Panele PCV na ścianie. Wielki powrót okładzin PCV w aranżacji wnętrz
czwartek, 03 sierpnia 2023
Panele ścienne PCV na ścianie kuchennej nad blatem roboczym to prawdziwy hot trend dekoratorski. Równie dużym zainteresowaniem się cieńsza się w salonie, na przedpokoju i w łazience. Obecnie obserwujemy prawdziwy boom na wykładzinę PCV na podłodze ścianach, a nawet suficie. Zobaczcie jak wykorzystać panele PCV w nowoczesnych wnętrzach.
Panele ścienne PCV co to jest?
Panele ścienne PCV są wykonane z tworzywa sztucznego i w dotyku do złudzenia przypominają panele podłogowe PCV lub wykładzinę PCV. Obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów paneli ściennych z PCV. Pierwsze z nich to modele z motywem 3D z tłoczeniem imitującym wiele wzorów od boazerii angielskiej, przez cegłę, beton i kamień naturalny. Kolejny rodzaj to panele PCV na ścianę gładki panele imitujące kafelki, mozaiki, naturalne drewno, lastryko i wiele innych wzór. Ostatni rodzaj to panele a właściwie płyty wielkoformatowe, które imitują popularne lamele, prawie wszystkie płyty meblowe, naturalne drewno i kamień naturalny. Panele PCV ścienne są łatwe w utrzymaniu w czystości, chronią ścianę przed wilgocią i zabrudzeniami, a dodatkowo są doskonałym izolatorem akustycznym. Odporne na wilgoć doskonale sprawdzają się w kuchni, łazience czy na przedsionku. Łatwy montaż na dedykowanych listwach sprawia, że coraz częściej wypierają one inne materiały wykończeniowe. Łatwy i czysty montaż na dedykowanych listwach, które można kupić w każdym markecie budowlanym. A to sprawia, że nawet osoba bez zdolności do majsterkowania bez problemu je zamontuje. Dużą zaletą paneli z PCV jest to, że są one odporne na ścieranie, szorowanie i większość środków chemicznych stosowanych w czasie sprzątania. Z tego też powodu wypierają w nowoczesnych wnętrzach drogie ekskluzywne materiały, które z powodzeniem imitują.
Jak zamontować panele ścienne PCV?
Panele z PCV można montować na ścianie na kilka sposobów, w zależności od wymiarów panele i oraz powierzchni, jaka będzie nimi pokrywana.
Jak zamontować panele PCV na suficie?
Panele sufitowe PCV montowane są na profilach konstrukcyjnych o rozstawie od 70 do 100 cm. Profile montujemy bardzo podobnie jak do klasycznych sufitów podwieszanych. Do profili są one montowane na dedykowanych klipsach. Niektóre panele montujemy na pióro obce, czyli dodatkowy element, który łączy wszystkie panele w jedną całość. Inną Metodą jest montaż do brzegu, wówczas należy jeszcze zastosować dedykowane profile, które maskują szczeliny między poszczególnymi elementami podwieszanego sufitu z PCV. W tym wypadku lepiej nie kombinować i nie szukać bardziej budżetowych rozwiązań, ponieważ takie panele są bardzo długie od 1 do nawet 6 metrów, a więc powinny być naprawdę solidnie przytwierdzone do profili i dobrze się trzymać sufitu.
Panele PCV na ścianie w kuchni, jak je wykorzystać?
Panele PCV na ścianie w kuchni cieszą się coraz większą popularnością, zastępują grafiki na szkle montowane nad blatem roboczym, popularny i nieco już oklepany lacobel, a także dawno już przebrzmiałe kafelki. Ich zaletą jest bardzo duży wybór kolorów i wzorów i cena. W markecie budowlanym za m 2 musimy zapłacić nieco ponad 46 zł w regularnej cenie, co oznacza, że są one znacznie tańsze od ekskluzywnych płytek, kamienia naturalnego, drewna czy modnych lameli. Zaletą PCV na ścianie będzie ochrona ściany przed wilgocią i parę wodną, ale też łatwość w utrzymaniu w czystości, okładzina ścian odporna na powstawanie grzybów i pleśni, które często powstają w kuchni. Najczęściej są one wykorzystywane na ścianie nad blatem roboczym, przy stole, a także na wszystkich ścianach w strefie jadalnianej. Prezentują się równie pięknie, jak materiały, które imitują, ale znacznie lepiej sprawują się w takim pomieszczeniu jak kuchnia. Właściciele szklanych paneli nad blatem kuchennym, którzy czyszczą i polerują je, z pewnością docenią możliwość zastosowania dowolnego detergentu podczas czyszczenia ściany PCV.
Jaki wzór paneli PCV na ścianę do kuchni?
W nowoczesnych kuchniach brylują trzy główne trendy. Pierwszym z nich są lamele bardzo często wybierane w kuchniach otwartych na salon. W wersji PCV są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Wiele osób stosuje je nie tylko na ścianach w kuchni, ale też na podłodze, a także na suficie, co doskonale sprawdza się w domach, w których mieszkają alergicy. Zastosowanie tego materiału eliminuje występowanie grzybów i pleśni, roztoczy i wielu innych alergenów.
Panele ścienne PCV w łazience, jak je wykorzystać?
