Prace ogrodowe w marcu. Co robimy w ogrodzie w marcu? Kalendarz ogrodnika
środa, 01 marca 2023
Marzec to czas wiosennych porządków w ogrodzie, a także czas, kiedy powinniśmy przygotować rośliny do okresu wegetacji. To właśnie w promieniach marcowego słońca przycinamy drzewka owocowe i krzewy, siejemy i sadzimy rośliny sezonowe w skrzynkach, a także cebule i bulwy w gruncie. Naszej uwagi wymaga również trawnik, który należy zasilić po zimie. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to właśnie prace ogrodowe w marcu, mają największy wpływ na kondycję ogrodu latem.
Prace ogrodowe w marcu, robimy wiosenne porządki w ogrodzie. Co zrobić z odpadami z ogrodu?
Początek marca to czas na wielkie ogrodowe porządki, to wówczas grabimy trawniki, obcinamy rośliny, które jeszcze późną jesienią nas zachwycały, a także przycinamy krzewy i drzewa. Wyrywamy pierwsze chwasty i finalnie mamy kilka worków odpadów organicznych. Możemy je wystawić z odpadami bio lub rozdrobnić, pokryć nim całe rabaty, a następnie obficie podlać. Po kilku dniach pazurkami do ziemi mieszamy nasz „szybki kompost” z ziemią. Do grodowych bioodpadów możemy jeszcze dodać obierki z jabłek, marchwi i innych warzyw. Ale uwaga do takiego kompostownika nie wrzucamy żadnych nasion, ponieważ mogą nam wyrosnąć warzywa.
Prace w ogrodzie w marcu, wysiew roślin jednorocznych i warzyw
Posprzątane i zasilone kompostem rabaty i klomby są gotowe na wysiew. Marzec to czas, kiedy możemy w ogródkach warzywnych już do gruntu wysiać szpinak, pietruszkę, rzodkiewkę, koper. Na rabatach o klombach ozdobnych wysiewamy chabry, gipsówkę, czarnuszkę, kłosowca, nagietki, smagliczkę, groszek pachnący powojnik trójbarwny i wiele innych kwiatów sezonowych. Rośliny jednoroczne wysiewamy nie tylko do gruntu i na rozsadę, są i takie gatunki, które wysiewamy pojedynczo, każde do innego naczynia. Nie musisz kupować dedykowanych mini doniczek, choć jeśli w ubiegłym roku kupowałaś małe sadzonki w szkółce, możesz je wykorzystać teraz do wysiewu. Jeśli ich nie posiadasz, wysiej rośliny do kubeczków po jogurtach, margarynie lub innych naczyń, możesz wykorzystać jednorazowe naczynia, ale takie, które nie są przezroczyste. Jeśli korzenie będą miały dostęp do światła, będą na równi wzrastać z górną częścią rośliny. Jeśli nie posiadasz pojedynczych naczyń, może je wysiać do kuwety lub nawet skrzynki ogrodowej, ale w odstępach około 10 cm między nasionkami. Kiedy temperatura na zewnątrz osiągnie:
Skrzynki na rozsadę nie muszą być głębokie, ale bez względu na ich głębokość, muszą być wypełnione ziemią do górnego brzegu skrzynki, w przeciwnym razie sadzonki będą bardzo szybko rosły w górę, a cienkie łodyżki się wyginają i będą słabe. Sadzonki nie muszą być wysokie, ale mocne i zdrowe. Nasiona wysiewamy w odległości podanej na opakowaniu lub co 1-2 cm, ponieważ sadzonki muszą mieć miejsce do wzrostu. Sadzonki podlewamy konewką z sitkiem. Zbyt duży strumień może połamać lub przemieścić sadzonki. Sadzonki zawsze powinny mieć wilgotną, ale nie bardzo mokrą ziemię. Rozsadę ustawiamy na parapecie lub w innym słonecznym i ciepłym miejscu, ale takim, w którym temperatura jest dodatnia.
Pikowanie i przerywanie sadzonek
Sadzonki przesadzamy do gruntu, w kwietniu, kiedy w nocy temperatury są dodatnie. Jeśli rośliny wzeszły zbyt gęsto (nie ma między nimi odstępów lub są one mniejsze niż 4 cm) zabieramy się za pikowanie ich. Rozsadzanie to przesadzanie sadzonek, w tym celu przesadzamy do innej skrzynki, pozostawiając w rozsadzie 1 na 4 sadzonki, tak żeby odstępy między nimi wynosiły około 5 cm. W ten sposób robimy młodym roślinom przestrzeń do wzrostu. Pikowanie sadzonek wykonujemy dedykowanym szpikulcem w kształcie litery „v” lub wąskim widelcem, a przed tą czynnością obficie podlewamy ziemię, żeby zahaczone łatwo wychodziły z ziemi. Przerywanie sadzonek, to dokładnie taka sama czynność jak powyżej, ale w tym wypadku nadmiar roślin wyrzucamy.
