2000 kWh ile to jest, czy 2000 kwh rocznie to dużo? Limity na prąd

2tys kwh ile to

2000 kWh ile to jest? Z czego musimy zrezygnować i czy jest możliwe takie zużycie prądu przy czteroosobowej rodzinie, czyli jak korzystać z prądu, żeby nie zużyć więcej niż 2000 kWh rocznie? Sprawdź, które urządzenia ciągną najwięcej prądu i jak oszczędzać energię w domu.

Obietnica zamrożenia cen prądu przy rocznym zużyciu nie przekraczających 2000 kWh dla gospodarstwa domowego, 2600 dla gospodarstwa, którym jest niż 3 i więcej dzieci, lub osoba niepełności wprawna i 2600 kWh dla gospodarstw rolnych. To kusząca propozycja przy rosnących w rekordowym tempie cenach energii elektrycznej. Jednak, ile to właściwie jest 2000 kWh i jak zmieścić się w tym limicie??? Sprawdź, ile prądy zużywa rocznie statyczny Polak i gdzie można szukać oszczędności.

2000 kWh czy to dużo?

Zacznijmy od tego, że zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym jest uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze od ilości osób a po drugie od metrażu. Nie bez znaczenia jest też ilość osób w nim zamieszkująca oraz jakość i wiek urządzeń elektrycznych, z których korzystamy w domu. W domach z dużym metrażem pobór energii elektrycznej będzie większy niż w kilkudziesięciu metrowych mieszkaniach. Podobnie jak w tych wyposażonych w stare AGD i inne sprzęty z czasów, kiedy ceny prądu nie przyprawiały o zawrót głowy. 2000 kWh godzin to dużo dla singla mieszkającego w kawalerce lub dla rodziny 2 + 1, która mieszka w dwóch pokojach, ma ledowe oświetlenie i nowoczesne energooszczędne sprzęty. 2000 kWh to mało nawet dla rodziny pary bezdzietnej, która ogrzewam mieszkanie i wodę prądem i wszystkie sprzęty w domu są zasilane energią elektryczną. Zatem nałożony na Polaków limit jest bardzo względny i zależy od wielu czynników, do których należą również nasze przyzwyczajenia i nawyki.

Jakie czynniki mają wpływ na zużycie energii w domu?

Oprócz poboru energii podczas pracy różnych urządzeń bardzo duży wpływ na zużycie energii w domach ogrzewanych lub dogrzewanych prądem ma jakość budynku i zastosowanych do ich budowy i wykończenia materiałów. Prawdziwym pożeraczem ciepła są stare nieszczelne okna, szczególnie te drewniane, które nadal spotykamy w niektórych domach, a także plastikowe, które mają już swoje lata i były wyprodukowane lata temu. Najbardziej energooszczędne są okna PCV i aluminiowe, nowoczesne i wysokiej jakości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy producent okien PCV jest zobowiązany zamieścić takie parametry jak współczynnik lambda, czyli przenikania ciepła. Podobne parametry posiadają cegły, pustaki, wełna mineralna, pianka PUR i okładziny elewacyjne. Budując lub wykończając dom, warto nie tylko stosować się do obowiązujących norm, kupując materiały, które spełniają wymagane minimum. Im lepsze parametry mają zastosowane materiały, tym mniejsza strata ciepła, a zatem i energii.

2000 kWh ile to?

Tyle ile potrzebuje rocznie zmywarka + pralka + lodówka + płyta indukcyjna + czajnik elektryczny + ekspres do kawy + mikrofala i 5 żarówek LED. Wszystkie te urządzenia potrzebują w skali roku średnio 1824,86 kWh, a więc na żelazko, suszarkę do włosów i inne mamy jeszcze zapas. Jednak w tym modelu można wprowadzić jeszcze małe modyfikacje. I tak ekspres do kawy czerpie znacznie niej prądu niż czajnik elektryczny, więc można w nim przygotować nie tylko kawę, ale też wrzątek do zalania herbaty czy innego napoju na bazie gorącej wody. W naszym obliczeniu, założyliśmy, że wszystkie 5 żarówek świeci przez 8 godzin na dobę 12 miesięcy w roku. W praktyce w niektórych pomieszczeniach jak łazienka czy korytarz czy sypialnia zapalamy światło tylko na chwilę. A latem korzystamy z żarówek znacznie krócej. Dlatego możemy sobie jeszcze pozwolić na włączenie piekarnika elektrycznego kilka razy w miesiącu i domowe gofry kilka razy w miesiącu.

