Kuchnia drewniana, czyli meble kuchenne z naturalnego drewna

kuchnia z drewnianymi meblami, podłogą i ścianami

Nowoczesna kuchnia drewniana, z szafkami z naturalnego drewna, kamiennym lub laminowanym blatem wypiera tańsze kuchnie laminowane. Okazuje się, że na przestrzeni lat jest tańszym rozwiązaniem, ponieważ drewniana kuchnia, to kuchnia na całe życie. Jak to możliwe? I dlaczego drewniana kuchnia wyparła modne do niedawna laminowane i lakierowane szafki kuchenne?

Miłośnicy drewna mawiają, że drewno to drewno i nigdy nie wychodzi z mody. I coś w tym jest, ponieważ niewiele jest takich materiałów, które tak łatwo można odnowić, zmienić ich kolor i sprawić, że meble wyglądają zupełnie inaczej. Kiedyś drewniane meble kuchenne były oczywistym wyborem, piękne porządne i prawie wieczne. Pamiętacie babcine kredensy z malutkimi drzwiczkami i miniaturowymi szufladkami? Ileż to razy zmieniały one kolor i za każdym razem wyglądały zupełnie inaczej. Jakiś czas temu zachłysnęliśmy się laminowanymi meblami z płyty MDF. Wprawdzie są dostępne w tysiącach wzorów i kolorów i doskonale imitują drewno, ale są mniej odporne na większość czynników zewnętrznych, jednak niestety zniszczonego frontu nie odnowimy i będzie wymagał wymiany. Są one tańsze od naturalnego drewna, ale nie będą one wyborem na całe życie jak drewniane meble kuchenne.

Drewniana kuchnia, czyli drewno w kuchni powraca w wielkim stylu

Mówiąc drewniana kuchnia mamy na myśli przede wszystkim drewniane meble kuchenne, tymczasem coraz więcej osób wprowadza drewno w kuchni na wzór aranżacji z czasów PRL-u. Oczywiście mowa o drewnianych podłogach i boazerii na kuchennych ścianach. Jednak uwaga boazerii, ale we współczesnej wersji, jasnej i nowoczesnej. Takiej, pod którą nie zbiera się kurz takiej, która wizualnie ociepla, ale też powiększa wizualnie wnętrze. W niektórych współczesnych aranżacjach drewnianych kuchni pojawia się oryginalna boazeria z czasów PRL-u, ale odnowiona i pomalowana na biało. Zatem drewno w kuchni tak, ale w nowoczesnym wydaniu, Piękne, funkcjonalne i dalekie od tego, jakie zapamiętaliśmy z dawnych lat. Co innego podłogi, największą popularnością cieszą się obecnie autentyczne drewniane podłogi z czasów PRL-u, czyli parkiety i klepki. Dekoratorzy wnętrz nie pogardzą również dobrze zachowaną naturalną deską podłogową. Ta ostatnia najczęściej jest ukryta pod wieloma warstwami farby olejnej, ale po ich ściągnięciu naszym oczom ukazuje się naturalne drewno, które można wycyklinować i wygląda jak nowe. Decydując się na drewno w kuchni, warto jednak pamiętać, że jest to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, a to oznacza, że należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Jaka boazeria do nowoczesnej drewnianej kuchni? Drewniane ściany w kuchni w nowoczesnym wydaniu

