Aranżacja salonu, zasady aranżacji i projektowania salonu, inspiracje i porady
sobota, 09 grudnia 2023
Salon jednej z najważniejszych pokoi w domu, najczęściej stanowi centrum życia domowego, pełni też funkcję reprezentacyjną w domu, w końcu to do niego zapraszamy naszych gości. Jest miejscem odpoczynku i relaksu nic więc dziwnego, że aranżacja salonu sprawia tyle problemów i rodzi wiele pytań. Zastanawiasz się jak urządzić piękny stylowy łatwy do utrzymania w czystości i komfortowy salon?.
Inspiracją do urządzenia salonu może być ....
każdy przedmiot, który chcemy w nim umieścić, lub gotowy projekt aranżacji podpatrzony w sieci, katalogu albo wnętrzarskim piśmie. Jednak urządzając własny dom, warto zastanowić się, czy ma on wyglądać jak na właśnie zobaczonym zdjęciu, czy też chcemy, żeby miał cząstkę naszej duszy. W pierwszym przypadku możemy skopiować 1:1 podejrzany gdzieś wystrój i będzie to ok, jeśli właśnie takiego efektu oczekujemy. Jeśli natomiast pragniemy stworzyć spersonalizowane wnętrze, w którym znajdą się nasze pamiątki i przedmioty, które już mamy. A także takie, które będzie spełniać wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania wizualne. Konieczne będzie przemyślenie projektu. Pierwszym krokiem jest znalezienie jednego elementu, który na pewno znajdzie się w naszej aranżacji.
Pokój dzienny to miejsce, w którym możemy wyeksponować nasze pamiątki, dzieła sztuki, oraz go spersonalizować. Zatem punktem wyjścia do całej aranżacji może być obraz, rzeźba lub fajansowy flakon, w mocnej barwie, który budzi w nas miłe skojarzenia, podoba nam się jego kolor oraz styl. Mając taki przedmiot, warto zastanowić się, czy jego barwa będzie przewodnią w całej aranżacji, czy powtórzymy ją ma ścianach, meblach, podłodze, tekstyliach. A może będzie to jedynie barwa dodatkowa, taka, którą powtórzymy, dobierając inne ozdoby.
Szukając inspiracji, warto również zastanowić się jaki styl w aranżacji wnętrz najbardziej nam odpowiada. Nie musicie posiadać żadnej fachowej wiedzy. Na początek wystarczy określić, czy lepiej czujesz się we wnętrzach pełnych przepychu. Czy też szybciej odpoczywasz, otoczony minimalistycznymi przedmiotami ustawionymi w prostych nowoczesnych pomieszczeniach. zachwycają Cię antyki czy kubistyczne proste formy, surowe drewno czy lakier na wysoki połysk lub głęboki mat? Wolisz jasne czy ciemne aranżacje, tekstylia gładkie czy z wyraźnym motywem. Pomieszczenia monochromatyczne, jednokolorowe czy eksplozję kolorów, a może harmonie kolorystyczne powstałe z wielu dopasowanych do siebie kolorów. Teraz sprawdź, w jakim stylu dekoratorskim występują meble, kolory, motywy i dodatki wybrane przez Ciebie. I już wiesz czego szukać. Teraz znajdź aranżacje w interesujący Cię stylu, a znajdziesz setki inspiracji, z których możesz zaczerpnąć wzór mebli, zasłon lub kolor ścian. Możesz też je potraktować jak trend, na którym będziesz się jedynie wzorować, ale ostateczny wzór tekstyliów, czy kolor możesz zmienić, zachowując jedynie detale z konkretnego stylu.
Od czego zacząć aranżację salonu?
Jeśli jesteś właśnie na etapie aranżowania salonu, weź kartkę i długopis, przepisz pytania zamieszczone powyżej. Potem na drugiej kartce lub obok pytań, spisz swoje odpowiedzi. W ten sposób uzyskasz cenne wskazówki, bazę do dalszej pracy nad projektem. Na tej samej karce wypisz wszystkie barwy, które podobają Ci się we wnętrzach, spośród nich wybierz kolor ścian. Teraz zastanów się, czy posiadasz taki przedmiot, który bezapelacyjnie ma się znaleźć w twoim nowym salonie, jeśli tak, to go przynieś. Postaw na biurku lub stole, na którym odpowiadałeś na pytania i zastanów się jak go wkomponować w aranżację. Jakie kolory do niego pasują, z jakim kontrastem kolorystycznym najlepiej się prezentuje i jak możesz ten kontrast wprowadzić do wnętrza.
