Palma Areka, hodowla i pielęgnacja palmy areki, czyli jak hodować palmę w Polsce

arekaPalma w domu przy oknie tarasowym lub wystawiona za okno na taras w sezonie letnim sprawia, że każdego dnia czujemy się na tropikalnych wakacjach. Najlepszą odmianą palmy do hodowli w polskim klimacie jest popularna Areka. Zobacz jak o nią dbać, jakie ma wymagania i czego nie lubi madagaskarska palma.


 

Jest to niewymagająca odmiana palmy, która odpowiednio pielęgnowana w warunkach domowych, może zachwycać przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli zapewnisz jej właściwą glebę oraz stanowisko odwdzięczy się ogromnymi pięknymi liśćmi w kształcie wachlarza, oraz dużym rocznym przyrostem. Podpowiadamy, co dokładnie lubi ta roślina i jakich błędów unikać w jej hodowli.

Palma Areka, najpopularniejsza palma doniczkowa w Polsce

Pochodzi z Madagaskaru i pod występuje aż 50 różnych jej odmian, które najpiękniej rosną w tropikalnym klimacie. W warunkach naturalnych osiąga wysokość od 1,5 do 2 metrów. Hodując tą wyjątkowo efektowną roślinę, musisz jej zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych panujących w tropikalnym klimacie. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa w dwóch odmianach: Areka katechu oraz Areka żółtawa. Areka żółtawa ma okazałe pierzaste liście przypominające wachlarz na długich łodygach. Jej palmowe liście mają kolor świeżej soczystej zieleni i wychodzą z żółtej osady, w której znajduje się nerw. Młode łodygi są proste, potem zaczynają opadać w dół, przybierając łukowaty kształt. Ta odmiana bardzo lubi wilgotne powietrze, więc warto w pomieszczeniu, w którym stoi włączać nawilżacz powietrza lub spryskiwać roślinę drobną wodną mgiełką. W obu przypadkach nie należy się obawiać powstania wilgoci w domu, ponieważ roślina ją wciągnie z powietrza, razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami, oddając nam życiodajny tlen. Areka jest jednym z największych producentów tlenu wśród roślin doniczkowych. A biorąc pod uwagę jej rozmiary, może go wyprodukować całkiem sporo. Areka katechu jest bardzo podobna do palmy kokosowej, jednak znacznie niższa. W warunkach domowych hodowana w donicy dorasta nawet do 2 metrów wysokości. W naturze można ją spotkać na Filipinach i w Malezji. Można ją rozpoznać po subtelnych drobnych łodygach, które rosną jedna obok drugiej w dużych skupiskach w charakterystycznym limonkowym kolorze. Młoda roślina przez pierwsze 3 lata nie ma pnia, który powstaje u starszych palm. Wówczas na łodydze można zaobserwować wzór w kształcie pierścienia, który powstaje w naturalnym procesie gubienia dolnych liści. Z biegiem czasu ów pierścień drewnieje, a łodyga zamienia się w palmowy pień.

Palma Areca wymagania i uprawa

Hodowla tej palmy nie jest wymagająca, ale warto zapewnić roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Tropikalny klimat stworzysz, ustawiając ją w słonecznym pokoju tuż przy oknie. Wysoką wilgotność powietrza poprzez ustawienie w pobliżu palmy miednicy z wodą, która w upalny dzień będzie parować, włączanie nawilżacza powietrza, lub systematyczne spryskiwanie rośliny wodną mgiełką.

Palma Areka, jaką ziemię lubi Areca?

Przepuszczalną i żyzną, czyli taka jak ma w tropikach. Możesz kupić dedykowane podłoże dla roślin palmowych lub wykonać kompozycję piasku, lub keramzytu, torfu, kompostu i ziemi liściowej. Jeśli chcesz, żeby twoja palma pięknie rosła, a jej liście i łodygi miały zdrowy soczysty kolor, koniecznie wymieniaj ziemię co jakiś czas, dostarczając roślinie systematycznie substancje odżywcze. Ze względu na jej duży rozmiar i duży przyrost będzie potrzebować ich więcej niż rodzime kwiaty i krzewy. Palma Areca, podlewanie, jak często podlewać palmę doniczkową?

