Style w aranżacji ogrodu, jak urządzić ogród w konkretnym stylu?

style w aranżacji ogrodów

Style w aranżacji ogrodów wyznaczają nie tylko małą ogrodową architekturę, ale też kolorystykę i przede wszystkim roślinność. Dawne ogrody były przeważnie dziełem przypadku. Czasy się jednak zmieniły, a właściciele ogrodów coraz częściej korzystają z pomocy architektów zielonej przestrzeni lub wzorują się na gotowych aranżacjach ogrodów. Zobacz, jakie są style w aranżacji ogrodów i jak urządzić ogórków w określonym stylu.

Zaletą aranżacji ogrodu w jednym ze stylów jest roślinność, która ma ujednolicone wymagania glebowe. Nie musimy się martwić o kilka rodzajów gleby na jednej rabacie, o różnorodne nawozy itp. Style w aranżacji ogrodów wyznaczają nie tylko trendy kolorystyczne i małą architekturę, ale też roślinność charakterystyczną dla konkretnego ogrodowego nurtu. A to jest spore ułatwienie w późniejszej pielęgnacji ogrodu.

Style w aranżacji ogrodów — jak urządzić stylowy i funkcjonalny ogród

Wybierając jeden ze stylów aranżacji ogrodów, warto wykonać projekt. Jednak bez obaw, żeby mieć piękny ogród, nie musisz od razu zatrudniać architekta. Projekt ogrodu wykonasz samodzielnie, korzystając z gotowych inspiracji. Warto jednak pamiętać, że względy estetyczne to tylko jedne z aspektów, które musisz wziąć pod uwagę. Aranżując ogród, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, pamiętaj, że do wyboru masz cały wachlarz roślin w każdym ze stylów. A niektóre z nich wymagają wiele pracy, inne rosną tylko w określonych warunkach klimatycznych. Z tego też powodu dobór roślin powinien być dobrze przemyślany. Dopasuj roślinność do twojego stylu życia, powierzchni ogrodu i wymagań glebowych. Aranżując ogród, zwróć szczególną uwagę, na jaką funkcję ma spełniać w twoje rodzinie. Jeśli mowa o ogrodzie dla całej rodziny, jego układ powinien uwzględniać potrzeby każdego z domowników. Dzieci będą potrzebowały miejsca do zabawy, w tej strefie powinno się znaleźć miejsce na piaskownicę, mini plac zabaw lub trampolinę. Dorośli lubią spędzać czas na wygodnych leżakach lub fotelach ogrodowych, dzieci na zabawie. Aranżując ogród, warto znaleźć nawet niewielki zakątek do spożywania posiłków latem. A więc musisz jeszcze zmieścić stół z krzesłami, dopiero kiedy uwzględnić potrzeby wszystkich domowników urządzisz piękny ogród, z którego będzie się cieszyć cała rodzina. Aranżacje pięknych, ale nie funkcjonalnych ogrodów cieszą oko tylko przez chwilę, ponieważ ogród, który jest piękny, ale nie można z niego korzystać, jest jak buty na wystawie sklepowej, piękne, ale możemy na nie tylko popatrzeć.

Jak zdecydować się na określony styl w aranżacji ogrodu?

Pamiętaj, że wybór określonego stylu w aranżacji ogrodów to wybór na lata, dlatego styl powinien być bardzo dobrze przemyślany. Jeśli nie wiesz jaki nurt pasuje do potrzeb twojej rodziny i warunków panujących w ogrodzie. Zacznij od wypełnienia krótkiej ankiety, którą dla Ciebie przygotowaliśmy

  • Czy lubię prace ogrodowe?
  • Czy mam czas na skomplikowaną pielęgnację roślin?
  • Czy chcę mieć ogród sezonowy, czy całoroczny W sezonowym rośliny zrobią ogród od wiosny do wczesnej jesieni, potem gubią liście, część z nich podcinamy i pozostaje pusta przestrzeń?
  • Czy roślinność ma znajdować się na całej powierzchni ogrodu, czy też chcę wydzielić strefy wypoczynku, wolne od zieleni?
  • Czy wolę rośliny samowystarczalne, czy też przycinanie i przesadzanie roślin sprawia mi przyjemność?
  • Na jakim stanowisku znajduje się twój ogród? W słońcu, półcieniu, cieniu?

  • Czy ogród ma być funkcjonalny, czy też ma pełnić jedynie funkcję reprezentacyjną?
  • Jak wygląda ogród w stylu nowoczesnym?

