Panele szklane na ścianę - właściwości zastosowanie. Jakie panele do kuchni?

Szklane panele to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, zastępują kafelki w kuchni, płytki ścienne w łazience, są też doskonałą ozdobą ściany w salonie czy sypialni. Panele szklane występują w wielu kolorach i wzorach z grafiką z banku zdjęć, a nawet zdjęciem z rodzinnego albumu gospodarzy domu. Sprawdź, jakie są rodzaje paneli szklanych i jak wybrać najlepszy panel szklany do swojego domu.

Panele szklane są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Początkowo pojawiały się jako ekskluzywna alternatywa kafelków na kuchennej ścianie nad blatem roboczym. Obecnie panele szklane montujemy w łazience, a nawet w salonie. Różnorodna kolorystyka i możliwość wykonania panela szklanego na ścianę z wybraną grafiką, a nawet z prywatnym zdjęciem sprawiły, że coraz chętniej zmieniamy kafelki, tapety i inne dekoracje ścienne na szklane panele.

Panel szklany co to jest?

Panel szklany to jest ozdobna tafla szkła, która powstaje poprzez sklejenie kolorową żywicą kilku warstw szkła. Na wierzchnią taflę szkła zostaje przyklejona specjalna folia z grafiką lub grafika jest nanoszona metodą UV na szkło, inna możliwość to polakierowanie wewnętrznej strony panela szklanego na wybrany kolor. Wielowarstwowe szkło jest odporne na uszkodzenia, można w nim wiercić i wycinać w otwory. Panel szklany ścienny jest odporny na wysokie i niskie temperatury, pęknięcia i zarysowania. Zaletą tego rozwiązania jest gładka powierzchni i szybki czysty montaż.

Rodzaje paneli szklanych ściennych

  • Panele szklane z grafiką to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, duże tafle szkła z wybraną grafiką powstają poprzez wklejenie pomiędzy tafle folii z wybranym nadrukiem. Do wyboru mamy tysiące grafik z banku zdjęć i osobiste zdjęcia z rodzinnego albumu. W ostatnim przypadku bardzo duże znaczenie ma jakość zdjęcia, im większa rozdzielczość, tym lepszy efekt. Zamawiając panel szklany z grafiką, należy upewnić się, że przygotowane przez nas zdjęcie spełnia warunki określone przez producenta paneli.
  • Panel szklany w wybranym kolorze to panel szklany, który powstaje przez sklejenie trzech warstw szkła, a środkowa warstwa jest lakierowana na wybrany kolor. Do wyboru mamy kolorowe panele w połysku, macie lub z satynowym wykończeniem. Obecnie w sprzedaży jest bardzo duży wybór kolorowych paneli, nie ma więc problemu, żeby dopasować szklany panel do wnętrza.
  • Panele tłoczone imitujące pikowaną tkaninę, to jedno z najnowszych rozwiązań. Panel szklany jest odpowiednio tłoczony na wzór pikowanej tkaniny. Omawiane panele szklane nie są gładkie, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzają się w salonie lub sypialni niż w kuchni. Lakierowane szkło na wysoki połysk z eleganckim tłoczeniem jest wprost idealne do salonu lub sypialni w stylu glamour.
  • Panele szklane przezroczyste float to doskonały sposób na podkreślenie gustownej tapety lub fototapety. Takie panele występują wersji zupełnie przezroczystej, a szkło ma delikatne zielonkawe refleksy.
  • Panel szklany optiwhite to wybarwione i pozbawione zielonych refleksów szkło, które jest idealnie przezroczyste i bezbarwne;
  • Piaskowe panele szklane to chropowate szkło, na którym można zamówić dowolny napis lub grafikę;
  • Panele szklane z fakturą tkaniny powstają najczęściej poprzez wklejenie pomiędzy dwie tafle szkła folii z odpowiednim nadrukiem.
  • Matowe panele szklane trawione w procesie hartowania są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne
  • Szlifowane panele szklane z oszlifowanymi brzegami, które lepiej przylegają do ściany, rozwiązanie takie stosuje się, jeśli tafla szkła jest przytwierdzona np. na środku ściany, a jej brzegi są widoczne.
  • Frezowane panele szklane, czyli z ozdobnymi żłobieniami.
  • Lodowe panele szklane — to szklane panele, które powstają poprzez wklejenie między dwie tafle szkła trzeciej potłuczonej.
  • Panele szklane półprzezroczyste to panele, które nie są zupełnie przezroczyste, ale też nie są białe, subtelne mleczne panele są doskonałą dekoracją nowoczesnej minimalistycznej ściany.
  • Jak powstają panele szklane na ścianę?

