Kolor amaretto jak wygląda?Aranżacje i inspiracje w kolorku amaretto

w kolorku amaretto

Kolor amaretto o jedna z najpopularniejszych barw, trend ten pokazuje że zarówno dekoratorzy wnętrz jak i inwestorzy są już zmęczeniu neutralnymi barwami. Amaretto to jeden z odcieni brązu, ciepły ale ekskluzywny, stonowany i zwyczajnie piękny. Jak już na niego spojrzysz nie możesz oderwać wzroku. Zobacz ,jak wygląda kolor amaretto, jakie płyty meblowe i farby do ścian były inspirowane tym migdałowym trunkiem. Kiedy po raz pierwszy amaretto pojawił się w aranżacji wnętrz i z jakimi kolorami najlepiej się komponuje?

Kolor amaretto występował już w aranżacji pod postacią szkła pod koniec lat 80 i na początku lat 90, określany był jako kolor koniakowy. W PRL-owskich wnętrzach był synonimem luksusu i wprowadzał zachodni look do aranżacji. Najczęściej spotykaliśmy go pod postacią zastawy stołowej z nietłukącego się duraleksu i modnych wówczas ław i stolików kawowych ze szklanym blatem. Połyskujące szkło w odcieniu na pograniczu brązu, rudości i beżu było wówczas rekordy popularności, doprawione nutką mosiężnego odcieniu złota wyglądało naprawdę lekko, uroczo i ekskluzywnie. A jak wygląda współczesna wersja koloru amaretto? Jakie elementy wyposażenia będą najmodniejsze w tym odcieniu? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego i kolorze amaretto i tym jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz…

Amaretto co to za kolor, jak wygląda kolor amaretto?

Amaretto to odcień pomarańczowego brązu, wpadający w kolor koniakowy, ale jest od niego odrobinę jaśniejszy. Wyobraźcie sobie rozpuszczoną skórkę migdałową, lub wywar z niej a oczyma wyobraźni zobaczycie kolor amaretto. Obecnie barwa ta występuje w różnych tonach od bardzo jasnego prezentowanego przez producenta farb ściennych Tikkurila po znacznie ciemniejszy odcień płyt meblowych MDF. Każdy z tych tonów nawiązuje jednak do koloru migdałowego trunku amaretto, od którego pochodzi nazwa tej barwy.

Amaretto kolor kameleon, który zupełnie inaczej prezentuje się na różnych fakturach. Na szkle jest subtelny i bardzo ekskluzywnym, na gładkim lakierze ekstrawagancki, a na drewnie i płytach meblowych z widocznymi słojami solidnie, porządnie i odrobinę sielsko, na skórzanych fotelach i kanapach bliżej jej do ekstrawaganckiej rudości niż brązu, a na welurowych zasłonach i kanapach wygląda dystyngowanie, ciepło i ciężkowo. Barwa ta zmienia też swój charakter przejmując cechy kolorów, którymi jest otoczona. W każdej z tych wersji jest równie piękny i elegancki, jako kolor przejmujący charakter i cechy innych odcieni jest niezwykle łatwy w aranżacji i pozostaje z nami przez wiele lat. A to dlatego, że po każdej metamorfozie prezentuje się nieco inaczej. Ma być glamour proszę bardzo, ale kolor amaretto równie łatwo pleciemy we wnętrza w stylu japandi, rustykalne, sielskie, hampton czy minimalistyczne. Wystarczy otoczyć go innymi kolorami, żeby zupełnie zmienił charakter.

Amaretto co to za kolor

Kolor amaretto z jakimi barwami go łączyć?

Amaretto to spokojna, elegancka i odrobinę ekstrawagancka barwa, którą można podkręcić i uczynić z niej glamourową, sprawić żebynabarała nieco urwego technicznego charakteru, który jest znakiem rozpoznawczym aranżacji loftowych. Równie łatwo ją udomowić i sprawimy, że doskonale wkomponuje się w sielskie wnętrza lub zachwyci nowoczesnym minimalizmem. Amaretto kolor kameleon można dowolnie stylizować, za pomocą barw i faktur. W pierwszej kolejności zajmijmy się więc kompozycja kolorystycznymi, który w dalszej części artykułu nadamy różne faktury podkręcając jeszcze wydźwięk amaretto w poszczególnych stylach dekoratorskich.

