Wnętrzarskie trendy na 2023 rok. Trendy w aranżacji wnętrz w 2023

trendy we wnętrzach 2023

Rok 2023 to czas wielkich zmian w aranżacji wnętrz. Nadchodzące dwanaście miesięcy to prawdziwa rewolucja w naszych wnętrzach. Po latach prostych w formie i oszczędnych w barwach Projektanci odchodzą od monochromatycznych minimalistycznych chłodnych i prostych wnętrz. Rok 2023 ociepla pomieszczenia, przywraca na salony barwy ziemi oraz mocne odważne kolory. Meble z sieciówek zastępujemy ekskluzywnymi, w których design miesza się z komfortem i funkcjonalnością.

Zobacz, jak prezentują się trendy w aranżacji wnętrz na roku 2023 i jakie zmiany proponują dekoratorzy wnętrz. Jakie meble i dodatki będą królowały w modnych aranżacjach i na jaki kolor będziemy malować ściany w 2023 roku.

Trendy w aranżacji wnętrz na roku 2023, zbiór najważniejszych zasad

 • domowe biuro w salonie. Po ponad dekadzie chodnych minimalistycznych i oszczędnych w formie aranżacji przyszedł czas na ocieplenie naszych domów. Kanciaste meble zastępujemy obłymi a niewygodne minimalistyczne kanapy i fotele miękkimi ekskluzywnymi i bardzo komfortowymi. Chłodne neutralne kolory zastępujemy ciepłymi barwami ziemi i urozmaicamy je ciepłymi soczystymi odcieniami. W pokojach dziennych pojawia się uroczy i funkcjonalny mini gabinet, dopasowany do aranżacji całego wnętrza jest niczym wisienka na torcie. Podkreśla funkcjonalność a w zasadzie wielofunkcyjność tego wnętrza i jest wyrazem nowego stylu życia. Coraz więcej firm pracuje w systemie hybrydowym, a skoro tak, w naszych domach powinno się znaleźć miejsce do pracy.
 • Eleganckie legowiska Hołdem dla naszych pupili jest moda na piękne i komfortowe legowiska, dopasowane barwą do aranżacji wnętrz, komfortowe i elegancję są niczym meble wypoczynkowe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zabieramy je z korytarza i znajdujemy dla nich godne miejsce w salonie, tym samym awansując nasze zwierzęta na członków rodziny. Najmodniejszy styl w aranżacji wnętrz w 2023 roku to japandi, funkcjonalny harmonijny i ocieplony minimalizm. Marmur, naturalne drewno, beżowy beton i odcienie beżów i brązów, a także Viva magenta, czyli mocny nieco zaskakujący odcień, mocny, soczysty odcień karminowej czerwieni. Zobacz, co jeszcze będzie królowało w 2023 roku.
 • meble trendy 2023

  trendy aranżacje 2023

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023, czyli łagodny modernizm i obłe formy

  Kanciasta geometria w 2023 roku jest już pase, do gry wchodzą obłe organiczne kształty, łagodne przejścia między sufitem a ścianami. Pamiętacie pałacowe wnętrza, sufity w starych przedwojennych kamienicach? Próżno w nich szukać kątów prostych, takie też łączenie powierzchni we wnętrzach proponują dekoratorzy wnętrz na najbliższe kilka sezonów. A zatem, jeśli jesteście na etapie budowy domu, zapomnijcie o kanciastych futrynach i gazach i glifach. Teraz najmodniejsze są łuki, pamiętacie zaoblone łukowate wejścia do pomieszczeń, modne w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia? Znów pojawiły się w trendach, podobnie jak zaoblone meble, kuchnie z zaokrąglonymi rantami, znane nam już z czasów, kiedy zabudowy na wymiar stawiały pierwsze kroki w Polsce. Komody z zaokrąglonymi rantami znane nam z pałacowych wnętrz, także przedwojennych dworków. W tym roku występują wersji nowoczesnej. A to oznacza, że nowoczesne minimalistyczne kształty zyskują obłe ranty, dzięki czemu wnętrze zyskuje na lekkości, staje się bardziej organiczne i przystępne.

