Kuchnia z wyspą. Wyspa kuchenna pełnowymiarowa, mała lub na kółkach
czwartek, 01 lipca 2021
Kuchnia z wyspą to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w dużych wnętrzach kuchennych oraz na otwartej przestrzeni dziennej. Nie oznacza to jednak, że w małej kuchni nie możesz sobie pozwolić na wyspę kuchenną. Zobacz, jak wygląda nowoczesna wyspa kuchenna i ile miejsca potrzebujesz na zamontowanie kompaktowej wyspy kuchennej.
Wyspa kuchenna jest jak przysłowiowa kropka nad „i” w każdej kuchni. Do niedawna funkcjonowało przeświadczenie, że wyspa kuchenna jest dedykowana tylko do dużych przestronnych pomieszczeń. Jednak funkcjonalna wyspa kuchenna może być również mała i kompaktowa. Nowym i coraz modniejszym rozwiązaniem jest również mała wyspa kuchenna na kółkach. Takie wyspy kuchenne od lat funkcjonują z powodzeniem w skandynawskich wnętrzach. A wyspy na kółkach są dostępne w wielu rozmiarach w popularnych sieciówkach meblowych.
Do jakiej kuchni pasuje wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna pasuje do każdej kuchni, bez względu na to, w jakim stylu urządzono pomieszczenie. Wyspa kuchenna zawsze jest jak wisienka na torcie i pasuje do każdej kuchni, w której znajdzie się miejsce na jej montaż. Do kuchni minimalistycznych i loftowych pasuje prosta geometryczna wyspa kuchenna z gładkim blatem i taki też frontami oraz ściankami. Do kuchni klasycznej i glamour doskonale sprawdzi się lakierowana wyspa kuchenna z kamiennym blatem, a w rustykalnej kuchni wyspę kuchenną może zastąpić stylowa komoda w kolorze starego ciemnego drewna z okuciami i koniecznie frezowanymi frontami.
Modne wyspy kuchenne
Modne wyspy kuchenne są jak przysłowiowa kropka nad ”i”, są zwieńczeniem całej zabudowy kuchenne i dodają smaczku całej aranżacji. Oprócz walorów estetycznych modna wyspa kuchenna powinna być również funkcjonalna. A to oznacza, że w kuchni z wyspą zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania, a także dodatkowy blat roboczy. Jeśli wyspa kuchenna została zamontowana na granicy salonu z kuchnią, również w części salonowej można wykorzystać pustą przestrzeń pod wyspą. Do wyboru mamy niewidoczne szafki z frontami zamykanymi na system dotykowy lub urocze półki na książki i bibeloty. Niektórzy decydują się na montaż płyty do gotowania na wyspie lub zlewozmywaka, o plusach i minusach tego rozwiązania przeczytacie w dalszej części artykułu.
Jak wygląda modna wyspa kuchenna?
Modna wyspa kuchenna to mebel, który podkreśla charakter całej aranżacji. Zarówno projekt, jak i materiały, z których została wykonana, powinny zachwycać. W nowoczesnych aranżacjach wyspa kuchenna jest dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Na otwartej przestrzeni dziennej wyspa kuchenna łączy salon z kuchnią, jest więc funkcjonalna zarówno w części kuchennej, jak i salonowej. Wyspa kuchenna jako łącznik między przestrzenią roboczą, jaką jest kuchnia i reprezentacyjną (salonem) jest doskonałym miejscem na ekspres do kawy. Sprzęt ten już w ubiegłym roku z kuchennego urządzenia awansował do rangi ekskluzywnego elementu wyposażenia, który powinien znajdować się jak najbliżej salonu, w którym najlepiej smakuje kawa. Zatem na otwartej przestrzeni dziennej z wyspą, na której ustawiono ekspres do kawy, w części salonowej powinno znaleźć się miejsce na urocze filiżanki i kubki na kawę. W ultranowoczesnych kuchniach montuje się również w wyspie kuchennej po stronie salonu mini lodówkę na śmietankę i mleko do kawy oraz zmrożone alkohole. Modna wyspa kuchenna na otwartej przestrzeni dziennej powinna być spójna zarówno z zabudową kuchenną, jak i salonową. Dlatego też coraz częściej mebel ten jest podzielony na dwie części, inny wzór frontów i kolor ma po stronie kuchni a inny do strony salonu.