Nieocenioną pomocą będzie koło barw, które znajdziesz na naszej stronie razem z metodami łączenia kolorów, dobierania kontrastów itp. To narzędzie, dzięki któremu dekoratorzy wnętrz tworzą najpiękniejsze kompozycje kolorystyczne. Kiedy już nauczysz się z niego korzystać i wykonasz czynności podane powyżej, urządzenie pokoju dziennego będzie dużo łatwiejsze. A może nawet złapiesz bakcyla i zostaniesz domowym dekoratorem wnętrz. Aranżacja salonu, jak urządzić piękny i funkcjonalny salon? Zacznij od określenia, jakie potrzeby powinien spełniać ten pokój w twoim domu. Z pewnością będzie to: strefa relaksu, pokój telewizyjny, czasem też rodzinna jadalnia oraz strefa do przechowywania, a nawet sypialnia gospodarzy.
Funkcje salonu
Funkcjonalność tego pomieszczenia będzie w dużej mierze decydować o tym, czy nowa aranżacja będzie nas cieszyć oraz, czy chętnie będziemy w nowym salonie przebywać. W najtrudniejszej sytuacji są właściciele wnętrz, które ze względu na brak innych wystarczającej liczby pomieszczeń, muszą wykonać aranżację wielofunkcyjną, jednak nawet taka może być piękna i komfortowa w użytkowaniu, ale tylko pod warunkiem, że już na etapie projektowania i zakupów jasno określimy, jakie potrzeby salon musi spełniać. Wówczas mamy szansę zgrabnie wpleść każdą z nich i urządzić pokój dzienny w taki sposób, żeby o poranku był gabinetem, po południu miejsce rodzinnego relaksu, w porze obiadowej jadalnią a w nocy wygodną sypialnią.
Nie warto w tej kwestii stawiać na prowizoryczne rozwiązania, które najczęściej zostają z nami na długie lata i które frustrujące. Jeśli więc ze względu na niedostateczną powierzchnię domu musimy z niego zrobić pokój całodobowo o różnym przeznaczeniu w zależności od pory dnia, warto zabrać się do tego na poważnie. Podzielić go na strefy użytkowe, każda ze stref inna funkcja. Następnie szukamy mebli w wybranym stylu. Bardzo ważne jest, żeby w każdej ze stref znajdowało się oświetlenie, które optycznie podkreśli ich odrębność i pozwoli na uniknąć ogólnego chaosu.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aranżując salon?
Urządzając pomieszczenie, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego warunki i cechy techniczne, czyli cechy wnętrza nie mamy wpływu lub jest on bardzo ograniczony. Inne meble będą pasowały do ogromnego wysokiego a inne do ciasnego pomieszczenia z podwieszanym sufitem. Ponadto, zanim jeszcze zaczniemy malowanie i wybór sprzętów i dekoracji mamy możliwość wizualnie skorygować wnętrze. Obniżyć lub podwyższyć sufit, oddalić od siebie ściany wizualnie, czyniąc wnętrze bardziej przestronnym itp. Ponadto inny kolor ścian, podłogi i mebli będzie pasował do pokoju południowego inny do północnego lub wschodniego. Innych mebli będziemy potrzebować do mieszkania w starym budownictwie z dużymi oknami i wysokim sufitem a innych do nowoczesnego. Dlatego, zanim zaczniesz urządzanie na dobre i wpadniesz w zakupowe szaleństwo i ostatecznie zdecydujesz o kolorze ścian, mebli i dodatków, zwróć uwagę na:
I to są punkty, które mają bezpośredni wpływ, na to, jakie możliwości mamy podczas urządzania salonu. To od tych czynników powinien zależeć w wybór mebli, ich gabarytów ustawienia. Nasłonecznienie determinuje wybór koloru ścian i podłogi i nie ma co się upierać na garbaty szarości czy zielenie na nich w ponurym pomieszczeniu. Nie warto kupować meblościanki, która częściowo zasłania okna, albo będzie musiała być wysunięta od ściany o kilkadziesiąt centymetrów, bo na niej właśnie jest grzejnik. Ustawienie na małym metrażu potężnych i masywnych kanap czy ogromnej holenderskiej komody zniweczy wszystkie starania, przytłaczając wszystkie inne sprzęty. Zatem warto pamiętać, że tak jak fason ubrań dobierasz do swoich warunków fizycznych figury a kolor włosów do urody, tak barwy i sprzęty dopasowujemy do warunków technicznych domu i konkretnego pokoju.
