Granatowa kuchnia, zabudowa z niebieskimi szafkami, trendy, inspiracje
czwartek, 08 grudnia 2022
Granatowa kuchnia to tak naprawdę szafki w kilku odcieniach ciemniejszego niebieskiego. Na prawdziwy granat niewiele osób się decyduje. Wśród najpopularniejszych kolorów frontów do takiej kuchni znajdziemy zatem ciemne odcienie nowoczesnego niebieskiego. Są one mniej radykalne niż granat, często z nutką zieleni. Zachwycają i sprawiają, że wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru.
Po latach zachwytu nad brązem, czernią i antracytem w kuchni przyszedł czas na granat i ciemne odcienie niebieskiego. Część osób decyduje się na takie, którym brakuje tylko kilka tonów do czerni, inni stawiają na jaśniejsze i bardziej ekstrawaganckie barwy. Jedno jest pewne rewolucja w kolorystyce kuchennej, powoli się rozpędza, a każdy kolejny kolor bardziej zadziwiający.
Granatowa kuchnia, jaki kolor frontów wybrać?
Do niedawna panowało przeświadczenie, że małe ciasne wnętrze musi być urządzone na jasno, jednak projektanci wnętrz udowodnili nam niejednokrotnie, że małe też może być piękne, modne i luksusowe. Dzisiaj już nikt nie rezygnuje z ciemnej kolorystyki ciasnej kuchni, nie szuka uniwersalnych, neutralnych aranżacji. Aranżacje małych ciasnych kuchni są designerskie i urocze. Coraz częściej pojawiają się w nich granatowe i ciemnoniebieskie szafki. Piękne, nowoczesne i oryginalne, jednak taka zabudowa nie jedno ma imię, a charakteru całemu wystrojowi nadaje kolor frontów kuchennych. Największą popularnością cieszą:
W jakim stylu urządzić granatową kuchnię?
Granatowa kuchnia w stylu nowoczesnym dynamicznym i minimalistycznym
to prawdziwy hit na najbliższe kilka sezonów. Granat, o którym mowa, w tym wypadku jest kolorem umownym, ponieważ znacznie częściej zabudowa meblowa do kuchni powstaje z nowoczesnych barw, nawiązujących tylko do granatu lub ciemnego niebieskiego. Najpopularniejszym z nich jest tyrolski niebieski, który doskonale komponuje się z drewnem. Wówczas wszystkie fronty lub ich część mają odcień tyrolski niebieski, a pozostałe wykonane z są płyty drewnopodobnej. Doskonałym uzupełnieniem tego duetu jest głęboka czerń oraz musztardowy, który zadomowił się w domach już na dobre. Zdecydowanie jest to barwa, która najlepiej prezentuje się w ultranowoczesnych dynamicznych aranżacjach. I co ciekawe można ją stosować zarówno pomieszczeniach o dużym, jak i małym metrażu, zawsze sprawia, że wnętrze staje luksusowe i piękne.
Indygo i nocny niebieski to barwy wprost stworzone do kuchni w stylu klasyczny i pałacowym
Takie fronty doskonale będą się prezentowały ze stylowi frezami i mosiężnymi okuciami. Jeśli komponujesz je z czystą bielą frezowane płyty mdf i białym marmurem efekt będzie cudowny. Elegancka i luksus będą zapraszać do kuchni. W takim zestawieniu kolorystycznym nie powinno zabraknąć stali nierdzewnej lub miedzi, lub imitacji złota. W wersji bardziej nowoczesnej możesz pozostać przy chromowanych dodatkach i sprzętach ze stali nierdzewnej. Jeśli natomiast chcesz uzyskać efekt glamour, warto zastąpić je złotymi lub miedzianymi. Uzupełnieniem całości mogą być kryształowe lub z transparentnego szkła klosze oświetlenia centralnego. Ściana nad blatem powinna się zmienić i błyszczeń, odbijać światło i ożywiać całość, dlatego doskonale sprawdzi się w tej roli szklana mozaika w kolorze szaro srebrnym lub biało złotym.
Nowoczesna, z dużą ilością szafek oraz wyspą lub półwyspem w kolorze bleu batic
zachwyci nawet prawdziwego sceptyka tek kolorystyki. Bałtycki niebieski możemy zestawić z czernią, bielą i naturalnym drewnem. W połączeniu z białym stanie się łagodny a wnętrze przytulne. Zestawiony z drewnem odrobinę futurystyczny a z czernią loftowy i ultranowoczesny a przy tym bardzo elegancki. W tym wypadku nie musisz się ograniczać, absolutnie wszystkie rodzaje frontów będą się prezentowały wprost doskonale. Zlew sprzęty i dodatki powinny być dobrane w zależności od stylu, na jaki się zdecydujemy, to one i wzór szafek nadadzą określony ton aranżacji.
