Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Ogrzewanie domu rodzaje i właściwości i koszt ogrzewania domowego

 

jakie ogrzewanie domu wybrac

Budujesz dom i zastanawiasz się jakie ogrzewanie do domu wybrać? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie są rodzaje ogrzewania i najlepszy rodzaj ogrzewania domu do warunków technicznych budynku oraz trybu życia domowników. Wybierając ogrzewanie, warto przemyśleć każdy aspekt, ponieważ instalacja grzewcza nie należy do tanich, a ewentualne przeróbki wiążą się nie tylko ze sporymi wydatkami. Jak zatem wybrać niedrogie i najlepsze ogrzewanie?

Od kilkunastu lat uzyskanie pozwolenia na budowę wiąże się z koniecznością przedstawienie w urzędzie analizy energetycznej budynku. Inwestor lub architekt pracujący na zlecenie inwestora przedstawia w organie administracyjnym (starostwie, urzędzie gminy lub miasta) pełną analizę zapotrzebowania danego budynku na energię oraz analizę, z której wynika, w jakim stopniu budynek będzie obciążał energetycznie środowisko. Analiza energetyczna powinna zawierać następujące informacje:

 • zapotrzebowanie w danym budynku na ciepło (energię)
 • rodzaj systemu ogrzewania domu
 • źródło energii lub źródła energii
 • szacunkowy koszt ogrzewania domu,
 • sposób ogrzewania wody użytkowej
 • rodzaj wentylacji w budynku
 • wskaźnik EP, czyli wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię,
 • Pozwolenie na budowę, mogą uzyskać tylko budynku, których wskaźnik EP nie przekracza 70 kWh/ (2 x rok). Jeśli w trakcie budowy inwestor zmienia system ogrzewania, jest zobowiązany przedstawić w urzędzie nowy wskaźnik EP. Pozwolenie na budowę zostało wydane dla wskaźnika określonej wielkości, której nie może po wprowadzonych zmianach przekroczyć budynek. Do końca 2020 roku wskaźnik ten wynosił 95 kWh/ (9 m 2 rok) i wszystkie budynki, na których budowę pozwolenie wydano przed 01.01.2021, mimo wyższego wskaźnika EP mogą być zbudowane zgodnie z prawem. Wskaźnik EP do 70 kWh/ (2 x rok) dotyczy natomiast domów, które są wznoszone na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 32-12-2020. Niski dopuszczalny wskaźnik EP bardzo często zmusza inwestorów do korzystania z odnawialnych źródeł energii równolegle z odnawialnymi. Jeśli w nowo budowanym domu takie rozwiązanie będzie zastosowane, inwestor jest zmuszony przedstawić razem z analizą energetyczną specyfikację odnawialnego źródła energii, które wybrał dla swojego domu.

  Jak wybrać ogrzewanie do domu?

  Wybór najlepsze, niedrogiego i spełniającego potrzeby wszystkich domowników ogrzewania nie jest łatwy. Tym bardziej że decyzję, z jakiego systemu ogrzewania będziemy korzystać, należy podjąć już na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę. Wybór ogrzewania domu w dużym stopniu jest uzależniony od warunków technicznych budynku oraz działki. Zacznij od sprawdzenia miejscowe planu zagospodarowanie przestrzennego oraz ograniczeń związanych z ochroną środowiska w twojej okolicy. Kolejna kwestia to warunki techniczne np. czy na twoje ulicy jest przyłącze gazowe, jeśli tak może wziąć pod uwagę kocioł gazowy, który będzie ogrzewał dom w sezonie grzewczym i wodę przez cały rok. Warto również sprawdzić, czy na swojej działce możesz postawić zbiornik na paliwo (olej, gaz) l, czy masz wystarczająco dużo miejsca na magazynowanie opału w przypadku wyboru pieca na ekogroszek lub pellet, oraz czy w twojej okolicy możesz zamontować komin i jakie wymogi musi spełniać, a także czy istnieje możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła. Po dokonaniu dokładnej analizy wszystkich możliwości przychodzi czas na analizę potrzeb wszystkich domowników. Ogrzewanie ogrzewaniu nie jest równe, a dobrze dopasowany system ogrzewania to gwarancja, że nawet w sezonie zimowym nie będziesz żałować, że nie mieszkasz w domu z wielkiej płyty. Wybierając rodzaj ogrzewania domu, zastanów się, czy w domu powinna być stała temperatura, czy chcesz, żeby dom był ogrzewany przez 24 godziny na dobę, czy tylko w czasie kiedy w nim przebywasz. Kolejna kwestia to obsługa systemu ogrzewania. Tradycyjne piece koksowe i na drewno są wymagające, należy systematycznie co kilka godzin dokładać opał w celu podtrzymania ognia, do tego dochodzi, czyszczenie pieca, rozpalanie, składowanie opału itp. Praca przy takim ogrzewaniu do czystych nie należy i niestety piec koksowy, a nawet na drewno zanieczyszcza środowisko. Piec na ekogroszek jest już znacznie mniej absorbujący, opał ładujemy do podajnika co 2 -3 tygodnie i zanieczyszczenie środowiska takim piecem jest znaczne mniejsze. Nadal jednak nie jest to w 100% piec bezobsługowy. Najwygodniejsze jest ogrzewanie gazowe, ale trzeba mieć przyłącze do sieci gazowej. Inną możliwością jest ogrzewanie gazowe z gazu magazynowanego na podwórku w specjalnym zbiorniku, olej opałowy, czyli kolejny system ogrzewania na paliwo ciekłe również jest praktycznie bezobsługowy. Inną możliwością jest ogrzewanie energią elektryczną. Sprawdź, które źródło ogrzewania najlepiej się sprawdzi w twoim domu i jakie są systemy ogrzewania domu dla każdego ze źródeł energii.

