Co to jest kubatura domu? Jak obliczyć kubaturę domu, poddasza i dachu?

Planując budowę domu, często spotykamy się z pojęciem kubatura domu, w niektórych dokumentach musimy podać kubaturę netto, w innych kubaturę brutto. Sprawdź, co kryje się pod pojęciem kubatura budynku, oraz jak obliczyć kubaturę netto i brutto, oraz jak obliczyć kubaturę dachu.

Co to jest kubatura domu?

Kubatura domu to jest pojemność budynku, czyli cała przestrzeń użytkowa domu łącznie z balkonami i tarasami, oraz użytkowym podpiwniczeniem i strychem użytkowym. Dla uproszczenia wyobraźmy sobie, że nasz dom to jest tekturowe pudełko, które stawiamy na ziemi. Wnętrze tego pudełka, czyli cała przestrzeń, którą mamy do wykorzystania to jest kubatura. Tekturowe pudełko nie ma fundamentów, ponieważ do kubatury budynku wliczamy tylko przestrzeń znajdująca się na gruncie (bez fundamentów). Kubaturę domu zawsze podajemy w metrach sześciennych. Mimo że do kubatury budynku wliczamy taras i balkon, nie wliczamy kominów, dachu, rur i innych odstających części budynku, które nie są przestrzenią użytkową. Kubatura domu jest pojęciem, pod którym kryje się dokładny metraż powierzchni użytkowej budynku, do której zaliczamy przestrzeń użytkową wewnątrz domu oraz powierzchnię użytkową na zewnątrz domu, ale tylko taką, która jest przytwierdzona do budynku i jest przestrzenią użytkową. Wyjaśniając pojęcie kubatury budynku jeszcze dokładniej, to taka powierzchnia, po której możemy stąpać i którą możemy użytkować, wstawiając do niej meble i różne sprzęty. Takie określenie składników kubatury budynku pozwala zrozumieć, dlaczego nie są do niej zaliczane schody zewnętrzne, rampa, czy dach, które podobnie jak balkon są przytwierdzone do budynku. W prawie budowlanym rozróżniamy kubaturę netto, czyli przestrzeń, którą możemy realnie wykorzystać i użytkować, oraz kubaturę brutto, która jest nieco szerszym pojęciem i obejmuje całą wysokość i szerokość budynku.

Co wliczamy do kubatury budynku?

Do kubatury budynku wliczamy:

  • powierzchnię wewnątrz domu
  • balkon
  • taras
  • zadaszone i niezadaszone (użytkowe) odstające elementy budynku np. ganek, weranda.
  • piwnica
  • poddasze
  • Czego nie wliczamy do kubatury budynku?

    Nie wliczamy do kubatury budynku:

  • fundamentów
  • rur i innych instalacji znajdujących się pod budynkiem i w stropie
  • schodów zewnętrznych
  • kominów
  • dachu
  • gzymsów
  • attyków
  • ramp
  • pochylni
  • podjazdów.
  • Jak obliczyć kubaturę

    W pierwszej kolejności mierzymy długość i szerokość budynku, mierząc ściany, balkon i taras na wysokości balustrady, ganek, werandę itp., czyli mierzymy pole podstawy. Teraz korzystamy ze wzoru na pole prostopadłościanu a x b = c x h (wysokość budynku). Do wysokości budynku wlicza się piwnica, parter, piętro i poddasze, ale bez fundamentów i dachu. Jeśli pod podłogą znajduje się przestrzeń na instalację wodną, gazową, elektryczną lub inną, przestrzeń ta nie jest wliczana do wysokości budynku. W prawie budowlanym rozróżniamy kubaturę netto i brutto. Warto zaznaczyć, że do obliczenia kubatury netto i brutto korzystamy z tego samego wzoru, różnica polega na innych składnikach objętości domu.

    Wzór na kubaturę budynku

    a x b = c x h

    Co to jest kubatura brutto?

    Kubatura brutto to jest całkowita pojemność domu, cała przestrzeń, jaka znajduje się wewnątrz domu wraz ze ścianami, stropami, strychem i dachem. Kubatura brutto to jest całość przestrzeni od piwnicy aż po dach, bez względu na to, czy piwnica i poddasze są przestrzenią użytkową. Zatem do kubatury brutto wliczamy całą objętość budynku, również przestrzeń znajdującą się wewnątrz budynku, która nie jest użytkowa np. niskie poddasze, które nigdy nie będzie wykorzystane i użytkowane ze względu na niski sufit lub liczne skosy.

    Jak obliczyć kubaturę brutto?

