Wąski korytarz, jaki kolor ścian, jakie meble, podłoga i oświetlenie na wąski korytarz

wąski korytarz inspiracje

Wąski przedpokój musi być odpowiednio urządzony, musimy zadać o jego funkcjonalność. Tylko wówczas będzie komfortowym ciągiem komunikacyjnym między pomieszczeniami. Nie wiesz jak pomalować i urządzić wąski przedpokój? Zobacz nasze inspiracje i porady na aranżację wąskiego, ale pięknego i praktycznego przedpokoju.

Szeroki czy wąski korytarz jest głównym ciągiem komunikacyjnym w domu, jest jak przystawka przed wystawnym posiłkiem, jest pierwszym miejscem, do którego wchodzą odwiedzające nas osoby. Znasz zasadę 15 sekund? To pierwsze 15 sekund i to w tym czasie wyrabiamy sobie opinię o nowo poznanych osobach i nowych miejscach, w których się znajdziemy. Wchodząc do cudzego domu, na korytarzu spędzamy od 1 do 3 minut, a więc to tam wyrabiamy sobie zdanie czy odwiedzone miejsce jest ładne, funkcjonalne zadbane. Nie pozwól, żeby wąski korytarz zepsuł pierwsze wrażenie o twoim domu.

Wąski przedpokój odkryj jego potencjał

Wąski korytarz też ma potencjał, choć na pierwszy rzut oka wydaje się nieustawny i trudny do aranżacji, przy odrobinie wysiłku może zachwycać. Po pierwsze nie patrz na niego jak na pomieszczenie, z którym nic się nie da zrobić. Już odpowiedni dobór kolorów i oświetlenie może zupełnie odmienić to wnętrze. Zacznij od sprawdzenia grubości ścian działowych oraz tego, co kryje się w ich wnętrzu. Jeśli nie ma w nich kabli, rur ani komina wentylacyjnego, masz już miejsce na przestronne szafy wnękowe. Oczywiście nie znajdziesz ich w sieciówce, ponieważ musisz je wykonać pod wymiar.

Kolejna kwestia to dostęp do światła dziennego, jeśli jest on nie tylko wąski, ale też ciemny, efekt tunelowości jest większy. Nie mając dostępu do naturalnego światła, musisz zadbać o oświetlenie tego pomieszczenia zarówno w dzień, jak i w nocy. Z pomocą przyjdą Ci oświetlenia z czujnikiem ruchu, które będą je rozświetlać za każdym razem, kiedy ktoś będzie się do niego zbliżał. Takie oświetlenie ma jeszcze jedną korzyść, jest fajnym elementem zaskoczenia, dzięki któremu każdy z twoich gości zaraz po wejściu zobaczy pięknie oświetlone wnętrze, które będzie zapraszać. Pamiętaj jednak, że nie powinno to być jedyne oświetlenie w tym miejscu.

wąski korytarz aranżacje

Zabudowa wąskiego korytarza czy gotowe meble. Jak umeblować wąski korytarz?

Wąski korytarz nie musi być pozbawiony mebli, jednak jego wyposażenie powinno być dopasowane do powierzchni jaką dysponujemy. Zamiast zagracać swój wąski przedpokój lub rezygnować z mebli. Wykorzystaj powierzchnię ścian. Jeśli nie znajduje się w nich żadna instalacja albo można ją przenieść, to głębokość ściany może wynosić od kilkunastu do nawet 30 cm, a to oznacza, że część powierzchni szaf będzie się mieścić w ścianie. A to oznacza, że powierzchnia przedpokoju zmniejszy się jedynie o kolejne kilka lub kilkanaście centymetrów. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę, jak wiele miejsca do przechowywania i organizacji domu możecie zyskać. Dobrym pomysłem jest montaż lustrzanych frontów w szafie na wąski korytarz lub jeśli nie lubicie luster szklanych takich, które będą odbijać światło i wizualnie powiększą pomieszczenie.

Jak pomalować wąski przedpokój, jakie kolor pasują na wąski korytarz?

Pierwsza myśl, jaką mamy to optycznie powiększająca i neutralna biel, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Dobrym rozwiązaniem będą wszystkie zimne barwy, o ciepłych raczej powinieneś zapomnieć, ponieważ one czynią wnętrze przytulnym i znacznie mniejszym niż jest w rzeczywistości. Pewnie nie raz spotkałeś się z twierdzeniem, na małym metrażu nie stosujemy ciemnych kolorów. To nie prawda, najważniejsze jest, żeby były one wyraźne, miały charakter i były przełamane kontrastującym jasnym odcieniem.

