Jak dobrać prześcieradło z gumką do materaca? Jakie prześcieradło wybrać?

prześcieradła szpulka

Prześcieradło z gumką już kilkanaście lat temu zdetronizowało to klasyczne, jest komfortowe w użytkowaniu, nie ściąga się, nie marszczy i nie trzeba go poprawiać każdego wieczora i jeszcze kilka razy w nocy. Nie prasujemy go, nie maglujemy, a mimo to zawsze wygląda dobrze. Jednak, żeby tak się stało, kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór jego wymiarów do rozmiaru materaca. Zobacz, jak dopasować prześcieradło do materaca.

Prześcieradło zapewnia nam higienę i komfort podczas snu, chroni materac przed zabrudzeniami, ale tylko wówczas, kiedy się nie ściąga, nie marszczy i przez całą noc pozostaje na miejscu. Taki komfort snu i użytkowania zapewniają nam właśnie prześcieradła z gumką. Oczywiście, jeśli są odpowiednio dopasowane i prawidłowo założone. Podpowiadamy jak dopasować prześcieradło z gumką do materaca i jak je prawidłowo założyć.

Rozmiar prześcieradła z gumką, a rozmiar materaca, jak je dopasować?

Dobór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła jest najważniejszy, co ciekawe, większość z nas kupuje za małe lub za duże. W obu przypadkach traci ono na funkcjonalności. Jeśli kupisz zbyt małe prześcieradło z gumką, pierwsze problem spotkasz już przy jego zakładaniu. Różna wysokość materacy to pierwsza przyczyna błędnego dopasowania prześcieradła, kolejna to rozmiar. Jeśli kupimy to, które ma dokładnie takie wymiary jak materac, to jest więcej niż pewne, że będzie ono za małe. Dlaczego, ponieważ należy je traktować dokładnie tak samo, jak pokrowiec, ma ono idealnie przylegać do powierzchni, na którą je zakładamy. Ale żeby tak się stało, powinno ono wyłożyć się na powierzchni do spania. Natomiast szef mocujący jego boki, powinien być dokładnie na jego racie. Boki prześcieradła powinny być wyższe od materaca o około 5-6 cm. Prawidłowo dopasowane prześcieradło na gumce, powinno wchodzić pod materac razem z gumą i 4 -5 cm tkaniny. Wówczas nie będzie ono się zsuwać, ani też prężyć.

Kupując prześcieradło, pamiętajmy, że musi ono otulić materac, a nie ścisnąć go i zdeformować. Zawsze w przypadku za małego lub zbyt niskiego prześcieradła „zejdzie” najpierw z jednego boku, potem z powierzchni spania, a potem z innych boków. A zatem zakup prześcieradła musi być dobrze przemyślany, dopasowujemy je do rozmiaru, ale także do jego grubości. Innego będziemy potrzebować do cienkiego dziecięcego a innego do tego o grubości 20- 30 cm. Ponadto musi ono być nieznacznie dłuższe i szersze niż sam materac, wówczas bez problemu je naciągniesz. To za małe po pierwsze będzie ciężko nałożyć na materac, po drugie może być tak bardzo naprężone, że gumka będzie się zsuwać.

Za duże będzie z kolei się marszczyć, a dużo za duże zsuwać, ponieważ nie będzie naprężone. Dlatego odpowiedzialny producent prześcieradeł podaje na opakowaniu wymiary prześcieradła, które w rzeczywistości są wymiarami materaca, a prześcieradło jest albo z materiału rozciągliwego, więc mamy pewność, że się dopasuje i pięknie wyłoży, albo też jest nieznacznie większe niż powierzchnia spania.

Dlaczego kupując prześcieradło, należy je dopasować je do grubości materaca?

Kiedy mowa o materacu dla dzieci ma on najczęściej grubość 15 cm, ten dla dorosłych od 25 cm w górę Prześcieradła z gumką Szpulka mają kształt materaca, a ich boczna część, ta, która pokrywa boki materaca powinna być dopasowana na jego grubości. W przeciwnym razie będzie ono albo za małe na ten dla dorosłych, albo za duże na ten dla dzieci.

Dlaczego warto wybierać prześcieradła bawełniane?

Nie tylko rozmiar prześcieradła jest ważny, równie ważna jest tkanina, z której został ono wykonane. Dlaczego? To od niej w głównej mierze będzie zależał nasz komfort, ale też estetyka łóżka. Jeśli zdecydujemy się na takie z tworzywa sztucznego, nie będzie ono oddychać, a więc będziemy się pocić, śpiąc na nim. Kolejna kwestia to pranie, pościel lepiej jest prać w temperaturze powyżej 30 C, wówczas mamy pewność, że pozbywamy się z niej kurzu, martwego naskórka, który zostawiamy co noc w naszym łóżku, potu (w skali jednej nocy jest to około ⅓ szklanki, w pościeli z tworzyw sztucznych nawet więcej), a także roztoczy. Ponadto w łóżku śpimy i leżymy, kiedy przechodzimy sezonowe infekcje, a nasze pociechy śpią w nim również w dzień, w ubraniach, w których bawiły się w przedszkolu, na podwórku, w domu na podłodze. W ten sposób przenosimy do łóżka całkiem sporo wirusów, bakterii, a czasem nawet różne pasożyty. Prześcieradła ze 100% bawełny można wyprać w wyższej temperaturze i nie zniszczą się, a my mamy pewność, że pozbyliśmy się z nich wszystkich zanieczyszczeń.