Amaretto z bielą

Amaretto z bielą to duet bardzo klasyczny, który uspokaja koniakową barwę, wyostrza rude pierwiastki tego odcienia. Biel sprawia, że kolor migdałowego trunku staje się lekki i nowoczesny z niewielką nutką elegancji. Takie zestawienie kolorystyczne doskonale sprawdzi się w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach, a także tych w stylu new scandi czy wreszcie japandi.

Amaretto z czernią

Amaretto z czernią to dosyć ciemne wręcz ponure zestawienie, które potrzebuje jasne bazy np. białych lub w odcieniu kości słoniowej ścian. Barwa rozwodnionej skórki migdałowej skomponowana z czernią staje się głęboka bardziej brązowa niż ruda, traci swój pomarańczowawy charakter, jest elegancka i poważna. W takim zestawieniu doskonale sprawdzi się rustykalnych salonach i kuchniach a także w stylu loftowym. Ten ostatni styl uzyskamy kiedy czerń będzie występować pod postacią ciężkiego metalu, na tle białych, czerwonych lub czarnych cegieł i w towarzystwie transparentnego szkła.

Amaretto ze złotem

Amaretto i złoto, ale nie stare złoto lecz lekkie nowoczesne irlandzkie lub brytyjskie, bardziej żółte niż pomarańczowe. Obie te barwy romansują i uzupełniają się wzajemnie, ale pod warunkiem że to amaretto gra pierwsze skrzypce, a złoto jest tylko dodatkiem. Doskonałym przykładem takiej kompozycji są meble i oświetlenia z wczesnych lat 90, pozbawione kiczowatego charakteru poprzedniej epoki, subtelne i eleganckie. Wtedy amaretto występował najczęściej pod postacią szkła np. blat ławy czy stolnika a złoto to proste minimalistyczne jak tamten czas okucia, nogi mebli lub szkielety żyrandoli.

Amaretto i ivory, czyli kolor amaretto z kością słoniową

Amaretto i ivory mimo, że kość słoniowa jest na palecie barw bardzo blisko bieli, to efekt jaki uzyskamy jest znacznie bardziej wyszukany, wręcz dystyngowany. Ramy okiennie i parapery w odcniu amaretto będą doskonale wyglądały w połączeniu z firankami w ogniu ivory.

Amarett z kolorem migdałowym

Amaretto i migdałowy, czyli migdały ze skórką to duet wręcz doskonały, obie barwy wręcz romansują ze sobą. I to jest najlepszy przykład na to, że nie ma lepszych kompozycji niż te tworzone przez naturę. Jednak efekt ten można uzyskać jedynie zachowując odpowiednie proporcje, 90 do 92 % migdałowego i reszta w odcieniu amaretto. Taką parę kolorystyczną warto zastosować w bezpośrednim sąsiedztwie, wówczas prezentuje się wręcz idealnie.

Amaretto i róż

Amaretto w jasnej tonacji z różem mocnym zdecydowanym w proporcjach 1:1, zestawione razem są głębokie i odrobinę tajemnicze, ale pięknie. Tak odważną kompozycję można jednak zastosować jedynie pod postacią dodatków poduszek ozdobnych, wazonów, donic itp.

Amaretto i morski

Amaretto i kolor morski to nowoczesne zestawienie, które budzi w równym stopniu podziw co zaskoczenie obawy, czy dwie tak mocne zdecydowane barwy można łączyć razem. Jednak uspokajamy można je komponować i podbijać efekt czernią i złotem. Pasują do nowoczesnych eleganckich aranżacji oraz tych w stylu new boho a także kolonialnych. Turkus sprawia, że amaretto lub koniakowy jak kto woli staje się bardziej tajemniczy, zaś turkusowy w tym zestawieniu jest bardzo elegancki.

kolor amaretto

Meble w kolorze amaretto, mat, satyna czy połysk co wybrać?

