Aranżacja kuchni w starej kamienicy, czyli nowoczesne meble w starym budownictwie

kuchnia w starej kamienicy inspiracje

Aranżacja kuchni w starej kamieni to nie lada wyzwania, zarówno dla zawodowego dekoratora wnętrz, jak i samych inwestorów. Większość osób decydując się na zakup mieszkania w starym budownictwie, chce zachować charakter tego budynku. Każdego dnia obcować z historią tego miejsca, remont kuchni wiąże się jedna z wprowadzeniem wielu zmian, które poprawią funkcjonalność tego pomieszczenia. Ale jak pogodzić współczesne rozwiązania i nowinki technologiczne ze starymi kaflami i starą drewnianą podłogą???

Większość osób kupujących mieszkanie w starej kamienicy chce zachować jej wyjątkowy charakter, obcować z historycznym budownictwem każdego dnia. Jednak jak zachować historyczny charakter wnętrza w takim pomieszczeniu jak kuchnia? Jest to w końcu pomieszczenie, w którym przede wszystkim liczy się funkcjonalność i ergonomię. A niestety nie idą najczęściej w parze z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w przedwojennych kamienicach. Jak połączyć ultranowoczesne sprzęty z historycznymi podłogami, ścianami i piecem kaflowym? Zobacz, jak wpleść do przedwojennego wnętrza ultranowoczesne sprzęty i nie zatracić historycznego charakteru pomieszczenia?

Aranżacja kuchni w przedwojennej kamienicy, czyli jak zachować duszę starej kamienicy w nowoczesnej kuchni?

Kuchnia w starej przedwojennej kamienicy to bardzo wyjątkowe wnętrze, którego ściany są przesiąknięte zapachem staropolskich potraw. Jest na nich nie jedna warstwa farby, a gdyby mogły mówić, z pewnością dowiedzielibyśmy się od nich, kto przed nami w tej kuchni gotował. Jeśli nie chcesz zatracić tego wyjątkowego charakteru, nie rezygnuj z elementów, wystroju, które zachowały się do dzisiaj i wymagają jedynie małego liftingu.

  • Nie wyburzaj kuchni węglowej, jeśli się zachowała a tym bardziej pieca kaflowego. To one nadają często wyjątkowego charakteru takim wnętrzom. Stare piece kaflowe oraz kuchnie węglowe, nawet jeśli już lata świetności mają już za sobą i nie można w nich palić, tworzą klimat starej kamienicy. Ich miłośnicy, twierdzą nawet, że to one są duszą takiego mieszkania. Wystarczy je porządnie domyć (uważaj, żeby ich nie porysować) i ponownie za fugować. Jeśli chcesz nadać im nowy Look, stworzyć kontrast starego z nowym zamiast białej fugi zastosuj złotą, czarną lub każdy inny kolor, który będzie pasować do twojej aranżacji.
  • Stare drewniane dwuskrzydłowe drzwi to swoista wizytówka przedwojennych mieszkań. Nie wymieniaj ich na nowe, wystarczy je oczyścić i pomalować samodzielnie lub jeśli marzą Ci się drzwi na wysoki połysk u lakiernika meblowego.
  • Stara drewniana deska, skrzypiąca i pokryta wieloma warstwami farby to kolejny element, z którego nie warto rezygnować na rzecz nowoczesnych paneli lub podłogi laminowanej. Chodzili po niej dawni właściciele tego mieszkania i ich goście, była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Ona również wymaga przeważnie jedynie wycyklinowania i odmalowania. Wiele osób narzeka, że stare drewniane podłogi skrzypią, widać na nich ślady korników, ale to właśnie jest ich urok.
  • Stara posadzka w kuchni lub na przedpokoju to perełka, która zasługuje na wyjątkową uwagę, bez względu na to, w którym znajduje się pomieszczeniu, warto ją zachować. Uzupełnić występujące w niej braki i pozostawić. Oczyszczona i zafugowana na nowo, będzie prawdziwą dekoracją twojego mieszkania.
  • Jakie meble kuchenne do mieszkania w starej kamienicy?