    Styl nowoczesny to minimalistyczna wersja pięknych, ale funkcjonalnych ogrodów. Możesz go urządzić na niewielkiej powierzchni, ponieważ rośliny, choć cieszą oko, nie zajmują dużo miejsca. Są traktowane w ogrodach tak jak dekoracje w nowoczesnej aranżacji domu. Geometria jest jednym z głównych wyznaczników tego stylu. A to dobra wiadomość nie musisz się martwić o fantazyjne kształty. W tym stylu królują koła, kwadraty, prostokąty i linie. Nie oznacza to jednak, że nie musisz dbać o taki ogród. Znakiem rozpoznawczym nowoczesnego minimalistycznego ogrodu są niewielkie starannie przycięte rośliny o powtarzalnych kształtach. Mimo że jest ich niewiele i są nieduże, wymagają uwagi, ponieważ ewentualne niedoróbki nie zginąć w gąszczu krzewów. Minimalizm w ogrodzie to skromna estetyka, a ozdobą takiej aranżacji są nie same rośliny, lecz całe ich otoczenie. Dlatego ziemię między roślinami pokrywamy grubą warstwą żwiru, kory, lub kolorowych zrębków. Jeśli zdecydujesz się na rośliny w donicach, nie mogą to być byle jakie donice. Zapomnij o ponownym wykorzystaniu zużytych domowych doniczek lub sadzeniu w przedmiotach, którym chcesz nadać nowe życie. W stylu minimalistycznym, mimo że rezygnujemy z okazałych dekoracji, każdy z elementów, jaki się w nim pojawi, powinien być piękny sam w sobie. Nowy, starannie wykonany i wyglądać drogo. A skoro nie zachwyci nas sielskość w takim ogrodzie, to co? Proste linie, surowe techniczne materiały jak szkło, beton i metal i tworzywa sztuczne imitujące lakierowane drewno. Prosta forma jest rekompensowana porządnymi materiałami. W tym stylu możecie również zastosować kamie, ale nie polny, taki po mechanicznej obróbce, w geometrycznym kształcie, gładki lub udający surową skałę, ale w wersji nowoczesnej. W stylu nowoczesny nie mam miejsca na fuszerki i przypadek, taki ogród jest zaplanowany w najdrobniejszym szczególe. Każda roślina, przedmiot i mebel mają swoje miejsce. Jest doskonała aranżacja dla osób, które są pedantyczne i nie lubią artystycznego chaosu.

    Oświetlenie w minimalistyczny ogrodzie odgrywa bardzo dużą rolę, ponieważ w tym stylu stawiamy na funkcjonalność. A to oznacza, że chcemy w pełni korzystać z zielonej przestrzeni o każdej porze dnia i nocy. W nowoczesnych ogrodach najczęściej montowane są lampy solarne w geometrycznych kształtach z białym lub mlecznym światłem. W takiej aranżacji sprawdzają się one najlepiej, ponieważ niska roślinność nie osłania promieni słonecznych i lampy mogą się dobrze naładować. Wybierając oświetlenie do minimalistycznego ogrodu, kieruj się zasadą, mniej znaczy więcej. Zamiast kilkunastu malutkich kuleczek kup duże masywne i porządnie wyglądające dwie lub trzy. Montując lub ustawiając takie lampy, pamiętaj o symetrii, to ona jest jednym z wyznaczników tego stylu. Meble do minimalistycznego ogrodu

    Meble w minimalistycznym ogrodzie powinny być połączeniem maksymalnej funkcjonalności z minimalizmem. Masywne, porządne fotele z technorattanu, na których siedzimy równie komfortowo, jak na fotelach domowych. Do tego kanapa lub narożnik z tego samego materiału. Całość uzupełniona jednokolorowymi poduszkami do siedzenia. Stolik kawowy powinien być utrzymany dokładnie w tym samym klimacie. Doskonale, jeśli do mebli pasują donice, a na podłodze jest rozłożony dywan zewnętrzny, po którym można chodzić boso. Wybierając meble do takiego ogrodu, zapomnijmy o prowizorce, cała aranżacja i wyposażenie powinny być utrzymane w jednolitej kolorystyce i formie.

    Rośliny do minimalistycznego ogrodu Rośliny W minimalistycznym ogrodzie powinny być równie stonowane, jak cała aranżacja. Niewielkie, ale idealnie przycięte, posadzone w dobrze przemyślanych miejscach. Powinny być dopasowane do całej aranżacji. Dobrą wiadomością jest to, że do minimalistycznego ogrodu pasują mało wymagające rośliny, wręcz samoobsługowe. Miniaturowe iglaki, berberysy równiutko przycięte, trzmielina i zdetronizowane przez ćmę azjatycką bukszpany. A zatem wybieramy tylko takie rośliny, nad którymi możemy zapanować, które nie są inwazyjne i ekspansywne. Takie, które możemy przyciąć w kulę, stożek lub walec. Takie, które nie rosną wysokie i nie zdominują minimalistycznej uporządkowanej i dobre zorganizowanej aranżacji. Na uwagę zasługuje również trawnik w stylu nowoczesnym, równiutko przycięte, jednobarwny bez żadnych chwastów zasilany na idealnie równym podłożu. Poprzedzielany betonowymi lub z kompozytowej deski ścieżkami. Trawnik w takiej aranżacji powinien wyglądać jak gęsty zielony trawnik.