Jakie jest roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym, ile kWh zużywamy rocznie?

Poniższe wielkości to dane statystyczne, które mogą się różnić w stosunku do zużycia prądu w poszczególnych gospodarstwach domowych. Różnice wynikają z nawyków, klasy energetycznej urządzeń domowych oraz metrażu powierzchni mieszkalnej. Średnio roczne zużycie prądu w domach kształtuje się na następującym poziomie:

 • Od 750 do 1650 kWh rocznie zużywa jednoosobowe gospodarstwo domowe. Na zużycie prądu wpływ ma wielkość lodówki, źródło ogrzewania wody i domu, przyłącze gazowe lub jego brak
 • od 1000 do 1700 kWh rocznie zużywa dwuosobowe gospodarstwo domowe, na zużycie wpływ mają identyczne czynniki jak powyżej
 • 1400 do 4800 kWh rocznie czteroosobowe gospodarstwo domowe, jednak wartość tą można obniżyć, wprowadzając kilka zmian w wyposażeniu i nawykach domowników. Wątpliwe jest natomiast, że zmieścimy się w 2000 kWh rocznie.

Roczne zużycie prądu w domach jednorodzinnych:

 • 3200 - 3500 kWhjest to wartość dla domów z kuchenką gazową, piekarnikiem elektrycznym używanym okazjonalnie, ogrzewaniem innym niż elektryczne, wodą niepodgrzewaną prądem
 • 4000 kWh rocznie to rocznie zużycie dla domów jednorodzinnych z kuchenką elektryczną piekarnikiem elektrycznym używanym okazjonalnie, ogrzewaniem innym niż elektryczne, wodą niepodgrzewaną prądem
 • 4500 - 6000 kWh dla domów jednorodzinnych z termą lub przepływowym podgrzewaczem wody, kuchenką elektryczną, piekarnikiem elektrycznym używanym okazjonalnie, ogrzewaniem innym niż elektryczne, wodą niepodgrzewaną prądem
 • 4000 do 24500 kWhrocznie w domach ogrzewanych energią elektryczną.

Roczne zużycie energii elektrycznej w blokach:

 • 2000-2500 kWh rocznie z przyłączem gazowym, gazową kuchenką
 • 2500 do 6000 kWh rocznie dla mieszkań w blokach bez przyłącza gazowego, w których zarówno ogrzewanie wody, jak i mieszkania jest zasilane prądem. Wielkości te będą mniejsze dla kawalerek i malutkich mieszkań i proporcjonalnie większe do metrażu oraz ilości osób je zamieszkujących.
2000 kwh

  Co zużywa najwięcej prądu w domu, największy pożeracz kWh?

