Kuchnia antracyt z drewnem, aranżacja kuchni antracyt z drewnem, inspiracje
Kuchnia antracyt z drewnem to jeden z najmocniejszych trendów w ostatnich latach, który pozostanie z nami na dłużej. Szafki kuchenne w kolorze antracytu, czyli spokojnego grafitu lub bardzo ciemnego koloru szarego stały się prawdziwym wnętrzarskim hitem. Największą popularnością cieszy się natomiast kuchnia antracyt z drewnem. Sprawdź, jak wkomponować naturalne drewno lub jego imitację do kuchni z antracytem w roli głównej.
Antracyt z drewnem to połączenie loftowego minimalizmu z ciepłem naturalnego drewna i nowoczesności z tradycją. Kuchnia antracyt z drewnem jest więc kwintesencją nowoczesnego postrzegania kuchni, jako pomieszczenia wielofunkcyjnego z ultra nowoczesnymi sprzętami i elegancką zabudową kuchenną. Nowoczesna kuchnia jest sercem domu, dlatego ultranowoczesne sprzęty i kolorystykę należy ocieplić i udomowić. Materiałem, który doskonale sprawdza się w tej roli, jest naturalne drewno lub jego imitacja. Antracyt w kuchni może występować pod postacią frontów szafek kuchennych, na blacie rocznym, ścianach lub ciężkiej metalowej ramie wyspy albo stołu kuchennego.
Antracyt z drewnem - kuchenny duet doskonały
Kolor antracytowy i drewno to duet doskonały, ciężki kolor antracytowy w otoczeniu naturalnego drewna z barwy loftowej minimalistycznej i nieco technicznej staje się łagodny i dystyngowany. Naturalne drewno lub jego imitacja zyskuje natomiast elegancki, ale bardzo nowoczesny charakter. Najmodniejsze zestawienie antracytu z drewnem to ciepły odcień drewna z nutką rudości oraz bardzo ciemny antracyt. Takie zestawienie kolorystycznie świetnie wypada w duecie, jednak w zamkniętych pomieszczeniach wymaga zastosowania jaśniejszej bazy np.bieli lub koloru popielatego, barw, z którymi doskonale będą kontrastować te dwa kolory, a które nie zdominują zabudowy. Aneks kuchenny lub kuchnia otwarta na salon doskonale prezentują się w tych dwóch barwach i w tym wypadku nie musimy się obawiać, że pomieszczenie będzie ciemne.
Otwarta kuchnia antracyt z drewnem - inspiracje
W salonie z kuchnią kolor antracytowy może występować zarówno na ścianach, podłodze, jak i na frontach mebli kuchennych. Wówczas drewno, (choć najczęściej jest to płyta MDF lub blat wiórowy) wprowadzamy pod postacią blatu roboczego i korpusów szafek. W praktyce wszystkie szafki powstają z płyty MDF imitującej jeden z gatunków naturalnego drewna, a fronty kuchenne z matowej płyty MDF w kolorze antracytu. Na ścianie nad blatem roboczym najczęściej zostaje przykręcona płyta MDF ta, z której zostały wykonane skrzynie szafek. Taka proporcja kolorystyczna daje bardzo elegancki, ale jednocześnie nowoczesny efekt. Ściany w kuchni z antracytowymi frontami kuchennymi powinny być o ton jaśniejsze od barwy występującej na meblach, a podłoga o dwa tony jaśniejsza. Taki dobór kolorów podkreśla elegancję mebli i podbija nowoczesnych charakter kuchni.
Otwarta kuchnia drewno z antracytem - inspiracje
Inną możliwością są fronty kuchenne w kolorze naturalnego drewna i antracytowe korpusy, wówczas zabudowa kuchenna ma antracytowe „obramowanie”. Kuchnia w wersji drewno z antracytem ma bardziej loftowy charakter. Efekt ten można dodatkowo podkreślić, rezygnując z górnych szafek kuchennych na rzecz otwartych półek i wieszaków na kubki. Doskonałym uzupełnieniem takich mebli kuchennych jest drewniany lub drewnopodobny stół na metalowych stelażu w kolorze antracytu. W otwartej na salon kuchni nie należy się obawiać antracytu, ponieważ kolor ten zestawiony z drewnem łagodnieje i traci swój fabryczny wręcz techniczny charakter. Decydując się na ścianę lub ściany w tym odcieniu grafitu, warto poszukać barwy o ton lub dwa jaśniejszej od tej, która występuje w zabudowie kuchennej. Jeśli kolor antracytowy stosujemy konsekwentnie w całym pomieszczeniu, na podłodze powinien znaleźć się odcień o ton jaśniejszy niż na meblach i o ton ciemniejszy niż na ścianach.
