Aranżacja kuchni z oknem, czyli jak urządzić kuchnię z oknem?

kuchnia-z-oknem

Czasy, kiedy fantazyjne firany zdobiły okna kuchenne, dawno już minęły, piękne kuse firanki z falbankami ustąpiły miejsca bardziej praktycznym rozwiązaniom jak rolety i żaluzje. Okno w nowoczesnej kuchni najczęściej stanowi integralną część zabudowy kuchennej, jest wkomponowane w ciąg kuchenny.

Co wymusza bardziej praktyczną jego dekorację niż finezyjne woale, które w takim pomieszczeniu jak kuchnia są trudne do utrzymania w czystości. Zobacz, aranżacje nowoczesnych kuchni z oknem, sprawdź, jak wkomponować okno kuchenne w zabudowę meblową.

Okno w kuchni to marzenia właścicielki ślepych kuchni i dylemat szczęśliwych posiadaczy kuchni z dużym przestronnym oknem, które wprawdzie pięknie doświetla pomieszczenie, ale wymaga odpowiedniej aranżacji. Zdarza się też, że wypada pośrodku zabudowy meblowej i przeszkadza w stworzeniu praktycznego ciągu kuchennego. Kiedyś dekorowane uroczymi firankami, dzisiaj najczęściej jest jedynie ubrane w roletę lub żaluzję, co z praktycznego punktu widzenia sprawdza się zdecydowanie lepiej. Tym bardziej że kuchnia to pomieszczenie, w którym panuje podwyższona wilgotność, a w powietrzu nawet przy najlepszym okapie unoszą się opary z gotowania i pieczenia, które osadzają się właśnie na firance.

Aranżacja kuchni z oknem, cztery pomysły na kuchenną ścianę z oknem

W dużych kuchnia otwory okienne nie stanowią żadnego problemu i właśnie w takich pomieszczeniach możemy zrobić wyjątkową elegancką lub typowo kuchenną dekorację okna. W mniejszych każdy, w których każdy centymetr jest na wagę złota, nie można sobie pozwolić na takie marnotrawstwo ścian do zabudowy. Jednak kreatywne spojrzenie na kuchnię z oknem pozwala znaleźć kilka rozwiązań. A wkomponowanie otworu okiennego nie jest wcale trudne, wystarczy pozbyć się szablonowego myślenia i parapetu. A ten nie tylko zajmuje kilkadziesiąt centymetrów, jest on najczęściej niewykorzystany lub panuje na nim artystyczny chaos, tworzony przez domowników. Ewentualne rośliny możemy ustawić na blacie roboczym lub w innym miejscu, firankę zastąpić bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Blat roboczy zamiast parapetu pod oknem

Blat roboczy zamiast parapetu pod oknem doskonale sprawdza się w kuchniach, w których parapet znajduje się na wysokości blatu kuchennego, czyli o 85 cm do 90 cm. Wówczas zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą, a jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe, lub kaloryfer znajduje się w innym miejscu niż pod oknem również miejsce na dolną szafkę. Dzięki czemu nie przerywamy ciągu szafek. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni roboczej, jak i tej do przechowywania. Kolejnym plusem jest estetyczne zagospodarowanie tej ściany i wykorzystanie jej potencjału. Na ścianie wokół okna możemy zamontować szafki podwieszane, a nawet wąskie jamniki podsufitowe nad oknem. Nawet jeśli mowa o wąskiej ścianie zyskujemy dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów blatu, na którym możemy gotować lub ustawić ekspres do kawy, robota kuchennego albo przyprawniki. Pomysłów na zagospodarowanie tej powierzchnie jest wiele, a każdy z nich lepszy niż jej marnotrawstwo związane z montażem parapetu.