    Panele szklane na ścianę powstają przez sklejenie kilku warstw szklanych tafli z warstwą ozdobną (grafiką, zdjęciem, można również wtopić pomiędzy tafle szkła siatkę drucianą lub inną płaską ozdobę). Kolejna warstwa to folia aluminiowa i tworzywo PCV lub dodatkowa warstwa szkła. Warstwę z grafiką można zastąpić również lakierowaną taflą szkła.

    Panel szklany z grafiką jak powstaje?

    Grafika na panelu szklanym może być naniesiona kilkoma metodami, zastosowana metoda ma bezpośredni wpływ na trwałość grafiki. Gołym okiem trudno jest odróżnić, w jaki sposób został udekorowany szklany panel. Do najczęściej wykorzystywanych metod nanoszenia grafiki na panel szklany należą:

  • Szkło laminowane to najtańsza i zarazem najmniej trwała metoda wykonania grafiki lub koloru na szkle. Na panel szklany zostaje naklejona dedykowana folia z wybranym wzorem. Mimo że panel na początku panel wygląda perfekcyjnie, już po kilkunastu miesiącach od zamontowania pod powierzchnią folii pojawia się powietrze, widoczne pod postacią niewielkich pęcherzyków, które z czasem pękają, a folia odchodzi. Laminowane panele szklane najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza i stałej temperaturze takich jak salon czy sypialnia. Laminowanych paneli nie polecamy natomiast do kuchni czy łazienki. Ponadto zdarza się, że folia nie jest odporna na promienie UV i grafika zaczyna blaknąć od słońca.
  • Panel lakierowany to panel, który jest sklejony z kilku warstw szkła, a jedna z nich najczęściej środkowa jest polakierowana. Lakier nie ma więc bezpośredniego kontaktu z wilgocią i jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Panele z nadrukiem UV to panele z grafiką nanoszą na szkło nowoczesną metodą UV, taka grafika jest odporna na promienie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne. Panel szklany nie traci koloru ani blasku przez wiele lat, dzięki czemu nawet ściana przy płycie do gotowania lub wannie będzie wyglądała jak nowa przez długie lata.
  • Czy wszystkie panele szklane na ścianę są hartowane?

    Niestety nie wszystkie panele na ścianę są hartowane, niektóre powstają ze zwykłego szkła, które jest wzmocnione poprzez sklejenie kilku tafli szkła i naklejenie folii. W praktyce, jeśli zależy nam na panelu szklanym z hartowanego szkła, należy poprosić o certyfikat, który jest wystawiany tylko dla szkła hartowanego. Jednak nawet niehartowane panele szklane nie tłuką się jak szklanka czy talerz, ponieważ pomiędzy taflami szkła jest wklejona folia. Oznacza to, że stłuczony panel szklany (co zdarza się niezwykle rzadko), pęka jak szyba samochodowa, ale nie rozsypuje się.

    Jakich rozmiarów panele szklane są dostępne?

    Panele szklane są dostępne w maksymalnym rozmiarze:

  • Przezroczyste lakierowane hartowane panele szklane można kupić w maksymalnej wielkości do 317 cm
  • Matowe panele szklane do 317 cm
  • Panele szklane z grafiką do 309 cm
  • W przypadku paneli szklanych, które są większe, zamawiamy kilka tafli, których połączenie jest niewidoczne gołym okiem, a panel wygląda jak jedna duża tafla szkła.

    Jak wybrać wzór i kolor panela szklanego na ścianie?