Aneks kuchenny antracyt z drewnem - czyli antracytowy Total w kuchni
W aneksie kuchennym możemy zastosować antracytowy Total, pod warunkiem, że aranżacja salonu jest utrzymana w jaśniejszych barwach. W tym wypadku możemy zaszaleć z modnym antracytem i pokryć nim ściany oraz sufit. Na podłodze doskonale sprawdzą się płytki w dokładnie tym samym odcieniu lub panele podłogowe w kolorze drewna, który zostanie wprowadzony do aneksu kuchennego pod postacią dodatków. W naszym antracytowym aneksie kuchennym drewno występuje na podłodze i blacie roboczym oraz na blacie zamontowanym na wyspie kuchennej. Antracyt natomiast zyskuje bardzo elegancki i subtelny wymiar dzięki oświetleniu, które montujemy wzdłuż cokołów, nad blatem roboczym i nad szafkami górnymi. Chłodne ledowe światło sprawia, że antracyt staje się głęboki i bardzo dystyngowany.
Aneks kuchenny drewno z antracytem
Dla osób, które obawiają się zastosowania tak mocnej barwy w przewadze, proponujemy odwrócenie proporcji, czyli 70% drewna i tylko 30% antracytu. Nasza propozycja to fronty szafek kuchennych w kolorze naturalnego drewna, korpusy szafek w kolorze antracytu, antracytowy blat oraz białe ściany i antracytowa podłoga. Kolor antracytowy jako barwa dodatków prezentuje się równie dobrze, jak kolor główny. Samodzielna kuchnia antracyt z drewnem lub drewno z antracytem Samodzielna kuchnia antracyt z drewnem wymaga dodania jasnej bazy, najlepiej neutralnego koloru białego lub delikatnej szarości. W kuchniach bardzo często projektanci wnętrz proponują antracyt na ścianie jako kontrast do zabudowy meblowej w kolorze drewna i antracytowego blatu oraz szarej lub czarnej podłogi. Rozproszenie kilku antracytowych dodatków pozwala uniknąć optycznego zmniejszenia aranżacji. Kolejną propozycją do zamkniętej kuchni są meble w kolorze naturalnego drewna, czarny blat kuchenny, białe ściany i antracytowe dodatki np. hokery, loftowe lampy i jeden większy antracytowy element np.ściana nad blatem roboczym. W zamkniętej kuchni ciemne grafitowe dodatki można łączyć z jaśniejszym kolorem szarym np. w odcieniu betonu, obie barwy doskonale się uzupełniają, ale betonowa szarość jest znacznie jaśniejsza od ciemnego antracytu, dzięki czemu pomieszczenie wygląda lekko i nowocześnie.
Wyspa w kuchni antracyt z drewnem, jaki wzór i kolor wyspy wybrać?
Wyspa do kuchni antracyt z drewnem to element zabudowy, który jest jak wisienka na torcie, możemy więc konsekwentnie powtórzyć zastosowane już barwy, lub dodać jeszcze jeden mocny, ale niezwykle elegancki kolor. Nasza propozycja to czarna wyspa kuchenna z antracytowymi i drewnianymi dodatkami. Głęboka czerń podkreśla wyjątkowy odcień antracytu i doskonale komponuje się drewnem. Wyspa kuchenna w takich kolorach będzie nie tylko piękna sama w sobie, stanie się ozdobą całej aranżacji. Wyspa do antracytowej kuchni może być ciężka i masywna lub wręcz przeciwnie możemy wybrać lekki wózek, który będzie stanowił łagodne przejście z roboczej części kuchennej do strefy wypoczynkowej salonu.
Jaka zabudowa do kuchni antracyt z drewnem?
