Czarna kuchnia z drewnem, inspiracje, aranżacje i pomysły

czarna kuchnia z drewnemCzarna kuchnia z drewnem to jeden z najmocniejszych trendów w aranżacji wnętrz, do którego początkowo podchodziliśmy bardzo nieśmiało i z dużą rezerwą. Po pierwsze dlatego, że taka zabudowa na pierwszy rzut oka wygląda surowo wręcz industrialnie, po drugie panuje mit, że jest trudna do utrzymania w czystości. Jednak takie wnętrze bardzo łatwo można oswoić, udomowić i ocieplić. Duet czerni i drewna w różnych zestawieniach, zawsze sprawia, że wnętrze wygląda zjawiskowo.

Zastanawiasz się jak urządzić czarno drewnianą kuchnię? Jakie ściany i podłoga pasują do czarnych mebli z drewnem? Zobacz nasze inspiracje i najpiękniejsze czarno drewniane aranżacje kuchni.

Czerń i drewno w kuchni duet doskonały

Czerń i drewno to duet doskonały, który pięknie się prezentuje w każdym wnętrzu, ale to dopiero w kuchni rozkwita, sprawia, że aranżacja staje się ekskluzywna, piękna i elegancka. A przebywanie w niej jest prawdziwą przyjemnością. Jeśli szukasz pomysłu na meble kuchenne i lubisz ponadczasowe rozwiązania, czarne meble kuchenne będą strzałem w dziesiątkę. Możesz wybrać te w czarny Totalu lub zestawić go z dowolną barwą. Naszym faworytem jest, zestawienie czerni i drewna, w takiej zabudowie głęboka chłodna czerń i ciepło i urok drewna uzupełniają się wzajemnie, czyniąc wnętrze wprost magiczny. To właśnie wzór i kolor drewna udomawia czarny. Ciekawostką jest fakt, że kolor czarny może dominować w kuchni i występować nie tylko na meblach, ale też na podłodze lub ścianach. A jeśli chcesz by takie meble na jasnym tle np. białym, uzupełnij tę aranżację czarnym sufitem.

Czerń to nowa biel w kuchni. Czarne fronty zamiast białych i drewniany blat

Czerń to nowa biel w aranżacji wnętrz i co do tego nie ma wątpliwości, do niedawna w modnych kuchniach królowały białe szafki, które obecnie zastępujemy czarnymi frontami i drewnopodobnymi skrzyniami a całość uzupełniamy drewnianym lub drewnopodobnym blatem. To właśnie motyw drewna ociepla taką zabudowę, sprawia, że jest nie tylko elegancka, ale też udomowiona, że czujemy się w tym jakże luksusowym pomieszczeniu dobrze i chcemy w nim przebywać. W tym roku nie podchodzimy już do takich mebli z rezerwą, a dekoratorzy wnętrz coraz częściej proponują już nie tylko meble w czerni, ale ściany lub ścianę, a także podłogę. Oczywiście całość uzupełniamy drewnem, przy którym nasze meble rozkwitają. Stają wyjątkowo eleganckie ekskluzywne i odrobinę ekstrawaganckie.

czarna kuchnia i drewno

Czarna kuchnia loftowa czy elegancka i subtelna? Jaki kolor drewna wybrać?

Aranżując czarno drewnianą kuchnię, wcześniej lub później musimy zdecydować jaką płytę z motywem drewna wybieramy. I choć najczęściej występuje ona jako dodatek, to ma ogromny a właściwie decydujący charakter całej zabudowy. Obecnie bardzo dużą popularnością Cieszą się czarne meble w stylu loftowym. Inną możliwością. Jest ciepła, elegancka i bardzo ekskluzywne z dodatkiem drewna egzotycznego. Ciepły kolor i wyraźne odsłonie sprawiają, że czerń staje tajemnicza i bardzo elegancka zaś samo zabudowa wygląda na drogą i porządną. W pierwszym przypadku stawiamy na jasne blade, wpadające w żółty lub beżowy kolor z delikatnymi słojami, całość uzupełniają czarny metalowy szkielet mebli, który nadaje mu loftowy charakter. Inną możliwością jest wspomniany wcześniej czarny Total, taką zabudowę najczęściej stawiamy na tle białych ścian, czarnej lub białe podłogi i ożywiamy złotymi, lub miedzianymi dodatkami. W każdym z wariantów kuchnia jest urzekająca i zachwyca nawet zagorzałych sceptyków czerni.

