Co to jest świdośliwa? Świdośliwa uprawa i właściwości
środa, 09 lipca 2025
Świdośliwa to owocowa roślina z rodziny jabłoniowych, która zyskuje coraz większą popularność. Jej zwolennicy cenią ją za walory estetyczne, bogate owocowanie, piękny zapach, właściwości miododajne, oraz samopylność. Zobacz jak wygląda świdośliwa, jakie ma właściwości i jak ją uprawiać, a także dlaczego tak świdośliwa podbiła Europę.
Świdośliwa (Amelanchier) to samopylna roślina z jadalnymi jagodo podobnymi owocami, która zyskuje coraz większą popularność w Europie. Najpopularniejsze odmiany to świdośliwa kanadyjska, olcholistna, aktinidia, rokitnik, nieszpułka, morwa. Zobacz jak uprawiać ten wyjątkowy owoc jakie ma on właściwości.
Świdośliwa to roślina, która obejmuje kilka gatunków charakteryzującym się obfitym kwitnieniem, pięknym wybarwieniem liści na jesieni oraz jagoda podobnymi owocami, które rodzi już wczesnym latem w czerwcu i lipcu. Wśród najpopularniejszych odmian jest kanadyjska i olcholistna, które obficie kwitną i równie obficie owocują. Jest to roślina samopylna, miododajna o pięknym zapachu i owocach jagody podobnych.
Świdośliwa kanadyjska
Bardzo wysoki krzew osiągający do 6 metrów wysokości i nawet 4 metrów szerokości. Do dzisiaj wiele osób nie wie, że świdośliwa jest jadalna i docenia jedyne jej właściwości dekoracyjne. Odmiana kanadyjska ma kwiaty w kolorze od brudnej bieli przez kremowy po kolor kaszmirowy o drobnych wąskich patkach, kwiaty rosną w gęstych gronach i są bardzo dekoracyjne. Drobne owoce w kolorze jagodowym z wyglądu przypominają porzeczki lub jagody, ale rzeczywistości są to malutkie jabłuszka ponieważ świdośliwa to krzew z rodziny jabłoniowych. Drobne owoce są bardzo słodkie i mają zapach jagodowo porzeczkowy. Można je jeść na surowo, przesmażone, gotowane. Doskonale nadają się do mrożenia na zimę. Owoce świdośliwy zawierają: flawonoidy wzmacniające naczynia krwionośne i serce, magnez, wapń i żelazo, pektyny, wspomagające trawienie i pomagają przy odchudzaniu, garbniki wspierające stany zapalne gardła i jamy ustnej.
Świdośliwa kanadyjska w ogrodzie
ŚDoskonale sprawdza się w naszym klimacie, dobrze znosi mrozy oraz upalne lato. Można ją sadzić jako pojedynczy krzew, w większych skupiskach. Doskonale sprawdza się jako żywopłot i do tworzenia zagajników i owocowych alejek. Jest rośliną miododajną dlatego jeśli zdecydujesz się na ten krzew, w maju w twoim ogrodzie pszczoły będą miały prawdziwą ucztę. Z tego też powodu warto sadzić ten gatunek z dala od okien, drzwi, altan i ogrodowego patio.
Świdośliwa olcholistna
Świdośliwa olcholistna jest znacznie niższa od kanadyjskiej dorasta do 3 metrów wysokości i dwóch metrów szerokości. Jest odporna na mrozy, większość chorób i szkodników. Jej kwiaty mają kolor biały i rosną w małych gronach. Owoce mają kolor jagód, są bardziej soczyste i aromatyczne niż w odmianie kanadyjskiej, mają też podobny skład i właściwości, można z nich robić dżemy oraz soki.
Świdośliwa uprawa
Jako gatunek przez lata lata rosnący dziko, uważany za dziki, wolno rosnący na działkach, w parkach świdośliwa nabyła wyjątkową odporność. Ten nie udomowiony przez setki lat krzew nie wymaga specjalnej gleby, w każdej rośnie i owocuje w podobnym tempie. Jest odporna na większość warunków atmosferycznych, szkodników i chorób. Krzew ten nie wymaga nawożenia i specjalnej pielęgnacji, choć można ją przycinać i kształtować, ale przed okresem kwitnienia. Owoce rodzi od czerwca do lipca a wcześniej zdobi ogród pięknymi kwiatami.
Świdośliwa nie wymaga podlewania, idealny krzew na upały i mroźne zimy
Świdośliwa jako krzew pół udomowiony doskonale radzi sobie w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych. W upalne lato nie wymaga podlewania, choć zapewnienie jej nawet minimalnego nawodnienia sprawi, że będzie obficie kwitnąć i owocować. Nie musisz jej “ubierać na zimę”, ponieważ doskonale znosi mroźne zimy. Przez ogrodników uchodzi za roślinę samowystarczalną i bezobsługową.
Świdośliwa wady
Wprawdzie nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji, ale jeśli chcesz się cieszyć wyjątkowym aromatem i smakiem jej owoców, musisz ją chronić jej owoce przed ptakami. Owoce świdośliwy są uwielbiane przez ptaki, mniej więcej tydzień przed ich pełną dojrzałością osiągają one pełne wybarwienie, które przyciąga ptaki. Jeśli więc nie ubierzesz krzewu wcześniej w specjalną siatkę lub firankę, owoce nie zdążą dojrzeć, zanim zostaną zjedzone przez ptactwo.
Komentarze