    Meble kuchenne to bardzo ważny element każdej kuchni, to one decydują w głównej mierze, czy pomieszczenie będzie funkcjonalne. Z tego też powodu niewiele osób pokusi o wstawianie do kuchni babcinych kredensów, a zdecydowana większość sięgnie po meble na wymiar lub modułowe z sieciówki. I w tym miejscu powstaje dylemat, jakie meble wybrać do kuchni w starej kamienicy? Czy zignorować stary charakter mieszkania i zdecydować się na ultranowoczesną zabudowę? Czy też podkreślić właśnie meblami styl miejsca, którym się mieszkamy? Oczywiście w starych wnętrzach, szczególnie tych, w których zachowały się oryginalne elementy jak wspomniana wcześniej podłoga, piec kaflowy, kuchnia węglowa, drzwi a może nawet okna, warto zdecydować się na meble, które podkreślą charakter tego wnętrza. Doskonałym wyborem będzie więc zabudowa kuchenna w stylu new farm lub klasycznym. Urocze meble z frezowanymi frontami i stylowymi uchwytami oraz blatami imitującymi naturalny kamień lub drewno. Bardzo ważnym elementem takich mebli są otwarte półki i haczyki na kubki i akcesoria kuchenne. To doskonały sposób na nawiązanie do przedwojennej stylistyki, w dawnych kuchniach nie montowano szafek podwieszanych, a przedmioty najczęściej używane zawsze były pod ręką. Szafki podwieszane w starym budownictwie nie prezentują się najlepiej ze względu na wysokość pomieszczenia, przekraczającą najczęściej 3 metry. Zawieszone nad blatem szafki zginą na tle wysokiej ściany, dlatego zdecydowanie lepszym wizualnie rozwiązaniem jest rezygnacji z nich. Niektórzy decydują się z tego powodu na sufit podwieszany, jednak wysoki sufit, bardzo wysokie drzwi są atutem przedwojennego budownictwa.

    kychnia w starej kamienicy

    Co na ścianę nad blatem w kuchni w starej kamienicy?

    Jeśli jakimś cudem zachowały się autentyczne białe prostokątne kafle, postaraj się je odnowić. Jeśli zostały już zebrane i zastąpione nowym materiałem, bardzo podobne stylizowane kafle w stylu starej kamienicy możesz kupić w większości marketów budowlanych. Nieco nowocześniejszą ich wersją będą kafelki w kształcie plastra miodu lub kwadratowe, ale koniecznie białe, to dzięki nim cała aranżacja stanie się urocza. Nie musicie kłaść kafli na całej wysokości ściany, wystarczą na wysokości około 50 cm od blatu aż do dolnej linii okapu kuchennego. Pozostałe ściany możesz pomalować farbą, stylową panelami ściennymi, lub cegłą. Każdy z tych pomysłów sprawi, że ożywisz przedwojenną kuchnię i wprowadzisz do niej ducha nowoczesności.

    Jaki zlewozmywak, armatura, uchwyty i dodatki do kuchni w starej kamienicy?

    Jeśli zabudowa kuchenna jest w stylu new farm lub klasycznym, dekoracyjne stylowe będą doskonałym jej zwieńczeniem. W takim pomieszczeniu możesz zdecydować się na te w kolorze złotym, miedzianym lub czarnym. Nie będą one tak wyraźnym akcentem, jak w wąskich kuchniach, dobierając dodatki, pamiętaj, że bardzo wysoki sufit, sprawia, że nawet najbardziej dekoracyjne akcenty, wyglądają na stonowane. Dlatego nie obawiaj się złotych uchwytów meblowych i dodatków w tym kolorze. Uchwyty meblowe w kolorze mosiądzu, również będą pasowały do takiego wnętrza, jednak sprawią one, że meble staną się ciężkie i bardziej farerskie niż klasyczne. Jeśli jesteś fanka nowoczesnych akcentów, doskonałym rozwiązaniem będą skórzane uchwyty, który sprawia, że meble nabiorą eklektycznego charakteru. Zwolennicy klasycznych stylowych i nowoczesnych wnętrz mogą postawić na czarne matowe uchwyty i dodatki do kuchni. Bez względu na to, czy wybór padł na białe, drewniane, czy też zielone szafki kuchenne, czarne stylowe uchwyty doskonale będą je uzupełniać. Farmerki zlewozmywak będzie idealnym rozwiązaniem, podkreśli charakter pomieszczenia i całej zabudowy. Zlewozmywaki z wywijanym kołnierzem są dostępne w kolorze białym, czarnym i kulki innych np. imitujących naturalny kamień. To właśnie ich design sprawi, że taka kuchnia będzie jeszcze bardziej charakterna i co najważniejsze nie zgubimy jej wyjątkowego stylu. Bateria kuchenna w stylu retro to najlepszy wybór, urocza nieco surowa w kolorze uchwytów meblowych będzie niczym biżuteria, na tle białych kafli, masywnego zlewozmywak. To również jeden z tych elementów, którym możemy podkreślić historyczny charakter mieszkania. Armatura w kuchni może być praktyczna, piękna, nijaka lub dopasowana do pomieszczenia, zabudowy.