    Jak urządzić ogród w stylu angielskim

    Ogród w stylu angielskim to miniatura naturalnego angielskiego krajobrazu, co nie oznacza, że panuje w nim chaos. W angielskich aranżacjach bardzo widoczny jest podział na funkcjonalne strefy. Nowoczesne aranżacje ogrodów powstają na podstawie projektu obejmującego nie tylko roślinność, ale i też zróżnicowaną rzeźbę terenu. Wielopoziomowe angielskie ogrody zdobią niewielkie wzgórza i doliny, a nawet wodospady, strumyki. W ogrodach o większej powierzchni nie powinno zabraknąć również stawu lub dużego oczka wodnego. Ogrody w stylu angielskim są bardzo romantyczne i odrobinę tajemnicze, zielone alejki zagajniki, a także fantazyjne gęsto obsadzone różane klombów i rabaty z bylinami sprawiają, że aranżacja jest bardzo różnorodna i nie można wręcz od niej oderwać wzroku. W takim ogrodzie nie powinno zabraknąć wysokich drzew, nieco niższych krzewów i kwiatów różnej wysokości. Roślinność sadzimy w taki sposób, żeby wyższe gatunki były tłem dla niższych. Obserwując ogród z patio, widzimy wiele odcieni zieleni przeplatanych kolorowymi kwitnącymi kwiatami. Wszystkie rośliny w tym stylu sadzimy w dużych skupiskach, nie ma tu miejsca na pojedyncze krzewy czy kwiaty. Każdy gatunek roślin ma tworzyć dywan, a ten z kolei powinien mieć ściśle określony kształt. Angielskie ogrody obserwowane z lotu ptaka, wyglądają jak wielobarwne obrazy. W żadnym nawet najmniejszym zagajniku nie powinno zabraknąć wygodnego stylowego ogrodowego krzesła i stolika. Każdy zagajnik jest niczym zewnętrzny pokój osłonięty zielonymi ścianami.

    Jakie rośliny do ogrodu w stylu angielskim Jaśmin, forsycja, czyli dobrze nam znane krzewy, które posadzone w dużych skupiskach i starannie kształtowane tworzą element kolorowego obrazu.Róże róże i jeszcze raz róże to znak rozpoznawczy angielskich ogrodów. Różany zakątek powinien się znaleźć w każdym angielskim ogrodzie.Budleya Davida, Różanecznik, rododendron i azalia, to gatunki roślin, które można spotkać w każdym angielskim ogrodzie i parku. Posadzone w dużych skupiskach zachwycają ukręceniem i piękną kolorystyką. A co najważniejsze rododendrony są roślinami zimozielonymi.Czarnuszka Damasceńska, mało popularna w Polsce jest kolejnym must have takiego ogrodu.Nagietek, który kojarzy nam się z wielkim ogrodem, zdobi eleganckie angielskie aranżacje. Bluszcz pospolity, obecny niemalże w każdym angielskim ogrodzie, opłata ogrodzenia i drzewa i wprowadza iście angielski klimat.Floksy, kolorowe, łatwe w uprawie rośliny wieloletnie, są doskonałym tłem dla nieco niższych kwiatów i krzewów.

    Jakie meble do angielskiego ogrodu? Metalowe ażurowe w stylu francuskim lub drewniane, ciężkie meble ogrodowe na lata. W angielskich ogrodach najczęściej spotykamy okrągłe lub owalne stoły i małe okrągłe małe stoliki, ukryte w zagajnikach. Aranżując angielski ogród, pamiętajmy, że będziemy potrzebować więcej niż jeden zestaw mebli. Nie szukajcie identycznych zestawów mebli ogrodowych, ponieważ jedną z cech charakterystycznych angielskich ogród jest element zaskoczenia, niespodzianka, która czeka w każdym z zagajników. Trawnik w angielskim ogrodzie powinien wyglądać jak gęsty zielony dywan, co nie jest trudne do osiągnięcia na deszczowych Wyspach Brytyjskich. Trawniki w angielskich ogrodach są najczęściej ogrodzone niewielkimi żywopłotami, które podkreślają kręty kształt trawnika i ścieżek je przecinających.

    Jak wygląda ogród w stylu japońskim?

