Dom kontenerowy, czyli nowoczesny dom w cenie kawalerki

dom kontenerowy

Dom z kontenerów morskich powstaje w kilkanaście tygodni, kosztuje tyle, co kawalerka i można go powiększyć o kolejne kontenery w dowolnym czasie. Zobaczcie, jak wyglądają domy kontenerowe i czy warto w nie inwestować? Czy można w Polsce mieszkać w domu kontenerowym, czy potrzebne jest pozwolenie na jego budowę i ile właściwie kosztuje taki dom?

Dom z kontenerów morskich to naprawdę budżetowe rozwiązanie, jednak już na wstępie staje przed dylematem czy stawiać go na fundamentach, czy wykorzystać lukę prawną i budować bez pozwolenia. Kolejne pytanie to zakup nowych kontenerów, czy wykorzystanie, tych, które już się nie nadają do przewożenia ładunków, ale sprawdzą się jako budynek mieszkalny? Zobaczcie jakie wady i zalety mają domy kontenerowe, na podstawie jakich przepisów można postawić taki dom i jak wygląda jego ewentualna rozbudowy.

Dla kogo dom z kontenerów morskich?

Dla osób, które nie są typem mieszczucha, nie wyobrażają sobie życia w kawalerce w domu z wielkiej płyty. Jednak ze względu na niski budżet nie mogą sobie pozwolić na murowany lub drewniany dom. Dla tych, którzy ze względu na budżet nie mogą kupić kilku pokojowego mieszkania, ale w przyszłości będą potrzebować większego metrażu.

Jeśli masz pieniądze na malutkie mieszkanie, planujesz w przyszłości mieszkać w domu, ale ogranicza Cię budżet. Dom z kontenerów morskich wydaje się idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze ze względu na cenę, po drugie ze względu na czas, w jakim on powstaje i po trzecie dlatego, że może go w dowolnym czasie powiększyć o kolejne kontenery. Kiedyś z kontenerów morskich stawiano domki robotnicze i letniskowe, jednak już od kilku lat kontenery są wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym całorocznym. Ocieplone, z pięknie wykończoną elewacją i wnętrzem nie odstają tradycyjnych murowanych domów. Ze względu na prostokątny kształt kontenera idealnie wpisują się w nowoczesne budownictwo.

Dom z kontenerów morskich co to?

Dom z kontenerów morskich to dom modułowy z samonośną konstrukcją na stalowej ramie z walcowatych zamkniętych profilii. Szkieletem tego domu jest konstrukcja kontenera, który w całości jest wykonany z ocynkowanej blachy malowanej antykorozyjny lakierem. Szkielet domu z kontenera jest wzmocniony izolacją termiczną, która się dokonuje z płyt PUR oraz pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Tak wygląda techniczna cześć przyszłego domu, jednak wykończenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych zależy już tylko od nas. Dom kontenerowy składa się z modułów od jednego do kilku lub kilkunastu, a to oznacza, że przygodę z własnym domkiem możemy zacząć od malutkiego metrażu i sukcesywnie go powiększać w miarę potrzeb.

Czy warto budować dom z kontenerów morskich?

Tak, jeśli nie masz budżetu na budowę murowanego domu, nie chcesz brać kredytu i nie chcesz mieszkać w bloku. Najczęściej na budowę domu z kontenerów morskich decydują się osoby, które nie dysponują dużym budżetem, nie chcą mieszkać w bloku i w przyszłości marzą o domu jednorodzinnym.

Odpowiednio ocieplony, wykończony nie będzie różnił się od domu murowanego, a jego największą zaletą jest niski koszt rozbudowy, ponieważ wystarczy dokupić jeden lub kilka kontenerów, które wykańczamy, a następnie łączymy z zamieszkaną już częścią. Domy kontenerowe kojarzą nam się z blaszanymi brzydki i ciasnymi domkami letniskowymi. Tymczasem odpowiednio urządzone i wykończone od zewnątrz budzą zachwyt i niedowierzanie, że jest to dom kontenerowy.

Ile wytrzyma dom z kontenerów morskich?