arekaAreka lubi wysokie temperatury i wilgoć, zatem podlewamy ją często i obficie, nie zapominając o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym ją hodujemy. Mimo że jest ona odporna, na przelewanie to warto na dnie donicy umieścić, umieścić keramzyt ogrodniczy lub żwirek, który będzie absorbował nadmiar wilgoci i oddawał, kiedy ziemia zrobi się zbyt sucha. W ten sposób unikniesz gnicia korzeni, co prowadzi do obumarcia całej rośliny. Uwaga areca źle znosi wodę twardą, dlatego podlewaj ją wyłącznie ustaną, lub filtrowaną, pozbawioną nadmiaru wapnia. W przeciwnym razie roślina może zacznie chorować. Zraszanie i duża wilgotność powietrza, to kolejny etap pielęgnacji tej palmy. Zatem od późnej wiosny do późnego lata, a w szczególności, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 25 C, należy regularnie zraszać liście palmowe za pomocą atomizera lub wspomnianego wcześniej nawilżacza powietrza, który ustawiamy bardzo blisko rośliny. Areci wyniesione na sezon letni na taras lub do ogrodu można wstawić razem z donicą do dużej misy z wodą, która będzie parowała w promieniach słońca, zapewniając jej dużą wilgotność. Są to wprost idealne warunki dla palm tropikalnych, które w warunkach naturalnych mają stały dostęp do promieni słonecznych i bardzo dużą wilgotność powietrza. Jeśli więc twoja roślina jest na tyle mała, że możesz ją wynieść na zewnątrz w sezonie letnim lub jest posadzona w donicy na kółkach, zafunduj jej „urlop” na świeżym powietrzu, za który z pewnością odwdzięczy się pięknym kolorem liści. Pamięta jednak o podlewaniu lub uzupełnianiu wody w pojemniku, do którego ją wstawiłaś. Nawilżanie powietrza i podlewanie jest bardzo ważne również zimą, kiedy ogrzewanie sprawia, że wilgotność powietrza w naszych domach spada. Wówczas idealnym rozwiązaniem będzie elektryczny nawilżacza powietrza, ustawiony na minimum, nie zrobi w domu wilgoci, ponieważ roślina będzie ją systematycznie aprobować, ale sprawi, że w pomieszczeniu panują warunki zbliżone do naturalnych.

Palma areka, jakie stanowisko lubią tropikalne palmy?

Stanowisko nasłonecznione jest idealne dla tej rośliny, jednak uwaga bardzo łatwo jest poparzyć jej liście. Dlatego stawiamy ją w widnym słonecznym miejscu, ale nie eksponujemy bezpośrednio na promienie UV. Wystarczy, że słońce będzie na nią padać z boku, a żadna jej część nie będzie stała w chłodnym cieniu.

Nawożenie palmy areka

Hodowana w doniczce wymaga regularnego nawożenie środkiem przeznaczonym do zasilania roślin palmowych np.nawozem dla juk lub dracen. Najwygodniejsze w użyciu są pałeczki lub płynny nawóz, który rozrabiamy z wodą. Areca wymaga wzmocnienia co 14 - 21 dni, a kiedy jej liście i pędy zbledną lub żółkną ich wierzchołki, należy stosować nawóz nawet raz w tygodniu, do czasu kiedy roślina odzyska zdrowy kolor. Profilaktycznie nawożenie zaczynamy od marca i stosujemy aż do końca sierpnia. Zima to czas odpoczynku dla wszystkich roślin również tych doniczkowych, choć areka nie przechodzi w zimowy stan spoczynku, to należy zaprzestać nawożenia aż do wiosny.

Jak często przesadzić palmę areka?

System korzeniowy u tych filmowców nie jest rozbudowany, dlatego posadzona do wysokiej i wąskiej donicy będzie w niej rosła przez wiele lat bez konieczności jej przesadzania. Jednak uwaga, wybierając donicę dla średniej wielkości od 50 do 100 cm rośliny, warto wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona rosła w górę i może przeważyć zbyt wąską donicę. Areki mają jeden długi pień korzeniowy, który skromne i rozrasta się na boki, dlatego nie ma potrzeby corocznego jej przesadzania. W praktyce wymieniamy donicę na większą, kiedy pędy korzeniowe przejdą do osłonki, lub będą widoczne na powierzchni ziemi. Wybierając rozmiar donicy, warto pamiętać, że zbyt duża sprawi, rozrastanie się systemu korzeniowego i mniejszy przyrost liści i pędów.

Jak szczepić arekę, czyli jak rozmnażać palmę Areca?

Rozmnażanie tej palmy, jest bardzo łatwe. Wystarczy znaleźć pęd odroślowy (wyrastający z pnia lub bezpośrednio z ziemi). Większość z nich ma już malutkie korzenie, dlatego możesz go wsadzić bezpośrednio do ziemi. A jeśli trafisz na taki bez korzeni, możesz go umieścić w niewielkim naczyniu z wodą, prawdopodobnie pęd ma już zalążki korzeni, które szybko wypuszczą, lub do włożyć dolną część pędu do ukorzeniacza i dopiero do ziemi. Uwaga taka sadzonka wymaga częstego podlewania i bardzo dużej wilgotności powietrza, dlatego pamiętaj o tym, by zawsze miała wilgotną ziemię i dwa razy dzienne zraszaj jej liście.

Komentarze