    Pomnóż całkowitą powierzchnię domu przez wysokość każdej kondygnacji mierzoną od posadzki wyrównawczej na gruncie do podłogi na stropie, a następnie od górnej powierzchni podłogi na kolejnej kondygnacji aż do folii izolacyjnej na dachu znajdującej się pod ociepleniem dachu. W ten sposób należy zmierzyć wszystkie kondygnacje, jeśli w domu jest piwnica, postępujemy podobnie jak w przypadku obliczania wysokości parteru. Całkowity obwód ścian domu mierzymy natomiast po zewnętrznej stronie budynku wraz z wystającymi użytkowymi elementami budynku takimi jak ganek, weranda, balkon i taras (na wysokości balustrady), a także bramy przejazdowe połączone z budynkiem. Bardzo ważne jest, żeby pomiar zewnętrznych ścian wykonywać na tej samej wysokości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie poziomicy laserowej, która wyznaczy poziomą linię, po której poprowadzimy taśmę pomiarową. Podobnie jak w poprzednim wypadku uzyskane wartości podstawiamy do wzoru na pole prostopadłościanu.

    Wzór na kubaturę brutto domu:

    a x b x h = kubatura brutto budynku

    Co to jest kubatura netto budynku?

    Kubatura netto budynku jest to pojemność domu, z której realnie możemy korzystać. Jest to iloczyn powierzchni poziomów wewnątrz budynku oraz wysokości kondygnacji od podłogi do sufitu. Jest to przestrzeń, która znajduje się wewnątrz budynku oraz odstające elementy budynku znajdujące się na zewnątrz, ale tylko takie, które stanowią część przestrzeni użytkowej domu np. weranda, ganek, taras czy balkon. Do kubatury netto nie wliczamy natomiast nieużytkowego poddasza oraz nieużytkowego podpiwniczenia. Kubatura netto budynku to jest przestrzeń realnie użytkowa. Porównując budynek do wspomnianego wcześniej kartonowego pudełka, kubatura netto to jest wnętrze tego pudełka bez jego ścianek i pokrywki. Jest to zatem pusta przestrzeń wewnątrz pudełka od dna do wieczka i od ścianki do ścianki. Zatem obliczając kubaturę netto budynku, każde z pomieszczeń traktujemy jak wspomniane tekturowe pudełko i mierzymy wnętrze pomieszczenia od ściany do ściany i od podłogi do sufitu. Podobnie postępujemy na wszystkich kondygnacjach, a następnie sumujemy wszystkie pola podstawy i mnożymy przez sumę wysokość każdej kondygnacji. Najprościej obliczyć kubaturę netto dodając do siebie pole wszystkich pomieszczeń, pole użytkowego poddasza i użytkowej piwnicy, a także pole werandy, pole balkonu i tarasu. Pole balkonu i tarasu mierzymy na wysokości balustrady. Zatem mierzymy wszystkie pomieszczenia i elementy budynku, po których się poruszamy oprócz schodów i podjazdów.

    Wzór na kubaturę netto budynku

  • a x b x h = kubatura netto budynku
  • a ściana mierzona wewnątrz budynku
  • b ściana mierzona wewnątrz budynku
  • h wysokość od podłogi do sufitu
  •  

    Co to jest kubatura dachu?

    Kubatura dachu to jest wielkość powierzchni znajdującej się pod tym dachem. Obliczenie kubatury dachu jest trudniejsze, ponieważ wymaga znajomości wzoru, który do każdego rodzaju dachu jest inny. Zadanie można sobie ułatwić, porównując kształt dachu do figury geometrycznej, którą odwzorowuje dach i obliczyć kubaturę dachu posługując się wzorem na objętość tej figury. Dla przykładu wzór na kubaturę dachu czterospadowego to wzór na objętość ostrosłupa ściętego.

    Wzór na kubaturę czterospadowego dachu

  • V = h/3 (Pp1+Pp2+pierwiastek z Pp1Pp2)
  • V = to jest objętość ostrosłupa ściętego
  • Pp1 = pole podstawy ostrosłupa ściętego
  • h = wysokość ostrosłupa ściętego
  •  

    Obliczenie dachu dwuspadowego to już bardziej skomplikowana sprawa, wymagająca podstawienia do kilku wzorów. W przypadku dachów płaskich oprócz ich powierzchni należy wziąć pod uwagę również całkowitą wysokość dachu. W przypadku dachu płaskiego jest to wysokość ostatniej warstwy izolacyjnej. W praktyce kubatura dachu jest, a przynajmniej, powinna być podana w projekcie domu, jeśli nie przeprowadzaliśmy gruntownego remontu dachu, obejmującego zmianę kształtu lub wymiany dachowej izolacji cieplnej. Kubatura dachu po remoncie nie powinna się zmienić, a ewentualna różnica może wynikać z innej grubości poszycia blacho dachówki lub dachówki.

    Po co obliczamy kubaturę?

    Kubaturę domu netto obliczamy w celu określenia rozmiaru powierzchni użytkowej w domu, co jest przydatne np. podczas szacowania wydajności ogrzewania lub klimatyzacji w budynku. Kubatura brutto to wielkość, na podstawie której obliczany jest podatek od nieruchomości. Kubatura dachu jest wielkością, która pozwala oszacować koszt materiałów na budowę lub wymianę dachu. Obliczając kubaturę brutto i netto budynku można również sprawdzić zgodność wybudowanego domu z projektem lub prześledzić historię domu kupionego na rynku wtórnym.

    Komentarze