Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

co posadzić do ogrodu przed domem

Ogród przed wejściem do domu powinien wyglądać dobrze a wręcz zachwycająco wręcz przez cały rok. Powinien być schludny, zadbany i niewymagający zbyt dużo uwagi, a rośliny w nim posadzone powinny być zimozielone. Nie wszystkie muszą kwitnąć, ale wszystkie powinny wyglądać pięknie. Nikt z nas nie chce przez pół roku tłumaczyć się gościom, że wiosną i latem nasz ogród wygląda pięknie i będą mogli się nim zachwycić, jak odwiedzą nas wiosną lub latem. Zobaczcie jak urządzić ogród przed wejściem do domu i jakie błędy najczęściej popełniamy aranżując zieleń przed domem

Ogród przed wejściem do domu to bardzo wyjątkowe miejsce swego rodzaju wizytówka domu i jego właścicieli. Bardzo często zdarza się, że aranżujemy go spontanicznie, pod wpływem impulsu, zachwytu nad rośliną zobaczenia w szkółce ogrodniczej lub u znajomych. A potem okazuje się, że ta cudowna roślina kwitnie tylko przez kilka dni w roku, a po przekwitnięciu gubi liście i usycha. Są też i takie rośliny, które wymagają otulenia agrowłókniną jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. One również nie będą zdobić naszego wejścia do domu przez cały rok. Kolejna kwestia to chwasty, które potrafią oszpecić nawet najpiękniejszy ogród. A nawet sprawić, że schludne i dobrze zorganizowane podwórze wygląda na zaniedbane i brzydkie.

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Najczęściej popełniane błędy

Rośliny sezonowe, które wyglądają pięknie tylko przez kilka miesięcy w roku. Jeśli posadzisz przed domem rośliny sezonowe, które bardzo krótko kwitną, a potem marnieją i schną, twój ogród przez pół roku nie będzie zdobić wejścia do domu. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, ponieważ takie rośliny wyglądają pięknie bardzo krótko. Kolejnym błędem jest sadzenie przed domem roślin, które gubią liście na zimę, lub zasychają i trzeba je ściąć przy ziemi. Rośliny, które pokrywają tylko niewielki fragment ziemi i między którymi wyrastają chwasty Podlewanie ogrodu punktowo, przesuszona popękana i szara ziemia nie wygląda estetycznie. Jeśli zdecydujesz się na ogród przy wejściu, zadbaj, żeby nie tylko rośliny wyglądały pięknie, ale też ich podłoże.

Jak estetycznie urządzić ogród przed wejściem do domu? Co zrobić, żeby ogród przed domem wyglądał estetycznie przez cały rok?

Zacznij od wykonania planu swojego ogrodu, najlepiej takiego obejmuje konkretne gatunki roślin i estetykę podłoża. Narysuj (nie musi to być dzieło sztuki) swój ogród o każdej porze roku. Uwzględnij w nim kwitnące rośliny te, które gubią liście na jesień i zimę, a także te zimozielone. Narysuj swój ogród o każdej porze roku. Potrzebujesz więc aż czterech projektów ogrodu. Rysuj każdy z nich, umieszczając w nim rośliny z ich rzeczywistym wyglądem o danej porze roku. Potem wprowadź korektę, rozmieść swoje roślinki w taki sposób, żeby na całej powierzchni ogrodu znalazły się zarówno rośliny sezonowe, jak i zimozielone. Skup się przede wszystkim na tych zimozielonych, ponieważ to one będą stałą ozdobą twojego wejścia do domu. Potem posadź między nimi rośliny zielone tylko latem i wiosną oraz kwitnące sezonowe. W ten sposób unikniesz dużych pustych przestrzeni zimą w ogrodzie. Taki układ będzie wyglądał estetycznie i schludnie przez cały rok.

jak urządzić ogród przed wejściem do domu.jpg

Co zrobić, żeby podłoże między roślinami wyglądało estetycznie?