Aranżacja salonu, jaki metraż powinien mieć salon?
Wystarczający do wstawienia wszystkich niezbędnych sprzętów, dlatego jego powierzchnię dopasowujemy do naszych potrzeb. Jeśli nie planujemy w nim potańcówek, ogromnej jadalni, to nie warto marnować cennej przestrzeni życiowej tylko po to, żeby między kanapą a telewizorem, pozostawić kilkanaście metrów pustej, niewykorzystanej przestrzeni. Ponadto takie wnętrze mimo naszych starań będzie chłodne i bardzo trudno będzie je udomowić. Dlatego to ma być pokój typowo dzienny o funkcji wypoczynkowej, wystarczy nam zaledwie kilka metrów kwadratowych. Jedna ściana na powieszenie telewizora lub ustawienie szafki RTV i druga, przy której ustawimy meble wypoczynkowe. Między kanapą a telewizorem musi być miejsce na stolik kawowy, a jeśli masz jeszcze wolną przestrzeń, możesz ustawić dekoracyjną komodę, na której ustawisz dodatki. W naprawdę ciasnym wnętrzu zamień ją na półki wiszące lub udekoruj ściany obrazami, płaskorzeźbę lub ramki na zdjęcia.
Jak urządzić salon z dużym stołem
W salonie, w którym chcemy jeszcze zmieścić stół jadalniany, potrzebne będzie nieco więcej miejsca, ale też nie musi to być od razu 30m2. Takie potężne wnętrza są trudniejsze do aranżacji i rzadko wyglądają przytulnie. Pojęcie duży stół w tym wypadku traktujemy bardzo względnie, ponieważ jego wielkość powinna być proporcjonalna do metrażu i pozostałych mebli. Nie może on więc być największym elementem wyposażenia i na pewno nie większym niż meble tapicerowane. Wybierając wyposażenie do salonu, warto pamiętać o przeznaczeniu tego wnętrza. Pełni ono funkcję reprezentacyjną i jest strefą relaksu, zatem priorytetem jest wygodna kanapa, na której będziemy się relaksować i to ona ma królować w salonie. Pozostałe sprzęty mogą się w nim pojawić, powinny być mniejsze i nie odwracać uwagi od strefy telewizyjno wypoczynkowej.
Jak urządzić ogromny pokój dzienny?
Jeśli jednak do urządzenia mamy ogromny pokój dzienny, warto go podzielić na strefy. Wówczas aranżujemy każdą z osobna, podkreślamy jej odrębność oświetleniem i tematycznymi dekoracjami. Warto jednak pamiętać, że całość powinna być spójna, a zatem pracujemy na tym samym zestawieniu kolorystycznym. Chyba że chcemy wyodrębnić jedną część aranżacji, wówczas może ona być w innym kolorze, ale takim, który będzie pasował do wystroju całego wnętrza. Nie warto natomiast nawet na dużej powierzchni wprowadzać zbyt wielu kolorów, ponieważ na dłuższą metę będą one męczące. Najlepiej dużą powierzchnię jest urządzić monochromatycznie i w każdej ze stref zastosować innego koloru dodatki. W ten sposób podkreślić odrębność każdej z nich, ale zapanuje w pomieszczeniu chaos, który mógłby je przytłoczyć.
Jak urządzić salon z częścią kuchenną?