Jak to zwykle bywa kiedy jakaś barwa pojawia się na światowych wybiegach, branża wnętrzarska szuka sposobu, żeby przenieść ją z pokazów mody do naszych domów. Tak też było i tym razem, w branży meblowej najpopularniejszy jest dąb amaretto, który zyskał nieco spokojniejszy i przyciemniony odcień oraz piękne słoje. Meble kuchenne w odcieniu amaretto najlepiej prezentują się w stylu angielskim, wiejskim, szejkerskim i farmerskim. Znacznie mniej dekoratorów poleca je w wersji minimalistycznej, ale zestawione z czarnym lub dymionym szkłem, czarnym blatem i odpowiednio podświetlone będą stylowe i eleganckie.

W macie wyglądają jak naturalne drewno, w połysku występują jako amaretto bez słoi czyli gładka połyskująca pływa w rudawy odcieniu brązu i na razie nie cieszą się dużą popularnością.

W salonie to najczęściej meble wypoczynkowe z naturalnej lub eko skóry, welurowe lub z popularnej plecionki sawana. Jeśli jednak podoba wam się ten kolor warto postawić na witryny w odcieniu amaretto w złotawych lub czarnych ramkach. Komody i stoły w tym stylu będą wymagały towarzystwa drugiej barwy bieli, czerni lub wspomnianej wcześniej kości słoniowej.

Ściany w kolorze amaretto

Ściany w tym odcieniu mają odcień, który od lat spotykamy w Meksyku i Hiszpanii, bardziej rudy, pozbawiony głębi i nieco jaśniejszy i bardziej łagodny niż naturalny kolor amaretto. Choć odmian tej barwy nie brakuje naszym faworytem są ściany amaretto z nutą słodkiej brzoskwini. Takie wnętrza można meblować na dwa sposoby, rozjaśniać je białymi meblami lub wprowadzić do wnętrza odrobinę meksymaskiego klimatu. W tym drugim przypadku możemy zastosować ciemne meble, turkusowe i niebieskie dodatki z nutką złamanej bieli antycznej, koloru ivory lub magnolii.

Tekstylia w kolorze amaretto

To tekstylia z charakterem, które zawsze grają pierwsze skrzypce w aranżacji, nawet jeśli mowa o zaledwie kilku poduszka lub pojedynczym fotelu. Jeśli jednak chcemy wprowadzić tą barwę pod postacią tkaniny warto zastosować więcej niż jeden element i zastanowić nad fakturą. W przypadku tego koloru nie łączymy różnych faktur, ponieważ każda z nich nadaje amaretto innego charakteru. Skóra w tym tonie jest luksusowa i odrobinę ekstrawagancka, wygląda ciężko i solidnie.

Pluszowa tapicerka lub zasłony będzie ciężka, elegancka ale też przytulna, uwaga może przytłoczyć i zdominować małe wnętrze. Plecionka amaretto prezentuje się zwyczajnie i jest bezpiecznych rozwiązaniem we wnętrzach z mocnym akcentem, w których ma się wtopić w tło. Atłas i inne lejące tkaniny są eleganckie, rozświetlone promieniami słonecznymi mogą przybierać barwę starego złota.

Podłoga w kolorze amaretto

Podłoga w tym kolorze najlepiej prezentuje się pod postacią naturalnej deski lub paneli podłogowych, sprawia że wnętrze wygląda ciepło, ale elegancko. Płytki w odcieniach amaretto polecamy natomiast na słoneczny taras lub balkon. We wnętrzach wyglądają surowo i trudno jest do takiej podłogi dopasować ściany meble i dodatki.

Jeśli szukacie inspiracji kolorystycznych do swojego domu, przeczytajcie również:

Antracyt, jaki to kolor? Jak łączyć kolor antracytowy w aranżacji wnętrz (domokreatywni.pl)

Jakie kolory do siebie pasują? Jak łączyć kolory we wnętrzach? (domokreatywni.pl)

Apricot Crush najmodniejszy kolor roku 2024 od Pantone. (domokreatywni.pl)

Ivory co to za kolor? Jak wygląda kolor kość słoniowa? (domokreatywni.pl)

Kolor kaszmirowy, jak wygląda kaszmirowy. Z jakimi kolorami go łączyć? (domokreatywni.pl)