Izolacja Przecwiwilgociowa
czwartek, 03 października 2024
Jak ochronić dom przed szkodliwym wpływem wody i wilgoci? Wilgoć i wody gruntowe, a także opadowe są poważnym zagrożeniem dla fundamentów, ścian, dachu i innych elementów konstrukcyjnych budynku. Z tego też powodu bardzo ważny jest wybór odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej już na etapie prac budowlanych. Z artykułu dowiecie się jak zabezpieczyć przez wilgocią podłogę wykładaną płytkami, taras i fundamenty i ściany. Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Schomburg.
Wilgoć ma niekorzystny, a wręcz niszczycielski wpływ na elementy konstrukcyjne budynku, a także jego użytkowanie. Jej obecność początkowo rozpoznajemy po nieprzyjemnym zapachu w domu. Jednak efekty jej działania są znacznie poważniejsze, dlatego bardzo ważna jest ochrona budynku przed wilgocią. Najbardziej narażone na szkodliwe jej działanie są fundamenty, które znajdują się w gruncie i są poddawane działaniu wód opadowych i gruntowych. W domach z podpiwniczeniem bardzo często w sezonie jesiennym woda przenika przez podłogę w podpiwniczeniu. A to już poważny problem, ponieważ oprócz wilgoci, którą nasiąkają fundamenty, ściany i podłoga narażona na jej działanie jest instalacja elektryczna, a także wszystkie urządzenia, które znajdują się w piwnicy. Z tego też powodu izolacja przeciwwilgociowa jest koniecznością.
Izolacja przeciwwilgociowa co to jest?
Izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza dom, przed szkodliwym działaniem wód opadowych i gruntowych. Jest warstwą chroniącą dom przed przenikaniem wody z gruntu do domu, a także wnikaniem wody opadowej w elementy konstrukcyjne budynku np. z tarasu lub balkonu. Wybór rodzaju izolacji przewwilgociowej jest uzależniony od ilość wody oraz od podłoża, na którym stawiamy dom. W tym wypadku nie warto szukać oszczędności, ponieważ likwidacja szkód spowodowanych przez wilgoć jest znacznie droższa. O zabezpieczeniu domu przed wilgocią należy pomyśleć już na etapie projektowania. Wprawdzie możliwe jest zabezpieczenie gotowego budynku przed szkodliwym działaniem wody, ale wymaga większych nakładów finansowych i dużo pracy.
Rodzaje izolacji przeciwwilgociowej
Ze względu na sposób układania i umiejscowienie izolacji rozróżniamy dwa jej rodzaje. Pierwszy to izolacja pionowa, która stanowi zabezpieczenie dla ławy fundamentu i muru znajdującego się w gruncie. Jej zadanie jest niedopuszczenie do przenikania wody z ziemi do fundamentów. Z kolei izolacja pozioma zabezpiecza część nadziemną ławy fundamentowej od tej znajdującej się pod ziemią. Jej zadaniem jest ochrona ścian przed nasiąkaniem wilgocią z gruntu.
Jaką izolację wybrać? Lekką, średnią czy ciężką?
Wybór odpowiedniej izolacji powinien być uzależniony od rodzaju gruntu, na jakim został posadowiony budynek. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rodzaj izolacji, warto zasięgnąć porady fachowca.
Izolacja przeciwwilgociowa pod płytki tarasowe. Izolacja Aquafin RB400 Schomburg podbija rynek
Taras i balkon to powierzchnie użytkowe, które wykańczamy płytkami lub deską tarasową. Bez względu na to, czy pod tarasem znajduje się pusta przestrzeń, czy też stanowi on zadaszenie dla pomieszczenia znajdującego się na niższej kondygnacji. Zawsze należy zadbać o jego odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Po pierwsze dlatego, że nawet betonowe podłoże tarasu, które będzie nasiąkało wodami opadowymi, zacznie pękać i kruszyć się przy pierwszych mrozach. Po drugie dlatego, że taki taras będzie przeciekać. A w konsekwencji ściany budynku lub podpory tarasy zawilgotnieją. Dlatego też aranżację tarasu i balkonu należy zacząć od wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Do tego celu stosuje się izolację pod płytki wentylowane, jedną z najczęściej polecanych jest np. Aquafin RB400 firmy Schomburg. Jest ona dedykowana dla płytek wentylowanych tarasowych. Wówczas nawet kilkutygodniowa ulewa nie spowoduje przesiąkania tarasu. Kiedyś taką izolację wykonywano z lepiku i papy, ale materiały te średnio się sprawdzały, a większość balkonów wcześniej lub później zaczynała przenikać. Obecnie mamy do wyboru profesjonalne izolacje, dzięki którym woda nie przedostaje się do betonowego podłoża tarasów.
Komentarze