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023, jakie meble

  Modne meble w tym roku to przede wszystkim bufiaste obłe oparcia kanap i foteli, większe, ale lekkie, takie, na które spojrzysz i już wiesz, że chcesz na nich wypoczywać. Zmienia się też ich kolor, z szarych, czarnych i granatowych i popielatych na ciepłe brązy i beże. Równie modne, jak nie modniejsze od gładkich będą również te z motywem kwiatowym, pasami i dużymi motywami kubistycznymi, ale w zaoblonej wersji. Stoliki kawowe, ławy, a nawet stoły jadalniane z zaoblonymi ratami, a nawet w kształcie owali, zaokrąglonego trójkąta czy prostokąta. Nawiązują one stylistyką do wyposażenia z końca lat 50 i pierwszej połowy lat 60 ubiegłego stulecia.

  design 2023

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023 i oświetlenie z minionych lat

  Pamiętacie mega modne kule i okrągłe klosze lat 80 i początku lat 90 ubiegłego stulecia? Kuliste oświetlenie powraca na salony, możecie wybrać do swojego wnętrza to nowoczesne lub wygrzebać taką perełkę na babcinym strychu, nie będzie się ona różniła, od tego, co proponują dekoratorzy wnętrz na kilka nadchodzących lat. Wybierając lampy i żyrandole, pamiętajcie, że jak każdy element wystroju tak samo i one powinny być lekkie i taki właśnie efekt tworzyć we wnętrzu. Nowością są natomiast te abażurami i kloszami w stylu japandi, czyli z elementami drewna lub z materiałów drewnopodobnych. A te mają wyjątkowo lekką firmę i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej organiczne zbliżone do natury i lekkie i funkcjonalne. Na międzynarodowych targach w Mediolanie po latach królowania stylu glamour pojawiły się meble i dodatki w stylu vintage, a to oznacza, że od 2023 roku to właśnie takie wyposażenie znalazło się na szczycie trendów aranżatorskich. A co pojawi się w Mediolanie, jest pewniakiem na najbliższe kilka lat. Nowością jest też fakt, że wreszcie spece od designu dostrzegli, iż najpiękniejsze meble z odzysku to te, którym sami ofiarowujemy drugie życie. A zatem odgrzebuje meble z lat 70 ubiegłego stulecia i tapicerujemy je, stare szafki komody i stoły matujemy i malujemy własnoręcznie. Vintage własnoręcznie odnowione to jeden z najmocniejszych trendów, w ten sposób możemy tworzyć eklektyczne wnętrz z elementami vintage. Zatem moi drodzy do dzieła, od teraz możemy się bawić we wnętrzach, malować i odnawiać meble z lat 70 i tchnąć w nich ducha nowoczesności. A jeśli nie macie pomysłu na babciną komodę lub toaletkę, barwy może zaczerpnąć z japońskiego kolorystyki. Natomiast stary fotel lub urocza mini konsola na korytarz będą się doskonale prezentowały w najmodniejszym kolorze roku Viva magenta.

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023. Tego nie powinno zabraknąć w twoim salonie

  Miejsca do pracy, czas pandemii i izolacji społecznej wyparły bardzo duży wpływ na nasze życie nie tylko osobiste, ale też zawodowe. Coraz więcej osób pracuje zdalnie lub hybrydowo, a to oznacza, że potrzebują komfortowego miejsca do pracy. Biurka i sekretarzyki na dobre wpisały się w wystrój naszych pomieszczeń dziennych. Z tą tylko różnicą, że od 2023 roku dekoratorzy ogłosili je nieodzowną częścią salonu lub otwartej przestrzeni dziennej. Zatem w modnej aranżacji należy na nie wygospodarować godne miejsce, choć nie pierwszoplanowe. Urządzenie tej strefy powinno być równie staranne, jak całego wnętrza, komponować się z całą aranżacją. Zatem stare brzydkie biurka i krzesła kuchenne, zastępujemy uroczymi sekretarzykami (oczywiście własnoręcznie odnowionymi), lub biurkiem z lat 70 alo stylizowanym na takie. Zamiast jakiegoś krzesła powinien znaleźć się elegancki, ale komfortowy fotel komputerowy. Ścianę przy biurku możemy dodatkowo udekorować fototapetę, tapetą, uroczymi półkami na książki lub galerią dyplomów, lub rodzinnych zdjęć. Całość na czas pracy możemy odgrodzić parawanem, tak często spotykanym w japońskich wnętrzach. Eleganckie legowisko z tapicerką jak na kanapie, jeszcze do niedawna uważane za wybryk, przejaw ekstrawagancji, dzisiaj to prawdziwe must have w każdym domu, w którym mieszkają zwierzęta. W 2023 roku przenosimy naszych czworonożnych pupili na salony, dzięki dekoratorom wnętrz stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, a ich legowiska przypominają eleganckie salonowe kanapy. Inną możliwością jest wytapicerowanie szafki lub półki pod uroczym kredensem i urządzenie w niej mini domku dla naszego zwierzaka. To jeszcze nie koniec zwierzęcego szaleństwa, nawet ich zabawki i akcesoria dobieramy do dodatków i dekoracji domowych. Zatem jeśli w twojej kuchni króluje chrom, takie też powinny być miski dla psa. Strefa dzienna jest udekorowana drewnianymi dodatkami w stylu japońskim lub skandynawskim, zadbaj by zwierzęce zabawki, również miały kolor drewna lub były z niego wykonane. Wówczas roznoszone po domu będą się nim harmonizować i tworzyć coś w rodzaju dekoracji.