Przesuszona popękana i blada ziemia między roślinami nie wygląda estetycznie, nie sprzyja też wzrostowi roślin. Nawet jeśli podlewasz krzewy i kwiaty punktowo, sucha ziemia między nimi wygląda niedobrze, a ogród na zaniedbany. Ponadto w suchej ziemi szybko pojawi się mrowisko, mrówki opanują twój ogród, przynosząc do niego jaja mszyc. Jeśli chcesz, żeby ziemia między kwiatami wyglądała dobrze, a mrówki trzymały się od twojego ogrodu z daleka. Musisz ją przynajmniej dwa razy w tygodniu spulchnić pazurkami ogrodowymi i systematycznie podlewać. Niestety, kiedy zaczniesz podlewać puste fragmenty ziemi, wyrosną na niej chwasty, które nie tylko wyglądają nieładnie. Zasłaniają one rośliny, zabierają im wartości odżywcze z gruntu i wodę.

Bez plewienia się nie obejdzie, możesz przez tydzień lub dwa udawać, że nie widzisz małych chwastów, albo sukcesywnie je wyrywać. Jeśli wybierzesz opcję numer jeden, już po kilku tygodniach konieczne będzie przekopanie ogrodu. Pamiętaj jednak, że pielenie jest pracochłonne i czasochłonne, a jeśli się rozchorujesz, wypadnie Ci wyjazd służbowy lub zwyczajnie nie będziesz miał chęci walczyć z chwastami. Wówczas przestrzeń przed wejściem do domu będzie wyglądać na zaniedbaną.

Czy wyłożyć podłoże w ogrodzie przed domem? Piękne i pożyteczne porady

Zakładając ogród przed domem, chcemy, żeby pełnił on funkcję dekoracyjną, dlatego należy zadbać o każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Rośliny, które wyglądają pięknie przez cały rok i nie ma między nimi chwastów to dopiero początek. Doskonałym rozwiązaniem jest wyłożenie gruntu dekoracyjnym żwirem, kamieniami świecącymi w ciemnościach, korą lub kolorowymi zrębkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć kilka materiałów w jednym ogrodzie. Ułożyć z nich ścieżki i nieregularne lub geometryczne kształty. Jednak zanim wyłożymy grunt materiałem dekoracyjnym, warto wcześniej rozłożyć agrowłókninę lub czarnymi workami jutowymi. Wykonujemy w nich otwory na rośliny, a potem pokrywamy warstwą dekoracyjną. Dekoracyjne podłoże sprawi, że nawet niewielka ilość zimozielonych roślin będzie wyglądała estetycznie zimą i jesienią.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu przed wejściem do domu?

Rododendron, Magnolia, Trzmielina, Róża, która zachowuje liście na zimę. Niewielkie iglaki, którym można nadawać fantazyjne kształty poprzez systematyczne przycinanie, wrzos i lawenda, to rośliny, które pięknie się prezentują nawet jesienią i zimą. Dodatkowo może posadzić liliowce w kilku kolorach, które już wczesną wiosną zachwycają soczystą zielenią trawiastych liści, a od czerwca do października przepięknie kwitną. Perełką przed domem będzie lilia drzewna, która wprawdzie kwitnie przez kilka tygodni w roku, ale jej kwiaty zachwycają. Hosty i żurawki, część z nich nie zrzuca liści na zimę, inne niestety trzeba obciąć późną jesienią. Rośliny sezonowe, jednoroczne najlepiej jest dosadzać w donicach i ustawiać w ogrodzie między roślinami posadzonymi do gruntu. W ten sposób unikniemy dziurawienia agrowłókniny i dużych pustych przestrzeni między roślina zimą.

Jak oświetlić ogród przed domem?

Oświetlenie to jeden z bardzo ważnych elementów dekoracyjnych każdego ogrodu. Podświetlone rośliny wokół wejścia do domu sprawiają, że zarówno ogród, jak i samo wejście wygląda uroczo i pięknie. Nie musicie przeciągać prądu do ogrodu, znacznie tańszym i równie uroczym rozwiązaniem są solarne lampki. Ich zaletą jest niska cena i oświetlenie, za które nie trzeba płacić. Oczywiście jedna czy dwie małe lampki nie oświetlą całego wejścia, ale już kilka lub kilkanaście daje wystarczająco dużo światła. Doskonałym pomysłem jest dopasowanie rodzaju i designu lampek solarnych do pory roku, to właśnie nimi możecie uzupełnić braki w ogrodzie zima i jesienią.

Komentarze