Czym są panele podłogowe? Odpowiadamy!

panele na podłogę

Artykuł zewnętrzny

Panele podłogowe stanowią jedną z najczęściej wybieranych opcji wśród materiałów wykończeniowych. Cechuje je prostota montażu, powszechna dostępność na rynku oraz bogactwo wzorów i modeli. Podczas selekcji warto jednak zwrócić uwagę na dopasowanie rodzaju paneli podłogowych do ich przeznaczenia!

Panele podłogowe laminowane. Jakie są ich zalety?

Panele podłogowe laminowane cieszą się ogromną popularnością wśród klientów głównie ze względu na atrakcyjną cenę i łatwą dostępność. Charakteryzują się różnorodnymi wzorami, kolorami oraz fakturami, naśladującymi różne rodzaje materiałów podłogowych, takie jak drewno czy kamień. Dostępne są w szerokim spektrum kolorystycznym, obejmującym zarówno ciemne, jasne, jak i modne szare odcienie. Ceny paneli laminowanych mogą być bardzo zróżnicowane, począwszy od tych najtańszych, kosztujących nawet 50 złotych za m2, aż po najdroższe – 190 złotych za m2.

Z reguły górna warstwa paneli podłogowych laminowanych jest pokryta wzorem i chroniona warstwą żywicy melaminowej, która zapobiega ścieraniu. Poniżej znajduje się rdzeń, zwykle wykonany z twardych płyt HDF, a rzadziej z MDF, produkowanych z pilśni drzewnej. Wytrzymałość tego rdzenia ma kluczowe znaczenie dla odporności paneli podłogowych na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy wgniecenia. Na dolnej części znajduje się kilka warstw wzmocnionego papieru, zapewniających stabilność konstrukcji. Dekoracja jest uzyskiwana dzięki metodzie zadruku.

Przykładowo, Organic Veneer Parquet od Kronospan posiada w ramach swojej wierzchniej warstwy drewniany fornir dębowy o grubości 0,6 mm. Aby uzyskać naturalny wygląd surowca o jednolitym, autentycznym odcieniu, powierzchnia materiału została poddana cyfrowemu zadrukowi, który doskonale imituje piękno naturalnego dębu. Ponadto, panele te są produkowane na bazie cienkiego, ale wytrzymałego HDF-u o wysokiej gęstości, co zapewnia trwałość i stabilność podłogi. Dzięki temu ich klasa użyteczności publicznej wynosi 32. Zatem mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach użytku publicznego o średnim natężeniu ruchu. Z kolei klasa użyteczności domowej przyjmuje wartość 23, dlatego są idealne do miejsc, gdzie występuje intensywny, nasilony ruch. Czyli w obrębie na przykład klatek schodowych, korytarzy wejściowych czy kuchni.

Panele podłogowe winylowe SPC. Jakie są ich zalety?

Panele podłogowe winylowe SPC są innowacyjnym materiałem wykorzystywanym w produkcji podłóg. Charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć. Są wykonane z mieszanki polimerów, węglanu wapnia i dodatków mineralnych, co sprawia, że są niezwykle odpornymi na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu, panele podłogowe SPC są idealnym wyborem do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu oraz w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki czy kuchnie. Dodatkowo ich konstrukcja zapewnia doskonałą stabilność wymiarową, co sprawia, że są łatwe w montażu i utrzymaniu.

Przykładowo, panele podłogowe z kolekcji Rocko oraz Kronostep SPC stanowią dobry wybór, jeśli myślimi o kupnie trwałym wykończeniu podłogi. Wykonane są ze Stone Powder Composite. Oznacza to, że zawierają w ramach swojej konstrukcji aż 70% proszku marmurowego. Wyróżniają się tym, że składają się z jednej warstwy, co jest istotną cechą wśród tego typu paneli podłogowych winylowych, w których dominuje budowa ABA. Niektóre z paneli posiadają zintegrowany podkład, co ułatwia montaż i zapewnia dodatkowy komfort. Z kolei w ramach oferty bez tego typu rozwiązania, Kronospan zaleca stosowanie odpowiedniego podkładu PUR.