  ogrzewanie domu drewnem

  Koszt ogrzewania domu - co ma wpływ na koszt ogrzewania domu?

  Wybór systemu i źródła ogrzewania domu jest po pierwsze podyktowany warunkami technicznymi i planem zagospodarowania przestrzennego na danym terenie oraz ceną. Ta ostatnia ma dla inwestorów kluczowe znaczenie, ponieważ sezon grzewczy w Polsce trwa prawie pół roku. Dodatkowo w domkach jednorodzinnych oprócz ogrzewania trzeba wybrać sposób ogrzewania wody, co często można połączyć, wybierając kocioł, który będzie przez cały rok grzał wodę użytkową a w sezonie grzewczym również mieszkanie. Zanim dokonamy wyboru, warto porównać koszt ogrzewania w poszczególnych budynkach przy zastosowaniu różnych źródeł ogrzewania domu. Zacznijmy od zapotrzebowania energetycznego w budynkach izolowanych w różnym stopniu. To zestawieni pokazuje, jak ważna jest izolacja termiczna i jakie niesie oszczędności w dłuższej perspektywie: Zapotrzebowanie energetyczne budynku jest obliczane dość umownie jako kilowatogodzina na metr kwadratowy powierzchni i wielkość zapotrzebowania jest oznaczana jako: kWh/m2.

 • Dom pasywny ma najniższe zapotrzebowanie na energię, które wynosi 15 kWh/m2 w ujęciu rocznym wynosi:
 • Dom niskoenergetyczny 40 kWh/m2
 • Dom energooszczędny - 50 kWh/m2
 • Dom ze standardową termoizolacją 90 kWh/m2
 • Dom z izolacją starego typu 100 kWh/m2
 • Dom nieocieplony 120-150 kWh/m2 Niestety znając podane wyżej wartości, nie jesteśmy w stanie obliczyć kosztu ogrzewania domu bez znajomości jednostek, jakimi jest określane dane paliwo. I tu zaczynają się przysłowiowe schody, gdyż sprzedawcy stosują najróżniejsze jednostki. Najczęściej spotykane jednostki paliwa stałego to kilogramy i tony w przypadku węgla, metry sześcienne i przestrzenne dla drewna, paliwa płynne (olej opałowy i gaz) kupujemy w litrach i metrach sześciennych, a nawet w kilogramach. Natomiast energia cieplna pozyskiwana z tych paliw jest określana w kilowatogodzinach (kWh), megadżulach (MJ) i giga dżulach (GJ). Jednak to nie wszystko, równie ważna jest wydajność każdego z tych paliw, czyli wartość energetyczna (opałowa), która kształtuje się następująco dla poszczególnych paliw:
 • gruntowa pompa ciepła – 1 kWh
 • pellet 5 kWh/kg
 • ekogroszek 7 kWh/kg
 • energia elektryczna 1 kWh
 • gaz ziemny 10 kWh/m2
 • Procentowa wydajność pozyskiwania energii, czyli wydajność z różnych paliw

