Brykiet węgla brunatnego, torfowy, drzewny opał tańszy niż węgiel

jak rozpalić brykiet

Brykiet opałowy, czyli tańsza alternatywa dla drogiego węgla. Co ciekawe żeby nim palić, nie musisz mieć specjalnego pieca. Wbrew pozorom brykiet, spala się w prawie każdym piecu koksowym, czyli w popularnych kapciuchach, piecach kaflowych, kuchniach węglowych, kozach i kominkach. Sprawdź, jaki opał wybrać zamiast węgla, czy w twój piec jest przystosowany do brykietu, oraz jak nim palić.

Rosnące w zastraszającym tempie ceny węgla i drewna sprawiły, że wiele osób poszukuje tańszego opału i zastanawia się, czy w ich piecu można palić np. brykietem, który jest aż o ⅓ tańszy od węgla i ekogroszku. Oczywiście nie każdy rodzaj sprasowanej kostki nadaje się do pieca koksowego i nie każdy daje tyle samo ciepła. Inaczej też palimy nim w piecu niż czarnym złotem. Zobacz, jakie są rodzaje brykietu, który jest typowo kominkowy, który nadaje się na opał do kopciucha, jak rozpalić brykiet i jak nim palić, żeby ogrzać dom.

Brykiet co to?

Brykiet to materiał opałowy wytwarzany ze sprasowanego paliwa stałego lub lepiszcza. Jest to kostka, rolka lub walec z trocin, torfu, sprasowanego miału węgla kamiennego, drzewnego, ligniny, a także odpadów rolnych. W praktyce jest to niezła alternatywa dla węgla kamiennego i drzewnego, którą kupujemy pod postacią kostek lub w innym kształcie w zależności od producenta i rodzaju brykietu. Najczęściej jest pakowany w 10 -20 kg worki. Jest on mniej kaloryczny od węgla, ale bardziej od drewna. Nie brudzi, jest lekki i nie śmierdzi czadem oraz bardzo dobrze się spala. W procesie spalania powstaje tylko znikoma ilość popiołu. Nadaje się do palenia w kominkach, piecach koksowych, a także we wszystkich „kapciuchach". Problematyczne może być palenie nim w piecach na eko groszek, choć nie niemożliwe. Wystarczy wymiana rusztów i rezygnacja z podajnika. Jego największą zaletą jest cena, która jest aż trzy razy niższa niż w przypadku węgla i znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska podczas ogrzewania domu.

Piec na brykiet, czyli jaki?

Praktycznie każdy, który jest przystosowany do palenia węglem kamiennym i drzewny, a także drewnem. Brykietem możemy palić w każdym piecu koksowym, piecach kaflowych, kuchniach węglowych, w piecach typu koza, w kominkach z płaszczem wodnym, także w klasycznych kominkach i wszystkich „kapciuchach”. Jak twierdzą właściciele pieców na eko groszek i w takim piecu można palić brykietem, ale wiąże się to z wymianą rusztów oraz rezygnacją z podajnika. Jednak jak wiadomo, Polak potrafi, szczególnie jak nie ma wyboru, więc prawdopodobnie wraz ze spadkiem temperatury zastosowań brykietu opałowego będzie jeszcze więcej.

Gdzie kupić brykiet opałowy?

W markecie budowlanym, na składach drewna opałowego, jednak w tych miejscach jego cena będzie mniej atrakcyjna w porównaniu do węgla, chociaż nadal dużo niższa. Najtaniej kupimy go w fabrykach, w których powstaje on z odpadu produkcyjnego np. u producenta podłóg drewnianych czy w dużym zakładzie rolniczym. Coraz więcej firm obok głównej produkcji, otwiera taką produkcję sprasowanego odpadu opałowego, co pozwala im uniknąć kosztów wywożenia i utylizacji odpadu produkcyjne oraz zapewnia dodatkowe źródło dochodu. Takie firmy najczęściej ogłaszają się na lokalnych platformach sprzedażowych.

Cena brykietu

Jest znacznie niższa od ceny węgla i to nie tylko w tym roku. Najczęściej jest to ⅓ ceny tony węgla kamiennego i drzewnego. W ubiegłych latach był to koszt około 600 złotych za tonę, w tym roku proporcjonalnie do cen czarnego złota drożał, aż osiągnął rekordową cenę 1300 zł za tonę i więcej. Do tego należy doliczyć koszt drewna na rozpałkę, ale uwaga w przypadku brykietu potrzebna jest znikoma jego ilość w porównaniu z węglem. Tak naprawdę przy odrobinie wprawy rozpalimy go jedną szczypką i niewielką ilością papieru. Zatem również ten koszt będzie znacznie mniejszy niż przy tradycyjnym stałym paliwie opałowym wykopaliskowym.