Wąski stolik lub mini barek przy ścianie pod oknem kuchennym

Wąski stolik ewentualnie mini barek śniadaniowy przy ścianie pod oknem to kolejna nasza propozycja, dzięki której racjonalnie wykorzystać tę przestrzeń. Może on zajmować niewiele więcej miejsca niż sam parapet. Do komfortowego wypicia kawy czy zjedzenia śniadania wystarczy zaledwie 30 do 40 cm. Wykonany ze zwężonego blatu kuchennego będzie pięknie komponować się zabudową kuchenną, z dobrze dobranymi hokerami będzie zdobić kuchnię. Barek może znajdować się na całej ścianie z oknem lub na jej fragmencie i płynnie przechodzić w blat roboczy. Wokół niego możemy umieścić piękne przeszklone witryny z filiżankami i kubeczkami na kawę, dzięki którym podkreślimy śniadaniowo kawowy charakter tej części pomieszczenia. A jeśli zostaną one podświetlone od środka, będą prawdziwą dekoracją całej kuchni.

aranżacja okna w kuchni

Zlewozmywak zamiast parapetu, czyli sprytny pomysł na kuchnię z oknem

W kuchniach, w których okno znajduje się na środku szerokiej ściany, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich zabudowa kuchenna z przerwą na okno i parapet, jednak jest to opcja z góry skazana na porażkę, ponieważ zabudowa kuchenna nie będzie wyglądać dobrze, a funkcjonalność kuchni na takim układzie poważnie ucierpi. Jedną z możliwości jest umieszczenie zlewozmywaka pod oknem kuchennym, nawet jeśli oznacza to, że będziemy zmuszeni przenieść kaloryfer w inne miejsce. Ten jednak po zabudowaniu ażurową płytą nie będzie ani szpecić, ani przeszkadzać i można go umieścić w jednej z podwieszanych szafek na dowolnej ścianie. Zlewozmywak pod oknem będzie praktycznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli w kuchni mamy zmywarkę, a ze zlewu korzystamy tylko do płukania naczyń czy mycia warzyw i owoców. Nie należy się też obawiać, że zachlapałem okno, ponieważ większość otworów okiennych kończy się 15 do 30 centymetrów nad zlewem.

Szerokie niskie okno kuchenne zamiast panela nad blatem roboczym, czyli dekoracja, która nigdy się nie nudzi

Jeśli jesteś na etapie budowy lub generalnego remontu w kuchni, a jedna z jej ścian wychodzi na ogród, doskonałym pomysłem jest montaż szerokiego okna nad blatem kuchennym sięgającego aż po szafki podwieszane. W domach, w których takie okno lub okna się znajdują, ale są węższe, możecie zamontować wokół nich lustra zamiast panela na ścianie, w których będzie się odbijać światło i widok z okna. Taki trik pozwoli nam nie tylko doświetlić ciemne pomieszczenie, ale też wizualnie je powiększyć. Lustra montujemy wówczas na szerokości całej zabudowy kuchennej, dzięki czemu będzie się w niej odbijać nie tylko widok z okien, ale też z innych części kuchni, co sprawi, że pomieszczenie stanie się przestronne i widne.

Okno przy stole kuchennym, stól z widokiem na ogród

To propozycja dla szczęśliwych posiadaczy dużych kuchni, w których mieści się stół z krzesłami. Okno w kąciku jadalnianym sprawi, że stanie się on przyjemnym miejscem dla całej rodziny. W tym jednym wypadku doskonale sprawdzi się piękna woalowa firanka, długa, krótka fantazyjnie upięta. Nawet w tym wypadku warto zrezygnować z parapetu, który zabiera miejsce i sprawia, że kuchnia jest ciaśniejsza o kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli stół się mieści, ale jednym bokiem jest dosunięty do okna, warto zrezygnować z parapetu i wykonać stół z materiału, z którego powstał blat kuchenny, inną możliwością jest montaż parapetu, dokładnie na tej samej wysokości, na której znajduje się blat stołu.

kuchnia z oknem aranżacje

Okno w kuchni aranżacje kuchennego okna. Firanki, rolety a może żaluzje?

Oko kuchenne rządzi się swoimi prawami, dlatego od zawsze jego aranżacja była inna niż w reszcie pomieszczeń. Kiedyś każde z nich było udekorowane uroczą finezyjnie upiętą lub przyozdobioną falbankami firanką. Kolorowe z motywem owoców i warzyw zdobiły większość okien kuchennych w Polsce. We współczesnych wnętrzach odchodzimy już od takich rozwiązań, co jest ściśle związane z modą na minimalizm i możliwością zabudowania ścian szafkami na wymiar. Wraz z nadejściem mody na meble kuchenne na wymiar, odeszły sielskie a czasem bardzo eleganckie aranżacje z firanką w roki głównej. Te współczesne są mniej dekoracyjne za to bardziej praktyczne, firanki zastępujemy roletami, żaluzjami lub dedykowanymi naklejkami na okna, które sprawiają, że możemy zachować swoją prywatność mimo braku zasłon i firanek.