  Jest to wskaźnik, który obrazuje, które paliwo jest najbardziej wydajne, a które podczas przetwarzania energii na ciepło powoduje największe straty. W praktyce jest to stosunek ceny paliwa do produktu ubocznego, który powstaje podczas ogrzewania domu np.popiół lub dym

 • pompa ciepła- wydajność pompy ciepła jest największa i wynosi aż 400%
 • energia elektryczna jest przetwarzana na ciepło aż 99%
 • gaz ziemny jest wykorzystywany aż do 102 %, w zależności od pieca. Piec gazowy starego typu wykorzystuje energię w 70%,
 • tradycyjny piec gazowy w 90%, kondensacyjny aż w 102%
 • pellet w 80% do 84%
 • ekogroszek tylko w 75%
 • kocioł na węgiel kamienny 60%
 • kocioł na drewno opałowe 70%
 • olej opałowy: piec starego typu 90%, kondensacyjny 102%
 • Średnia cena jednostkowa paliwa w Polsce?

 • gruntowa pompa ciepła 0,60 zł/kWh
 • energia elektryczna 0,60 do 0,70 zł/ zł/kWh
 • gaz ziemny 2,06 do 2,10 zł/m3 (z opłatą przesyłową), ceny mogą się nieznacznie różnić w różnych regionach kraju
 • pellet od 90 do 1,10 za kg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tanie paliwo stałe (ekogroszek, węgiel i koks) jest najczęściej mało kaloryczne, co oznacza, że 1 kg mało kalorycznego paliwa daje mniej ciepła niż 1 kg kalorycznego, ale niestety nieco droższego paliwa stałego.
 • ekogroszek od 0,86 zł/ kg do 1,00 zł/kg, zasada kaloryczności jest podobna jak w przypadku pelletu.
 • Jak obliczyć koszt ogrzewania domu - wzór na koszt ogrzewania domu koszt ogrzewania m3 gazem

  Koszty m3 paliwa dzielimy przez wydajność opałową danego paliwa i wydajność urządzenia grzewczego. W praktyce średni koszt ogrzewania gazowego 100m2 domu pasywnego będzie wynosić: (2,07 zł/m3/ 10 kWh/m3) /0,98 = 0,21 0,21 zł/kWh Otrzymany wynik, czyli cenę kWh mnożymy przez zapotrzebowanie energetyczne (kWh/m2) dla naszego typu budynku, a następnie przez ilość metrów kwadratowych, które będziemy ogrzewać. 0,21 zł kWh x 15 kWh/m2 x 100 = 3168,36 zł Roczny koszt ogrzewania 100-metrowego domu pasywnego gazem ziemnym wynosi 3168,36 zł, do tej kwoty należy doliczyć ca roczny koszt ogrzewania wody użytkowej. I niestety przy każdej następnej klasie energetycznej domu koszt rocznego ogrzewania będzie znacznie wyższy dla wszystkich typów paliwa.

  Wydajność kotła i rodzaj paliwa a koszty ogrzewania domu

  W zależności od wybranego paliwa oraz wydajności pieca koszt 1 kWh wynosi: Tabela Ogrzewanie domu - rodzaje i właściwości paliw Ogrzewanie gazowe, pod tym pojęciem rozumiemy ogrzewanie gazem ziemnym lub gazem płynnym. Pierwszy rodzaj ogrzewania jest możliwy tylko wówczas jeśli budynek ma przyłącze do miejskiej sieci gazowej. Jeśli dom nie ma przyłącza do gazu z sieci miejskiej można ogrzewanie zasilać gazem płynnym, który przechowujemy w dedykowanym zbiorniku. I tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ zbiornik na gaz płynny musi być ustawiony na działce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zbiornik na gaz musi znajdować się na działce, ale poza domem. Ponadto nie może być ustawiony w zagłębieniu działki, na terenie podmokłym. Optymalne miejsce na zbiornik gazowy znajduje się na takim samym poziomie jak dom, w suchym miejscu, na betonowej płycie. Inną możliwością jest zbiornik podziemny, który jest mniej widoczny i nie ma tak dużego wpływu na aranżację działki. Ponadto zbiornik na gaz płynny zgodnie z obowiązującymi przepisami może znajdować się w określonej odległości od budynków, szczegóły zamieściliśmy w tabeli poniżej. Zbiornik na gaz płynny oprócz osadzenia zgodnie z przepisami powinien być ujęty na mapie działki, a cała instalacja gazowa powinna być wykonana przez hydraulika z uprawnieniami do budowy instalacji gazowych.