Jasny kolor ścian na wąskim korytarzu

Tak, ale musi on być chłodny, neutralny jak biel lub popiel albo pastelowy. Takie barwy sprawią, że będzie on piękny i wizualnie powiększony. W wąskim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się białe ściany, w różnych odcieniach popielatego z bielą, błękitu, pastelowego różu ze złotem, kości słoniowej lub kaszmirowym. Ten ostatni kolor jest nietypowy, ponieważ ma on cechy barwy ciepłej i chłodnej, ale nie zmniejsza wizualnie wnętrza, pod warunkiem, że jest zestawiony z jasnym nowoczesnym złotem. Zapomnij natomiast o beżach, écru, żółciach i innych ciepłych tonach, one przybliżają ściany.

Jaskrawe kolory na wąskim korytarzu

Mocne jaskrawe i soczyste kolory nie nadają się do małych i wąskich wnętrz, mogą je przytłoczyć, zdominować i sprawić, że będzie ono wyglądało na ciężko. Ponadto takie barwy nie pasują do przedpokoju, który powinien być aranżacji domu, nigdy nie powinien wysuwać się na główny plan i dominować nad resztą mieszkania.

Czarne, granatowe i zielone ściany na wąski korytarz

Czerń, granat i butelkowa zieleń zestawione z czystą bielą, złotem lub srebrem sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru. Staje się tak stylowe, że jego powierzchnia odchodzi na dalszy plan. Jeśli więc marzysz o ciemnym wąskim korytarzu, nie obawiaj się tych barw. Pamietaj jednak o detalach, które wizualnie go poszerzą. Należą do nich okrągłe i kwadratowe sztukaterie, sztukateryjne narożniki i lustra w jasnych ramach.

Podłoga na wąski korytarz

Najlepiej jasna, neutralna, lub taka jak w reszcie domu, a przynajmniej pomieszczeniach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie przedpokoju. Jednolita podłoga sprawi, że nie będziemy patrzeć na przedpokój patrzeć jak na małe zamknięte pomieszczenie, lecz fragment dużej całości. Inną możliwością jest jasna podłoga na wysoki połysk, która sprawi, że wnętrze to stanie się większe.

Oświetlenie na wąski korytarz

Światłem i blaskiem tworzymy dodatkową powierzchnię magią światłaWąskie wnętrza mają to do siebie, że są ciemne i ponure. Dlatego oświetlenie odgrywa w nich kluczową rolę. Warto wiec zadbać o kilka źródeł światła, które będą tworzyć blask, rozświetlając przedpokój i odwracając uwagę od jego wymiarów. Blask centralnego światła powinien przeplatać się blaskiem kinkietów i niewielkiego kinkietu nad lustrem. Im więcej źródeł światła, tym lepiej odbierany jest wąski korytarz.

kolory na wąski korytarz

Organizacja wąskiego przedpokoju, mniej znaczy więcej

Im mniej przedmiotów na widoku tym lepiej!!! Wąskie pomieszczenia łatwo jest zatracić, dlatego aranżacja to wnętrze dobrze jest pomyśleć o przechowywaniu okryć wierzchnich i butów, z których korzystamy każdego dnia. Nawet jedna kurtka lub płaszcz mogą wprowadzić chaos na niewielkim korytarzu i dodatkowo zmniejszyć powierzchnię, po której możemy się swobodnie poruszać. Podobnie sprawa wygląda z butami, im mniej ich na wierzchu, tym lepiej, a najlepiej, jeśli zaraz przy wejściu znajdzie się szafka, do której każdy będzie odkładał obuwie po wejściu do domu.

Wąski korytarz, w jakim stylu go urządzić?

Wąski korytarz podobnie jak szeroki powinien być spójny z całą strefą dzienną. A zatem warto zadbać, aby był on urządzony w podobnym stylu jak salon, kuchnia i ewentualna jadalnia. Stosując ten sam nurt w aranżacji korytarza co w reszcie domu, wizualnie powiększamy naszą przestrzeń mieszkalną. Klasyka to styl dzięki, któremu wąskie wnętrze rozkwitnie, będzie bardziej przystępne, z pewnością też nie przytłoczy i nie zdominuje reszty aranżacji. Boho, ale pod warunkiem, że zachowamy umiar a soczystą i butelkową zieleń oraz ciemne brązy zamienimy a kolor słomkowy. Glamour sprawi, wąski korytarz będzie elegancki i urokliwy, szczególnie jeśli zawisną na nim piękne kinkiety w stylu glamour, a zwykłą półkę pod lub obok lustra zastąpisz wąską, ale urokliwą konsolą w stylu glamour. Loftowy styl może sprawić, że i tak wąskie pomieszczenie będzie wyglądało, jak ponury tunel, dlatego beton powinien połyskiwać mieniącymi się drobinkami i metalowe okucia mebli powinny być subtelne i tylko kolorem i kształtem nawiązywać do tego stylu. Jednym słowem na przedpokoju możemy zastosować prawie każdy styl w aranżacji, ale pod warunkiem, że potraktujemy styl ten symbolicznie, zachowując umiar i proporcje. A to oznacza, że każdy mebel i detal powinien być proporcjonalny do powierzchni, jaką dysponujemy.