Takie kreatywne wykończenie wyspy kuchennej sprawia, że wyspa jest w obu częściach strefy dziennej integralną częścią aranżacji. W salonie jest gustowną szafką lub komodą i komfortowym blatem, przy którym można wypić poranną kawę. A kiedy przygotowujemy posiłek w aneksie kuchennym, wyspa jest dodatkowym blatem roboczym i wygodnym schowkiem na naczynia i czy produkty żywnościowe. Modna wyspa kuchenna niejedno ma imię, wśród najmodniejszych projektów wysp kuchennych znajdziemy zarówno duże masywne wyspy w stylu klasycznym z porządnym kamiennym blatem, jak i nowoczesne minimalistyczne wyspy kuchenne w całości wykonane z drewna lub płyty MDF. W takich wyspach zarówno skrzynia, fronty, jak i blat są wykonane z płyty wiórowej. Nowością na rynku są wyspy kuchenne z wielopoziomowym, łamanym blatem, oraz szklane wyspy kuchenne, które stawiają pierwsze kroki w polskiej aranżacji wnętrz. Takie wyspy najczęściej składają się z dwóch odrębnych modułów, połączonych wspólnym blatem. W kuchni wyspa pozostaje klasyczną wyspą, a po stronie salonu jest pięknym przeszklonym i podświetlanym barkiem.
Wyspa kuchenna, jaki projekt wyspy kuchennej wybrać?
Zastanawiasz się jaki projekt wyspy kuchennej wybrać do kuchni? Dopasowany rozmiarem, kolorem i stylistyką do aranżacji całej kuchni. Jeśli kuchnia jest niewielka, nie upieraj się przy dużej masywnej wyspie, która zdominuje całe pomieszczenie. I odwrotnie w dużym przestronnym wnętrzu mała subtelna wyspa kuchenna zginie. Wybierając projekt wyspy kuchennej, warto pamiętać, że podobnie jak cała zabudowa również wyspa, powinna być proporcjonalna do powierzchni pomieszczenia. Zatem w małej ciasnej kuchni, doskonale sprawdzi się mała gładka wyspa kuchenna z wąskim subtelnym blatem z płyty meblowej na wysoki połysk. Natomiast masywna, frezowana z licznymi schowkami i dużym grubym drewnianym lub kamiennym blatem wyspa kuchenna, będzie doskonałym rozwiązaniem w przestronnej kuchni lub na dużej otwartej przestrzeni dziennej.
Jaka odległość między wyspą kuchenną a szafkami - jakiej szerokości przejście w kuchni jest praktyczne? Wiele osób rezygnuje z wyspy kuchennej, w obawie, że jej wstawienie uczyni kuchnię ciasną i niewygodną. Teoretycznie przejście (wolna podłoga) między ciągiem szafek kuchennych a wyspą z każdej strony, powinno wynosić minimum między od 150 do 120 cm. W praktyce do swobodnego gotowania i sprzątania wystarczy 90 cm, a szczupła osoba spokojnie zmieści się na 75 - 80 cm. W ostatnim przypadku warto zrezygnować z frontów rozwieranych (klasycznych) na rzecz rozsuwanych lub wybrać szuflady o głębokości 60 cm, które wówczas można wysunąć do końca i są równie praktyczne, jak klasyczne szafki.
