Kosztorys budowy domu krok po kroku: Jak przygotować realistyczny plan finansowy

koszt budowy

W procesie budowy domu zawsze konieczne jest podjęcie wielu ważnych decyzji, które generują określone koszty. Inwestor musi liczyć się ze zróżnicowanymi wydatkami na praktycznie każdym etapie prac, w tym również podczas planowania czy realizacji właściwego procesu budowlanego. Aby dobrze się do nich przygotować, warto sporządzić odpowiedni kosztorys budowy domu. Rozwiązanie to nie tylko przedstawia finansową skalę całego przedsięwzięcia, ale też przydaje się w przypadku starań o częściowe pokrycie inwestycji kredytem hipotecznym w banku.

Artykuł zewnętrzny

Projekt gotowy z kosztorysem

Aby uzyskać kosztorys, należy przede wszystkim dysponować odpowiednim projektem planowanego domu. Obecnie inwestorzy mają do wyboru dwa podstawowe rozwiązania w tym zakresie. Projekt może być zarówno gotowy, jak i opracowany na indywidualne zamówienie. Pierwsze z tych rozwiązań jest dużo szybsze i tańsze, a wybór wystarczająco szeroki. Poza planem i wizualizacją domu, inwestor otrzymuje też razem z projektem kompletną wycenę budowy. Kosztorys uproszony informuje głównie o całościowej skali wydatków, natomiast kosztorys szczegółowy dokładnie opisuje wszystkie koszty generowane na kolejnych etapach wykonania budynku. Rozwiązanie takie daje również pewność bieżącego dostosowywania kosztorysów do obecnych stawek rynkowych, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowości wyceny i daje obiektywny wgląd w sytuację finansową.

Wycena wykonana u kosztorysanta

Innym rozwiązaniem jest opracowanie w pełni profesjonalnego kosztorysu u specjalisty, czyli kosztorysanta. Wycena taka opiera się na katalogu nakładów rzeczowych, jednak ma pewne istotne wady. Pierwszą z nich jest konieczność poniesienia sporego wydatku na same usługi specjalisty, a drugą pozostaje pewne ryzyko braku dostosowania kosztów do dynamicznych zmian na rynku budowlanym. Dotyczy to chociażby wydatków związanych z robocizną, sprzętem czy materiałami niezbędnymi do wykonania prac. W kosztorysie trzeba bowiem zawrzeć nie tylko powierzchnię użytkową domu i inne podstawowe parametry, ale też liczne zmienne. Dokument przygotowany taką metodą może się więc okazać nie do końca rzetelny i niedostatecznie obiektywny, przez co nie przedstawi inwestorowi faktycznych wydatków związanych z budową domu.

jak obliczyć koszy budowy

Kosztorys przygotowany przez wykonawcę

Sposobem na opracowanie realistycznego planu finansowego może być również powierzenie wyceny samemu wykonawcy. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze wówczas, gdy za całość prac budowlanych odpowiada jedna firma. Kosztorys przygotowany taką metodą będzie w pełni miarodajny, zwłaszcza w przypadku zlecenia usług doświadczonym specjalistom. Odpowiednia znajomość rynku i dobra orientacja w realiach sprawiają, że sprawdzeni fachowcy mogą sprawnie przeprowadzić wycenę praktycznie każdego planowanego obiektu budowlanego. W praktyce takim specjalistom można powierzyć nawet kosztorys tych projektów, których nie są autorami. Rozwiązanie to znacząco oszczędza cenny czas, a także odciążą inwestora z wielu wymagających i stresujących obowiązków.

Szybka wycena samodzielna

Aby względnie szybko oszacować koszty inwestycji we własnym zakresie, warto skorzystać z odpowiedniego narzędzia. Funkcjonalność taką posiada kalkulator budowy domu na stronie internetowej firmy budowlanej New-House. Jego zastosowanie pozwala na błyskawiczne sporządzenie kosztorysu, co odbywa się w oparciu o konkretne parametry planowanego budynku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że narzędzie to bardzo precyzyjnie przedstawia ostateczny koszt budowy domu - kalkulator uwzględnia bowiem nawet takie szczegóły, jak rodzaj stropu i dachu czy obecność garażu. Warto jednak pamiętać, że własnoręczne sporządzenie rzetelnego kosztorysu zawsze jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym. Kalkulator budowy domu może być bardzo pomocny, jednak w praktyce przedstawia jedynie szacunkowe koszty. Niektóre banki wymagają też od inwestorów potrzebujących kredytu przedstawienia wyceny, która będzie podpisana przez osobę dysponującą stosowanymi uprawnieniami budowlanymi.