Nawet kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że będziemy go odpowiednio konserwować. W praktyce oznacza to tyle, że blach nie może rdzewieć, a więc jeśli decydujemy się na obłożenie elewacji drewnem, czy innym materiałem to okładzina powinna spełniać normy techniczne dla domów kontenerowych. Należy ją systematycznie zabezpieczać przed wilgocią, dbać, żeby rynny były drożne a dach w dobrym stanie. Podobnych zasad trzymamy się wewnątrz budynku, pilnujemy, żeby w domu była odpowiednia wilgotność, nie było wilgoci i była sprawna drożna wentylacja w budynku. Duże znaczenie ma również izolacja domu od gruntu, zimą budynek powinien być ogrzewany, a wszystkie instalacje sprawne. Podobnie jak każdy inny dom trzeba konserwować i dbać o niego. Jednym słowem odpowiednio zabezpieczony dom przed korozją i czynnikami atmosferycznymi może być domem na całe życie.

dom kontemerowy całoroczny

Czy w Polsce można zbudować dom z kontenerów morskich?

W Polsce można budować dom z kontenerów, na chwilę obecną nie ma odrębnych przepisów regulujących tego typu zabudowę. Jeśli chcemy budować dom kontenerowy na fundamentach, musimy mieć pozwolenie na budowę. Mowa jest wówczas o budynku trwale przytwierdzonym do gruntu. Jednak pamiętajcie, że również w tym wypadku stosuje się przepisy dotyczące domów i metrażu do 70 m2, które stawiamy jedynie na zgłoszenie bez konieczności zdobywania pozwolenia na budowę. Taki dom z kontenerów morskich możemy postawić bez pozwolenia na fundamentach. Drugi przepis mówi, że dom kontenerowy można postawić bez pozwolenia na zgłoszenie, jeśli nie jest trwale przytwierdzony do gruntu (nie ma fundamentów). Jest jednak pewien haczyk, taki do traktowany jest przez prawo budowlane jako budynek tymczasowy, który co 120 dni musimy przestawiać w inne miejsce. I tutaj powstaje problem z instalacją wodną i odpływem i prądem. Jeśli mowa o domu jedno kontenerowym jego przesunięcie będzie wyzwaniem, ale jest możliwe, większe konstrukcje będą już bardziej problematyczne podczas przesuwania.

Jakie kontenery wybrać na budowę domu?

Do wyboru mamy aż trzy możliwości, najtańszą jest zakup używanego kontenera, który ze względu na stopień zużycia nie nadaje się do przewozu ładunków, ale doskonale sprawdzi się jako konstrukcja domu. Jest to najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej pracochłonne, ponieważ kontener trzeba oczyścić, zabezpieczyć przed korozją, a potem dopiero przystosować do naszych potrzeb. Kolejną opcją jest zakupu nowego kontenera morskiego o charakterze przemysłowym, który będzie wymagał wielu przeróbek, ale zapłacimy za niego mniej niż za kontener mieszkalny. Ostatnią możliwością jest zakup kontenera lub kontenerów mieszkalnych, które zamawiamy i otrzymujemy już przystosowane do planu naszego domu. Ta opcja jest najdroższa, ale wymaga od nas najmniej zaangażowania, czas realizacji wynosi do kilku do kilkunastu tygodni, a cena takiego spersonalizowanego kontenera nadal jest niższa niż budowa tradycyjnego domu.

Na co zwrócić uwagę kupując kontener morski? Jakie kontenery nie nadają się na dom?

Uwaga kontener oglądamy nie tylko od środka! Kupujesz kontener na dom, wejdź do środka, obejrzyj narożniki, sufit, ściany podłogę. To jednak nie koniec, teraz wyjdź na zewnątrz, obejrzyj jego ściany po zewnętrznej stronie, wejdź na dach i dokładnie go obejrzyj, a potem poproś o pokazanie podłogi od spodu. Firmy, które sprzedają kontenery, mają sprzęt do ich podnoszenia i nikt nie powinien być zdziwiony taką prośbą. Chyba że sprzedawca coś ukrywa…

