Jak zabudować starą studnię, czyli czym zakryć starą studnię?

czym obudować starą studnię?

Stara studnia to relikt przeszłości, który straszy na niejednym podwórku. Brzydka podrapana, obita i brudna nieużywana stara studnia. Betonowa balia skutecznie szpeci posesję i niweczy nasze starania o estetykę na podwórzu. Jeśli masz podobny dylemat, zobacz co można, zrobić ze starą brzydką studnią.

Stara studnia na podwórku to spory problem, z którym nie wiadomo co zrobić. Z jednej strony najlepiej byłyby ją obciąć po ziemi i zakryć i problem z głowy. Jednak nie jest to do końca bezpieczne i proste rozwiązanie. Po pierwsze trzeba zasypać taką studnię, a w przypadku głębinowej jest to już spore wyzwanie. Po drugie jej wieko powinno być naprawdę porządne, żeby potem nikt nie wpadł, a po trzecie studnia pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, kiedy podlewamy ogród. W przypadku zwykłej studni pompę możemy podłączyć do kranu na dworze, zamontować ręczną pompę i mamy darmową wodę do podlewania. W przypadku głębinowej studni konieczna będzie pompa elektryczna i również podpięcie do kranu na zewnątrz. Jeśli korzystasz z wody z wodociągów, pamiętaj, że nie możesz z tą samą instalacją puszczać wody ze studni, grozi za to spora kara finansowa.

Co zrobić ze starą studnią na podwórku?

Zastanawiasz się co zrobić ze starą studnią na podwórku, jak sprawić, żeby przestała straszyć i szpecić ogród? Jest kilka możliwości jej odnowienie i aranżacji, ale wszystko zależy od tego, w jakim jest ona stanie.

farba na studnie

Malowanie starej studni

To metoda bardzo sezonowa i nie zawsze możliwa, w praktyce co sezon trzeba powtarzać malowanie. Jeśli twoja studnia jest poobijana, odpadają od niej kawałki betonu (a prawdopodobnie tak jest), to malowanie odpada. Jeśli jednak kręgi są całe i wyglądają porządnie, a jedynie ich kolor nie pasuje do reszty ogrodu, możesz ją pomalować. Najlepiej na kolor mebli ogrodowych lub elewacji. Możesz ją pomalować farbą emulsyjną do ścian, olejną, ale najlepiej sprawdzi się farba emulsyjna. Jedni malują studnie na gładko, inni malują na niej roślinność, liście, trawy lub kwiaty. Tak udekorowaną studnię łatwiej jest ukryć między roślinnością.

Tapetowanie studni

Malowanie to dosyć nowa metoda, którą możemy wykorzystać na gładkich równych kręgach. W sprzedaży dostępne są tapety zewnętrzne, którym niestraszne mrozy, deszcze i palące słońce. Wybór motywu też jest bardzo duży, więc każdy dopasuje coś dla siebie.

Zabudowa studni

Zabudowanie stuni to kolejny pomysł na jej odnowienie naprawdę starej i brzydkiej studni, z której odpada beton i już nic innego nie da się z nią zrobić. Możliwości jest wiele, ponieważ możesz ja obudować praktycznie każdym materiałem, który nadaje się do użytku zewnętrznego.

studnia  obudowana deskami

Czym obudować starą studnię? Z czego zrobić zabudowę studni?

  • Deskami i to jest najpopularniejszym sposób, wprawdzie wymaga niewielkich zdolności manualnych, ale efekt jest naprawdę spektakularny.
  • Kamieniem szlachetnym lub polnym, które montujemy na zaprawę, klej do płytek lub klej montażowy. Jednak pamiętajcie, że wieczka nie odbudujemy w ten sposób i konieczne będzie drewniane wieczko.
  • Cegła klinkierową lub płytkami, które przyklejamy w podobny sposób jak klejenie kamienia.
  • Oplatamy wikliną lub rattanem, ale to już wymaga znacznie większych zdolności manualnych.
  • Ja wybrałam obudowę z desek i ten sposób opiszę krok po kroku poniżej.

    Czym przykryć studnię?

    To jeden z najważniejszych elementów budowy studni, ponieważ obudowa studni powinna być przede wszystkim bezpieczna. Wieczko najlepiej wykonać podwójne, pierwsza warstwa z blachy, którą należy dociąć na wymiar. Jej średnica powinna być 2-3 cm większa niż średnica otworu w studni, ale nie większa niż obwód całej balii. Jeśli studni nie planujemy otwierać, to możemy przykleić blachę na klej montażowy lub silikon. Potem wykonujemy drewniane wieczko, z desek lub boku szpuli na kable, w zależności od średnicy studni. Inną możliwością jest zrobienie pokrywy z desek.

    Jak zrobić pokrywę studni z desek?

    Zmierz średnicę studni, to jest twoja długość desek, potrzebujesz o dwie deski więcej niż ilość potrzebna do przykrycia studni. Jeśli masz już deski, ułóż wszystkie deski na studni, tak żeby ją przykrywały. Następnie weź kolejną deskę, przyłóż do tych na studni 10 cm od brzegu i przykręć do każdej z desek. Czynność powtórz z drugą deską po przeciwległej stronie. Teraz weź ołówek, marker lub długopis i obrysuj studnię. Najłatwiej zrobisz to, nachylając się i obrysowując, opierając pisak na balii. Na koniec musisz obciąć zbite deski zgodnie z obrysowanym okręgiem. Możesz to zrobić zwykłą piłą ręczną, wyrzynarką lub innym narzędziem do tego przeznaczonym. Okręg, który uzyskasz, połóż gładką stroną do wierzchu i pomaluj impregnatem lub lakierobejcą.

    Jak obudować starą studnię deskami?

    Gotowe wieczko to dopiero początek naszej pracy. W kolejnym kroku musisz zmierzyć wysokość balii (pamiętaj, że studnia nie zawsze trzyma pion i z jednej strony może być wyższa), dlatego pomiary wysokości zrób w kilku miejscach. Dotnij deski na odpowiednią wysokość, przyklej do studni klejem montażowym, kotwą chemiczną lub innym mocnym klejem. Jeśli nie będziesz otwierać później studni, możesz dodatkowo przykręcić już przyklejone deski do wieczka. Na koniec je pomaluj.

    jak przygotować studnię do obudowy

    Nasza porada:

    Deski nie powinny dotykać gruntu, najlepiej, jeśli ułożysz pod nimi po jednej kostce brukowej, pustaku lub cegle. Jeśli chcesz, możesz też wylać wokół studni pasek o szerokość 20 cm. Odseparowanie desek od gruntu przedłuży ich żywotność. Pod kostkę, cegłę, lub pustaki, podsyp suchy beton (beton wymieszany z piaskiem). Miejsce pod utwardzenie powinno być wykopane na głębokość, równą wysokości materiału, jakim utwardzasz, plus 10 cm na cement, wówczas nie będzie wystawać nad trawę.

    Jak wykorzystać starą studnię?

    Zabudowana stara studnia może nam posłużyć za kwietnik, dodatkowy stolik, ale nigdy nie możemy z niej korzystać jak z siedziska. Pamiętajcie, że pod deskami jest otwór głęboki na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów!!!

    Komentarze

    Ala
    Ja też mam takiego ogryzka na podwórku i zastanawiam się co z tą studnia zrobić będę obijać bo boje się zlikwidować
    Ogrodnik
    Bardzo fajnie to wygląda, parę lat powinno wytrzymać odpowiednio zabezpieczone