Duża wyspa kuchenna - przestronna przestrzeń do przechowywania
Duża wyspa kuchenna to duża przestrzeń do przechowywania, jednak na taką wyspę można sobie pozwolić tylko w dużym pomieszczeniu takim, w którym wyspa znajduje się na środku kuchni i pełni funkcję stolika śniadaniowego, lub jest zaproszeniem do jadalni z dużym rodzinny stołem. W dużej wyspie kuchennej możemy umieścić zarówno płytę do gotowania, jak i zlewozmywak, wówczas uzyskamy długi jednolity blat roboczy, oraz znajdziemy miejsce na dużą szafę kuchenną. Niestety tak duża wyspa kuchenna jest tylko możliwa w naprawdę przestronnym pomieszczeniu. Na małym metrażu montaż obszernej wyspy kuchennej sprawi, że mebel ten zdominuje całe pomieszczenie, kuchnia stanie się ciasna i niefunkcjonalna. Montując dużą wyspę kuchenną, warto pamiętać, że nie powinna zajmować więcej niż 10-15% całego pomieszczenia. Nawet wyspa, która została postawiona na granicy kuchni i salonu nie może być zbyt duża w stosunku do całej przestrzeni dziennej, ponieważ przytłoczy wnętrze i sprawi, że kuchnia będzie się wydawała większa od salonu.
Praktyczna mała wyspa kuchenna
Praktyczna mała wyspa kuchenna jest doskonałym rozwiązaniem w małej kuchni, a także w małym aneksie kuchennym, w którym wyspa oddziela strefę kuchenną od salonu. Ładna i funkcjonalna wyspa kuchenna to „wyspa szyta na miarę”, a więc dopasowana rozmiarem do powierzchni kuchni. Zatem w małej kuchni doskonale sprawdzi się nieco płytsza wyspa kuchenna. Wówczas zamiast blatu o szerokości 60 cm warto zdecydować się na wyspę 45,40 lub nawet 30 cm głębokości. Pod taką wyspą zmieszczą się również funkcjonalne półki, a nawet przesuwane szafki. Niestety w przypadku tak wąskiej wyspy kuchennej na otwartej przestrzeni dziennej konieczna będzie rezygnacja z ze schowków w wyspie po stronie salonu. Zdarza się również, że w małych kuchniach, nawet mała wyspa kuchenna przeszkadza, ponieważ pozostaje nam bardzo wąskie przejście. Warto wówczas zastanowić się nad montażem półwyspu składanego na ścianę, czyli takiego, który rozkładamy na czas posiłków, lub kiedy potrzebujemy dodatkowego blatu roboczego, a potem składamy go. Taki mebel odstaje od ściany na grubość płyty MDF, czyli około 1 -2 cm.
Wyspa kuchenna na kółkach - czy to dobry pomysł?
Wyspa kuchenna na kółkach to rozwiązanie znane od lat w skandynawskich wnętrzach kuchennych. Taka wyspa może być równie piękna, jak klasyczna w zabudowie meblowej. Ruchoma wyspa kuchenna jest nie tylko doskonałym rozwiązaniem w małej samodzielnej kuchni, równie dobrze sprawdza się na dużej otwartej przestrzeni. Wyspę na kółkach możemy dowolnie przemieszczać, a to oznacza, że elegancka wyspa w razie potrzeby może również posłużyć za ogromną „tacę” na kółkach, na której przywieziemy i podamy obiad lub deser. Wyspy kuchenne na kółkach są nowością w meblach kuchennych na wymiar w Polsce, jednak w Skandynawii takie rozwiązanie jest stosowane od wielu lat. Dlatego też do gotowej już zabudowy kuchennej bez problemu możemy kupić gotową wyspę kuchenną na kółkach w popularnych sieciówkach meblowych lub zamówić u stolarza, który robił naszą kuchnię.
Kuchnia na wyspie - kiedy warto zamontować płytę do gotowania na wyspie?
Kuchnia na wyspie, czyli płyta do gotowania zamontowana na wyspie kuchennej to bardzo ergonomiczne i estetyczne rozwiązanie. Piękna czarna szklana płyta do gotowania i nowoczesne naczynia oraz okap sufitowy sprawiają, że kuchnia nabiera ultra nowoczesnego wyglądu. Ponadto osoba gotująca ma stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie w przypadku otwartej przestrzeni lub domownikami przy kuchennym stole w samodzielnej kuchni. Kolejnym plusem tego rozwiązanie jest stworzenie ergonomicznego trójkąta kuchennego, czyli, takiego ułożenia sprzętów, które ułatwia przygotowanie posiłków i zmniejsza dystans do przebycia podczas gotowania i sprzątania po jedzeniu. Decydując się na kuchnię na wyspie, należy zainwestować w porządny okap sufitowy, np. nowoczesną tubę, stożek itp.