W salonie z częścią kuchenną warto zachować proporcje między jedną i drugą strefą, wówczas nie będą się one przytłaczać i żadna nie będzie dominować nad drugą. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji spory metraż to aranżacja salonu powinna być większa, ale utrzymana w podobnym stylu jak kuchnia. Doskonałym pomysłem na oddzielenie tych dwóch części i płynne przejście z jednej do drugiej jest ustawienie między nimi wyspy lub stołu. Przynajmniej jeden kolor w obu aranżacjach powinien się o powtarzać, wówczas we wnętrzu będzie panowała harmonia.
Jak urządzić salon z domową biblioteką?
Salon z biblioteką może być piękny i elegancki, ale pod warunkiem, że półki z książkami nie będą w centralnym punkcie aranżacji. Zatem możemy je zamontować na bocznej ścianie i dodatkowo udekorować ramkami na zdjęcia czy pamiątkami z wakacji. Na ścianie za kanapą, która przeważnie pozostaje niewykorzystana, nad obudową kaloryfera. Na ścianie między dwoma oknami, ale w każdym z tych przypadków regał powinien mieć kolor dopasowany do mebli lub zlewać się ze ścianą. Uwaga bardzo ważna jest estetyka takiej biblioteki, dlatego książki układamy kolorystycznie i nie jedna za drugą, jak w księgarni - tak ułożone będą wyglądać ciężko i przytłoczą całą aranżację. Zatem budujemy z nich wieżyczki, twisty itp. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy na jednej półce ustawić 3-4 książki a obok nich ozdobną świecę (niezapaloną), zdjęcie, widoczek czy figurkę. Dzięki takiej aranżacji regał z naszym księgozbiorem będzie wyglądał lekko i pięknie. Nie ustawiamy ich natomiast w witrynie na głównej ścianie z meblościanką, ponieważ nie będą one prezentować się dobrze. Dodatkowo sprawią, że nasz reprezentacyjny pokój będzie wyglądał po studencku. Biblioteczka w większości domów zajmuje więcej miejsca niż jakikolwiek inny mebel, dlatego powinna mieć prostą lekką formę, a jej wypełnienie być dynamiczne.
Jak urządzić salon z gabinetem?
Z gabinetem, co stało się bardzo popularnym rozwiązaniem do pandemii. Również w tym wypadku biurko należy ustawić na bocznej ścianie, ponieważ jest to jego funkcja dodatkowa, która nie powinna się wysuwać na pierwszy plan. Ustawione za drzwiami, za sofą lub na bocznej ścianie nie będzie zakłócać aranżacji i sprawi, że osoba przy nim pracująca będzie miała poczucie odseparowania od domowego zgiełku. I tutaj warto pamiętać, że nie zostawiamy na wierzchu żadnych dokumentów, drukarek i książek. Wszystko, co jest nam potrzebne do pracy, powinno być ukryte w szafce, komodzie, a na biurku powinien panować porządek. Można je dodatkowo udekorować ramką na zdjęcia stylowym kałamarzem lub ekskluzywnym przyciskiem do papieru. Pamiętajmy, że jeśli nasz gabinet znajduje się w pokoju reprezentacyjnym, to on też taki powinien być. Zatem biurko powinno być utrzymane w takim stylu i kolorze jak cała aranżacja. A jeśli uda nam się kupić antyk nawiązujący do aranżacji, to gustowny sekretarzyk lub stylowe biurko to taka perełka sprawi, że nasza strefa do pracy będzie go dodatkowo zdobić.
Zatem pamiętajmy, że wypoczynkowo rekreacyjna część salonu jest najważniejsza i to ona powinna znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia i być widoczna od razu po wejściu do pokoju. Pozostałe nie muszą być ciasne, ale już na pierwszy rzut oka powinny zajmować mniej miejsca niż kanapa i stolik kawowy oraz część telewizyjna. Jeśli więc obok nich ma stać stół, nie może on być większy od kanapy i bardziej masywny. Biurko tak, ale lekkie, cała część robocza znacznie mniejsza niż ta wypoczynkowa.
Komentarze