  PALIWO

  TYP KOTŁA

  CENA ZA 1 kWh

  ( +/- 0,10 zł)

  Gaz ziemny

  kocioł starego typu

  0,30 zł

  kocioł tradycyjny

  0,26 zł

  kocioł kondensacyjny

  0,22 zł

  Energia elektryczna

  Taryfa nocna/dzienna 50%/50%

  0,52 zł

  Olej opałowy

  kocioł tradycyjny

  0,25 zł

  kocioł kondensacyjny

  0,22 zł

  węgiel

  kocioł na ekogroszek z podajnikiem

  0,13 zł

   

  węgiel kamienny

  0,17 zł

  Drewno opałowe

  kocioł na drewno opałowe

  0,18 zł

  Pellet

  Kocioł na pellet

  0,18 zł

  Pompa ciepła

  pompa ciepła powietrzna

  0,18 zł

  pompa ciepła wodna

  0,14

  pompa ciepła powietrzno - wodna

  0,16 zł

  Ogrzewanie domu - rodzaje i właściwości paliw

  Ogrzewanie gazowe, pod tym pojęciem rozumiemy ogrzewanie gazem ziemnym lub gazem płynnym. Pierwszy rodzaj ogrzewania jest możliwy tylko wówczas jeśli budynek ma przyłącze do miejskiej sieci gazowej. Jeśli dom nie ma przyłącza do gazu z sieci miejskiej można ogrzewanie zasilać gazem płynnym, który przechowujemy w dedykowanym zbiorniku. I tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ zbiornik na gaz płynny musi być ustawiony na działce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zbiornik na gaz musi znajdować się na działce, ale poza domem. Ponadto nie może być ustawiony w zagłębieniu działki, na terenie podmokłym. Optymalne miejsce na zbiornik gazowy znajduje się na takim samym poziomie jak dom, w suchym miejscu, na betonowej płycie. Inną możliwością jest zbiornik podziemny, który jest mniej widoczny i nie ma tak dużego wpływu na aranżację działki. Ponadto zbiornik na gaz płynny zgodnie z obowiązującymi przepisami może znajdować się w określonej odległości od budynków, szczegóły zamieściliśmy w tabeli poniżej. Zbiornik na gaz płynny oprócz osadzenia zgodnie z przepisami powinien być ujęty na mapie działki, a cała instalacja gazowa powinna być wykonana przez hydraulika z uprawnieniami do budowy instalacji gazowych.

  Zbiornik 2700 L A

  Odległość od budynków użyteczności publicznej

  naziemny

   

  3 m

  podziemny

  1 m

  Zbiornik 4850 L A

  Odległość od budynków użyteczności publicznej

   

  naziemny

  5 m

  podziemny

  2,5

  Zbiornik 6700 L A

  Odległość od budynków użyteczności publicznej

   

  naziemny

  7,5 m

  podziemny

  3 m

  Zbiornik 2700 L B

  Odległość od granicy działki budowlanej

  naziemny

  1,5 m

  Zbiornik 4800 L B

  Odległość od granicy działki budowlanej

  naziemny

  2,5 m

  Zbiornik 6700 L B

  Odległość od granicy działki budowlanej

  naziemny

  3,75 m

  Wszystkie zbiorniki na gaz płynny bez względu na pojemność

  Odległość od studzienek kanalizacyjnych, teletechnicznych oraz zagłębienia terenu typu D i E

  naziemny i podziemny

  5 m

  Wszystkie zbiorniki na gaz płynny bez względu na pojemność

  Linii elektroenergetycznej i sieci trakcyjnej do 1 kV C

  Naziemny i podziemny

  3 m

  Wszystkie zbiorniki na gaz płynny bez względu na pojemność

  Linii elektroenergetycznej i sieci trakcyjnej o napięciu równym lub większym od 1 kV - C

  Naziemny i podziemny

  15 m

  Zalety ogrzewania gazowego

  Ogrzewanie gazowe jest bezobsługowe, raz ustawiony piec grzeje przez cały sezon zimowy. Niski koszt ogrzewania, w porównaniu z pelletem i ekogroszkiem Możliwość podłączenia pieca do zbiornika z gazem płynnym na czas do, kiedy powstanie miejska sieć gazowa.