Drewniana boazeria w nowoczesnych kuchniach to boazeria w nowoczesnym wydaniu wykonana z desek z odzysku, pomalowana na biało, szaro lub pozostawiona w naturalnym kolorze z uroczymi słojami. Jednak uwaga zawsze, ale to zawsze, kiedy decydujecie się na drewniane ściany w kuchni, musicie pamiętać, że kuchnia rządzi się swoimi prawami. Panuje w niej podwyższona wilgotność. Para z gotowania często tłusta, której nie unikniemy nawet przy najlepszym okapie kuchennym. Dlatego bez względu na to, czy wasza boazeria została odzyskania z tej, którą zastaliście w po PRL-owskiej kuchni, czy są to deski ze starej stodoły, czy też nowiutkie pachnące drewnem deski powinny być bardzo dobrze zaimpregnowane. Jednak uwaga impregnacja to jedno, ale takie deski należy też zabezpieczyć przed zabrudzeniami i oparami typowymi dla kuchni. Tłuste opary czy tego chcecie, czy nie będą się na niej osadzały. Jeśli wasza boazeria nie będzie miała śliskiej łatwej do czyszczenia powłoki, po kilku tygodniach nie będzie już tak estetyczna, jak zaraz po zamontowaniu. Nie wierzycie? Zamoczcie gąbkę kuchenną w ciepłej wodzie z płynem, do naczyń i przetrzyjcie nią ścianę w kuchni, w której gotujecie. Potem zobaczcie, jak wygląda wasza gąbka i czyszczony fragment. Te wszystkie osady znajdą się również na waszej boazerii. Jeśli nie będzie ona miała śliskiej powierzchni, którą będziecie mogli swobodnie myć, to już po roku gotowania zmieni swój kolor, a wszystkie próby mycia gąbką czy ściereczką będą się kończyły pozostawieniem na powierzchni boazerii włókien ze szmatki i fragmentów gąbki.

Czy bateria kuchenna zmniejsza pomieszczenie? Jak optycznie powiększyć kuchnię z boazerią?

Decydując się na boazerię, pamiętajcie, że możecie nią „modelować” wnętrze. Szerokie deski położone w poziomo sprawią, że kuchnia będzie się wydawała szersza. Natomiast wąskie położone pionowo wizualnie podniosą sufit. W małej ciasnej kuchni najlepiej sprawdzi się boazeria po skosie, ukośnie montowane deski sprawią, że zgubimy narożniki. Doskonałym sposobem na optyczną korektę pomieszczenia jest skośna boazeria na węższej ścianie i zapożyczenie kilkunastu centymetrów szerszej ściany na kontynuację tego motywu. W ten sposób uzyskacie efekt szerszej kuchni, zgubicie jej ciasny wąski kształt.

Drewniana podłoga w kuchni rodzaje wady i zalety, czyli czy warto zdecydować się na drewnianą podłogę w kuchni?

Drewniana podłoga w kuchni to trudny temat i powód wielu sporów między inwestorami. Z jednej strony drewno na podłodze sprawia, że kuchnia wygląda porządnie, przytulnie i rodzinnie. A z drugiej jest to jednak drewno, które w takim pomieszczeniu jak kuchnia ma swoje ograniczenia. Na drewnianej podłodze nie postawimy gorącego garnka, czy gorącej blaszki z ciastem. Podczas sprzątania czy gotowania musimy uważać, żeby nie stała na niej woda. A zalana jagodami czy sokiem z czarnej porzeczki bezpowrotnie może zmienić kolor. Z tego też powodu do kuchni warto wybierać podłogi z egzotycznych gatunków drewna, odpornych na wilgoć. Jest też inny prosty patent na zachowanie drewnianej podłogi w kuchni w nienagannym stanie przez długie lata. Czy wiecie, że najbardziej narażona na zniszczenia jest podłoga w kuchni pod szafkami i kilkadziesiąt centymetrów przy szafkach? Zamiast więc ograniczać się i cały czas mieć z tyłu głowy, że nasza kuchnia ma drewnianą podłogę, można zamontować na tej powierzchni płytki drewnopodobne. Jeśli dobrze poszukacie, z pewnością znajdziecie takie, które będą wyglądały jak wasza drewniana podłoga. Połączenie płytek podłogowych z drewnem pozwala zachować drewnianą podłogę kuchenną w nienagannym stanie przez długie lata i podnosi funkcjonalność całego pomieszczenia. Wiele osób twierdzi, że w kuchniach naszych babć drewniana podłoga i nikt nie robił z tego dranatu. Osoby te mają rację, ale była w nich też kuchnia węglowa i mnóstwo miejsca na niej do postawienia gorącego garnka czy ciasta. We współczesnych kuchniach nie mamy takiego miejsca.

