Czarna ściana. Jak ozdobić czarną ścianę i jaki rodzaj czarnej farby wybrać?

czarna ściana z brokatem inspiracje porady

Czarna ściana w salonie jadali, kuchni i pokoju dziecięcym to jedno z najmodniejszych rozwiązań. Podpowiadamy jak zrobić piękną czarną ścianę, jaką farbę wybrać oraz jak ozdobić czarną ścianę. Sprawdź, czym różni się brokat ze sklepu malarskiego od tego z pasmanterii oraz jakie błędy najczęściej popełniamy, malując i dekorując czarną ścianę.

Czarna ściana we wnętrzu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które sprawia, że aranżacja nabiera wyjątkowego oraz bardzo eleganckiego charakteru. Wśród najpiękniejszych aranżacji z czarną ścianą w roli głównej możemy zaobserwować czarne ściany w salonie, jadalni czy na eleganckim przedpokoju. Ponadto czarna farba może być matowa, w połysku, satynowa z brokatem, miką lub z fakturą. Na rynku dostępne są również gotowe dwufazowe produkty, czyli farby z brokatem i dedykowanym lakierem, który zabezpiecza ścianę. Jednak rozwiązanie to nie należy do tanich, a kiedy taka ściana nam się znudzi, najczęściej przed pokryciem jej innym kolorem, należy farbę wraz z lakierem zedrzeć, wyrównać ścianę i dopiero można ją malować inną farbą. Poniżej znajdziesz szybki i tani sposób na czarną ścianę gładką w wersji z brokatem lub bez.

Czy czarna ściana wizualnie zmniejsza pomieszczenie?

Nie czarna ściana nie zmniejsza wizualnie pomieszczenia, ponieważ ciemne kolory tworzą efekt dali. Nie wierzycie, przypomnijcie sobie lekcje plastyki lub zerknijcie na jakiś pejzaż, wszystkie elementy obrazu, które są w oddali, mają ciemniejsze barwy, a te znajdujące się najdalej są ciemnoszare lub czarne. Dokładnie taki sam efekt osiągniecie, malując jedną ze ścian lub sufit na czarno. Jednak uwaga, nie warto decydować się na czarny kolor na wszystkich ścianach, taki zabieg można wykonać tylko na bardzo dużej powierzchni. W małych pomieszczeniach możemy stworzyć efekt zamkniętego pudełka. Zatem ściana pomalowana na czarno wydaje się, oddalona a tym samym pomieszczenie wizualnie zostaje powiększone i czarna ściana przesunięta. Najlepiej prezentują się w kolorze czarnym niewielkie czarne ścianki działowe, np. ściana telewizyjna lub ta oddzielająca aneks kuchenny od salonu. Taka niewielka ścianka pomalowana na czarno jest optycznie oddalona, a to oznacza, że doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach i na niewielkiej otwartej przestrzeni dziennej.

Jaką czarną farbę wybrać gładką czy strukturalną?

Gładka czarna farba wygląda genialnie, ale tylko na idealnie gładkiej powierzchni, dlatego też przed malowanie ściany na czarno należy sprawdzić, w jakim jest stanie. Wszystkie dołki szpachlujemy, a ewentualne zgrubienia docieramy. Taka farba nadaje się jedynie do perfekcyjnie gładkich ścian. Co nie oznacza, że bez szpachlowania i docierania nie można pomalować ściany na czarno. W przypadku mniej idealnych powierzchni dobrym rozwiązaniem jest czarna farba strukturalna lub farba elewacyjna, która ma delikatną strukturę i po wyschnięciu jest delikatnie chropowata. Jest to doskonały patent na ściany, które są już malowane kolejny raz po szpachlowaniu i docieraniu i nie są idealnie gładkie.

Farba w macie czy w połysku?

Zdecydowanie w macie i najgłębszym odcieniu czerni. Pamiętajmy, że na wygląd ścian bardzo duży wpływ ma światło naturalne i sztucznie oświetlenie. A to oznacza, że w przypadku czarnej farby w połysku promienie słońca padające na ścianę mogą sprawić, że kolor nie będzie równomierny. Czerń w jednym miejscu będzie głęboka a w innym nieco jaśniejsza, dlatego lepiej sprawdza się matowa farba, w której nie odbija się światło.

pomysł na czarną ścianę w salonie

Czarna ściana z brokatem - co wybrać gotową farbę czy samodzielnie wymieszać brokat z farbą?

