Jakie rośliny lubią upały? Jakie rośliny dobrze znoszą upały?

jakie kwiaty dobrze znoszą upały

Jakie rośliny lubią upały i dobrze znoszą wysokie temperatury? Kiedy podlewać rośliny w upały i co posadzić w słonecznym miejscu to pytania, które nurtują współczesnych ogrodników amatorów. Zmiany klimatyczne sprawiły, że kwiaty, które dotychczas zdobiły nasze ogrody i balkony, zwyczajnie usychają. Wysokie temperatury i usychające się kwiaty na rabatach i w donicach to problem, z którym boryka się większość z nas. Zobaczcie jakie gatunki kwiatów dobrze znoszą upały, które rośliny wręcz pięknieją w wysokich temperaturach, a z których lepiej zrezygnować?

Zastanawiacie się jakie rośliny lubią upały? Które kwiaty dobrze znoszą wysokie temperatury i kiedy podlewać rośliny w upalne dni? Wysokie temperatury powyżej 30 stopni to nowość w naszym kraju i wielu z nas jeszcze nie przystosowało swoich ogrodów do tak wysokich temperatur. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ograniczenie parowania wody i nagrzewania się podłoża. Ziemię na rabatach możemy przykryć ciemną agrowłókniną i rozsypać na niej korę, które będą osłaniać ziemię przed parowaniem i nagrzewaniem. Jednak nawet ta metoda nie pomoże, jeśli zasadzone rośliny nie lubią upałów.

Kwiaty w donicach to już trudniejszy temat, nawet jeśli zasłonimy ziemię od góry, to donice i tak będą narażone na promienie słoneczne. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślinnym ciepłolubnych, takich, które lubią wysokie temperatury. Surfinie warto zamienić na południk lub pelargonie. Żeniszka, aksamitki lub smagliczkę na lawendę, szałwię, nagietka lub perliczkę. A jeśli jesteście fanami wysokich kwiatów kwitnących, nie powinno zabraknąć w waszych ogrodach lilii i liliowców, które skąpane w słońcu czują się jak ryba w wodzie. Z tego artykułu dowiecie się jakie rośliny lubią wysokie temperatury i niestraszne im upalne lato, kiedy podlewać rośliny w upalne dni i co zrobić, żeby kwiaty nie schły w wysokich temperaturach.

Tym kwiatom niestraszne upały, zobacz jakie kwiaty są najlepsze na upalne dni

Lawendę, Szałwię, Nagietek, Perłówkę, Jałowiec, Berberys, Południk, Lilie i Liliowce, Czosnek bułgarski, Jeżówka purpurowa, Orliki, Werbena patagońska, Irysy, Gipsówka i Juka karolińska to rośliny lubią upały i można je sadzić w słońcu. Możesz je bez obaw sadzić w ogrodzie, nie zniszczą ich panujące w Polsce od kilku lat bardzo wysokie temperatury. To rośliny, które wręcz pięknieją, kiedy w temperaturze powyżej 30 stopni. Warto jednak zaznaczyć, że część z nich ma wady, o których warto wiedzieć przez sadzeniem ich w ogrodzie.

Lawenda

Lawenda jest bardzo łatwa w uprawie, ta zimozielona roślina już wczesną wiosną wypuszcza pierwsze lawendowe łodygi i przez całe lato pokryta jest drobniutki kwiatami. Dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, bez problemu zimuje w naszym klimacie i rozkwita już wczesną wiosną. Systematycznie podlewana kwitnie do późnej jesieni. Ma jeden minus, jest bardzo ekspansywna, bardzo szybko się rozrasta i może przyćmić inne rośliny w ogrodzie. Wprawdzie odstrasza komary i mole, ale wabi trzmiele, w okresie jej kwitnienia trzmiele można na niej spotkać od wschodu słońca do zachodu. Jeśli więc nie lubisz tych owadów lub się ich boisz, warto zastanowić się nad sadzeniem lawendy.

Szałwia

Szałwia błyszcząca to kolejna roślina, która doskonale znosi upały. Posadzona w pełnym słońcu i skąpo podlewana pod korzenie jest prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Piękna żywa czerwień szałwii sprawia, że w ogrodzie robi się kolorowo i pięknie. Niestety najczęściej nie jest w stanie przezimować w naszym klimacie i jest traktowana jako roślina jednoroczna.

