Pędraki na trawniku, co na pędraki na trawniku, co jest naprawdę skuteczne na pędraki?

żółte plamy na trawniku to pędraki

Pędraki na trawniku rozpoznasz po żółtych plamach suchej trawy, którą możesz podnieść do góry, łapiąc za źdźbła, ponieważ nie ma korzeni. Pędraki na powierzchni trawnika są niewidoczne, ponieważ żerują i żyją w ziemi. Żywią się korzeniami roślin i trawy. Zobacz, skąd się biorą pędraki w trawniku, co jest ich naturalnym wrogiem i jak się ich pozbyć i jak zapobiegać pladze pędraków.

Pędraki na trawniku zaobserwujesz, dopiero kiedy zacznie usychać pozbawiona korzeni. Gołym okiem zauważysz żółte i brązowe plamy na trawniku, a kiedy złapiesz za uschnięte źdźbła trawy, bez problemu niesiesz suchy fragment trawnika. Będzie on miał bardzo krótkie korzenie lub w zaawansowanym stadium będzie ich zupełnie pozbawiony. W początkowej fazie tylko kilka procent całej powierzchni trawy schnie, a więc na trawniku można zaobserwować kilka lin kilkanaście suchych kilkudziesięciocentymetrowy plam porozrzucanych po całym trawniku. Z biegiem czasu będzie ich coraz więcej. Niestety brak reakcji z twojej strony doprowadza nie tylko do całkowitego zniszczenia trawnika, ale też jeszcze większej ilości pędraków w kolejnym roku.

Pędraki w trawniku najczęściej można zaobserwować od połowy maja do połowy lipca, to wówczas wykluwają się one z jaj i zaczynają żerować. Wygłodniałe pędraki zajadają się korzeniami traw i roślin ozdobnych. Jeśli odpowiednio szybko zareagujesz, możesz uniknąć inwazji pędraków, ale kluczem do sukcesu jest szybkie działanie. Nie chcesz mieć pędraków, nie możesz dopuścić, żeby chrabąszcz majowy złożył jaja na twoim trawniku lub w ogrodzie.

Pędraki co to?

Pędraki to larwy chrabąszczy, w Polsce najczęściej spotykane pędraki są larwami chrabąszcza majowego. Żerują one w korzeniach roślin, gdzie znajdują najwięcej pożywienia, mają odpowiednią temperaturę, wilgotność i gdzie niezauważone mogą spokojnie żerować. Kiedy dowiadujemy się o tym, że są w naszym trawniku, są one już silne i najedzone. Niestety pędraki są największymi szkodnikami trawników, trawa bez korzeni usycha. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, może się okazać, że czeka nas kolejny wysiew, ale tak czy tak najpierw musimy się pozbyć szkodników z ziemi.

Jak wyglądają pędraki?

To białe lub biało sine prążkowane larwy, z charakterystyczną "twarzą" w kolorze brązowym i pręgą w kolorze sinym  lub czarnym przebiegającą przez środek pleców. Mają średnicę od kilku milimetrów do 1 centymetra i długość od 1 cm do 3 cm. Są miękkie i nieprzyjemne w dotyku, wiją się niczym dżdżownica i wkręcają w ziemię.

Jak zapobiegać pędrakom na trawniku i w ogrodzie?

Zanim na trawniku pojawią się pędraki, najpierw naszym ogrodzie obserwujemy chrabąszcze, które wabią soki drzew i krzewów. Chrabąszcz majowy, którego larwy najczęściej spotykamy, pojawia się, jak sama nazwa wskazuje w maju. Najbardziej aktywny jest po zmroku, rzadko widujemy pojedynczego osobnika, najczęściej jest to cała plaga. Nie sposób nie zauważyć ich obecności, głośno brzęczą, latają na oślep, oblepiają drzewa i krzewy, a kiedy są już najedzone, spadają na trawę lub rabaty kwiatowe. Wówczas to składają jaja, z których po 6 tygodniach wylęgają się pędraki. Kiedy więc zauważysz duża ilość chrabąszczy na swoim podwórzu, jak najszybciej wykonaj owadobójcze opryski. Niestety w tym wypadku zapomnij o domowych sposobach i konieczne jest zastosowanie środka odstraszającego komary i inne owady. Jeśli pozbędziesz się chrabąszczy odpowiednio szybko, nie zdążą złożyć na twoim trawniku i nie będziesz potem musiał walczyć z pędrakami.