  Rodzaje gazowych pieców centralnego ogrzewania

  Piece jedno i dwufunkcyjne - co to znaczy?

  • Piec jednofunkcyjny oprócz ogrzewania domu może również podgrzewać wodę, ale do tego celu należy zamontować dodatkowe urządzenie zewnętrzne.
  • Piec dwufunkcyjny nie tylko ogrzewa dom w sezonie zimowym, ale też podgrzewa wodę przez cały rok, bez konieczności montowania dodatkowego urządzenia.

  Piece gazowe

  Decyzja o wyborze ogrzewania domu gazem wiąże się z koniecznością wyboru pieca centralnego ogrzewania. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pieców CO. I nie ma co ukrywać, im droższy piec, tym tańsze jest ogrzewanie nim. Do najczęściej spotykanych pieców gazowych Co należą:

 • Tradycyjny piec gazowy CO to piec, który najczęściej spotykamy w polskim domach, ten rodzaj pieca jest również najtańszy. Na rynku dostępne są modele, których cena waha się od 2000 do 3000 zł. Tradycyjne piece można podzielić również na jedno i dwufunkcyjne, a także piece z otwartymi komorami spalania i modele, które mają zamknięte komory spalania. Tego typu piec do oszczędnych nie należy i warto go instalować tylko w domach z naprawdę dobrą izolacją termiczną. Niestety ci, którzy zaoszczędzili na materiałach i technice ocieplania nie powinni szukać oszczędności podczas zakupu pieca CO na gaz, ponieważ rachunki za ogrzewanie takim piecem mogą być naprawdę wysokie. Reasumując tradycyjny piec gazowy CO, sprawdzi się tylko w domach z bardzo dobrą termoizolacją.
 • Piece gazowe kondensacyjne, również dostępne są w wersji jedno i dwufunkcyjnej. Piece kondensacyjne nie tylko ogrzewają dom gazem, ale też odzyskują ciepło ze spalin, co oznacza, że „odpad” podczas ogrzewania jest bardzo mały, a piece maksymalnie wykorzystuje paliwo. Niestety piece dwufunkcyjne nie kondensują podczas podgrzewania wody, co oznacza, że podczas grzania wody użytkowej nie odzyskują energii ze spalin. Cena tego pieca jest znacznie wyższa niż pieca tradycyjnego, ale też opłaty za ogrzewanie znacznie niższe. Warto zaznaczyć, że do domu o średnim zapotrzebowaniu energetycznym doskonale sprawdzają się piece kondensacyjne ze środkowej półki cenowej. Bardzo drogi piec kondensacyjny warto natomiast kupić do domu o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym.
 • Piec C.O pulsacyjny, czyli piec gazowy z najwyższej półki cenowej. Piec gazowy pulsacyjny podobnie jak kondensacyjny kondensuje ciepło. System pulsacyjny sprawia, że kondensacja jest bardziej wydajna i oszczędności w kosztach ogrzewania większe. Niestety piec gazowy pulsacyjny zwraca się dopiero po około dwóch dekadach, a już po kilku latach system ogrzewania gazowego takim piecem będzie wymagał konserwacji i modernizacji. Czy zatem warto inwestować, piec gazowy pulsacyjny? Tak, ale tylko domach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na energetycznym.
 • Ogrzewanie elektryczne

  Ogrzewanie elektryczne do tanich nie należy, jednak najważniejszy w tej kwestii jest odpowiedni dobór urządzenia grzewczego. Zaletą tego ogrzewania jest fakt, że instalacja nie zamarza nawet przy bardzo niskich temperaturach. Do najpopularniejszych należą:

