Ekonomiczna strona budowy domu: analiza kosztów budowlanych
Budowa domu jest wieloetapową procedurą, która wymaga wyboru i zakupu działki, dopasowania odpowiedniego projektu czy samego podjęcia niezbędnych prac budowlanych. Wszystkie te działania wiążą się z pewnymi kosztami, a ich wysokość zależy od bardzo wielu czynników. Inwestorzy nierzadko mają problem z samodzielnym oszacowaniem całościowego wydatku, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie specjalistycznej wyceny z pomocą odpowiednich narzędzi.
Elementy wpływające na koszty budowy domu
Jednym z kluczowych aspektów decydujących o kosztach budowy domu jest powierzchnia użytkowa planowanej inwestycji. Im większy budynek, tym wyższego budżetu wymaga. Z tego względu o faktycznym metrażu domu bardzo często decydują nie tylko potrzeby użytkowników, ale też ich możliwości finansowe. Kwestią nie bez znaczenia jest też województwo, na terenie którego planowana jest inwestycja. Lokalizacja domu ma istotny wpływ na wycenę, ponieważ niektóre tereny cieszą się znacznie większą popularnością i w praktyce wymagają posiadania większych nakładów finansowych. Kolejny ważny czynnik to rodzaj domu - piętrowy, parterowy lub z poddaszem użytkowym, z czego najtańsze są zwykle te ostatnie. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj dachu, czyli płaski lub spadzisty. Inwestor musi również uwzględnić formę stropu, a więc drewnianego lub betonowego. Istotną kwestią pozostaje ponadto obecność garażu, którego budowa dodatkowo wiąże się z wyższym kosztem.
Koszty a stan budynku
Koszty związane z budową domu różnią się w zależności od tego, do jakiego stanu wykończony zostanie planowany budynek. Obecnie najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest sfinalizowanie inwestycji do stanu deweloperskiego. Obejmuje on wykonani elewacji, posadzki czy instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej, a także tynkowanie czy ocieplenie budynku. W przypadku wykończenia domu jedynie do stanu surowego zamkniętego, koszty inwestycji będą niższe. W takiej sytuacji budynek nie jest jednak jeszcze w pełni gotowy do użytku, dlatego wspomniane czynności ostatecznie i tak będą konieczne do przeprowadzenia. Kosztorys budowy wzrasta w przypadku zdecydowania o wykonaniu domu pod klucz, do którego będzie można się wprowadzić praktycznie od razu po zakończeniu prac.
Zastosowanie kalkulatora budowy domu
Aby wycena budowy domu przebiegała łatwo i szybko, warto skorzystać ze specjalistycznego narzędzia w formie kalkulatora. Takie rozwiązanie można znaleźć chociażby na stronie internetowej firmy budowlanej New-house. Intuicyjny kalkulator kosztów budowy domu pozwala na proste przeanalizowanie potencjalnych wydatków związanych z inwestycją, obejmując przy tym różne czynniki i perspektywy. Narzędzie to jest w pełni bezpłatne, a przy tym wyjątkowo nieskomplikowane w użyciu. Kalkulator budowlany uwzględnia kluczowe aspekty, które wpływają na faktyczne koszty inwestycji. Za jego pomocą można kalkulować wydatki na podstawie wielu parametrów, takich jak powierzchnia użytkowa, lokalizacja, rodzaj domu, stropu i dachu czy obecność garażu. Na koniec wystarczy podać w formularzu dane kontaktowe, aby otrzymać finalną wycenę. Warto też pamiętać, że kalkulator budowy domu nie zawsze jest potrzebny. Wiele gotowych projektów posiada gotową wycenę, a tym samym ich realizacja zawsze wiążę się z takim samym budżetem.
Inne czynniki decydujące o kosztach
O cenie budowy domu decydują również inne czynniki, które są dość zmienne i zależne głównie od sytuacji gospodarczej. Dotyczy to chociażby kosztów materiałów budowlanych. Ceny poszczególnych grup towarowych w branży budowlanej nieustannie rosną, co w dużej mierze wynika ze wzrostu zainteresowania budową domów. Zmienne są też koszty prac budowlanych, a więc wynagrodzenia dla wykonawców. Pod uwagę warto wziąć również podwyższone wymogi związane z preferencjami samych inwestorów oraz wprowadzaniem nowych przepisów prawnych. Z oczywistych względów, koszty wzrastają chociażby w przypadku zwiększenia przestrzeni zielonej wokół domu, zaplanowania podwójnego garażu czy wybudowania piwnicy. Nie bez znaczenia pozostają też nowe wymogi pod względem termoizolacyjności czy energooszczędności budynków.
Komentarze