Jaka drewniana kuchnia wygląda najlepiej? Wzory drewnianych mebli kuchennych

Drewniane meble rządzą się swoimi prawami, dlatego też ich wzory najczęściej różnią się tych, które wybieramy do mebli z płyty. Wśród najpopularniejszych frontów znajdziemy te:

  • w stylu prowansalskim, czyli z delikatnymi zaoblonymi frezami dookoła.
  • Kuchnia w stylu angielskim, z podobnymi frontami, ale urozmaiconymi malutkimi szufladkami oraz uroczymi witrynami. Angielskie drewniane meble kuchenne mogą mieć kolor biały, ale nie muszą, ich główną dekoracją jest kamienny lub drewniany blat.
  • Drewniana kuchnia w stylu skandynawskim, ponownie drewniane fronty są zdobione frezami, jednak są one prostokątne i znacznie mniej dekoracyjne. Witryny w skandynawskim wydaniu są proste, ale prawie zawsze podświetlone. Drewniana zabudowa w stylu skandynawskim jest montowana w trzech poziomych rzędach od podłogi aż pod sufit.
  • Meble kuchenne w stylu farmerskim są połączeniem stylu prowansalskiego i skandynawskiego, największą popularnością cieszą się za oceanem i charakteryzuje je ergonomia i funkcjonalność. Najczęściej można je spotkać w kolorze naturalnego drewna z wyraźnie widocznymi słojami. Jeśli pojawiają się na nich dekoracyjne frezy to tylko w górnej lub dolnej części zabudowy. Znakiem rozpoznawczym jest farmerski zlew z szerokim kołnierzem zachodzącym na szafkę.
  • Drewniana kuchnia w stylu szejkerskim to najbardziej charakterystyczny styl kuchenny.y często spotykany w kuchniach amerykańskich. Drewniane fronty z kanciastą doklejoną ramką dookoła bez żadnych łączeń. Meble te są równie popularne i urocze zarówno w kolorze naturalnego drewna, jak i pomalowane na granat, czerń lub butelkową zieleń. Szejkerska zabudowa meblowa często jest dekorowana fantazyjnymi uchwytami. Za oceanem nieodzowną częścią jest wyspa kuchenna, a w Polsce wszystko zależy od powierzchni, jaką mamy do zabudowy.
  • Kiedy warto zamówić drewniane meble kuchenne?

    Kiedy często wykonujemy domowe metamorfozy, kiedy w naszej kuchni zdarzają się „wypadki” jak zalany blat kuchenny i woda pozostawiona na meblach. Kiedy szukamy rozwiązania na lata, ale takiego, które daje możliwość ponownej aranżacji wnętrza. I wreszcie, kiedy szukamy porządnych mebli, które posłużą nam długie lata. Meble w tym stylu są najczęściej białe w połysku, ale nie jest to polerowany lakier na wysoki połysk.

    Drewniane meble kuchenne, plusy i minusy mebli kuchennych z drewna

    Drewniana kuchnia, czyli zabudowa meblowa do kuchni to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Meble z naturalnego drewna są znacznie droższe od tych z płyty meblowej, jednak będą to meble na całe życie. Nie tylko dlatego, że drewno jest dużo trwalsze od płyty mdf, ale również dlatego, że kiedy nam się znudzą, możemy zmienić ich kolor, zwyczajnie je przemalować. Obecnie większość osób decydujących się na taką zabudowę, pozostawia ją w naturalnym kolorze i jedynie zabezpiecza przed warunkami panującymi w kuchni. Zdarzają się i tacy, którzy z założenia wybierają meble jako trwalszy materiał niż płyta, ale decydują się na konkretny kolor i zamawiają profesjonalne ich pomalowanie u lakiernika. A wówczas drewno można pomalować w macie, satynie lub na wysoki połysk. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wielokrotnego ich pomalowania. Farbę lub lakier zawsze można zeszlifować i bezpiecznie pomalować na inny kolor. Tego luksusu nie mamy w przypadku płyty meblowej, którą maksymalnie raz lub dwa razy możemy przemalować, ale najczęściej, zanim się nam znudzi jej kolor, na części frontów widać zniszczenia. Z tego też powody drewniane meble kuchenne, choć są zdecydowanie droższe, finalnie są tańsze od laminatu, ponieważ przetrwają niejedną metamorfozę, a ich zniszczenie nie jest łatwe.

    Komentarze