Czarna kuchnia w połysku czy w macie? Glamour w kuchni czy ultranowoczesna minimalistyczna elegancja?

Decydując się na czarno drewnianą kuchnię, stajemy przed kolejnym poważnym wyborem, który ostatecznie zadecyduje o charakterze całego pomieszczenia. Czarne fronty w macie czy w połysku? Oba rozwiązania mają zalety i wady, ale przede wszystkim nadają zabudowie konkretny charakter, którego potem już nie zmienimy.

  • Czarno drewniane meble w połysku to propozycja dla fanów bardzo eleganckich kuchni z nutką glamour, do nich najlepiej komponuje się płyta meblowa imitująca jeden z egzotycznych gatunków drewna z wyraźnymi słojami, która również powinna wystąpić w połysku. Całość możesz uzupełnić złotymi lub srebrnymi uchwytami i koniecznie czarnym szklanym agd., które będzie połysku. Blat roboczy do takich mebli powinien wyglądać równie ekskluzywnie, więc wybierz czarny połysk lub pod kolor elementów z motywem drewna. A ostatnie zastosuj na wysokości środkowej szuflady na całej szerokości zabudowy lub jeśli dolne szafki to czarny Total, koniecznie wprowadź drewno na górnych. Inną możliwością jest blat i ściana tuż nad nim. Podłoga nie może odstawać od szafek i powinna być równie ekskluzywna, więc masz do wyboru eleganckie płytki imitujące np. czarny marmur ze złotymi lub brązowymi żyłkami. Gładką czarną podłogę z odrobiną brokatu np. żywiczną, którą możesz wykonać według własnego projektu i zatopić w niej co tylko chcesz. Inną możliwością są deski z egzotycznego drewna lub ich imitacja. Każda z wymienionych opcji będzie elegancka i ekskluzywna, podniesie też standard całej aranżacji. Ściany w takiej kuchni nie powinny być już bardzo dekoracyjne, chyba że mowa o dużym pomieszczeniu z jadalnią lub z salonem, wówczas czarny motyw warto podkreślić również na jednej ze ścian w salonie lub przy stole. Inną możliwością jest pomalowanie sufitu na czarno i zawieszenie na nim pięknego żyrandola w stylu glamour. Rozświetlone połyskujące kryształki na czarnym tle to kwintesencja nowoczesnej elegancji, luksusu i odrobina ekstrawagancji, która jest bardzo wskazana w takim wnętrzu.

  • Czarno drewnie meble w macie też mają swój urok, tworzą wyjątkowy klimat, wnętrze jest elegancki i jednak odrobinę cieplejsze niż to na wysoki połysk. Jest to propozycja dla osób, które lubią nowoczesny odrobinę surowy minimalizm. Takie zestawienie sprawia, że zabudowa nabiera loftowego charakteru, choć nie jest tak zimna i surowa jak typowe dla tego stylu meble. Czerń została ocieplona przez drewno, co sprawia, że nie można od tego duetu oderwać wzroku. A jeśli chcecie nadać swojej kuchni bardziej industrialny charakter, doskonałym pomysłem będą czarne metalowe ramy, szafek. Motyw metalu w tym wypadku powinien się również pojawić na krzesłach, wyspie kuchennej lub ścianie pod postacią otwartych półek, charakterystycznych dla nowoczesnych wnętrz. W czarnej matowej kuchni większość frontu jest w czerni, a drewno koniecznie rodzime nieco żółtawe lub beżowe z subtelnymi słojami wprowadzamy na dwóch trzech frontach i ścianie nad blatem. Kolejną ścianę wykładamy czerwoną cegłą lub jej imitacją, inną możliwością jest beton albo szary tynk dekoracyjny z motywem płaskorzeźby. Wszystkie sprzęty w takiej kuchni powinny być czarne, podobnie jak bateria i zlewozmywak. Drewno może pojawić się jeszcze na podłodze, pod postacią desek, paneli laminowanych lub płytek ceramicznych drewnopodobnych. Sufit w czerni podkreśla natomiast nowoczesny charakter aranżacji. Taka zabudowa doskonale prezentuje się z drewnianym panelem na ścianie nad blatem roboczym. Wybór podłogi też jest mniej wymagający, pasuje tutaj zarówno drewniana jak i ceramiczna. Jednak uwaga czerń i drewno w macie bardzo łatwo jest zdominować, dlatego wybieramy jeszcze jeden kolor i tylko tymi barwami się posługujemy. Podobnie sprawa wygląda z ilością materiałów i faktur, im ich mniej tym lepiej.
  • Lamele w czarno drewnianej kuchni, pomysł na wprowadzenie drewna do czarnej kuchni