Rodzaje brykietu

Brykiet węgla brunatnego — powstaje z węgla brunatnego, jest doskonałą lepszą wersją tego rodzaju węgla, ponieważ charakteryzuje się tańszym spalaniem i mniejszą emisją dwutlenku węgla, niż w przypadku węgla. Ponadto spala się powoli, a kiedy osiągnie maksymalną temperaturę (rozpali się do czerwoności) i osiąga wartość grzewczą 5,9 kWh/kg. Może on być opałem głównym lub można go mieszać z drewnem i węglem.

Brykiet węgla brunatnego jaki piec na brykiet brunatny?

Piec koksowy lub węglowy z dopływem powietrza z tyłu, boku, z góry lub od dołu, chociaż równie dobrze będzie się on palił w kominku, kozie czy piecu na drewno. Daje zdecydowanie więcej ciepła niż drewno i rzadziej trzeba podkładać do pieca. Jest jednak pewne, ale, na palenie każdym brykietem trzeba się przestawić i pamiętać, że nie kosztujemy i nie ruszamy paleniska. \w przeciwnym razie rozgrzany brykiet się rozpadnie i zasypie ogień.

Brykiet drzewny

Powstaje ze sprasowanych trocin, zrębków lub mączki drzewnej z niepoddanego wcześniejszej obróbce drewna. Charakteryzuje się minimalną zawartością wody w porównaniu do drzewa, która wynosi najczęściej nie więcej niż 10%. Obniżenie tego parametru zapewnia znacznie wyższą wartość opałową, która przy maksymalnej temperaturze wynosi od 4,8 do 5,5 kWh/kg, a w procesie jego spalania powstaje znikoma ilość opału. Brykiet drzewny ma neutralny bilans dwutlenku węgla, więc jest ospałe, ekologicznym. Ma niższą kaloryczność, czyli wartość opałową niż węgiel, ale wyższą niż drewno, łatwo się rozpala. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tym rodzajem opału, pamiętaj, że nie można grzebać w palenisku, przesuwać i rozdrabniać brykietu znajdującego się w piecu. Podobnie jak ten z węgla brunatnego rozsypie się na trociny, zrębki lub mączkę i zasypie ogień. Brykiet drzewny spala się wolniej niż drewno i szybciej niż węgiel, ale częściej podkładany jest dużo tańszy od innych paliw opałowych stałych. W sprzedaży mamy dwa rodzaje drewnianych kostek brykietowych twardą i miękką. Pierwszy z nich nieco trudniej jest rozpalić, choć i tak łatwiej niż węgiel, ale za to dłużej się pali, a więc mniej go zużywamy i rzadziej musimy podkładać. Z koeli miękka jest bardzo łatwo do rozpalenia, co można zrobić nawet płonącym patyczkiem do szaszłyków, ale szybciej się wypala i więc mamy większe zużycie opału.

Brykiet drzewny, jakie piec na brykiet drzewny?

Każdy piec koksowy i węglowy, piece kaflowe, kuchnie węglowe, kozy, kominki i piece na drewno. Kluczowy jest dopływ powietrza do paleniska, który powinien być z tyłu, boku i od góry. Brykiet drzewny bardzo łatwo się rozpala, nie wymaga układania drewienek czy papieru, oraz ich rozpalania. W zasadzie można do pieca włożyć kilak jego kostek, między nimi położyć kilka zgniecionych w kulkę kartek i wszystko rozpalić od jednego drewienka lub płonącego patyczka. Najważniejsze jest, żeby go nie rozgarniać, nie podnosić i najlepiej nie ruszać zarówno podczas rozpalania oraz kiedy już się tli. Warto zauważyć, że optymalny efekt uzyskamy, od kiedy kostki będą się tliły, a nie płonęły.

Brykiet torfowy

Powstaje on ze sprasowanego torfu, ma bardzo wysoką kaloryczność, która sięga nawet 80% węgla kamiennego, a więc jak na ekologiczne paliwo jest to bardzo dobry wynik. Podobnie jak drzewny nie wydziela szkodliwych substancji podczas spalania, nie oblepia komina, ale pozostaje po nim bardzo dużo więcej niż węgla i innych brykietów popiołu.

Brykiet torfowy, jaki piec do brykietu torfowego?

Do brykietu torfowego nadaje się każdy piec koksowy i węglowy, a także drzewny, piece kaflowe, kuchnie węglowe, kozy i kominki. Zatem można nim palić w prawie każdym piecu, podobnie jak w poprzednim przypadku łatwiej się rozpala niż węgiel i drewno, nie potrzeba tak dużej ilość drewna do rozpałki, nie rozgarniamy go w palenisku i niestety częściej musimy podkładać niż węgiel, ale rzadziej niż drewno.