  • Naklejki na szyby. W kuchni z oknem nad zlewozmywakiem najlepiej sprawdza się mleczna folia na szybach. Jej minusem jest brak możliwości wyglądania przez takie okno, a więc nie będzie można przez nie wyglądać, ale zachowamy 100% swojej domowej prywatności. Co jest szczególnie ważne w przypadku kuchni z oknami wychodzącymi na ulicę. Inną możliwością są lustrzane naklejki na szybę, dzięki którym z wnętrza domu możemy spokojnie podziwiać widoki za oknem, ale do naszego domu nie da się przez nie zajrzeć.
  • Roleta rzymska doskonale sprawdzi się w kuchni z mini stolikiem z hokerami zamiast parapetu. Jest to miejsce, w którym nie przygotowujemy posiłków, więc nie będzie ona narażona na zabrudzenia. Na takim blacie możemy jeszcze ustawić pod samym oknem przyprawniki i świeże zioła w doniczkach, które będą pięknie się prezentowały po zewnętrznej stronie okna.
  • Żaluzje to kolejna propozycja, szczególnie w przypadku okien wychodzących na ulicę, kiedy chcemy osłonić okna przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów.
  • Klasyczna i harmoinijkowa roleta to kolejna alternatywa dla firanki, jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości i znacznie lepiej chroni naszą prywatność. Dodatkowo można wybrać taką, która odbija promienie słoneczne i chroni kuchnię przed upałem.
  • Co ustawić na blacie pod oknem kuchennym? Zioła, przyparwniki, filiżanki, czyli tworzymy mini strefy w kuchni z oknem

    Na blacie pod oknem kuchennym możesz ustawić zioła w uroczych doniczkach, przyprawniki lub akcesoria kuchenne. A jeśli okno jest znacznie wyżej niż blat, możesz wykorzystać tę przestrzeń na kącik kawowy i tam właśnie postawić ekspres do kawy, kilka filiżanek na tacy, a także uroczą cukierniczkę. Takie mini aranżacje przyciągają spojrzenia i podkreślają przeznaczenie tej strefy. Otwarte półki pod oknem kuchennym to kolejna możliwość, możecie na nich ustawić piękne przedmioty. Jednak uwaga w takim pomieszczeniu, nie ma miejsca na niepraktyczne dekoracje. Jeśli już decydujecie się na jakieś ozdoby, warto zadbać by, były to przedmioty ładne, ale też funkcjonalne. Jak widzicie nie takie okno straszne w kuchni, jak się wydaje. Wystarczy podejść do jego aranżacji kreatywnie, zabudowa kuchenna z oknem będzie nie tylko piękna, ale też praktyczna. Zapomnijcie o parapetach w tym pomieszczeniu, zajmują sporo miejsca, generują aranżacyjny chaos i czynią kuchnię mniej funkcjonalną.

    Jak utrzymać w czystości okno w kuchni? Zacznij od znalezienia dobrego płynu szyb

    Okna kuchenne, szczególnie te nad blatem roboczym i zlewozmywakiem bardzo często ulegają zabrudzeniu i zachlapaniu. Pół biedy, jeśli są one niewielkie, wówczas ich mycie nie zajmie nam wiele czasu. W przypadku tych dużych lub niskich, ale szerokich na całą ścianę, zastępujących panel nad dolnymi szafkami, już sama myśl o ich umyciu może przyprawiać o zawrót głowy. Jednak sprytne panie domu i na to mają sposób. Okna w takich pomieszczeniach jak kuchnia, najlepiej jest myć płynem do szyb samochodowych. Tworzy on niewidzialną powłokę, z której parują krople wody i tłusty osad z gotowania nie pozostawiając śladu. Pozostałe zabrudzenia można czyścić punktowo bez rozmazywania na całej powierzchni. A kiedy szyby wymagają mycia, wystarczy spryskać całą ich powierzchnię takim płynem i przetrzeć do sucha i gotowe.

    Komentarze