  • Rdza to największy wróg domów kontenerowych, dlatego odrzucamy te, które są skorodowane, mają plamy rdzy lub ich narożniki są zardzewiałe. Szczelność to jeden z najważniejszych warunków, który powinien spełnić kontener na dom. Ten rozszczelniony będzie problematyczny już na etapie budowy i będzie problematyczny w czasie użytkowania. Takich kontenerów nie kupujemy nawet za bardzo dobrą cenę.
  • Podłoga powinna być stabilna sztywna i sucha, jeśli stoi w niej woda, z pewnością pojawił się problem z korozją. Jeśli nie jest sztywna, blacha się ugina albo kontener jest porządnie zużyty, albo ktoś już wymieniał podłogę. A to oznacza, że mogła zostać naruszona konstrukcja kontenera. Takiego nie kupuj!
  • Zapach to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę! Kupując kontener, nie wiemy, co w nim było przewożone, jedne zapachy się ulatniają, inne trzeba neutralizować poprzez mycie lub zastosowanie specjalnych środków. Są też takie, których się już nie pozbędziemy, dlatego nie kupujemy śmierdzących chemią kontenerów. Pamiętajcie, że zapach to jedno, ale jeśli unosi się chemiczna woń prawdopodobnie szkodliwe opary też.
  • Wilgoć, stęchlizna, zapach grzybów to znak, że kontener nie jest szczelny, lub długo stała w nim woda. A to oznacza, że jest w jakimś stopniu skorodowany. Nie kupuj go. Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale woda stojąca w metalowym kontenerze z pewnością już poczyniła w nim straty.
  • Kontener, w którym nie domykają się drzwi to znak, że jest coś nie tak z jego konstrukcją, ściany nie trzymają pionu, a mówiąc potocznie, jest „skoszony”. Jego konstrukcja została naruszona, więc może nie wytrzymać obciążenia związanego z wykończeniem i użytkowaniem domu. Możemy mieć też problem z połączeniem go z kolejnym kontenerem.
  • Ceny kontenerów na budowę domu

    Cena jednego kontenera to od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Ten najtańszy to kontener morski używany wcześniej do przewozu ładunków, nieco droższa będą kontenery morskie nowe, a najdroższe te wykonane na zamówienie dostosowane do projektu naszego domu. Jeśli mamy czas, lubimy majsterkować, już na samych kontenerach możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli natomiast zależy nam na szybkiej budowie, warto wybrać najdroższą opcję.

    Czy można mieszkać cały rok w domu kontenerowym?

    W domach kontenerowych można mieszkać przez cały rok, pod warunkiem, że są ocieplone, mają ogrzewanie. Zatem ocieplony z kontenerów morskich z ogrzewaniem może być domem całorocznym i nie zmarzniemy w nim. Podobnie jak klasycznym budownictwie na to, czy dom jest całoroczny, wpływ będzie mieć ocieplenie ścian i stropu. O ile w murowanych domach ludzie mieszkają latami bez ocieplenia, w tym wypadku to warunek konieczny, jeśli chcemy kontenery przekształcić w dom całoroczny. Równie ważne jest porządnie ogrzewanie w całym domu, bez względu na ilość kontenerów, będzie ono miało wpływ nie tylko na komfort mieszkania zimą, ale też żywotność domu.

    Jak wykończyć ściany wewnętrzne w domu z kontenerów morskich?

    Drewnem, płytami OSB, płyta gipsowy lub w inny sposób, spełniający nasze oczekiwania wizualne. Wykończenie ścian w domu z kontenerów morskich nie odbiega od tego, jakie stosujemy w murowanych i drewnianych domach. Nie trzeba się więc obawiać, że budynek kontenerowy będzie wyglądał technicznie. Najpiękniejsze domy kontenerowe są eleganckie, ciepłe w środku, a projekt dachu decyduje o charakterze bryły budynku.

    Podobnie jak w przypadku ścian wewnętrznych elewacja domu z kontenerów może być drewniana, murowana, kamienna lub metalowa. Wiele osób decyduje się na duże przeszklenia, które sprawiają, że elewacja wygląda lekko i nowocześnie.

    Komentarze