    Ogród w stylu japońskim to oaza spokoju, wyjątkowej harmonii oraz równowagi. W japońskich ogrodach bardzo ważnym elementem aranżacji jest zachowanie równowagi i między różnorodnymi elementami krajobrazu. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni starają się w każdej przestrzeni stworzyć miniaturę przyrody, ze wszystkimi jej żywiołami. W takim ogrodzie powinny znaleźć się symbole wody, powietrza, ognia i ziemi. Zaplanuj więc skalniaki, kamienne ścianki, będące symbolem niezmienności i przywiązania do tradycji Zieleń powinna być poprzedzielana niewielkimi strumyczkiem. Nieodzownym elementem angielskiego ogrodu jest fontanna. Nie musi być duża, ale nie może jej zabraknąć, nawet jeśli ma niewielki symboliczny rozmiar. Fontanna dla Japończyków jest bardzo ważna, ponieważ jest symbolem długowieczności.

    Mała architektura w japońskim ogrodzie powinna odzwierciedlać asymetrię i mieć geometryczną formę. Mała ogrodowa architektura powinna być wkomponowana w miniaturowe równo przycięte japońskie krzewy. Ulokowanie ich w pobliżu małej architektury, skalistych zakątków lub fontanny, to nawiązanie do japońskiej harmonii. Każda nawet część ogrodu powinna być miniaturą prawdziwego naturalnego krajobrazu. Zgodnie z japońską filozofią życia tylko w takim ogrodzie możemy się zrelaksować i odpocząć.

    Jakie rośliny do japońskiego ogrodu? Flagową i najbardziej rozpoznawalną rośliną japońskich ogrodów jest drzewko bonsai, czyli miniatura dużego drzewa, którą możecie wyhodować samodzielnie, instrukcję znajdziecie w jednym z naszych artykułów. Klon palmowy to drzewko dosyć popularne w Polsce od kilku lat. Rododendron, Azalia, Bambus. Ten ostatni powinien być mrozoodporny, czyli taki który dobrze znosi nasze warunki klimatyczne.

    Jak urządzić ogród śródziemnomorski?

    Aranżacje ogrodów śródziemnomorskich mają kilka odmian, do których należą:

  • ogrody francuskie
  •  

  • Ogrody włoskie
  • Ogrody hiszpańskie
  • Ogrody Greckie
  • Aranżacja ogrodu w stylu francuskim to subtelne, a jednocześnie utrzymane w artystycznym nieładzie ogrody pachnące lawendą, bazylią i innymi ziołami. W takich aranżacjach ukwiecone rabaty przeplatają się z zielnikami. Mała architektura i meble ogrodowe są subtelne naznaczone francuskim style w aranżacji wnętrz. Ogród włoski, hiszpański i grecki to już prawdziwe dzieła sztuki, w których kamienne ścieżki i murki przeplatają się z bujną roślinnością. O ile w innych stylach mała architektura jest najczęściej stosowana i utrzyma w barwach ziemi. To w ogrodach śródziemnomorskich (poza francuskim) wyraźną kolorystykę. W takich aranżacjach znacznie częściej spotykamy kolorowe granatowo, biało, pomarańczowe mozaiki w ogrodzie niż płyty chodnikowa czy kostkę brukową. Granit i piaskowiec to surowce, z których powstaje mała ogrodowa architektura. W śródziemnomorskich aranżacjach ogrodu nie może zabraknąć altany, najlepiej jednej dużej i dwóch lub trzeb znacznie mniejszych, zagajników. W głównej altanie powinien się znaleźć masywny stół na przynajmniej 12 osób. Mieszkańcy Basenu Morza Śródziemnego najczęściej wybierają kamienne lub drewniane stoły, które przetrwają wiele lat. Murowany grill w takich ogrodach jest stałym elementem aranżacji Meble w śródziemnomorskich ogrodach to najczęściej metalowe ażurowe krzesła, wygodne drewniane lub wiklinowe fotele i kanapy z technorattanu z uroczymi poduszkami utrzymanymi w śródziemnomorskiej kolorystyce.

    Jakie rośliny do śródziemnomorskiego ogrodu?

    Ze względu na klimat i upały panujące latem, w śródziemnomorskich ogrodach najczęściej spotykamy roślinność, która tworzy zielone cieniste oazy i daje schronienie przed słońcem. Największą popularnością cieszą się w ogrodach śródziemnomorskich: palmy, wysokie, dające wiele cienia i przepiękne palmy. Grusza wierzbolistna, Juka ogrodowa, Oliwnik, Azalia, Rododendron, Pelargonia, Milion dzwonków, Surfinia, Begonia, Uzupełnieniem każdego śródziemnomorskiego ogrodu są zioła takie jak lawenda, szałwia, rozmaryn, oregano.

     

     

     

     

     

     

    Komentarze