    kuchnia w przedwojennej kamienicy

    Ultranowoczesne sprzęty w starej kuchni z klasyczną zabudową

    Aranżując kuchnię bez względu na to, czy jest ona w nowo wybudowanym domu, czy też takim z wieloletnią historią, warto postawić na nowoczesne sprzęty. Takie, które będą funkcjonalne, energooszczędne i łatwe do utrzymania w czystości. Wielu producentów oferuje piekarniki, płyty do gotowania, a nawet mikrofalówki i lodówki w stylu retro. Będą one doskonały wyborem do kuchni w przedwojennej kamienicy, ale trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem. Agd utrzymane w stylu retro najczęściej jest znacznie droższe niż to minimalistyczne. Nie dajmy się jednak zwariować białe, czarne, a nawet ze stali nierdzewnej sprzęty, doskonale komponują się w klasyczną zabudowę kuchenną i nie będą się „gryzły” z piecem kaflowym czy kuchnią węglową. Urządzając kuchnię w starym budownictwie, przy zachowaniu identycznych elementów wystroju czy wyposażenia, musimy się liczyć z tym, że obok starych, ale pięknych sprzętów staną nowoczesne i funkcjonalne. Taki jest właśnie urok aranżacji mieszkań w starych kamienicach. Doskonałym przykładem jest wnętrze Katarzyny Tusk, prezentowane na jej blogu. W jej mieszkaniu przeplatają się nowoczesne i przedwojenne elementy wystroju, a całość wygląda wręcz zjawiskowo.

    Kuchnia z amfiladą w starej kamienicy

    Kuchnia z amfiladą jest dla jednych mankamentem a dla innych zaletą, jednak w większość współczesnych aranżacji, stosuje się amfiladę w strefie dziennej. A bezpośrednie przejście z kuchni do salonu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli podajemy do stołu, który znajduje się właśnie w salonie. We współczesnym budownictwie wprawdzie amfilada jest stosowana z pominięcie drzwi, najczęściej jest to poszerzone przejście. Jednak czy może być coś bardziej dekoracyjne i stylowego niż wysokie dwuskrzydłowe drzwi, których otworzenie to zapowiedź zbliżającej się uczty dla zmysłów? Amfilada w starym budownictwie miała wymiar czysto praktyczny i wcale nie chodziło o skrócenie drogi z kuchni do pokoju, lecz łatwe ogrzanie pomieszczeń ze sobą sąsiadujących. Obecnie amfilada ma najczęściej wymiar estetyczny, ponieważ chcemy się chwalić pięknymi i bardzo drogimi zabudowami meblowymi. Gotując, możemy mieć cały czas kontakt z gośćmi i domownikami, czekającymi na posiłek, a także szybko posprzątać po posiłku nie przemierzając korytarzem z pomieszczenia do pomieszczenia.

    Oświetlenie do kuchni w starej kamienicy

    Oświetlenie w tak wysokim pomieszczeniu rządzi się swoimi prawa, nie musi być subtelne i stonowane, nie musi nawet być typowo kuchenne. Nie może być na pewno zbyt krótkie i zbyt małe, bo zawieszamy je na wysokości ponad 3 metrów, a to oznacza, że większość zwyczajnych lamp i żyrandoli kuchennych zwyczajnie zniknie na tle kuchni. Jedni więc polecają stylowe, bardzo wykwintne żyrandole przypominające te pałacowe i zawieszane w latach świetności przedwojennych kamienic. Inni stawiają na nowoczesny design i mocują loftowe, a także klasyczne lampy na specjalnym rusztowaniu, pozwalającym na zawieszenie oświetlenia na klasycznej wysokości około 2 metrów bez konieczności obniżania sufitu.

    Komentarze

    anga123
    Właśnie zabieram się za remont mieszkania w starej kamienicy. Trochę przerażają mnie te wysokie sufity i oryginalne elementy wystroju jak piece kaflowe, dekory przy suficie itp. Mieszkanie po dziadkach więc nie mam sumienia go sprzedać, ale też nie mam na niego pomysłu, bo jestem fanką stylu industrialnego, ale nie chcę niszczyć oryginalnych elementów wystroju. Kuchnia na zdjęciach to prawdziwy majstersztyk połączenia starego z nowym, ciekawe ile stolarz za nią zawoła.