    Panele szklane lakierowane w jasnych kolorach bardzo często przejmują kolorystykę występującą na meblach i sąsiadujących ścianach. Zdarza się zatem, że panel szklany zamontowany na ścianie zmienia kolor i nie wygląda tak jak ten na wzorniku. Zanim wybierzemy panel szklany na ścianę, warto więc zastanowić się, czy w przypadku jasnego panela kolor nie zostanie przekłamany przez barwy z otoczenia. Wybierając grafikę, którą zostanie ozdobiony panel, warto wytypować kilka motywów i przez kilka lub kilkanaście dni zerkać na nie. Prawdopodobnie kilka z nich już po dwóch dniach nam się znudzi. Ta grafika, która mimo upływu dni nadal nam się podoba, będzie najlepszym wyborem, w końcu na ścianę ozdobioną szklanym panelem będziemy patrzeć przez kolejnych kilka lat.

    Jak przebiega montaż paneli szklanych na ścianie?

    Panele szklane można zamontować na ścianie na trzy różne sposoby, wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od specyfiki pomieszczenia i efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać.

  • Przyklejanie panela szklanego do ściany to najprostsza metoda, którą można wykonać samodzielnie. Do montażu panela szklanego na ścianie będziemy potrzebować dedykowanego kleju montażowego oraz w przypadku długich paneli drugiej osoby do pomocy. Na odtłuszczoną powierzchnię szklanego panela (tył panela) nanosimy punktowo (bardzo gęsto) klej montażowy i przykładamy do ściany, równomiernie dociskając całą powierzchnię. Przez pierwsze parę godzin, zanim klej ściśnie, dobrze jest zaprzeć przyklejony panel, unikając w ten sposób przesunięcia lub odpadnięcia szkła. Montując panel szklany na ścianie, warto pamiętać o szczelinie technicznej, która powinna wynosić około 2-5 milimetrów, jest to przestrzeń pozostawiona pod wiszącymi szafkami i nad blatem kuchennym, które osiadając, nieznacznie się obniżą. Szczeliny technicznej nie zostawiamy w kuchni, w której meble były montowane około 6 miesięcy wcześniej.
  • Montaż panela szklanego na dedykowanych profilach montażowych. Decydując się na taką metodę montażu, warto pamiętać o poinformowaniu o tym producenta panela szklanego, ponieważ panel powinien być umieszczony w aluminiowej ramce i zawieszony na specjalnych profilach. Zaletą tej metody jest możliwość demontażu panela szklanego panela w celu wykonania remontu instalacji wodnej lub elektrycznej i ponowny montaż tego samego szklanego panela.
  • Panel na śruby — niektóre firmy oferują montaż panela szklanego na dedykowanych śrubach (dystansach). Jest to metoda, która nie chroni ściany w 100% przed wilgocią, ponieważ panel szklany jest zamontowany w kilku milimetrowej odległości od ściany i wilgoć oraz kurz przedostają się pod niego. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana, jeśli zamiast panela z grafiką przyklejamy tapetę lub fototapetę na ścianę, a przezroczysty szklany panel jest przykręcany w celu ochrony papieru przed ewentualnym uszkodzeniem.
  • Zastosowanie ściennych paneli szklanych

    Panele szklane obecnie znajdują wszechstronne zastosowanie w aranżacji wnętrz, można je spotkać niemalże w każdym pomieszczeniu. Do najczęściej spotykanych zastosowań paneli szklanych w aranżacji wnętrz należą:

    Panel szklany na ścianie w kuchni

    Panel szklany ścienny początkowo był alternatywą dla płytek ściennych na ścianie nad blatem kuchennym. Gładka tafla szkła bez żadnych spojeń jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu w czystość. Za pomocą odpowiednio dobranej grafiki można optycznie powiększyć kuchnię lub poszerzyć przestrzeń roboczą. Panele szklane w kuchni najlepiej prezentują się dobrze oświetlone, dlatego warto pod górnymi szafkami zamontować listwę LED, która pięknie oświetli szklany panel. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest również montaż ozdobnego panela szklanego na ścianę przy stole kuchennym. Gustowna grafika nie tylko zabezpiecza ścianę przed zachlapaniem, jest również doskonałą ozdobą pomieszczenia.