 • Grzejniki elektryczne promienniki, które dosyć szybko się nagrzewają więc szybko też ciepło oddają na dom poprzez promieniowanie.
 • Grzejniki elektryczne konwektory podobnie jak poprzednie szybko się nagrzewają i równie szybko oddają ciepło. W przypadku tych grzejników wystarczy zaledwie kilka chwil, żeby temperatura w pomieszczeniu zaczęła rosnąć.
 • Grzejniki elektryczne z termowentylatorem, szybko się nagrzewają, a termowentylator rozprowadza ciepło po pomieszczeniu.
 • Grzejniki elektryczne konwektory rozgrzewają się nieco wolniej, ponieważ wolniejszy jest obieg powietrza. Ich zaletą jest bezszelestna praca.
 • Grzejniki elektryczne olejowe, podobnie jak poprzednie potrzebują czasu do rozgrzania oleju znajdującego się wewnątrz grzejnika, również pracują bardzo cicho.
 • Elektryczne grzejniki akumulacyjne - to grzejniki najwolniej ogrzewające pomieszczenie, ponieważ grzejnik po włączeniu w pierwszej kolejności ogrzewa blok akumulacyjny i kamienne płyty znajdujące się wewnątrz grzejnika. Zaletą tego typu ogrzewania elektrycznego jest oszczędność na ogrzewaniu, ponieważ rozgrzany blok akumulacyjny jeszcze przez długi czas po wyłączeniu grzejnika oddaje ciepło.
 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie dla osób, które utrzymują stałą temperaturę w domu, ponieważ jest to ogrzewanie, które potrzebuje najwięcej czasu, zanim w pomieszczeniu odczujemy zmianę temperatury. W przypadku ogrzewania podłogowego powierzchnia do ogrzania jest bardzo duża, a to oznacza, że i czas potrzebny na rozgrzanie podłogi jest dłuższy.
 • Ogrzewanie indukcyjne - ten rodzaj ogrzewania wymaga montażu dosyć drogiego pieca indukcyjnego, który można podłączyć do istniejącego już centralnego ogrzewania. Jak działa ogrzewanie indukcyjne? Jest to ekologiczne ogrzewanie, które nie wymaga budowy komina, ponieważ w czasie wytwarzania energii nie powstają żadne spaliny. Ogrzewanie indukcyjne polega na przepływie prądów wirowych, które powstają poprzez indukcję elektryczną. Piece indukcyjne, które stosuje się do ogrzewania domów są piecami indukcyjnymi rdzeniowymi, w piecu jest wbudowany rdzeń magnetyczny, a urządzenie jest zasilane prądem przemiennym o małej częstotliwości. Ogrzewanie indukcyjne jest bezpieczne, ponieważ piec nie ma kontaktu z płynem, który wypełnia rury i kaloryfery centralnego ogrzewania.
 • Ogrzewanie na podczerwień - to jest ogrzewanie, które w czasie ogrzewania domu wykorzystuje energię promieniowania pod postacią fal elektromagnetycznych, które się przemieszczają. Przekaz tych fal jest niezależny od przepływu powietrza. Co ciekawe przekaźnikami ciepła są wszystkie przedmioty, a nawet organizmy żywe znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu. Energia podczerwieni potrzebna do ogrzania domu zmienia się w ciepło w czasie absorpcji jej przez sprzęty i organizmy znajdujące się w pomieszczeniu. Upraszczając wybierając ogrzewanie na podczerwień nie potrzebujesz żadnych kaloryferów, ponieważ ich funkcję przejmują meble i sprzęty znajdujące się w domu, a nawet domownicy i goście.
 • ogrzewanie domu na pellet

  Ogrzewanie olejowe

  Ogrzewanie olejowe jest alternatywą dla ogrzewania gazowego, ogrzewanie domu jest zasilany olejem opałowym, który jest magazynowany na podwórku w dedykowanych zbiornikach. Zaletą ogrzewania olejowego jest absolutnie bezobsługowy piec. Niestety wadą jest cena tego pieca oraz koszty tego ogrzewania. W sprzedaży dostępne są piece jedno i dwufunkcyjne. Wybierając piec dwufunkcyjny oprócz ogrzewania domu możemy podgrzewać wodę przez cały rok. W przypadku pieca jednofunkcyjnego podgrzewać wodę możemy dopiero po zamontowaniu dodatkowego urządzenia tak zwanego podgrzewacza do wody.