Obecnie najpopularniejsze są dwa projekty kuchni antracyt z drewnem. Pierwszy to górne i dolne fronty szafek kuchennych w kolorze antracytu i korpusy w kolorze drewna lub te same kolory zastosowane odwrotnie. Gładkie fronty bez uchwytów, czarny, antracytowy lub drewniany blat roboczy. W takiej zabudowie rezygnujemy z otwartych półek, które mogłyby wprowadzić do eleganckiej nowoczesnej kuchni niepotrzebny chaos. Ograniczamy również ilość przedmiotów na blacie do absolutnie koniecznych, jest to bowiem elegancja uzyskana z minimalizmu i prostych form. Zamknięty rodzaj zabudowy kuchennej nie tylko ułatwia utrzymanie porządku w kuchni, ale też wygląda bardzo subtelnie, a jednocześnie ekskluzywnie. Kolejna możliwość to loftowa kuchnia antracyt z drewnem, z otwartymi półkami zamiast górnych szafek. W tego typu projektach najczęściej fronty dolnych szafek mają kolor drewna, korpusy są wykonane z antracytowej płyty podobnie jak otwarte półki. Do tego typu zabudowy można dodać czarne lub grafitowe metalowe wieszaki na kubki. Loftowe meble kuchenne mają prostą lekką formę, ale należy bardzo uważać, ponieważ w takiej kuchni łatwo o bałagan. Ponadto otwarte półki mogą wprowadzać do aranżacji chaos, który jest bardzo niewskazany w małych pomieszczeniach.
Ściana nad blatem roboczym w kuchni antracyt z drewnem?
Ściana nad blatem w kuchni antracyt z drewnem może być w kolorze naturalnego drewna, w jaśniejszym odcieniu antracytu niż ten zastosowany na frontach lub korpusach. Inną możliwością jest cegła biała, szara, a nawet czerwona cegła. Jest to materiał, który podobnie jak beton na ścianie podkreśla nowoczesny charakter zabudowy, a cegła zestawiona z drewnem i ciepłym odcieniem grafitu, staje się udomowiona i ekstrawagancka. Kolejna propozycja to białe tradycyjne kafelki takie, które gościły na piecach kaflowych i w starych kuchniach. Białe kafle to kolejny element, który sprawi, że kuchnia antracyt z drewnem stanie się zupełnie wyjątkowa. Nowością w antracytowo drewnianych aranżacjach kuchni jest całkowite odejście od popularnych grafik na szkle i oraz szklanych paneli na ścianę nad blatem np. z kolorowego lacobelu. Coraz więcej osób decyduje się natomiast na lakierowaną sklejkę nad blatem roboczym, która doskonale koresponduje z dodatkami w kolorze drewna.
Jakie oświetlenie do kuchni antracyt z drewnem?
Oświetlenie w kuchniach antracyt z drewnem bywa bardzo różne, począwszy od loftowych fabrycznych lamp wiszących z dużym metalowym kloszem, po halogeny i eleganckie lampy kryształowe. Oprócz lamp wiszących warto zastosować dodatkowe oświetlenie pod postacią listw ledowych pod szafkami wiszącymi, które pięknie oświetlają blat roboczy. Nasza propozycja to dodatkowa listwa nad szafkami wiszącymi, podsufitowymi lub przy podłodze. Antracyt z drewnem to piękny, ale bardzo skromny duet, który wymaga rozświetlenia.
Jakie dodatki do kuchni antracyt z drewnem?
Dodatki do kuchennej aranżacji antracyt z drewnem mogą być bardzo różne. Samo zastosowanie tego odcienia grafitu nie oznacza, że kuchnia musi mieć charakter loftowy. To właśnie dodatki w dużym stopniu decydują o charakterze i stylistyce aranżacji. Jeśli więc antracyt został zastosowany w celu podkreślenia elegancki, dodatki mogą być nawet w stylu glamour. Ciężki antracyt w połączeniu z nowoczesny szkłem kryształowym i srebrnymi lub złotymi akcentami prezentuje się bardzo wykwintnie, a drewno sprawia, że taka aranżacja staje się wyjątkowo ekskluzywna. Loftowe ciężkie metalowe dodatki np. ciężkie metalowe klosze lamp czy ozdobne mosiężne kufle i transparentne proste szkło nadają kuchni bardziej technicznego męskiego stylu. W takiej kuchni warto zrezygnować z zasłon czy firanek na rzecz bambusowych lub drewnianych żaluzji i rolet. Ponadto na otwartych półkach w loftowej kuchni mogą się pojawić kolorowe kubki i naczynia ze stali nierdzewnej.
Komentarze