  kolory 2023 we wnętrzach

  salon 2023

  salon trendy 2023

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023. Modne materiały wykończeniowe w 2023 roku

  Naturalne drewno, sklejka i marmur, na ścianach, podłodze i meblach. Ten ostatni będzie modny dosłownie w każdym wnętrzu i w każdej postaci. Trend ten zawdzięczamy Królowej Elżbiecie i wyjątkowemu klasycznemu angielskiemu designowi, który jako hołd dla niedawno zmarłej monarchini dołączył do drewnianych pewniaków na kolejne lata. Zatem będziemy nim dekorować ściany wokół kominka, w strefie telewizyjnej, nad blatem roboczym w kuchni i podłogi, które można marmurem wyłożyć dosłownie w całym domu. Jednak to nie koniec, wraz z białymi meblami, uroczymi retro z odzysku projektanci polecają te z marmurowym blatem. Urocze, bardzo eleganckie, wprost pałacowe w stylu biedermeier, pełne przepychu użytkowe dzieła sztuki, które możemy zestawić z nowoczesnymi sprzętami i tymi nawiązującymi do skandynawskiego i japońskiego designu. Drewno najlepiej naturalne pojawiło się w aż trzech różnych odcieniach jasnym nawiązującym do gatunków drewna wykorzystywanych w aranżacji wnętrz w kraju kwitnącej wiśni, a także skandynawskim, czyli jasny, ale spokojny dąb, kawa z mlekiem to ukłon w kierunku mebli z lat 70 ubiegłego stulecia, które bardzo często miały właśnie kolor rozbielonej kawy lub słodkiego lekkie kakao. Ostatnia propozycja to ciemne drewno na wysoki połysk w stylu angielskim i biedermeier. Co ciekawe te wszystkie gatunki i kolory drewna, a także style meblowe możemy mieszać w jednej aranżacji, pamiętając jednak, że wnętrze powinno zachować lekkość, być piękne, funkcjonalne, harmonijne i niezagracone.

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023 i modne kolory we wnętrzach

  Jak już na wstępie wspomnieliśmy, odchodzimy od chłodnych monochromatycznych wnętrz, czysta biel na ścianach staje się pase, a szarość zyskuje ciepły odcień. Zatem jeśli biel to złamaną np. antyczna lub jedne z nowoczesnych ocieplonych jej odcieni. Szarości jak najbardziej, ale w ich ciepłym odcieniu. Ponadto na ściany coraz śmielej wkraczają ciemne przytłumione kremy, beże, a nawet jasne brązy. Kolejna niespodzianka to pożegnanie ukochanego przez wiele osób grafitu i ciemnych betonowych technicznych szarości, a nawet czerni. Zastępujemy je żywymi zieleniami, soczystymi brązami, a także różem. Jeśli więc w twoim wnętrzu brakuje mocnego akcentu kolorystycznego, chcesz uczynić atut z mało atrakcyjnego elementu architektonicznego w domu, pomaluj go na viva magenta, kolor roku 2023. To mocny energetyczny soczysty róż wpadający w czerwień.

  kolory w modnych wnętrzach 2023

  Modne kolory we wnętrzach w 2023 roku to:

 • Ciepłe odcienie szarości, czyli rozbielone ocieplone, takie, które korespondują z ciepłymi odcieniami brązów i beżów.
 • Brązy i beże, ciepłe spokojne, ale mocniejsze i bardziej wyraziste niż chłodny popiel i jasne odcienie czystej bieli spotykane w dotychczasowych wnętrzach.
 • Morska zieleń, słodka i głęboka, gustowna następczyni tej butelkowanej, która łagodzi i otula wnętrza. Jeśli chcecie ją wprowadzić do swojej aranżacji, najpiękniej będzie się prezentować pod postacią bufiastych mebli tapicerowanych, zasłon i ozdobnych pledów i poduszek.
 • Spokojne odcienie niebieskiego np. tyrolski niebieski lub nocny, które już zostały do wnętrz kuchennych pod postacią frontów kuchennych. O ile czysty granat jest na tyle oczywistą i prostą barwą, że powoli po bardzo krótkim panowaniu odchodzi z designu. To wszystkie pochodne spokojnego przytłumionego niebieskiego będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście kolejnych sezonów.
 • Drewno i jego spokojne odcienie od skandynawskiego i japońskiego dębu, po ciemniejsze w stylu pałacowym i angielskim.
 • Srebro, złoto i miedź, ale z umiarem, tylko w miejscach absolutnie koniecznych, czyli jak chromowane, w kolorze złota lub miedziane uchwyty, armatura i ewentualnie oświetlenie.
 • Trendy w aranżacji wnętrz 2023, modne tekstylia

  To naturalne wprost organiczne tkaniny, takie jak len, płótno i naturalny jedwab. To ukłon w kierunku stylu japandi, w którym całe wnętrze nawiązuje do naturalnych materiałów i surowców i w miarę możliwości z nich powstaje.