Czarna ściana z brokatem może wyglądać wprost genialnie i bardzo elegancko lub tragicznie. Efekt wcale nie zależy do naszych umiejętności a od techniki wykonania takiej ściany. Po pierwsze w sprzedaży dostępne są gotowe produkty jedno i dwufazowe do wykonania czarnej ściany. Jednak w obu przypadkach cena jest znacznie wyższa niż kupno czarnej farby i brokatu oddzielnie. Po drugie nałożenie takiego produktu najczęściej wymaga zatrudnienia fachowca, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Nasza propozycja to zwykła czarna farba do ścian w najgłębszym odcieniu czerni plus brokat z pasmanterii.

Rodzaje czarnej farby do ścian

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów czarnych farb do wnętrz. Czarna farba akrylowa lub lateksowa to doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, w których czarna ściana ma jedynie pełnić funkcję dekoracyjną. Do takiej farby można dodać brokat lub mikę (połyskujące drobinki z tworzywa sztucznego nieco większe od brokatu), albo pozostawić gładką. Inną możliwością jest czarna farba tablicowa, czyli taka, na której można pisać kredą lub dedykowanymi kredowymi flamastrami. Taka farba doskonale sprawdza się na ścianie w pokoju dziecięcym lub na korytarzu, gdzie domownicy mogą zostawiać sobie wiadomości. Jeszcze inną możliwością jest czarna farba magnetyczna, czyli taka, do której możemy przyczepiać ozdobne magnesy i drobne metalowe przedmioty. Ten rodzaj farby doskonale sprawdza się na ścianie za biurkiem. Bardzo dużą popularnością cieszy się również czarna farba tablicowo magnetyczna, czyli taka, która ma zarówno właściwości farby magnetycznej, jak i tablicowej. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w pokojach dziecięcych, przedszkolach i szkołach. W przypadku salonu jadalni czy sypialni wystarczającym rozwiązaniem jest zwykła czarna farba zmywalna, która będzie zachwycać głęboką czernią, a w razie potrzeby będzie można zmyć z niej ewentualne zabrudzenia. W przypadku czarnych ścian z brokatem należy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii wycierania i zmywania ściany, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje brokat na czarną ścianę ?

Warto zauważyć, że cena brokatu w sklepie malarskim to koszt od 300 do 400 zł za kg. Wprawdzie do pomalowanie jednej ściany 3 × 2 m2 wystarczy zaledwie 3-4 łyżki stołowe co daje nam koszt około 30-40 zł. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest kupno brokatu w pasmanterii lub sklepie plastycznym, jest to ten sam produkt a wydatek znacznie mniejszy, najczęściej jest to od kilku do kilkunastu złotych.

Jak dodać brokat do czarnej ściany i jaki kolor brokatu wybrać?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wybór brokatu, to od niego w największym stopniu będzie zależał wygląd czarnej ściany. Miłośnicy klasycznych rozwiązań intuicyjnie sięgają najczęściej po srebrny lub złoty brokat, a to duży błąd, o którym można się dopiero przekonać po pomalowaniu i przetarciu ściany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór kolorowego brokatu, takiego składającego się z kolorowych hologramowych drobinek, które będą na ścianie widoczne jako brokat, a nie białe lub żółte plamy i smugi. Kupując brokat w sklepie z farbami, bardzo często słyszymy, że po wyschnięciu ściany warto ją przetrzeć suchą szmatką lub miękką gąbką. Zabieg ten sprawia, że brokat jest bardziej widoczny. Jest to oczywiście prawdą, ale efekt połyskującej ściany w stylu glamour osiągniemy tylko w przypadku kolorowego lub holograficznego brokatu. Czysto srebrny brokat stworzy nieestetyczne smugi i plamy na ścianie.

Jak pomalować ścianę farbą z brokatem?

Malując ścianę z brokatem, warto zapomnieć o malowaniu wałkiem i przelewaniu farby w kuwetę. Dlaczego? Ponieważ brokat opada na dno, a aplikacja farby z brokatem wałkiem jest nierównomierna. Najlepszy efekt osiągniemy, dosypując do farny w puszce zamierzoną ilość brokatu i przed każdym zamoczeniem pędzla mieszając farbę. Niewielką ścianę spokojnie pomalujemy szerokim pędzlem. W przypadku większej powierzchni, warto wymieszać obliczoną ilość farby wymieszać z brokatem i całość przelać do kuwety. Podobnie jak w poprzednim przypadku przed każdym zamoczeniem wałka, farbę należy dokładnie wymieszać i nie wałkować raz zaaplikowanej farby, ponieważ wałek ściągnie brokat. Farbą z brokatem malujemy dopiero drugą warstwę!

jaki kolor brokatu na ścianę

Przecieranie czarnej ściany z brokatem

Suchą czarną ścianę, ale tylko z kolorowym brokatem przecieramy delikatnie suchą szmatką, ale tylko raz w jednym miejscu. W ten sposób odsłonimy więcej połyskujących drobinek na ścianie. Zabiegu tego nie polecamy robić w przypadku farby ze srebrnym brokatem! Na ścianie mogą powstać jasne smugi!