  G11 to najpopularniejsza taryfa w Polsce, dlatego wszystkie podane wyliczenia zostały dokonane dla tej właśnie taryfy. Są to jednak szacunkowe dla statystycznego Polaka i mogą się nieznacznie różnić dla poszczególnych gospodarstw domowych. Do grona największych pożeraczy w domu zaliczamy:
 • Elektryczna płyta do gotowania od 2000 do 2200 kWh rocznie to największy pożeracz domowego prądu, którego kres wielu polskich domach nadejdzie pewnie jeszcze w tym roku.
 • Terma, czyli bojler elektryczny o pojemności 120 l od 1080 do 1200 kWh, w zależności od modelu i sposobu użytkowania.
 • Płyta indukcyjna od 700 kWh do 800 kWh rocznie w zależności od modelu i rodzaju garnków, w jakich gotujemy na niej.
 • Czajnik elektryczny od 230 do 240 kWh rocznie, warto zauważyć, że wartości te mogą być znacznie mniejsze przy zmianie nawyków lub wymianie urządzenia
 • Piekarnik elektryczny od 470 kWh do 700 w zależności od modelu i częstotliwości korzystania z niego.
 • Suszarka do ubrań kondensacyjna 561 kWh rocznie Suszarka kondensacyjna z pompą 243
 • Zmywarka od 200 do 250 kWh rocznie
 • Lodówka od 200 do 400 kWh ponownie na zużycie energii ma jej model, wiek oraz klasa energetyczna, a także ilość jedzenia w niej przechowywana.
 • Pralka rocznie pobiera 140 do 160 kWh.
 • Kuchenka mikrofalowa 29 kWh rocznie Thermomix 60 kWh rocznie  kWh rocznie
 • Ciśnieniowy ekspres do kawy 8,76 kWh rocznie
 • Konsola do gry od 202 kWh do 270 kWh rocznie w zależności od modelu
 • Żarówka szt. 1 Led 39,42 kWh rocznie (8 godz. dziennie)
 • Tradycyjna żarówka o mocy 60 W szt. 1 aż 518 kWh rocznie (8 godz. dziennie

Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?

 1. Gaś światło, za każdym razem, kiedy wychodzisz z pomieszczenia i masz żarówki Led lub – co gorsza – tradycyjne. W przypadku energooszczędnych nie włączamy ich na czas krótszy niż 15 minut i nie wyłączamy, kiedy na chwilę wychodzimy z pomieszczenia. Jeśli nadal masz tradycyjne żarówki, koniecznie wymień je na nowoczesne Led Zamień elektryczne oświetlenie podwórza na solarne, wprawdzie jesienią i zimą daje słabsze światło, ale jest ono darmowe.
 2. Ładowarki i wtyczki nieużywanego sprzętu w stanie stand by wyjmij z gniazdka, podpięte 24 godziny na dobę zużywają aż 20% całego rachunku za prąd.
 3. Zgaś telewizor, radio, komputer i laptop, kiedy wychodzisz z pomieszczenia
 4. Pierz w pralce, kiedy jest ona pełna. Ponadto segreguj pranie. Bieliznę i delikatne niepoplamione a wymagającą jedynie odświeżenia odzież, pierz w 30 C. Pozostałe ubrania w 40 C, to wystarczająca temperatura, żeby je doprać. W 60 C pierz tylko naprawdę zabrudzone ubrania i wymagające dezynfekcji. Ręczniki, ścierki i pościel pierz 60 C z dodatkiem sody oczyszczonej, na 90 C wstawiaj je co kilka lub kilkanaście prań.
 5. Jeśli korzystasz z czajnika elektrycznego, kup taki z funkcją termosu. Pilnuj, kiedy woda się zagotuje i nie włączaj ponownie czajnika za kilka minut. Jeśli często pijesz herbatę lub kawę, zagotuj więcej wody i wrzątek wlej do termosu, będziesz ją mieć na potem bez ponownego gotowania. W blokach, w których gaz jest wliczony do czynszu, zamień czajnik elektryczny na tradycyjny.
 6. Płytę elektryczną zamień na indukcję, która pobiera znacznie mniej prądu i szybciej gotuje. Nie bez znaczenia są naczynia, w których gotujesz. Wybierz takie, które się nagrzewają i nie stygną, a zużyjesz mniej prądu. Jeśli zdarza Ci się podgrzewać obiad co kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dla domowników, koniecznie kup garnki, które długo trzymają temperaturę.
 7. Korzystasz ze zmywarki? Rób to z głową, zawsze włączaj naładowaną do pełna. Na co dzień korzystaj z szybkich programów. W nowoczesnych zmywarkach możesz wyprać naczynia już w 28 minut, przy dobrych tabletkach naczynia będą czyste jak po długim programie, a zużyjesz znacznie mniej prądu. Długi program i wysoką temperaturę włączaj raz w miesiącu do wyczyszczenia garnków czy patelni, talerze i sztućce można myć już 30 stopniach w 20 - 30 minut. W skali roku to duża oszczędność prądu i wody.
 8. Piekarnik to kolejne urządzenie, które odpowiada, za znaczną część rocznego poboru kWh, dlatego zastanów się, jak z niego korzystasz. Po pierwsze nowoczesne piekarniki bardzo szybko osiągają żądaną temperaturę, dlatego możesz go włączyć dosłownie na kilka minut przed umieszczeniem w nim ciasta. Jeśli posiadasz ten z termoobiegiem, jednocześnie możesz piec w nim więcej niż jedno ciasto i korzystać z dwóch, a nawet trzech jego poziomów. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Część wypieków możesz zamienić na ciasta na zimno, w sieci znajdziesz mnóstwo przepisów na smaczne ciasta bez pieczenia.
 9. Lodówka to urządzenie, które jest podłączone do sieci 24 godziny na dobę przez 12 miesięcy w roku. Jest kilka patentów, dzięki którym zmniejszysz pobór prądu. Po pierwsze zawsze pilnuj, żeby drzwiczki lodówki były dokładnie zamknięte. Na każdej półce powinny znajdować się produkty, w przeciwnym razie urządzenie będzie częściej się włączać. Zamrażarka odpowiada za sporą część pobranej energii i tutaj kolejny patent. Pusta nieustannie chłodzi powietrze, które nie zamarza, więc ona chłodzi je prawie bez przerwy. Jeśli nie masz nic w zamrażarce lub jest ona wypełniona tylko w niewielkim stopniu. W każdej pustej lub prawie pustej szufladzie umieść plastikową butelkę w ¾ wypełnioną wodą. Kiedy ciecz zamarznie, będzie trzymać temperaturę, a zamrażarka rzadziej będzie się włączać. Jeśli chcesz, żeby lodówka rzadziej się włączała, rozmrażaj produkty żywnościowe właśnie w lodówce. Wprawdzie będziesz musiała planować posiłki z jednodniowym wyprzedzeniem, ale sporo zaoszczędzisz na prądzie, odzyskując zimno z produktów już zamrożonych. Nigdy nie wkładaj do lodówki gorących i ciepłych produktów, ponieważ będzie ona pracować ze wzmożoną siłą. Na co dzień korzystaj z programu Eco, który jest wystarczający dla zachowania świeżości jedzenia. Po zakupach przełącz na chwilę na tryb shopping lub w starszych modelach na większe chłodzenie. Już po 40 minutach możesz powrócić do poprzedniego programu.
Jak obliczyć roczne zużycie kWh dla urządzenia?

