Włochate puszyste gąsienice, czyli jadowita korowódka dębówka lepiej jej nie dotykać!!!! PIERWSZA POMOC

jadowita gąsienica

Włochate puszyste sympatycznie wyglądające gąsienice Korowódki Dębówki, które już od początku kwietnia możemy zaobserwować na korze drzew, drewnianych domach, a także trawie to wyjątkowo jadowite gąsienice. Ich ciało porastają jasne najczęściej białe, popielate lub kaszmirowe włosy, które są wypełnione jadowitą trującą substancją…

 

To naturalny mechanizm obronny Korowódki Dębówki, przestraszona lub zdenerwowana gąsienica strzela włosami niczym zatrutą strzałą. Jednak trujący płyn uwalnia się nawet przy delikatnym dotyku, wywołują wysypkę przypominającą poparzenie. Jest on groźny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Początek kwietnia to czas, kiedy zaczynają one żerować na pniach drzew, przydomowych krzewów, można je spotkać również na elewacjach domów, chodnikach i trawnikach.

Ciepły koniec marka i początek kwietnia zawsze zwiastuje inwazję Korowódki Dębówki, jest to czas, kiedy musimy bardzo uważać na dzieci bawiące się na zewnątrz, ponieważ ta jadowita gąsienica wygląda naprawdę sympatycznie i niejeden maluch chętnie by ją pogłaskał. Kiedy zima jest długa a wiosna chłodna krowódki spotykamy dopiero na początku maja, Jednak zmiana klimatu sprawiła, że z roku na rok pojawiają się one wcześniej. Zagrożone są również nasze czworonogi podczas spacerów. Każdego roku weterynarze alarmują, że wczesną wiosną notują wzrost przypadków poważnych poparzeń psich języków i nosów, które są efektem bliskiego spotkania z Korowódka Dębówką.

Czy gąsienice są trujące?

Tak w Polsce są wyjątkowo trującą gąsienice o nazwie Korowódka Dębówka. Ich ciało jest porośnięte włosami wypełnionymi trucizną. Przestraszona gąsienice strzelają jadowitym owłosieniem niczym zatrutą strzałą, żeby się obronić. Jednak jej owłosienie jest na tyle jadowite, że nawet dotknięcie Korowódki powoduje silną reakcję alergiczną a w skrajnych przypadkach poważne oparzenia. Gatunek ten najczęściej żyje w dużych koloniach liczących nawet do 100 tys. osobników. Spotkanie ich nie wróży nic dobrego dla ludzi i zwierząt. O ile spotkanie z jednym osobnikiem tego gatunku może skończyć się na reakcji alergicznej i podrażnionej skóry. To już kontakt z całą kolonią tej larwy może wywołać poparzenie skóry, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Co to jest korowódka dębówka?

Korowódka dębówka to jest ciepłolubny motyl nocny, o rozpiętości skrzydeł 25 mm, skrzydła ma w kolorze szarym. Jadowita gąsienia wykluwa się z jaj złożonych późnym latem lub wczesną jesienią dopiero w od kwietnia do maja. Jedna samica składa około 150, z których wykluwają się owady żyjące w koloniach do czasu przeobrażenia. Puchate gąsienice żerują w nocy na drzewach liściastych. Ich nazwa pochodzi od sposobu przemieszczania się po pniu drzewa, po którym idą w długim krętym korowodzie całą kolonią.

Czym grozi kontakt z Korowódką Dębówką?

Bezpośredni kontakt z tą jadowitą gąsienicą może wywołać podrażnienie lub poparzenie skóry. Jednak w większości przypadków objawy są znacznie poważniejsze i należą do nich: gorączka, zawroty głowy, wymioty, wysypka, czerwona poparzona skóra, atak astmy, wstrząs anafilaktyczny.

Kontakt z włochatą gąsienicą Korowódką Dębówka — PIERWSZA POMOC

  • Natychmiast zdejmij ubranie, w którym miałeś kontakt z tym owadem, zapakuj szczelnie w folię (potem wyjmij je przez rękawiczki i wypierz w 60C).
  • Usuń włoski gąsienicy ze skóry i włosów, doskonale do tego sprawdzi się rolka zbierająca sierść lub zwykła taśma klejąca. Czynność powtórz kilka razy, ale nie przesuwaj po skórze rolki czy taśmy, lecz dokładaj, podnoś do góry i czysty fragment dokładaj ponownie. NIE ROZCIERAJ WŁOSKÓW NA SKÓRZE, BO W TEN SPOSÓB WYCISKASZ Z NICH JAD.
  • Podrażnioną skórę przemyj strumieniem letniej wody, a w przypadku silnego poparzenia zimną. Nie myj skóry gąbką, pozwól, żeby strumień spłukał truciznę bez wcierania jej w skórę. Nigdy nie rób tego ciepłą wodą, która otwiera pory i haumetopoeiną wniknie w głębokie warstwy skóry, co pogorszy sytuację!!!
  • Nie rozdrapuj wysypki, nie pocieraj jej, możesz ją chłodzić, a w razie potrzeby udaj się do lekarza po leki przeciwhistaminowe.
  • Kontakt owada z oczami najczęściej wywołuje bardzo silną reakcję alergiczną, nie stosuj żadnych domowych metod! Szybko udaj się do lekarza!!!
  • Silna reakcja alergiczna po kontakcie z włochatą gąsienicą, co robić?

    Nie trać czasu, bez leków przeciwalergicznych i miejscowych leków steroidowych nie poradzisz sobie, dlatego jedynym wyjściem jest szybka wizyta u lekarza. Reakcja alergiczna może wystąpić nawet kilka godzin po kontakcie z tym jadowitym owadem. Dlatego warto zaraz po kontakcie z Korowódką przyjąć leki przeciwhistaminowe i zastosować się do instrukcji podanej powyżej.

    Uwaga na szlaki, którymi przemieszczała się Korowódka Dębówka

    Gąsienica ta nawet podczas wędrówki zrzuca owłosienie, dlatego szlaki, którymi przemieszczała się cała ich kolonia np. pnie drzew takich jak liście dębu, ale też buku, jesionu, brzozy, śliwki, wierzby i leszczyny. Co nie oznacza, że obojętne dla naszego zdrowia będą inne miejsca, którymi przemieszczały się Dębówki Korowódki. Bez względu czy mowa o chodniku, elewacji, trawniku, liściach czy pniu drzew, jeszcze przez kilka dni po tym popuściła je kolonia włochatej gąsienicy są dosłownie usłane włosami z trucizną, lepiej ich nie dotykać i unikać tych miejsc!!!

    Jak wygląda Korowódka Dębówka?

    Korowódka Dębówka to zaledwie 3-centymetrowa pulchna włochata i wyjątkowo puchata gąsienica porośnięta jasnymi włosami. Jej trujące owłosienie może mieć kolor biały, popielaty lub kaszmirowy.

    Co jedzą włochate włochate gąsienice Korowódki Dębówki?

    Jadowite korowódki dębówki żywią się sokami drzew liściastych: dębu, ale też buku, jesionu, brzozy, śliwki, wierzby i leszczyny.

    Komentarze