 • Velur, który wprost niebiańsko prezentuje się w kolorze morskiej zieleni, a także na eleganckich zasłonach oraz ozdobnych poduszkach. A jeśli szukacie idealnego do waszego wnętrza pledu, to ten materiał otuli was jak żaden inny. Miękki, przyjemny w dotyku wygląda ciepło i przytulnie.
 • Plecionki, czyli wszystkie tkaniny z grubym widocznym splotem, które pięknie prezentują się na meblach tapicerowanych i poduszkach dekoracyjnych.
 • Trendy w aranżacji wnętrz 2023 i dekoracyjna ściana

  Wprawdzie mocny akcent na ścianie w strefie dziennej nie jest nowością, ale w tym roku ma być ona nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. A jaką funkcję powinna pełnić? Po pierwsze dekorować i uzupełniać dekorację, a po drugie być doskonałym tłem dla naszych spotkań online, telekonferencji czy wreszcie naszych vlogów. Jak ją zaaranżować zgodnie z najnowszymi trendami?

 • Tapeta lub fototapeta, która energetyzuje, wyczaruje przestrzeń, której nam brakuje, ale wzorem i kolorystyką nawiązuje do całej aranżacji. Ale uwaga, jeśli ma to być wasza ścianka do spotkań online, zwróćcie uwagę na kolorystykę, która powinna być nie tylko modna i piękna, ale też twarzowa.
 • Kontrastująca barwa plus ramki ze zdjęciami, dyplomami czy widoczkami. Sukces odniesiecie pod warunkiem, że zapomnicie o symetrii, każda ramka będzie miała inny rozmiar, a nawet kształt. Przydatne może się okazać też ciekawe, ale niezbyt intensywne wzory i kolory pas partu. Może one nawiązywać do motywu występującego na kanapie lub zasłonach a kolor ramek do twardych mebli, lub sprzętów RTV.
 • Kolekcja płaskorzeźb w wersji mini wówczas zwiedzamy ich więcej lub XXL jako pojedynczy element dekorujący ścianę w odważnej barwie.
 • Sztukateria i różne wariacje z nią związane, gipsowe i styropianowe rozetki pomalowane na kilka kolorów lub jeden w różnych odcieniach.
 • Lamele, które doskonale wpisują się zarówno w styl new scandi, jak i ten z kraju kwitnącej wiśni.
 • Urocza biblioteczka, ale uwaga taka, która jest jednocześnie dekoracją całego pomieszczenia. W kształcie zygzaków, okręgów z półkami, fal, a także esów-floresów, na których układamy książki z wieżyczki, poskręcane stosy i wreszcie węże. Pomiędzy zbiorami tomów możemy ustawić jeszcze kwiaty doniczkowe i bibeloty, dzięki którym aranżacja ściany stanie się lekka i nie rozłączy pomieszczenia.
 • łazienka trendy 2023

  Trendy w aranżacji wnętrz 2023, komfort dla ciała i ducha

  To już trend, który najmocniej odciśnie się na wystroju łazienki i sypialni. Wellness wkracza wielkimi krokami. Naturalny kamień, drewno, jasne naturalne tekstylia w barwach ziemi, a także świece i odradzająca moc płomienia oraz relaksujące olejki eteryczne. Nie oznacza to jednak, że małym mieszkaniu musicie od razu urządzać zamiast salonu ogromny pokój kąpielowy. Wystarczy do bieżącej aranżacji dodać kilka elementów, dzięki którym relaks podczas kąpieli lub prysznica przejdzie na inny poziom. W sypialni natomiast warto popracować nad barwami i tekstyliami. Jasne ciepłe kolory nawiązujące do występujących w naturze, a więc spokojne beże i brązy, które możemy wprowadzić pod postacią drewnianych lameli, stolików nocnych, a także drewnianych lub słomianych pamiątek z odbytych podróży, lub tych, które na razie pozostają w sferze marzeń. Naturalne tkaniny jak len i płótno pozwolą na poczuć bliskość z naturą i prostata, która kojarzy się z bezpieczeństwem i sprzyja relaksowi.