    skradły serca Polaków już jakiś czas temu, montujemy je w dosłownie każdym pomieszczeniu. Najpiękniej prezentują się one w zestawieniu z czernią, dlatego nie powinno ich zabraknąć w otwartej kuchni z czarną zabudową z drewnem. Nie muszą one być jedynym drewnianym elementem tym pomieszczeniu. Montujemy je mimo drewnianych dodatków zabudowie meblowej, ale wówczas dobrze jest wybrać jeden wspólny motyw drewna, który będzie się powtarzał. Czy warto montować lamele w kuchni? Pod względem estetycznym tak, ale pod względem praktycznym niestety już nie. Nie oznacza to jednak, że musicie definitywnie z nich rezygnować, jeśli kuchnia stanowi część otwartej przestrzeni dziennej, mogą one oddzielać kuchnię od salonu czy jadalnie. Wówczas będą łatwiej w utrzymaniu w czystości niż te usytuowane blisko strefy gotowania.

    Czarno drewniana kuchnia z wyspą

    Czarna wyspa z drewnianym lub czarnym blatem będzie pięknie prezentować się do zabudowy, której górne podwieszane szafki mają motyw drewna. Z kolei w kuchni, w której górnymi szafkami w czerni lepiej będzie wyglądać drewniana z czarnym blatem. Do czarnych mebli na wysoki połysk zdecydowanie lepiej sprawdzi się czarna z drobnym motywem drewna na narożnikach, przy podłodze. Decydując się na wyspę, pamiętajmy, że ten element kuchni powinien zwieńczyć dzieło, być jak wisienka na torcie, dlatego nie może ona ani przytłoczyć, ani zdominować szafek. Nie możemy też zgubić jej charakteru, jeśli więc meble mają tylko małe drewniane akcenty, takie też powinny występować na wyspie i być proporcjonalne do mebla, który nimi dekorujemy. Czarny Total w macie możecie natomiast uzupełnić nowoczesną betonową wyspą kuchenną z blatem z drewna lub czarnego marmuru. Takie zestawienia kontrastującej wyspy z zabudową kuchenną są bardzo modne za oceanem i stanowią doskonałą dekorację całego pomieszczenia.

    kuchnia w czerni i drewnie

    Drewniano czarna kuchnia, urocze i eleganckie kuchnie w modnej kolorystyce

    Alternatywą dla ciemnych wersji kuchni z czernią i drewnem w roli głównej są zabudowy kuchenne, w których płyta z motywem drewna stanowi przewagę, zaś czerń występuje tylko pod postacią drobnych akcentów. W tym wypadku wszystkie skrzynie najczęściej mają kolor czarny, a fronty w drewnie, ale z czarnymi uchwytami np. modnymi ostatnio ze skórzanych pasów. Blat i ściana nad nim ma kolor czarny, podobnie jak całe AGD, a także zlewozmywak i bateria. W takiej aranżacji jak w żadnej innej aż się prosi czarna ściana lub czarna ściana i sufit, to dzięki nim aranżacja stanie się bardziej wyrafinowana. Podłoga może mieć kolor czarny szary lub być drewniana, ale wówczas warto zwrócić uwagę, żeby drewno na frontach nie gryzło się z tym na podłodze. Nie polecamy natomiast do takiej zabudowy ceglanych, betonowych czy metalowych ścian, ewentualne przepierzenia i dekoracje powinny być ciemne i kontrastować z drewnem na szafkach kuchennych.