Jak poznać, że w trawniku są pędraki?

Pierwszym sygnałem, że masz pędraki na trawniku, jest nadmierna aktywność ptaków, trawie. Jeśli jest ich więcej niż zwykle i od samego rano dziobią w trawie, to znak, że żerują. Pędraki są przysmakiem sikorek, szpaków, muchówek i kosów.

Kiedy zaobserwujesz na swoim trawniku żółte lub brązowe plamy, czyli kiedy zobaczysz, że twoja trawa zaczyna schnąć, przeprowadź mały test. Spróbuj delikatnie podnieść suche źdźbła uschniętej trawy do góry. Nie wyrywaj jej, ale spróbuj unieść ją do góry. Jeśli w trawie są pędraki, nie będzie ona miała korzeni, lub będą one bardzo krótkie i bez problemu podniesiesz suchy fragment trawnika do góry. Jeśli tak się stanie, zdejmij ten fragment i za pomocą kilka, małej łopatki ogrodniczej lub łyżki kuchennej, zacznij rozgrzebywać ziemię. Jeśli pojawią się w niej białe larwy, to właśnie pędraki.

Jak zlikwidować pędraki?

Możesz spróbować je wyjąć z trawnika, ale to będzie bardzo nierówna walka, którą prawdopodobnie przegrasz. Na metrze kwadratowym trawnika może się znajdować nawet 100 pędraków. Przekopanie całego trawnika, oznacza pożegnanie się z nim, a w inny sposób ich nie wyłapiesz. Zdecydowanie lepszym sposobem są opryski na pędraki. Do wyboru mamy domowe opryski i chemiczne oraz biologiczne. W naturze istnieją naturalni wrogowie pędraków, są to nicienie.

Domowe sposoby na pędraki

Opryski z wrotycza to jeden z domowych sposobów, który dodatkowo zwalcza mszyce, gąsienice bielinka, obietnicę korówkę i owocówki. Przygotujesz, zalewając 10 litrami wody 300 g świeżego wrotycza, lub 30 g suszu z kwietniowego wrotycza. Potem wywar zostawiamy na 24 godziny i rozrabiamy z wodą w proporcji 1:2. Następnie cały trawnik spryskujemy wywarem z wrotycza. Czynność powtarzamy w tygodniowych odstępach.

Jak wyłapać pędraki?

Innym sposobem na pozbycie się pędraków jest ich wyłapanie, w tym celu przykryj cały trawnik szczelnie grubą czarną folią. Pędraki, kiedy nie będą widziały promieni słoneczną, pomyślą, że jest noc i bezpiecznie mogą wyjść na powierzchnię. Już po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach zaczną wychodzić spod trawnika. Wtedy możesz je wyłapać, ale nie będziesz mieć pewności, że wszystkie larwy wykluły się już z jaj. Może się okazać, że polowanie na pędraki będzie trzeba powtórzyć kilka razy, a biorąc pod uwagę ich liczebność na metr kwadratowy zajmie Ci to sporo czasu.

Co jest skuteczne na pędraki?

Skuteczne w walce z pędrakami są dedykowane opryski chemiczne, a także nicienie, które są pasożytami pędraków. Możesz je kupić w sieci ze specjalnego laboratorium. Są one zahibernowane na czas podróży, kiedy zrobisz z nich oprysk zgodnie z instrukcją już po około 14 dniach, pozbędziesz się pędraków. Skuteczność tej metody jest prawie 100%, minusem jest cena oraz konieczność utrzymywanie dużej wilgotności trawnika przed 2 tygodnie. A to oznacza, że musisz podlewać trawę przed dwa tygodnie przynajmniej dwa razy dziennie. W suchej trawie nicienie zdechną, zanim rozprawią się z pędrakami.

Komentarze