Jak zadbać w marcu o byliny
Cebule i bulwy sadzimy do doniczek już na początku marca, pozostawimy je jednak w pomieszczeniu do czasu aż temperatura, osiągnie około 15 C i a nocne przymrozki ustąpią. Do tego czasu bulwy w donicach ustawiamy w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 C. Marzec to również doskonały czas na rozmnażanie bylin i cebul już rosnących w gruncie. Większość z nich w sezonie letnim rozmnożyła się, a w gruncie znajdziemy znacznie więcej cebulek, niż zasadziliśmy rok temu. Możemy je podzielić i część z nich umieścić w innym miejscu.
Prace ogrodowe w marcu. Przesadzamy drzewka i krzewy
Marzec to najlepszy czas, na przesadzanie krzewów i drzewek. Oczywiście pod warunkiem, że ziemia już zamarzła i można w niej kopać. Jeśli więc marzy wam się metamorfoza ogrodu, to właśnie najlepszy czas na rozsadę i przesadzanie krzewów i drzewek. Zanim jednak przemieścisz swoje rośliny, podlej obficie miejsce, w którym one rosną. Potem wykop dołek w nowym miejscu, wlej wodę na połowę jego wysokości, poczekaj, aż się wsiąknie i dopiero przesadź roślinę. Potem przez kolejny tydzień co dwa dni podlewaj posadzone krzewy i drzewa. Te przesadzone w marcu już za późną wiosną najlepiej się przyjmują.
Prace ogrodowe w marcu, przycinanie drzewek owocowych i krzewów ozdobnych
Przycinanie krzewów i drzewek dzielimy na:
Marcowe przycinanie drzewek i krzewów sprawia, że już późną wiosną mają gęste zdrowe młode pędy, pięknie kwitną, a drzewka owocowe lepiej obradzają. Wczesną wiosną najlepiej w marcu przycinamy krzewy i drzewka owocowe. Jeśli zrobimy to zaraz po zimie, będą one kwitły i owocowały jeszcze tego samego roku. O tej porze roku możesz je kształtować, nadając im określony kształt i skrócić nawet o ¾ z wysokości. Wśród krzewów, które przycinamy już marcu są:
Jak prawidłowo przycinać drzewka i krzewy owocowe? Marcowe przycinanie drzewek owocowych
Marcowe przycinanie drzewek owocowych to kontynuacja tego rozpoczętego w lutym. Przypominamy, że pierwsze przycinanie owocujących drzew powinno nastąpić pod koniec lutego, to wtedy pozbywamy się dzikich gałęzi (rosnących do góry na sztorc) oraz skracamy drzewa z wysokości. Oczywiście nie robimy tego w trzaskającym mrozie, a dzień, kiedy na zewnątrz jest plusowa temperatura. W marcu możemy dokonać korekty lub dokończyć cięcia zaczęte w lutym, lub przycinać drzewka owocowe po raz pierwszy, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Pamiętajmy jednak, że jest to ostatni dzwonek, jeśli chcemy, żeby drzewo owocowało jeszcze tego samego roku. Przycinając drzewka i krzewy warto robić to umiejętnie, nie oznacza to jednak, że musisz mieć specjlanie umiejętności, lub być zawodowym ogrodnikiem. Zanim przystąpisz do podcinania przeczytak dokłądnie nasz poradnik i spokojnie zabierz się do pracy.
Jak przycinać żywopłot na wiosnę? Marcowe cięcie żywopłotu
Na początku marca, zanim na żywopłocie pojawią się pąki możemy go bezpiecznie przycinać i kształtować. Jest to czas, kiedy możemy skrócić jego wysokość, nadać mu odpowiedni kształt, a także przerzedzić w razie konieczności. Pod koniec marca w większości żywopłotów ptaki zaczynają zakładać gniazda i zaczyna się okres lęgowy większości gatunków.
Prace ogrodowe w marcu. Czym i kiedy nawozić ogród po zimie?
