Plamy na kostce brukowej. Jak wyczyścić kostkę brukową po zimie?
wtorek, 13 lutego 2024
Jak wyczyścić plamy z oleju, rdzy i sadzy z kostki brukowej? Jak pozbyć się chwastów, mchu i mrówek z kostki brukowej? Jak wyczyścić plamy i osad z bruku i co zrobić, żeby kostka wyglądała jak nowa. Zobaczcie, jak wyczyścić brukowy podjazd po zimie bez szorowania, stosowania silnej i drogiej chemii? Zobaczcie, jak za pomocą sody oczyszczonej, płynu do naczyń, coli i manny pozbyć się wszystkich uciążliwych zabrudzeń, mchu, chwastów i mrówek.
Kostka brukowa to modny i praktyczny sposób na utwardzenie posesji, jednak wygląda ona estetycznie tylko wówczas kiedy jest czysta i zadbana. Niestety już po pierwszym sezonie zimowym pojawiają się na niej plamy, zacieki i ciemne ślady. Kolejny problem, z którym musimy się zmierzyć to mech na kostce, chwasty wyrastające pomiędzy kostkami i mrówki. Zobaczcie jak niewielkim nakładem pracy i tanim kosztem można sprawić, żeby kostka wyglądała jak nowa.
Czyszczenie kostki brukowej bez szorowania
Jeśli nie chcesz szorować szczotką swojej kostki i nie posiadasz myjki ciśnieniowej, zastosuj nasze sprytne pomysły. Czasem wystarczy zastosować dobry środek do czyszczenia, żeby kostka wyglądała jak nowa. Nasza propozycja to naturalne sposoby na plamy na bruku, takie, które nie zniszczą trawnika znajdującego się obok i są przyjazne dla środowiska.
Czy usunąć tłuste plamy z kostki brukowej? A czym w domu czyścisz tłuste plamy? Te same produkty wyczyszczą twój podjazd
Tłuste plamy z oleju lub innych tłustych substancji wyczyścisz z bruku w tym samym produktem, którym zwalczasz tłuszcz w domu. Tłuste naczynia, kropelki tłuszczu wychlapać z patelni, a także tłuste plamy na ubraniach i obrusie spieramy płyn, do mycia naczyń. I w dokładnie taki sam sposób pozbędziesz się ich z kostki brukowej. Wystarczy polać w miejscu plamy płyn, najlepiej taki, który rozpuszcza tłuszcz, spryskać wodą i wymieszać aż się zapieni i pozostawić na kilka minut. Potem plamę zdejmujemy ręcznikiem papierowy, na którym powinna się pojawić ciemny ślad oleju. Potem jeszcze aplikujemy płyn do naczyń, spryskujemy wodą i zaczynamy pocierać gąbką lub szczotką. Plama powinna się rozpuścić i zniknąć. Na koniec obficie spłukujemy wodą czyszczone miejsce. Stare plamy z oleju i innych tłustych substancji rozpuścisz płynem do naczyń z octem spirytusowym w proporcji 1:1. Mieszankę aplikujemy na plamę i pozostawiamy na 15 minut. Potem zdejmujemy zabarwioną pianę ręcznikiem papierowym i ponownie aplikujemy mieszankę, tym razem możemy trochę potrzeć plamę, następnie obficie spłukać wodą.
Jak pozbyć się różnych zabrudzeń i osadów z kostki brukowej? Soda oczyszczona i ocet spirytusowy sprawią, że bruk będzie jak nowy!!!
Wymieszaj płyn do naczyń (około 3 łyżek) z 6 łyżkami sody oczyszczonej i 100 ml octu spirytusowego, mieszankę wlej do 2 litrów wody. Następnie szczotką do zamiatania kostki rozprowadź na bruku. Potrzyj, aż się spieni i pozostaw mieszankę na 15- 20 minut. Potem „zamieć” trzykrotnie zabrudzone miejsca i obficie spłucz wodą. Wszystkie plamy powinny się rozpuścić. Jeśli pozostały po nich ślady, czynność powtórz.
Rdzawe plamy na kostce brukowej jak się ich pozbyć? Tak jak ze śrubek i ubrań, polej je popularnym napojem
Rdzawe plamy na kostce brukowej rozpuścisz i usuniesz colą. Wystarczy zabrudzone miejsce polać colą i pozostawić na kilkanaście minut, potem za pomocą szczotki potrzeć kilka razy. Po rozpuszczeniu plamy colę obficie spłukujemy wodą. Nie żałuj wody na do spłukania napoju, w przeciwnym razie zwabisz mrówki i inne owady!!!
Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej?
Octem spirytusowym szybko i skutecznie pozbędziesz się mchu z kostki. Wystarczy rozrobić go z wodą w proporcji 1:1, przelać do spryskiwacza. Mech obficie i starannie spryskujemy wodą z octem i pozostawiamy. Następnego dnia mech powinien mieć żółty kolor i być suchy. Nawet jeśli już następnego dnia usuniesz cały mech, miejsca, w których rósł, ponownie spryskaj octem, a czynność powtarzaj co dwa dni przez dwa tydzień.
Mrówki w kostce, jak się ich pozbyć?
Mrowisk założonych w szczelinach między kostkami pozbędziesz się, wypełniając je kaszą manną wymieszaną z sodą oczyszczoną. Mrówki zaraz po zasypaniu ich gniazda i tuneli prowadzących do gniazda zaczną się wyprowadzać, warto wówczas sprawdzić, gdzie one zmierzają. Jeśli zobaczysz, że przenoszą się w inne miejsce na twojej posesji, koniecznie również tam rozsyp kaszę mannę. Inną możliwością jest zalewanie szczelin, w których żyją mrówki miętowym płynem do naczyń.
Komentarze