Statystyki włamań do domów i mieszkań. Co zrobić, aby przechytrzyć rabusiów?

jak często są włamania do domów

Początek wakacji to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Nie tylko dla uczniów, ale i rodziców, którzy wyczekują upragnionego urlopu. Niestety, wolny czas i nasza uśpiona czujność stwarzają idealną okazję dla złodziei. Statystyki nie kłamią. W 2022 roku liczba włamań do domów i mieszkań wzrosła, co nie napawa optymizmem, jeśli chodzi o bieżący rok. Jak w takim razie zminimalizować ryzyko włamania i przechytrzyć rabusiów? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Liczba włamań do domów i mieszkań w 2022 roku – statystyki

Żeby uświadomić sobie, jak wielka jest skala włamań do domów i mieszkań, wystarczy przeanalizować dane podawane przez policję, z poszczególnych województw. Przykładowo, w samym tylko województwie mazowieckim do końca listopada służby odnotowały 874 zgłoszeń włamań do mieszkań. To niemal o połowę więcej niż jeszcze w 2021 roku. Warto zauważyć, że w 2020 roku było ich o prawie 80% mniej niż rok później. Być może sytuacja pandemiczna, nasza obecność w domu i brak możliwości wyjazdu skutecznie zniechęcała wówczas złodziei. Jednak obecnie, kiedy możemy już swobodnie podróżować, rabusie korzystają z okazji.

Kiedy ryzyko włamania jest największe?

Do włamań najczęściej dochodzi w czasie długich weekendów, np. w czasie majówki, ferii, zimowych, wakacji, a nawet w Sylwestra. Wtedy istnieje bowiem największe prawdopodobieństwo, że dom lub mieszkanie będą puste. Do włamań dochodzi najczęściej między drugą a piątą nad ranem, kiedy sąsiedzi, którzy mogliby coś zauważyć, śpią. Złodzieje często dużo wcześniej obserwują dom lub mieszkanie, którzy obrali sobie za cel. Sprawdzają, czy światło w pomieszczeniach jest włączone, a ulotki ze skrzynki na bieżąco wyjmowane. Wbrew pozorom złodziejom łatwo jest się domyślić, który dom stoi pusty, bo jego mieszkańcy wyjechali na pewien czas.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko włamania?

Oczywiście, nigdy nie mamy 100% pewności, że nasz dom lub mieszkanie nie stanie się łupem złodziei. Na szczęście możemy zminimalizować ryzyko włamania. Oto kilka prostych sposobów.

  • Poproś sąsiadów o pomoc Dobrze, żeby sąsiad miał oko na mieszkanie lub dom podczas Twojej nieobecności. Poproś go o to, by na bieżąco opróżniał skrzynkę na listy, podlewał kwiaty i wietrzył mieszkanie. Dzięki temu mieszkanie nie będzie sprawiało wrażenia opuszczonego.
  • Zostaw kosztowności i drogi sprzęt elektroniczny u rodziny Jeśli masz taką możliwość, cenne przedmioty przechowaj w czasie swojej nieobecności u rodziny. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do włamania, złodzieje odejdą z pustymi rękami.
  • Pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi. Teoretycznie to oczywiste, jednak w ferworze przygotowań do wyjazdu, łatwo o tym zapomnieć. Dlatego na spokojnie, sprawdź, czy wszystko jest zamknięte. Nie ma co ułatwiać sprawy złodziejom.
  • Nie relacjonuj w social mediach swojego wyjazdu Sieć, a szczególnie media społecznościowe, to skarbnica wiedzy dla rabusiów. Szczególnie, jeśli na bieżąco wrzucasz zdjęcia z wakacji na Instagram i/lub Facebooka. To samo dotyczy zdjęć z Twojego domu lub mieszkania, na których widać np. drogi sprzęt. Jeśli chcesz się dzielić takimi informacjami, ogranicz widoczność takich materiałów do grona znajomych.
  • Statystyki włamań do domów i mieszkań – podsumowanie

    Nie ma idealnego sposobu, który ustrzeże Twój dom lub mieszkanie przed włamaniem. Zasada ta dotyczy również alarmu antywłamaniowego i drzwi antywłamaniowych. Dlatego warto pomyśleć o innym zabezpieczeniu, takim jak ubezpieczenie domu lub mieszkania (tutaj więcej). Chociaż rozwiązanie to nie powstrzyma rabusiów, może ustrzec Cię przed finansowymi konsekwencjami kradzieży z włamaniem (o ile nie wystąpią wykluczenia).

    Komentarze