Łazienka to kolejne pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, w którym przynajmniej dwie ściany wymagają specjalnej ochrony. Jest to ściana w strefie kąpielowej i ta zlokalizowana przy umywalce. Mamy tutaj kilka możliwości, płyty PCV na tych ścianach, tradycyjne kafelki, tapeta odporna wilgoć, grafika na szkle. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej inwestorzy decydują się na pierwszą opcję, ponieważ taka ściana jest znacznie łatwiej w utrzymaniu w czystości, a jej wykonanie nie generuje takiego bałaganu jak klejenie glazury. Kolejna kwestia to łatwa ich wymiana, która również nie generuje bałaganu, hałasu i w zasadzie całość prac można wykonać w przeciągu jednego dnia. Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w którym nie tylko na ścianach PCV się sprawdza. Równie praktyczne będą panele podłogowe z tego tworzywa. Nie straszna im woda, kamień, który osadza się w fugach kafelków, doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. W tym wypadku należy pamiętać, że taka podłoga powinna mieć właściwości antypoślizgowe.
Jaki wzór paneli PCV na ścianę do łazienki?
Możliwości jest nieskończenie wiele, producenci paneli i płyt PCV prześcigają się w tworzeniu nowoczesnej kolorystyki i wzornictwa. Najbardziej spektakularne to panele z płyt wielkoformatowych z motywem florystycznym, które prezentują się równie pięknie, jak grafiki 3D drukowane na szkle. Kolejna możliwość to motywy drewna, które nawiązują do stylu japandi i SPA. Można je montować na ścianach, podłodze i suficie. Tak wykończona łazienka nie tylko zachwyca designem. Jest ona bardzo łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ mopem możemy myć podłogę, ściany i sufit, a na powierzchni pcv nie tworzą się grzyby i pleśń.
Panele PCV w salonie
Nowoczesne wzornictwo sprawia, że panele pcv doskonale sprawdzają się również w miejscach tak reprezentacyjnych jak salon. Z powodzeniem zastępują takie materiały jak boazeria angielska, kamień naturalny i tapety. Aranżacja powyżej przedstawia aranżację otwartej strefy dziennej, w której dekoracją jest ściana na pograniczu salonu i kuchni udekorowana właśnie takim panelem. Wprawdzie w takim pomieszczeniu jak pokój dzienny można większość z nas wyobrażałaby sobie panele na ścianie imitujące kamień naturalny. Inwestorzy postanowili zestawić klasyczny motyw drewna na podłodze z lekką nowoczesną grafiką, która sprawia, że cała strefa dzienna nabiera nowoczesnego charakteru. Efekt sami oceńcie
Panele pcv na ścianie i podłodze na przedsionku, czyli wiatrołap w pcv
Przedsionek to pomieszczenie, w którym trudno jest utrzymać sterylną czystość. Na butach przynosimy błoto, piach, pozostawiamy mokre parasole a nasze zwierzęta domowe zachlapać ściany. Nawet najlepsza farba do ścian i najdroższe kafelki będą w tym pomieszczeniu generować wiele pracy. Utrzymanie ich w czystości będzie wymagało zastosowania kilku różnych preparatów chemicznych, a także różnych akcesoriów do sprzątania. Montaż paneli pcv na ścianach i podłodze wprawdzie nie zmniejszy ilości zabrudzeń, ale sprawi, że wszystkie powierzchnie będziemy mogli najpierw odkurzyć, a potem umyć mopem. W przedsionkach, z których przechodzi się do kotłowni z piecem opalanym drewnem lub węglem, warto również zamontować je na suficie. Panele pcv na suficie, umożliwią utrzymanie go w czystości nawet w sezonie grzewczym.
Panele pcv na ściany na klatce schodowej i na przedpokoju
Klatka schodowa i przedpokój to kolejne dwa miejsca w domu, w których ślady dłoni, a także te z obuwia są prawdziwą zmorą. Nawet na klatkach schodowych z piękną i komfortową balustradą domownicy i goście dotykają odruchowo ścian. Jest to nieuniknione, a malowanie tej przestrzeni jest trudne i pracochłonne. W tym wypadku panele pcv na ścianach sprawdzają się doskonale. Na korytarzu z kolei zostawiamy swoje buty, kurtki, dzieci rzucają plecaki, a my odstawiamy torby z zakupami, więc o zabrudzenia na ścianach nie jest trudno. Ponadto przedpokój i klatka schodowa to miejsca, w których na ścianach można zaszaleć ze wzornictwem. Jako ciągi komunikacyjne są odwiedzane tylko na chwilę, więc mocne wzory na ścianach nie zmęczą nas, ale uczynią ich aranżację wyjątkową i piękną.
Panele pcv na ścianie, podłodze i suficie w sypialni, czyli pokój idealny dla alergika
Panele pcv sufitowe ścienne i podłogowe doskonale sprawdzają się w pokoju alergika. Nie przyczepia się do nich kurz, nie mnożą się na nich roztocza, pleśnie i grzyby. Są tańsze od korka i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Systematyczne sprzątanie pozwala zachować wnętrza niemalże sterylnym i wolnym od alergenów. Biorąc pod uwagę, to, że każdy alergen można zmyć z dosłownie każdej powierzchni, jaka jest w sypialni alergika, pozostaje tylko zadbać we właściwy sposób o łóżko i materac, czyli zaraz po ścianach i suficie najtrudniejsze powierzchnie do czyszczenia z alergenów. Współczesne panele pcv na ściany, podłogę i sufit zachowały wszystkie wcześniejsze cechy, są zmywalne i łatwe do utrzymania w czystości, ale znacznie ładniejsze niż wykładziny pcv sprzed lat. W nowoczesnych wnętrzach są one traktowane na równi z innymi materiałami wykończeniowymi, więc nie są ani tańszą, ani biedniejszą alternatywą dla drewna, kamienia, spieków kwarcowych czy też kafelków.