    Czarno drewniane meble w małej kuchni? Lustra, efekt dali i unikanie ciepłych barw

    Wiele osób rezygnuje z czarnych mebli w kuchni ze względu na jej małą powierzchnię, obawiając się, że czerń ją optycznie zmniejszy. Jednak to nieprawda, jak pewnie pamiętacie z lekcji plastyki, czarny kolor oddala, więc szafki lub ściana w tym kolorze zadziała na nasze wnętrze dokładnie tak samo. Ponadto wszystkie ciepłe kolory w tym drewnopodobne płyty meblowe, wprawdzie sprawiają, że aranżacja staje się przytulna i ciepła, ale wizualnie zmniejszają jej powierzchnię. Zatem na małym metrażu czarno drewniana zabudowa jest lepszym rozwiązaniem niż drewno z czarnymi elementami. W większym pomieszczeniu możemy już brać pod uwagę oba rozwiązania, ale małym ograniczamy się do czarnej bazy, którą można udomowić drewnianym blatem lub podłogą. Jeśli mimo wszystko obawiacie się, że czerń z drewnem może przytoczyć niewielkie pomieszczenie, doskonałym pomysłem jest zamontowanie na ścianie nad blatem grafitowego lustra. Tym lepszy efekt uzyskacie im więcej narożników ścian, zbudujecie lustrem. A efekt? Petarda kuchnia zrobi się dwa razy większa, ze wszystkich kominów wentylacyjnych uczynicie dekorację. Nawet ciasne klaustrofobiczne wnętrze będzie sprawiało wrażenie przestronnego, dużego, jasnego i ekskluzywnego.

    Odciski palców na czarnych meblach z drewnem albo fronty anty palcową powłoką

    Odciski palców, zacieki i plamy z tłuszczu pary sprawiają, że wiele osób rezygnuje z czarnych mebli. Jednak przypominamy, że szafki mają uchwyty, więc nie musimy ich dotykać. Po drugie na rynku są już dostępne czarne fronty z antypalcową powłoką, co w praktyce oznacza, że w mniejszym stopniu przyjmują też inne zabrudzenia. Jednak jak to zwykle bywa, strach ma wielkie oczy i nawet zwykłe matowe fronty w czerni wystarczy przetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i szybko pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń. A w praktyce nie są one tak bardzo pracochłonne, jak się może wydawać. Z kolei na te lakierowane na wysoki połysk wystarczy spryskać płynem do mycia okien i przetrzeć miękką szmatką, a następnie ręcznikiem papierowym i wszystkie zabrudzenia zejdą.

    Czarno drewniana kuchnia z ryflowanymi frontami

    Coraz popularniejsze są ryflowane fronty w czarnych kuchniach, czyli takie z fakturą. Piękne, eleganckie wręcz urocze urzekają wyjątkowym designem, ale są bardziej pracochłonne niż te gładkie. Jeśli się na nie zdecydujesz to koniecznie zainwestuj w porządny pochłaniacz, w przeciwnym razie wszystkie opary będą się osadzały w rowkach. A te zamiast zdobić będą straszyły tłustym osadem.

    ryflowane czarne fronty kuchenne

    Komentarze

    MonikaL
    Faktycznie - czerń we wnętrzach może odstraszać, ale zestawienie jej z drewnem już wygląda o niebo lepiej! Sama czerń kojarzy mi się z elegancją i surowością, ale w połączeniu z drewnem takie wnętrze wygląda o wiele cieplej i przytulniej. Podoba mi się przedstawiona tutaj realizacja. Z wielką chęcią zamieszkałabym w takim wnętrzu!
    Antek
    Moja żona uparła się na czarną kuchnię z drewnem. Właśnie ją robimy i będzie lustro nad blatem czy ktoś już tak ma? Jakoś tego nie widzę