Czarna ściana czyszczenie i pielęgnacja

Czarna ściana jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu w czystości niż jasne ściany. W tym wypadku największym zagrożeniem dla ściany są tłuste plamy i czyszczenie. Malując ścianę na czarno, zdecydowanie warto, wybrać farbę zmywalną odporną na szorowanie, w przeciwnym razie na czarnej powierzchni mogą powstać jaśniejsze smugi podczas czyszczenia. Ponadto podczas czyszczenia czarnej ściany z brokatem możemy się spodziewać, że po takim zabiegu ściana będzie bardziej brokatowa. Niestety na czarnej ścianie ze srebrnym brokatem efekt może nas niemiło zaskoczyć, chyba że ściana została pomalowana specjalnym impregnatem. W przypadku jasnych odcieni ścian, srebrny brokat prezentuje się równie pięknie, jak kolorowy.

Jak ozdobić czarną ścianę?

Czarną ścianę możemy ozdobić wspomnianym wcześniej brokatem, który można nałożyć na całą ścianę, lub zaaplikować połyskujących drobinek więcej do farby i nałożyć tylko na motyw malowany za pomocą szablonu malarskiego. Wówczas na ścianie powstanie wybrany brokatowy wzór. Angielska boazeria na czarnej ściana to kwintesencja elegancki i dobrego smaku. Białe lub w wybranym kolorze listewki (mogą być styropianowe) sprawią, że czarna ściana nabierze klasy. Sztukateria lub rozety na czarnej ścianie sprawią, że wnętrze nabierze charakteru glamour, a minimalistyczne geometryczne półki i ramki na zdjęcia w kolorze kontrastującej bieli sprawią, że czarna ściana stanie się dynamiczna i ultranowoczesna.

Komentarze

Michał
Szkoda że wcześniej tego nie przeczytałem.bo teraz już mi się nie chce robić czarnej ściany
kier
Zgadzam się z opiniami. Mój projektant, który jak stado baranów za Szelągowską i Miruciem) zachwalał czarną ścianę w salonie, jej efekt itp. Efekt jest ale jeszcze się nie wprowadziłem a już myślę o przemalowaniu. Oparcie dłoni czy potarcie o ścianę zostawia ślady. Próba zmycia także. Porażka
Andrzej
Ładne wyglądają czarne ściany, ale tylko na zdjęciach. Wiele osób teraz chce taki mieć, ale tylko przez kilka dni, potem dzwonią żebym dopiero co umalowaną ścianę przemalował. A to białe ślady po dłoniach wychodzą, a to plamy w miejscu różnych instancji, rur, kominów itp. a to znowu za dużo albo za mało brokatu. Jak już ktoś bardzo chce mieć czarną ścianę to polecam tablicówkę, na niej nic nie widać można zmyć kurz, ostatecznie czarny tynk strukturalny na nim też nie wychodzą plamy. A cała reszta farb tak ale tylko na sufit, bo go nikt nie dotyka i nie widać plam.
Aśka
Szkoda, że wcześniej nie znalazłam tego artykułu, moje dwie pierwsze czarne ściany były porażką. Na pierwszej do farby dodałam brokatu srebrnego i jak wyschło zaczęłam ją przecierać, to była katastrofa z bliska fatalnie jarmarcznie z daleka jeszcze gorzej w plamach ja kredą pomazana. Druga ścian powstała następnego dnia, próbowałam zamalować brokat, więc otrzymałam czarną fajturowaną ścianę, na której jak wyschła powychodziły plamy w miejscu komina wentylacyjnego. Kolejne podejście było kilka dni później wtedy już miałam kolorowy brokat, lakier do zabezpiecznia ściany, żeby przy dotchnięciu nie zostawały białe odciski palców i kurz się jej nie czepiał. Tak jak idzie komin stolarz zrobił fajne półki. Farby poszło tyle na ścianę około 2m co na cały pokój, ale wreszcie doczekałam się czarnej ściany. Teraz po dwóch latach chcę się jej pozbyć, ale jak?