Okap w takiej kuchni powinien być nie tylko piękny, ale też bardzo dobrze pochłaniać zapachy i co równie ważne cicho pracować. Za taki okap trzeba zapłacić od 1000 zł w górę i nie warto żałować na tym zakupie. Źle dobrany okap, zbyt słaby lub głośny, sprawi, że już po kilku dniach nie będziemy zadowoleni z kuchni na wyspie. Decydując się na kuchnię na wyspie, warto pamiętać, że podczas gotowania czasem chlapie tłuszcz, czasem coś wykipi, a opary z gotowania oblepiają ścianę, przy której jest kuchenka. A jeśli ściany nie ma, bo płyta do gotowania jest na środku pomieszczenia, wspomniany osad pojawia się na meblach i sprzętach, które znajdują się w pobliżu. Czy kuchnia na wyspie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które codziennie gotują dwa? Trzy posiłki? TAK, ale tylko jeśli zainwestujemy w naprawdę dobry pochłaniacz.
Zlewozmywak na wyspie - plusy i minusy zlewu na wyspie
Zlewozmywak na wyspie to kolejne bardzo modne rozwiązanie, ale czy praktyczne? Niekoniecznie, nawet jeśli wykonany mini ściankę z płyty na wyspie, woda może chlapać. Oczywiście w domach z samodzielną kuchnią taka wyspa ze zlewozmywakiem, nie zrobi dużej różnicy. Co innego na otwartej przestrzeni dziennej, gdzie zlewozmywak powinien być cały czas pusty, a co najważniejsze trzeba uważać, nawet podczas opukiwania warzyw, żeby nie zachlapać podłogi czy mebli stojących w części salonowej. Z pewnością takie rozwiązanie nie sprawdzi się w domach z małymi dziećmi.
Jaki blat na wyspę kuchenną?
Do niedawna na wyspach kuchennych królowały grube masywne blaty imitujące naturalne drewno lub kamień. Obecnie w trendach coraz częściej pojawiają się wyspy kuchenne z cienkim blatem z płyty MDF, który sprawia, że wyspa jest subtelna i wyrafinowana, przez co bardziej pasuje do wnętrza salonowego. Jeśli więc lubimy elegancki minimalizm doskonałym rozwiązaniem, będzie taka nowoczesna wyspa kuchenna o prostej formie z podwójnym lub dwupoziomowym cienkim blatem.
Jaki kolor wyspy kuchennej?
Wyspa kuchenna może być w kolorze zabudowy meblowej, a jeśli oddziela kuchnię od salonu, wówczas można połączyć na wyspie kolor występujący na meblach kuchennych z tym, w którym są meble do salonu. Innym rozwiązaniem jest kontrastująca barwą wyspa kuchenna, która najczęściej pojawia się w ultranowoczesnych wnętrzach i podkreśla minimalistyczny styl, w jakim urządzono mieszkanie. Wyspa kuchenna odznaczająca się na tle całej aranżacji powinna być dopracowana w najdrobniejszym szczególe z dbałością o każdy detal, wówczas stanie się ozdobą otwartej przestrzeni dziennej.
W Stanach Zjednoczonych wyspa kuchenna jest synonimem ekskluzywnej kuchni. Dlatego nawet w kuchniach z zabudową ze średniej półki cenowej, wyspa kuchenna powstaje z naturalnego często egzotycznego drewna i naturalnego kamienia. Inwestorzy nie żałują na drogie uchwyty i ekskluzywne fronty kuchenne. Bez względu na to, jaki projekt wyspy kuchennej wybierzecie, jest to meble, który powinien zachwycać i przyciągać uwagę, być funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu.
Komentarze