Berberys

Berberys wszystkie odmiany berberysu są wyjątkowo odporne na upały i suszę, krzew praktycznie nie wymaga podlewania. Dodatkowo żółty berberys nie zrzuca na zimę liści, więc naprawdę warto mieć go w ogrodzie. Minusem są ostre ciernie, którym pokryte są gałęzie, więc ewentualne przycinanie i formowanie może być bolesne.

Nagietek

Nagietek, czyli drobnolistny pomarańczowy kwiatuszek z dużymi liśćmi i charakterem zapachem, znany z babcinych ogródków. Jest to roślina, która uwielbiał upały, posadzona w pełnym słońcu nie schnie, jej pomarańczowe płatki nabierają żywszej barwy. Intensywny zapach nagietka odstrasza nornice i krety, nie lubią go też komary. Nagietka wysiewamy z nasion wczesną wiosną, kwitnie do końca sezonu letniego. Zasadzony w dużej grupie tworzy piękny pomarańczowy dywan.

Perłówka

Perłówka to ozdobna trawa, która kwitnie na kolor perłowy, niestraszne jej upały i susza. Posadzona pod ścianą domu lub przy tarasie tworzy tropikalny klimat. W pełnym słońcu rozkwita i mieni się niczym prawdziwa perła. Jeśli szukacie rośliny na stanowisko słoneczne, z pewnością perłówka będzie dobrym wyborem.

Jałowiec

Jałowiec, czyli krzew iglasty o bardzo ostrych i kłujących igłach, który owocuje na fioletowo. Nie straszne mu upały i susza. Jest rośliną wieloletnią i zimozieloną, która z powodzeniem zimuje naszym klimacie. Można go przycinać i formować, ale trzeba uważać na jego ostre igły.

Południk

Południk to pnąca roślina z drobnymi jasnozielonymi okrągłymi listeczkami, która kwitnie na mocny różowy kolor. Jej mikroskopijne kwiatuszki i połyskujące woskowane liście sprawiają, że południk wygląda jak sztuczny. W pełnym słońcu pięknie się błyszczy i bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. Z powodzeniem może zastąpić inne pnące kwitnące rośliny, które przy dużych upałach więdną i usychają. Jego największą zaletą jest to, że nie opadają z niego ani kwiaty, ani liście, więc nie brudzi jak surfinia czy milion dzwonków i doskonale znosi ulewne deszcze i silny wiatr.

Lilie

Lilie to kolejna roślina kwitnąca, której niestraszne upały, możesz jej nie podlewać, ale wówczas okres kwitnienia będzie krótszy. Jeśli chcesz utrzymać kwiaty do kilku tygodni, systematycznie podlewaj lilie do gruntu.

Liliowce

Liliowce to samoobsługowe rośliny, które przepięknie kwitną od wiosny aż do późnej jesieni. Dobrze znoszą upały i można je sadzić w nasłonecznionych stanowiskach. Systematycznie podlewany kwitną praktycznie przez cały czas, ale jeśli zapomnicie je podlać, nie zwiędną i nic im się nie stanie.

Czosnek Bułgardki

Czosnek bułgarski sztyletowaty to urocza rośliny o długich sztyletowaty liściach i pięknych kwiatach w kształcie dzwoneczków. Pochodzi z Bułgarii więc upały jej nie straszne, sadzimy ją na słonecznym stanowisku, wówczas najpiękniej kwitnie. Podlewamy go późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, nie musimy się obawiać, że uschnie lub zwiędnie w temperaturze powyżej 30 stopni, ponieważ w takim właśnie klimacie rośnie w warunkach naturalnych.

Kiedy podlewać rośliny w upały?

W upały podlewany rośliny albo wczesnym rankiem albo też wieczorem zawsze, ale zawsze podlewamy rośliny, kiedy temperatura na zewnątrz jest najniższa. W upały podlewamy rośliny obficie do gruntu, ponieważ kiedy wyjdzie słońce, a liście i kwiaty będą jeszcze mokre, woda będzie z nich parować i parzyć rośliny. Ponadto, jeśli podlewać ogród z węża, zawsze, ale to zawsze najpierw wylewamy z niego wodę tak długo, aż będzie zimna. Warto pamiętać, że podczas upałów nagrzewa się wąż, a potem woda, która kiedy przez niego przepływa. Musimy więc najpierw go schłodzić, a potem dopiero podlewać. Rośliny, które lubią zraszanie, możemy zraszać, ale późnym wieczorem.

Komentarze