Po zimie należy zasilić glebę, rodzaj nawozu będzie różny w zależności od tego, z jaką mamy glebą. Jeśli jest ona zbyt kwaśna dla posadzonych gatunków należy ją zakwasić i właśnie marzec jest idealnym czasem na wapnowanie jej. Warto pamiętać, że po wapnowaniu nie nawozimy ziemi przez 3-4 tygodnie. Potem rozkładamy kompost, nawóz naturalny, mineralny, kurzaka (nawóz kurzy) lub suszony obornik. Uwaga niektóre rośliny jak np. różanecznik, magnolia, azalia najlepiej preferują kwaśną glebę. Dlatego, zanim przystąpisz do jej wapnowania, sprawdź jakie wymagania glebowe mają twoje rośliny, potem sprawdź jej kwasowość kwasomierze, który kupisz w większość sklepów ogrodniczych i zdecyduj, czy zabieg ten jest konieczny.
Prace ogrodowe w marcu. Pielęgnacja trawnika w marcu
Również trawnik po sezonie zimowym wymaga naszej uwagi, jego pielęgnację zaczynamy, kiedy śnieg stopnieje a w dzień jest temperatura plusowa. Najczęściej jest to pierwsza połowa marca. Pierwszym etapem jest oczyszczenie trawnika z liści, suche trawy, a także gałęzi i innych zabrudzeń, które nagromadziły się zimą. W tym celu używamy sprężystych grabi do trawników, czyli takich, które nie uszkodzą osłabionej po zimie trawy. Jeśli na naszym trawniku pojawiły się krecie kopce, wykonujemy w nich otwór i wlewamy do niego ocet ze śledzi. Krety są bardzo czyste i wyprowadzą się z brzydko pachnącego „domu”. Najlepiej, jeśli do każdego kopca wlejemy około szklanki takiej zalewy. Potem wszystkie kopce zakopujemy i nawozimy trawnik. W tym celu stosujemy mocznik, sól amonową, azofoski, lub gotowy nawóz do trawników. Jeśli chcesz mieć idealnie równy trawnik to właśnie w marcu go walcujemy. W sprzedaży dostępne są walce (wały) trawnikowe, które wypełniamy wodą, optymalnym rozwiązaniem jest taki o wadze od 200 do 250 kg. Po zimie warto dobić do gruntu trawy, które odstają. Jeśli na trawniku widać nawet niewielkie wgłębienia wypełniamy ziemią i dosiewamy trawę i przysypujemy około ½ centymetrową warstwą żółtego piasku, który utrzyma nasiona na miejscu w czasie większego deszczu.
Prace ogrodnicze w marcu w domu, przesadzamy domowe rośliny doniczkowe
Marzec to również doskonały czas na przesadzanie do większych doniczek domowych roślin doniczkowych. Te, które dotychczas miały małą doniczkę przesadzamy do takiej, której średnica jest większa o mniej więcej 2-3 cm, te w średnich do donic, których średnica jest większa o 4 cm. We wszystkich wymieniamy ziemię na nową lub zdejmuje jej wierzchnią warstwę i wymieniamy na nową. Wczesna wiosna to również doskonały czas na przycięcie zbyt długich pędów, przesadzanie kwiatów doniczkowych, a także „leczenie chorych roślin”. Jeśli w sezonie zimowym twoja roślina zaczęła marnieć, schnąć lub pojawiły się na jej liściach plamy, na wiosnę możesz usunąć chore łodygi i liście, lub wykonać radykalne cięcie i obciąć roślinę po samej ziemi. Najpierw jednak wymień jej całą ziemię, sprawdź, czy nie ma w niej żadnych szkodników i a o przesadzeniu obetnij. Już po kilku tygodniach powinna zacząć odbijać. Najczęściej po takim zabiegu wypuszcza ona zdrowe zielone pędy, a na liściach nie ma śladów plam. Jak widzicie marzec to początek sezonu ogrodniczego, teraz z miesiąca na miesiąc zakres prac ogrodowych będzie się zmieniać. Jeśli jednak marzycie o pięknym ogrodzie, koniecznie sprawdźcie jakie prace wykonujemy w ogrodzie w kwietniu i kolejnych miesiącach. Poradnik ogrodnika na kwiecień już wkrótce:)
Prace ogrodowe w marcu, nie zapominajmy o naszych skrzydlatych gościach
W marcu noce nadal są zimne, a pożywienia dla ptaków ciągle jeszcze mało. Z tego też powodu warto jeszcze przez cały marzec dokarmiać ptaki, które wybrały nasz ogródek na miejsce zimowania. Jeśli będą miały pod dostatkiem ptasiej karmy, nie będą skubać wschodzących wiosennych kwiatów, nie będą niszczyć naszego ogródka.
Komentarze