Fajansowy niebieski do stylowej kuchni
doskonale komponuje się z umiarkowaną szarością, antracytem, czernią i drewnem. Każda z tych barw łagodzi go, w pojedynkę wygląda mało atrakcyjnie. Armatura i sprzęty kuchenne do takiej zabudowy zdecydowanie powinny czarne w najgłębszym odcieniu tej barwy. Blat, czarny lub biały a dodatki w drewnie, lub szarości. Proste gładkie fronty na klika zestawione z drewnem lub czernią będą nowoczesne i minimalistyczne. Frezowane ze srebrnymi lub czarnymi uchwytami w stylu amerykańskim a zestawione z bielą tworzą sielską elegancję i wrażenie pięknej i bardzo funkcjonalnej kuchni. Fajansowy niebieskie sam w sobie jest mało atrakcyjny, rozkwita i nabiera charakteru w duetach kolorystycznych, dlatego każdy element takiej aranżacji powinien być bardzo przemyślany. Jeśli w jego otoczeniu znajdą się drogie materiały jak naturalny kamień np. granit czy marmur, a także mosiądz, czy kryształowe szkło stanie się on elegancki i dystyngowany. Pozbawiony dodatków staje się nijaki i zwyczajny, w odpowiedniej oprawie pięknie, rozkwita i olśniewa.
Głębinowy niebieski do stylowej i amerykańskiej kuchni.
Jest to kolor najbardziej zbliżony do granatowego, takiego, który nosimy na ubraniach, który gości w naszych domach pod postacią tekstyliów. Na meblach najlepiej prezentuje się zestawiony z bielą i srebrem. Będzie idealnym wyborem do kuchni w stylu klasyczny, klubowej lub amerykańskiej. Decydując się na takie szafki, pamiętaj, że powinny one być ozdobione pięknymi frezami, uroczymi fikuśnymi uchwytami. Uzupełnieniem całości będzie natomiast biały marmurowy blat ze złotymi lub szarymi żyłkami oraz jasna przestrzeń na ścianie między szafkami.
Jakie ściany do granatowej kuchni?
Ściany w granatowej kuchni najlepiej prezentują się w kolorze białym, ale uwaga o białym totalu zapomnijcie. Tak oryginalne meble najlepiej prezentują się oryginalnej oprawie. A zatem biel, ale ozdobiona drewnianymi lamelami, sztukaterią ścienną, także grafikami czy szkle. Aranżując to pomieszczenie, pamiętajcie, że nie tylko farba, tapeta czy panel ścienny nadaje ścianom charakteru. To również wszystkie przedmioty znajdujące się na ich tle. Zatem stół, krzesła, a także wyspa kuchenna, jeśli mają one inny kolor niż meble, wystarczy jeden neutralny odcień na ścianie. Doskonałym bezpiecznym i tanim sposobem na wprowadzenie dodatkowych barw są dodatki i to na nich można eksperymentować i co najważniejsze często jej wymieniać, bez konieczności robienia kosztownego remontu.
Jaka podłoga do granatowej kuchni
Biała, szara, lub drewniana podłoga, w barwie lub motywie, który już się pojawił w zabudowie. Nie warto natomiast wprowadzać kolejnego mocnego akcentu pod postacią podłoża, ponieważ to szafki powinny się wysuwać na pierwszy plan, zachwycać i przyciągać spojrzenie. Dodatkowe atrakcje tym wypadku sprawią, że we wnętrzu zapanuje chaos i trudno będzie się w nim skupić, gotować i jeść.
Panele lub płytki drewnopodobne sprawią, że wnętrze zostanie udomowione, a jeśli będą one korespondować, z drewnianym elementem mebli wówczas aranżacja stanie się spójna i harmonijna.
Białe płytki np. imitacja kamienia naturalnego, sprawi, że całość będzie się prezentować ekskluzywnie i bogato. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, w które białe podłoże optycznie powiększy i rozświetli. Szara podłoga, ale nie blada, zatem o popielu zapominamy i szukamy brokatowej szarości lub tej w wersji szkliwionej, która będzie odbijać każdy promień słońca, światło ledów i żarówek i korespondować z chromowanymi dodatkami.
Jakie oświetlenie do granatowej kuchni
Z oświetleniem do granatowej kuchni można zaszaleć, ale pod warunkiem, że szaleństwo to ograniczymy kolorystycznie. Doskonale sprawdzą się kalosze i halogeny kryształowe, z transparentnego szkła, czarne, antracytowe, srebrne i złote. Materiały można łączyć i komponować dowolnie, a oświetlenie w takiej aranżacji powinno być błyszczące i piękne niczym biżuteria do wieczorowej sukni.
Komentarze