  Jak magazynować olej opałowy

  Dodatkowym utrudnieniem może być natomiast usytuowanie zbiornika na olej opałowy, który należy postawić zgodnie z rygorystycznymi przepisami prawnymi. Zbiornik na olej opałowy można ustawić w domu, ale w oddzielnym pomieszczeniu, optymalnym rozwiązaniem jest piwnica lub parter budynku. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami zbiornik na olej opałowy można ustawić również w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec olejowy. Warunkiem jest oddzielenie kotła grzewczego od zbiornika ścianką murowaną o minimalnej grubości 12 cm, która powinna być wyższa od zbiornika i pieca o przynajmniej 30 cm i szersza o minimum 60 cm. Dodatkowo w kotłowni, czyli pomieszczeniu z piecem i zbiornikiem na olej powinien znajdować się grawitacyjny kanał wentylacyjny oraz odprowadzanie powietrza z wentylacji. Zbiornik, który chcemy ustawić w pomieszczeniu nie może być większy niż 1 m 3, w przypadku większych zbiorników wszystkie podane wyżej proporcjonalnie wzrastają.

  Ogrzewanie domu pelletem, czyli ogrzewanie na biomasę

  Ogrzewanie domu pelletem - ogrzewanie domu pelletem, czyli biomasą staje się coraz popularniejsze. Tego typu ogrzewanie wymaga montażu dedykowanego pieca na biomasę, obecnie największym zainteresowaniem cieszą się piece na pellet. Kocioł na pellet jest wyposażony w dedykowany podajnik, który ładujemy i nie trzeba kilka razy dziennie chodzić do pieca w celu podłożenia na ogień. Zaletą ogrzewania na pellet jest czysta kotłownia, lekki opał i brak zatruwających środowisko spalin. Wadą jest cena pieca i koszt ogrzewania, który jest porównywalny do ogrzewania gazowego.

  Ogrzewanie domu ekogroszkiem

  Ogrzewanie ekogroszkiem - Ogrzewanie ekogroszkiem jest bardzo wydajne, ponieważ ekogroszek ma duży współczynnik kaloryczności, co oznacza, że wydziela więcej ciepła niż węgiel i zanim trafi do sprzedaży zostaje odsiarczony. A to oznacza, że spaliny powstałe podczas spalania ekogroszku są mniej szkodliwe dla środowiska, mniejszy jest też produkt uboczny w postaci popiołu. Ogrzewanie na ekogroszek wymaga montażu dedykowanego pieca z podajnikiem, do którego można zamontować komputer, na którym ustawiamy żądaną temperaturę, ładujemy podajnik i przez kilka lub kilkanaście dni nie musimy odwiedzać kotłowni.

  Ogrzewanie domu wodne

  Do najpopularniejszego ogrzewania wodnego należy:

 • Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym. Kominek jest połączony z instalacją wodną, która podczas palenia w kominku ogrzewa cały dom. Bardzo ważny jest fachowy montaż całej instalacji, tylko wówczas ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym jest funkcjonalne i przebiega bez zakłóceń. Ważne jest, żeby takie ogrzewanie było wyposażone w odpływ do kanalizacji na wypadek przelania wody i zawór uzupełniający wodę w ogrzewaniu. Jak działa ogrzewanie na kominek z płaszczem wodny? Kiedy temperatura w kominku rośnie woda się podgrzewa i tym samym grzeje dom, kiedy temperatura spada woda jest odprowadzana do instalacji wodnej np do rur, a przez specjalny otwór jest zasysane powietrze. Zbiornik na wodę jest otwarty, dzięki czemu, kiedy temperatura wody wzrasta a zbiornik się przepełni ogrzewanie odprowadza nadmiar wody do kanalizacji. Kiedy zbyt dużo wody przelewa się do kanalizacji konieczne jest jej uzupełnienie, w tym celu montowany jest pływak stosowany w różnych urządzeniach domowych np. pralce, zmywarce czy spłuczce, dzięki któremu poziom wody jest regulowany automatycznie.
 • Ogrzewanie wodne podłogowe - podłogowe polega na zastąpieniu tradycyjnych kaloryferów systemem rurek zamontowanych pod podłogą, które są podłączone do centralnego ogrzewania. W tym wypadku wybór paliwa zasilającego centralne ogrzewanie nie ma znaczenia. Warto jednak pamiętać, że ten typ ogrzewania należy zaprojektować już na etapie budowy, gdyż niezbędne jest specjalne przygotowanie podłogi. Ogrzewanie podłogowe jest wydajniejsze od ogrzewania kaloryferami, ponieważ ciepła podłoga ogrzewa całą powierzchnię równomiernie a ciepłe powietrze unosi się do góry. Niestety rozgrzanie takiej podłogi trwa dłużej niż kaloryferów, gdyż do ogrzania jest większa powierzchnia.
 • Komentarze