Jakie są koszty ogrzewania wody gazem – doradzamy
sobota, 24 lutego 2024
Rachunki za energię to przykra konieczność nieodłącznie związana z jej poborem. Wielu płatników postrzega je jako zbyt wysokie, a nawet nieadekwatne w stosunku do potrzeb mieszkańców. Szczególnie początkujący użytkownicy kotłów gazowych mają problemy z właściwą oceną otrzymywanych rachunków za gaz i nierzadko błędnie poszukują winowajcy tego stanu rzeczy. Jakie są rzeczywiste koszty ogrzewania wody gazem? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Artykuł zewnętrzny
Z tekstu dowiesz się:
Koszt podgrzania 1m3 wody gazem w 2024 roku – sprawdź, ile kosztuje podgrzanie wody?
Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować ogrzewanie wody gazem ? Na początku rozważań należy odróżnić ilość pobranej energii od ilości zużytych m3 gazu. Współcześnie podstawową jednostką rozliczeniową, którą stosują operatorzy, jest kilowatogodzina [kWh]. Licznik gazu nie wskazuje jednak zużycia w kWh, lecz w m3. Przyczyna leży w krajowym systemie dystrybucji, w którym oferowane są różne rodzaje gazu ziemnego, zróżnicowane pod względem parametru, jakim jest ciepło spalania. Najczęściej dystrybuowanym gazem w sieci jest gaz wysokometanowy G20 (grupa E). Cechuje się on wysokim ciepłem spalania wynoszącym ok. 39,5 MJ/m3. Pozostałe, występujące w polskiej sieci odmiany gazu to tzw. gazy zaazotowane posiadające niższe wartości ciepła spalania:
Aby obliczyć ilość pobranej energii należy posłużyć się odpowiednim współczynnikiem konwersji zgodnie z poniższym wzorem: Ilość energii [kWh] = współczynnik konwersji × ilość gazu w m3 h3>Wartość współczynnika konwersji wynika zaś z poniższego wzoru:
Współczynnik konwersji = ciepło spalania danego rodzaju/ 3,6 Dla gazu E współczynnik konwersji wynosi zatem 10,97. Koszt zakupu gazu to nie tylko cena samego paliwa, ale także podatek VAT, koszty dystrybucji stałe i zmienne, a także opłata abonamentowa. Łącznie wszystkie te opłaty składają się na kwotę ok. 0,32 zł brutto za 1 kWh energii, która będzie obowiązywać do połowy 2024 roku. Ile kosztuje podgrzanie 1 m3 wody gazem? Otóż nabywca gazu musi zapłacić ok. 3,52 zł brutto za 1 m3 (dotyczy gazu wysokometanowego typu E).
Ile m3 gazu na ogrzewanie domu? Poznaj zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych
Znasz już koszt podgrzania 1 m3 wody. Powinieneś wiedzieć również, że zapotrzebowanie na gaz dotyczy najczęściej realizacji dwóch funkcji – centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. W przypadku ciepłej wody użytkowej zużycie jest stosunkowo stałe i w dużym stopniu niezależne od budynku (z wyjątkiem grubości i jakości izolacji rurociągów). Zależy głównie od ilości użytkowników i ich profilu zużycia. Na podstawie normy PN-EN 15450 i związanego z nią tzw. typowego dziennego zapotrzebowania, można przyjąć, że wynosi ono ok. 1,44 kWh na osobę. Jednakże ze względu na istniejące straty postojowe zasobnika c.w.u. oraz straty na przesyle rurociągami w przypadku braku bardziej szczegółowych obliczeń należy tę wartość podwoić. W takiej sytuacji przy uwzględnieniu czterech mieszkańców domu, dzienne zapotrzebowanie na potrzeby c.w.u. wyniesie 11,5 kWh. W skali roku można się zatem spodziewać zapotrzebowania na poziomie ok. 4200 kWh. W sytuacji oszczędnego korzystania zapotrzebowanie może być oczywiście mniejsze, ale są także przypadki, kiedy może być blisko dwukrotnie większe – taki stan może wynikać np. z nieustannie działającej cyrkulacji c.w.u.
W przypadku centralnego ogrzewania zużycie gazu w m3 wynika głównie z:
Powyższe czynniki wpływają na roczne zapotrzebowanie na energię wyrażone w kWh. Niekiedy jest ono podane wprost w projekcie budowlanym budynku, o ile zostały w nim uwzględnione tzw. obliczenia OZC. W przypadku już istniejących obiektów często niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego, na którego podstawie audytor wykona takie obliczenia. Jeśli jednak dom był wcześniej ogrzewany węglem lub olejem opałowym, to możliwe jest oszacowanie zapotrzebowania na podstawie dotychczasowego zużycia tych paliw. Uwzględnia się przy tym sprawność dotychczasowego urządzenia grzewczego, wartość opałową danego rodzaju paliwa oraz uśrednione, roczne zużycie z okresu kilku lat.
Ogrzewanie wody gazem – koszty roczne i przykładowe zużycie gazu w domach o odmiennym metrażu i technologii wykonania:
Na podstawie analizy powyższej tabeli można zauważyć, że najmniejszym poborem gazu cechuje się dom uwzględniony w ostatniej kolumnie. Pomimo największej powierzchni jego wysoki standard energetyczny sprawia, że do ogrzania wymaga on spalenia mniejszej ilości gazu niż dwukrotnie mniejszy budynek, ale o zdecydowanie gorszym standardzie wykonania. Fakt ten wyraźnie wskazuje, że termomodernizacja starszych budynków jest najlepszym sposobem na redukcję wysokich rachunków za energię. W mniejszym stopniu znaczenie ma również to, czy kotły kondensacyjne znajdujące się w domach wyróżnia wysoka efektywność. Na potrzeby tabeli przyjęto średnioroczną sprawność kotła gazowego na poziomie 0,9. Zastosowanie nowoczesnych, gazowych kotłów kondensacyjnych o wysokim współczynniku sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń to kolejny dobry krok na drodze do ograniczenia konsumpcji gazu. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł Thelia Condens marki Saunier Duval, którego wspomniany powyżej współczynnik wynosi aż 94%. Wybierz zestaw składający się z kotła Thelia Condens oraz regulatora pogodowego VI klasy MiPro Sense SRC 720, który może się pochwalić wysoką klasą efektywności energetycznej A+ i nie martw się o koszt podgrzania 1 m3 wody gazem. Postaw na ekonomiczne i wygodne rozwiązania od Saunier Duval!