Jaką gramaturę powinno mieć porządne prześcieradło z gumką i dlaczego jest to takie ważne?

Jak największą, ponieważ to właśnie ilość nitek na metr kwadratowy tkaniny decyduje, czy będzie ono wytrzymałe, czy będzie się rozciągać lub kurczyć po praniu. Jeśli więc chcesz kupić porządne prześcieradło, na którym spędzisz setki, a nawet tysiące nosy, optymalnym rozwiązanie jest takie o gramaturze 180g/m2. Kwestię tego, jak ważna gramatura tkaniny najłatwiej jest zobrazować na zwykłych

bawełnianych podkoszulkach, te o niskiej gramaturze już po pierwszym praniu deformują, a po kilku kolejnych przecierają i dziurawią. W przypadku prześcieradeł, które setki razy w czasie jednej nocy pocieramy rękoma i nogami, jest ona dużo ważniejsza. Po pierwsze dlatego, że każdej nocy przez sen pocieramy poddając próbie wytrzymałości, potem są one prane najczęściej w temperaturze wyższej niż 30C i pozostają mocno naciągnięte na materacu przez wiele nocy. Tylko te o wysokiej gramaturze są w stanie przetrwać takie warunki. Szukasz porządnego prześcieradła, które posłuży Ci dłużej niż przez kilka nocy i przez cały czas użytkowania będzie wyglądać estetycznie? Wybierz to o gramaturze 180g.m2. Takie prześcieradła można znaleźć na stronie marki Pościel Szpulka .

Kolorowe czy białe prześcieradło z gumką co wybrać?

Wszystko zależy od aranżacji sypialni, ale też sposobu jego użytkowania. Jeśli jest ono przeznaczone do dla noworodka czy niemowlaka, kolor biały jest naturalnym wyborem. Łóżeczko dla dziecka w tym wieku powinno być niemalże sterylne, a więc kolor biały nie tylko pozwala nam dostrzec wszystkie zabrudzenia, ale też będzie wyglądać bardzo schludnie.

W przypadku przedszkolaka, który śpi w dzień w ubraniu i lubi się bawić łóżku, biel się nie sprawdzi. Wówczas z pomocą przychodzi kolorowe prześcieradło z gumką, które wiadomo trzeba częściej proporcjonalnie często zmieniać do intensywności korzystania z łóżka, ale zawsze wygląda czysto i schludnie.

Dla nastolatka białe prześcieradło nie pasuje, ponieważ w pokoju dorastającego dziecka łóżko najczęściej jest niepościelone. Wówczas kolor pościeli w tym także prześcieradła dopasowujemy do aranżacji pokoju. I tak do granatowej kołdry i poduszki dobieramy niebieskie lub granatowe prześcieradło, wówczas nawet niestarannie poprawiona pościel będzie wyglądać estetycznie. Kolor prześcieradła z gumką do sypialni głównej dopasowujemy do koloru pościeli, barw, występujących na poduszkach czy ścianę za łóżkiem. I tutaj też coraz rzadziej wybór pada na białe prześcieradło, już nie ze względu na jego zabrudzenie, ale walory estetyczne. Jeśli możemy je dopasować do kolorystyki w pomieszczeniu, to czemu tego nie zrobić.

Jak rozpoznać, że kupiliśmy prawidłowo dopasowane prześcieradło z gumką?

Prawidłowo dopasowane do rozmiaru materaca prześcieradła z gumką, wykonane ze 100% bawełny o wysokiej gramaturze będzie:

  • Łatwe do założyć i równie łatwo zdjąć
  • Gładkie na powierzchni spania i na bokach, co nie tylko zwiększy nasz komfort spania
  • Estetycznie wyglądać.
  • Bardzo łatwo je zdejmiemy do prania
  • Nie deformuje się w kontakcie z wodą
  • Jest miłe dla skóry,
  • Nie powoduje przegrzewania w czasie snu.
  • Łatwo można się z niego pozbyć wszystkich plam i zabrudzeń.
  • Jeśli szukasz porządnego, pięknego prześcieradło, które nawet po wielu latach będzie wyglądać równie ładnie, jak w dniu zakupu. Kup to ze stuprocentowej bawełny o gramaturze 180m2.
  • Dopasuj je do wymiarów i wysokości materaca i koniecznie wybierz takie z gumką, które będzie niczym idealnie skrojony pokrowiec na materac.

Komentarze