    Panel szklany na ścianie w łazience i salonie kąpielowym

    Do niedawna na ścianach w łazience głównie występowały kafelki, które dawały znacznie mniejszą możliwość dekoracji i kreowania przestrzeni. Piękny panel szklany z wybraną grafiką na ścianie przy wannie to możliwość przeniesienia naszej łazienki w wybrany zakątek świata. Panele szklane w łazience można również zamontować na ścianie z umywalką wzdłuż blatu lub na szerokość lustra. Takie rozwiązanie nie tylko zdobi ścianę, jest również praktyczną ochroną ściany przed zachlapaniem. Ponadto w salonie kąpielowym bardzo często pojawiają się na ścianie obrazy, zdjęcia, grafiki i repliki znanych dzieł sztuki, które są drukowane na szklanym panelu. Obrazy i zdjęcia na szklanym panelu są odporne na wilgoć i zabrudzenia.

    Panel szklany na ścianie w salonie

    Panel szklany na ścianie w salonie doskonale zastępuje fototapetę, boazerię, a nawet naturalny kamień. Możliwość wyboru dowolnej grafiki na szklanym panelu sprawia, że na ścianie w salonie może się pojawić szklany panel imitujący naturalny kamień lub szlifowany beton. W kwestii doboru grafiki ogranicza nas tylko wyobraźnia. W nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach szklane panele zdobią ścianę za telewizorem, za kanapą lub inny zakątek salonu, który chcemy podkreślić. Bardzo modnym rozwiązaniem jest panel szklany z przestrzennym motywem, a w monochromatycznych wnętrzach z florystycznym lub geometrycznym motywem w różnych odcieniach bieli i szarości. W salonach urządzonych w stylu glamour doskonale sprawdzają się panele szklane z zatopioną drucianą siatką w kolorze złotym lub srebrnym, a także panele szklane z brokatem.

    Panel szklany na ścianie w sypialni

    W sypialni najczęściej ozdabiamy ścianę za łóżkiem lub przy toaletce, szklany panel z uroczym wzorem lepiej sprawdzi się niż modne tapicerowane panele, boazeria lub tapeta. Sypialnia to miejsce, które powinno być schludne i czyste, szkło jest materiałem wykończeniowym, który jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Na jego powierzchni nie tworzą się roztocza, wilgoć i grzyb, a kurz łatwo można usunąć. W sypialni najczęściej spotykamy panele imitujące pikowaną tkaninę, florystyczne wzory w pastelowych barwach oraz panele szklane z rodzinnymi zdjęciami.

    Szklany panel na ścianę na korytarzu

    Oryginalnymi elementami dekoracyjnymi na korytarz są panele szklane z portretami domowników lub zdjęciami z wakacji. Szklane panele na ścianie w przedpokoju sprawiają, że przestrzeń staje się elegancka i spersonalizowana, a korytarz przestaje być nijaki.

    Zalety szklanych paneli ściennych

  • Panele szklane są odporne na uszkodzenia mechaniczne;
  • Panele szklane są odporne na zarysowania;
  • Panele szklane wykonane metodą UV są odporne na promienie UV, dzięki czemu nawet po wielu latach nie blakną od słońca;
  • Panele szklane są łatwe w montażu. Zamontowanie panela szklanego nie wymaga wnoszenia mebli i sprzętów i trwa nie dłużej niż 2 godziny w zależności od metody montażu;
  • Panele szklane są łatwe w utrzymaniu w czystości, gładką taflę szkła wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z płynem do naczyń lub płynem do mycia okien i wytrzeć do sucha;
  • Na powierzchni szkła nie mnożą się bakterie, grzyby i pleśnie;
  • Możliwość wymiany szkła bez kosztownego remontu i bałaganu;
  • Panel szklany na ścianie to łatwy sposób na personalizację wnętrza;
  • Panel szklany jest atrakcyjny wizualnie i nie ogranicza nas w kwestii wyboru wzoru.