balkonach, w których jest możliwość powieszenia podwójnych skrzynek balkonowych tak zwanych bliźniaków (jedna komora na zewnątrz balustrady, druga na zewnątrz) Trzmielinę można łączyć z innymi kwitnącymi roślinami, które będą główną ozdobą na balkonie, a pielęgnowana przez całą wiosnę i lato Trzmielina odwdzięczy się jesienią pięknymi barwami. Dużą zaletą Trzmieliny jest możliwość przycinania i kształtowania rośliny. Trzmielinę można podcinać od wczesnej wiosny (zaraz po ostatnich przymrozkach) do jesieni.
  • Golteria pełzająca to krzewinka zimozielona, która ma wysokość około 10-15 cm. Ciemnozielone błyszczące liście są doskonała\ą ozdobą skrzynek balkonowych zarówno latem, jak i jak zimą. W okresie od lipca do sierpnia na krzewince pojawiają się białe lub bladoróżowe kwiaty, zimą ich miejsce zajmują czerwone owoce przypominające korale, które opadają dopiero w kwietniu. Golteria najpiękniej prezentuje się oprószona śniegiem, w niektórych krajach jest również symbolem świąt Bożego Narodzenia, który często spotykamy na stroikach świątecznych. Golteria jest uważana za królowa roślin balkonowych, latem daje nam piękne kwiaty na balkonie, a jesienią i zimą tworzy świąteczny klimat. Krzewinka lubi glebę kwaśną i wilgotne podłoże. Odpowiednio pielęgnowana będzie zdobić balkon przez wiele lat.

Kwiaty na balkonie sprawiają, że nawet niewielka przestrzeń miejska może stać się pięknym zielonym zakątkiem, w którym chętnie wypoczywamy. Umiejętnie dobrana roślinność nie będzie kłopotliwa w uprawie.

Komentarze