Brykiet z ligniny, czyli celulozowy

Jak sama nazwa wskazuje, powstaje z ligniny i celulozy, choć ten pierwszy materiał jest tylko dodatkiem. Charakteryzuje się bardzo wysoką kalorycznością, która wynosi około 19 mJ.kg, ale też wyższą produkcją popiołu w procesie spalania. Ma wyższą kaloryczność od drewna, ale niższą od węgla, jest ekologicznym paliwem opałowym i jest znacznie tańszy niż węgiel. Można go kupić w marketach budowlanych i bezpośrednio u producentów brykietu celulozowego. Tak jak w przypadku innych sprasowanych opałów, kiedy już go umieścimy w piecu oraz w procesie spalania nie rozgarniamy go, ponieważ może się rozwarstwić i rozpaść na mniejsze kawałki.

Brykiet celulozowy jaki piec do brykietu z ligniny?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych brykietów można nim palić w piecach węglowych, koksowych, kozach, piecach kaflowych, kuchniach węglowych i kominkach, oraz wszystkich kapciuchach, których nazw nie wymieniliśmy.

Jak rozpalić brykiet?

Bardzo podobnie jak węgiel i drewno, jednak uwaga, do rozpalania brykietu nie potrzebujemy tak dużo drewna, jak w przypadku innych opałów. Najczęściej wystarczy jedno dwa drewienka lub kilka drobnych szczypek, żeby go rozpalić. Niektórzy polecają zastosować mini palnik gazowy, wówczas możemy pominąć etap z drewnem i papierem. Ale uwaga po rozpaleniu brykietu, palnik wynosimy z kotłowni i przechowujemy z dala od wszystkich źródeł ciepła. Inną możliwością są długie zapałki do rozpalania w kominkach. Wówczas układamy kilka kostek brykietu, a pomiędzy nimi kilka zgniecionych kartek papieru. Następnie podpalamy kartki, a zapaloną zapałkę umieszczamy w pobliżu brzegu kostki brykietowej. Jeśli piec jest dobrze ustawiony, już po kilkudziesięciu sekundach powinien się w nim rozpalić. Uwaga rozpalonego brykietu nie rozgarniamy, ponieważ się rozpadnie lub rozsypie i zgasi ogień, rozdrobniony z kolei będzie się szybciej spalał. Ponadto w czasie palenia, nie otwieramy też pieca zbyt często, ponieważ będziemy tracić temperaturę. Kostki nie powinny się palić płomieniem a tlić, wówczas opał spala się powoli i oddaje najwięcej ciepła. Nie należy się też martwić, że wygaśnie nam w piecu, ponieważ dopóki jest w nim choć jedna iskra, brykiet się rozpali, jak nie od niej to od wysokiej temperatury. Niestety wypala się on szybciej niż węgiel, co wiąże się kilkoma więcej wizytami w kotłowni, ale wolniej niż drewno i daje więcej ciepła. Pocieszeniem może być natomiast fakt, że w procesie spalania nie wydzielają się szkodliwe i substancje, dym nie śmierdzi, jak ten węglowy (tylko w przypadku tego z węgla brunatnego), a także nie pobrudzimy się czarnymi sadzami. A co najważniejsze brykiety poza węglowym nie wydzielają dwutlenku węgla i są najczęściej neutralne dla środowiska.

Komentarze

Fokus44
Artykuł pomógł,zacząłem palić brykietem i jest Super!Dużo taniej i łatwiej.
Darek11
No i zbliża się kolejny sezon grzewczy, w tym roku miałem wymienić ogrzewanie na nowoczesne bezobsługowe, ale nie udało się. Mam tradycyjnego kopciucha, który zeżre wszystko i zastanawiam się nad brykietem, z tego co się orientowałem ceny są niższe niż węgla no i nie trzeba się brudzić. Czy macie jakieś porównanie co do kaloryczności, nie chodzi mi o tabelki i cyferki, ale realną poradę, czy jest różnica w temperaturze w domu w porównaniu do węgla? Czy warto zawracać sobie tym d...ę, czy lepiej zostać już przy węglu i przemęczyć się do wymiany pieca za rok?
Kaska
W tym roku i jak już palę brykietem drzewnym i jest zero emisji. Wprawdzie nie ekologia a dostępność i ceny węgla mnie do tego skłoniły. Nie rozumie tylko dlaczego w tym roku brykiet stał się towarem luksusowym i tak bardzo podrożał. Kiedyś kosztował 1/3 tony węgla i teraz też tak kosztuje a przecież jego chyba nie sprowadzali z Rosji. W końcu w większości przypadków to odpad produkcyjny. A cena jak za towar luksusowy