Jak wymienić klamkę w oknie plastikowym?

Artykuł sponsorowany

klamka do okna

Masz uszkodzoną klamkę w oknie? A może chcesz poznać sposób demontażu przed planowaną zmianą klamek na bardziej designerskie? Bez względu na powód przyda Ci się wiedza o tym, jak wymienić klamkę w oknie. Nie jest to skomplikowana czynność – zajmuje dosłownie kilka chwil i wymaga użycia śrubokręta gwiazdkowego (tzw. krzyżaka). Poznaj sposób na szybką wymianę klamki w oknie!

Klamka do okna plastikowego – jak ją wymienić?

Każda klamka do okna plastikowego zbudowana jest podobnie. Gdy się jej przyjrzysz, zobaczysz osłonę śrub montażowych ustawioną pionowo i uchwyt, którym otwierasz i zamykasz skrzydło. Gdy klamka w oknie nie zamyka się do końca lub chcesz po prostu zmienić ją na inny model, musisz najpierw zdemontować starą.

A więc, jak wymienić klamkę w oknie? Wykonaj poniższe kroki:

  • Przekręć osłonę mocowania klamki do pozycji poziomej. Standardowo jest umieszczona pionowo. Musisz lekko ją podważyć i obrócić. Czynność ta nie sprawia żadnego problemu.
  • Ustaw klamkę w pozycji okna otwartego. Dzięki temu zyskasz dostęp do obu śrub jednocześnie. Odkręć dwie śruby mocujące klamkę. Przyda Ci się śrubokręt gwiazdkowy lub wkrętarka akumulatorowa z odpowiednim bitem. Wyjmij klamkę. Jeśli to pierwszy demontaż klamki prawdopodobnie trzeba będzie delikatnie poruszać nią na boki, by trzpień wyszedł z przekładni.
  • Gotowe! W taki sposób zdemontujesz klamki do okien plastikowych. Teraz pora na ponowny montaż, tym razem nowej klamki.

    Jak zamontować klamkę w oknie plastikowym?

    Teraz dowiesz się, jak zamontować klamkę w swoim oknie. To równie prosta czynność, ale wymaga precyzji i dawkowania siły przy przykręcaniu śrub mocujących.

    Najważniejsze czynności, które musisz wykonać to:

  • Wyczyszczenie powierzchni po starej klamce. Może nie mieć to większego wpływu na działanie nowej klamki, ale zdecydowanie poprawia estetykę. Nie po to montujesz nową klamkę, by wokół niej pozostawić stare zabrudzenia, prawda? Wykorzystaj delikatną szmatkę i wodę z nieagresywnym detergentem. Pamiętaj, że okna plastikowe nie są odporne na szorowanie! Przygotowanie klamki do montażu. Przekręć rączkę poziomo, podobnie jak osłonę śrub mocujących. Trzpień możesz delikatnie przesmarować smarem dla lepszej efektywności pracy. Do montażu klamki do okien PCV użyj nowych śrub dołączonych do klamki. Umieść klamkę w przekładni.
  • Przykręcanie śrub nowej klamki. Teraz delikatnie przykręć nową klamkę do skrzydła. Pamiętaj, że śruby należy przykręcać delikatnie do momentu zniwelowania szpary między obudową klamki a ramą okienną. Jeśli zrobisz to zbyt mocno, połamiesz plastik i klamka będzie niestabilna.
  • Sprawdź działanie nowej klamki. Teraz możesz wypróbować działanie klamki w każdym położeniu. Jeśli zamontowałeś ją zgodnie z instrukcją, nie będzie problemu z jej działaniem.
  • Jaka klamka do okien plastikowych będzie odpowiednia?

    Widzisz, że opisywana czynność to nic skomplikowanego. Wymiana klamki w oknie nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani eksperckiej wiedzy. Skoro już to wiesz, warto wybrać klamkę, która będzie spełniała Twoje oczekiwania. Musisz wiedzieć, że klamka do okien plastikowych jest elementem standaryzowanym. Oznacza to, że ma takie same rozmiary dla większości stolarki.

  • Trzpień ma rozmiar 7 × 7 mm a rozstaw śrub mocujących to 43 mm. Długość trzpienia może wahać się między 30 a 35 mm. Najlepiej dopasować produkt o identycznych wymiarach co poprzedni.
  • Gdy zauważysz, że masz zepsutą klamkę w oknie plastikowym lub chcesz ją wymienić z innych powodów, możesz nieco poeksperymentować. Do okien PCV stosuje się klamki w takim samym kolorze, aby zachować spójność. Jednak na rynku znajdziesz też modele o innych odcieniach oraz wyposażone w blokadę. Takie klamki z zamkiem to idealna opcja, gdy chcesz uniemożliwić dzieciom otwieranie skrzydła.
  • Jak zdemontować klamkę w oknie - podsumowanie

    Teraz już dokładnie wiesz, jak zdemontować klamkę w swoim oknie plastikowym. To prosty intuicyjny proces. Pamiętaj jedynie, że warto kupować klamkę o lepszej jakości niż posiadana wcześniej. Taki wydatek to zwykle kilkanaście złotych za jedną sztukę. Przy odpowiednim montażu i użytkowaniu z powodzeniem posłuży Ci latami.