Roczne zużycie kWh dla danego urządzenie można obliczyć za pomocą wzoru podanego poniżej. Dla ułatwienia wybraliśmy losowo wybranej płyty elektrycznej, która jest dostępna w sklepach z AGD. Dzienny czas użytkowania x pobór prądu x ilość dni w roku, kiedy z korzystamy z urządzenia. 1,5 h x 3 kw x 365 dni = 1642 kWh

 


Komentarze

Aga
Myślę, że wszyscy oberwaliśmy w tym roku za eko rozwiązania w domu. I jak tu dbać o planetę????
Robert
Chciałem żyć Eco. ogrzewanie pompa ciepła, w kuchni indukcja, oświetlenie LED, 0 gazu i mam zużycie roczne 8000 kWh. Domek 120m2. Chyb będzie się trzeba przerzucić na ogrzewanie oponami.
Maja
Przeczytałam, przeanalizowała m, przeliczyłam i teoretycznie powinniśmy się zmieścić w limicie 2000 kWh na rok, przy założeniu, że będziemy racjonalnie korzystać z urządzeń domowych. I tutaj zaczynają się "schody". Moja rodzina nie potrafi oszczędzać, kiedy wracam do domu starsze dzieci włączają do połowy zapakowaną pralkę i suszarkę w którą można zmieścić jeszcze trzy razy tyle ubrań, bo akurat coś jest im potrzebne. Mąż zamiast poczekać aż zmywarka się zapełni włącza ją z kilkoma naczyniami, bo jest w niej jego ulubiona patelnia na jajecznicę. W związku z tym zrezygnowałam z czajnika elektrycznego i schowałam konsolę ale czy to wystarczy?