Akumulator obok zasilacza awaryjnego to główny element naszego, domowego zasilania awaryjnego. Pozwala na zasilanie całej infrastruktury domowej m.in. instalacji CO, pomp, pieców, zasilaczy UPS, systemów alarmowych, czy oświetlenia awaryjnego. W jaki sposób? Gdy zasilacz awaryjny wykryje zanik napięcia 230VAC w sieci spowodowany awarią prądu, automatycznie przełączy się na tryb pracy akumulatora/ akumulatorów tzw. tryb bateryjny (battery mode). To pozwoli na zasilanie podłączonych urządzeń. Jak prawidłowo wybrać rodzaj oraz parametry akumulatora, aby spełniał nasze wymagania na nachodzący okres jesienno-zimowy?
Jaki rodzaj akumulatora do zasilania awaryjnego w domu?
Do zasilania awaryjnego stosuje się zazwyczaj bezobsługowe kwasowo-ołowiowe akumulatory AGM ze względu na m.in.
Bezpieczeństwo codziennego użytkowania w domu: Ich budowa opiera się na płynnym elektrolicie uwięzionym/absorbowanym w separatorach ze szklanej maty, które zapewniają szczelność i zabezpieczają przed wyciekiem substancji – stąd nazwa AGM (Absorbed Glass Mat).Bezobsługowość: Ze względu na to, że akumulatory AGM są szczelnie zamknięte, nie ma potrzeby regularnego uzupełniania wody ani sprawdzania poziomu elektrolitu. To znacznie zmniejsza konieczność konserwacji i koszty utrzymania akumulatorów w dobrej kondycji.Przyjazne środowisku: Regulujące zawory VRLA redukują emisję gazów, dzięki czemu, możemy przechowywać akumulatory w zamkniętych pomieszczeniach.
Gabaryty: są lekkie, małe, co pozwala na umieszczenie ich w domu koło zasilacza awaryjnego typu UPS. Praktyczne i wygodne w użytkowaniu (mogą pracować w dowolnej pozycji np. na boku).Niski poziom samorozładowania: Mają niski poziom samorozładowania, dzięki czemu dłużej przechowują energię bez potrzeby regularnego ładowania. Jest to istotne w przypadku zastosowania w systemach zasilania awaryjnego, w których akumulatory muszą być gotowe do użycia w razie awarii prądu.Wysoka wydajność, czyli akumulatory AGM mogą dostarczać mocne i stabilne źródło energii przez długi czas. To sprawia, że idealne nadają się do zastosowań wymagających dużej mocy, właśnie w systemach zasilania awaryjnego.Maksymalny prąd ładowania: Podłączając akumulator AGM do zasilacza awaryjnego, należy koniecznie zwrócić uwagę na maksymalny prąd ładowania. Popularne zasilacze o wysokim poziomie ładowania 10A, czy 20A nadają się tylko do większych akumulatorów – 10A należy zastosować do akumulatora minimum 55Ah, a 20A do minimum 80Ah. Inaczej dojdzie do uszkodzenia akumulatora. Małe akumulatory np. 18Ah mogą mieć maksymalny prąd ładowania 5,4A.Pojemność: Parametr wyrażany w (Ah), który określa liczbę godzin przez które możemy pobierać prąd z akumulatora, aż do jego całkowitego rozładowania. Aby dobrać odpowiednią pojemność akumulatora do naszych urządzeń domowych, należy zrobić bilans energetyczny, czyli obliczyć, ile prądu zużywają sprzęty w ciągu doby.Przykładowo:
Moc domowej kuchenki mikrofalowej może wynosić 800W, napięcie 12V, czyli prąd urządzenia = 800W:12V = 66,67APrąd 66,67A x czas działania urządzenia w ciągu doby np. 2h = 133,2AhW takiej sytuacji sprawdzi się akumulator o pojemności = 133,2Ah. Zaleca się jeszcze przemnożyć wyliczoną wartość amperogodzin przez współczynnik bezpieczeństwa wynoszący 1,2. Zatem ostateczna wartość, to 133,2Ah x 1,2= 160Ah.
Komentarze