Jak przygotować ogród na zimę? Poznaj te sposoby

Artykuł sponsorowany

jak przygotować ogród na zimię

Zima już za rogiem, a to oznacza całą masę działań, których musimy się podjąć na różnych płaszczyznach życiowych. Zmiana opon na zimowe, zakup ciepłej kurtki, jak również zadbanie o swój ogród, który potrzebuje ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Przygotowanie ogrodu na zimę to ważny proces, który pomaga chronić rośliny, zwierzęta i ogólny stan ogrodu przed ekstremalnymi warunkami zimowymi. Poznajcie kilka kroków, jak przygotować swój ogród na zimę.

Jak przygotować ogród na zimę? Podstawowe porady

Jesienią usuńcie opadłe liście i pozostałości po roślinach, ponieważ mogą stanowić schronienie dla szkodników. Zbiór tych resztek pomaga również w zachowaniu ogrodu w schludnym stanie. Co więcej, nie możecie pominąć kroku, jakim jest przycięcie krzewów i drzew, usuwając przy tym obumarłe lub uszkodzone gałęzie. Często ludzie zapominają o tym działaniu, a jest bardzo ważne. Warto mieć na względzie, że jest to pomoc w utrzymaniu ładniejszego wyglądu ogrodu po fali zimowych mrozów. Ponadto takie zmiany, pozwalają na wyeliminowanie możliwości wystąpienia szkodliwych dla waszej roślinności chorób. Co więcej, wapnowanie i nawożenie ogrodu jesienią, to kolejna z podstaw, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę. Takie kroki pomagają w zbilansowaniu poziomu składników odżywczych w glebie i przygotowaniu roślin na zimę. W rezultacie nie musicie się obawiać, że podczas najzimniejszej pory roku waszym roślinom zabraknie budulca do dalszego rozwoju. Nie samym ogrodem człowiek żyje, więc warto wziąć również pod uwagę przyjemności. Mowa rzecz jasna o sporcie, który można oglądać, aby się odprężyć lub wzbogacić. Druga opcja może być dla was możliwa, jeśli chcecie spróbować swoich sił w obstawianiu u legalnych bukmacherów. Idealną pomocą na start będzie kod promocyjny Betclic. Jego użycie pozwala na otrzymanie zakładu bez ryzyka, opcji jego obrotu oraz możliwości zwiększenia wygranej do nawet 120%!

Sposoby na ochronę ogrodu przed zimnem

Czas na kolejne propozycje działań, na które powinniście postawić w przypadku chęci ochrony ogrodu przed skutkami zimy. Kolejnym punktem na tej liście jest oczywiście zabezpieczenie delikatnych rodzajów roślin. Warto pamiętać szczególnie o tych, które nie są odporne na mróz. Okryjcie je przy pomocy specjalnych osłon na zimę, aby zapewnić im skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Nie wolno również zapominać w tym wszystkim o trawniku narażonym na mrozy. Na przełomie jesieni i zimy warto ostatni raz go skosić. Zbyt długi trawnik sprzyja pojawieniu się pleśni śniegowej, która jest raczej destrukcyjna dla jego porostu i bujności. Warto tutaj także napomknąć o kwestii sprawdzenia stanu ogrodu nim przyjdzie zima. Mowa tutaj o inspekcji pod kątem chorób i szkodników. W mroźne dni z pewnością nie będziemy w stanie dostrzec zaistniałego problemu, ani sobie z nim poradzić. Musimy także napomknąć o kwestii systemu nawadniania. Choć jest on świetną pomocą w sezonie wiosenno-letnim, to jesienią i zimą o nim zapominamy. Musicie jednak pamiętać, że ogromnie istotne jest wyłączenie go i schowanie lub zabezpieczenie przed śniegiem i mrozem. To samo tyczy się mebli ogrodowych, zwłaszcza tych, które są wykonane z drewna. Powinny być one impregnowane co najmniej trzy razy w roku. Pomimo oczywistej ochrony takich produktów, lepiej jest schować je do piwnicy lub garażu, aby zima na pewno im nie zaszkodziła.

Zima w ogrodzie. Jak zabezpieczyć jego elementy?

Pamiętajcie, że zima to również czynniki atmosferyczne, a dokładniej śnieg. Powinien być on usuwany z gałęzi krzewów i drzew, gdyż ich obciążenie może spowodować uszkodzenia. Miejcie na względzie, że powyżej przedstawione działania mają na celu ułatwienie rozpoczęcia wiosenno-letniego sezonu ogrodowego. Zagwarantujcie sobie mniej pracy w przyszłości i odpowiednie przygotowanie roślinności do niskich temperatur.