Jak wykończyć klatkę schodową w domu? Nowoczesna klatka schodowa inspiracje

nowoczesna klatka schodowa

Klatka schodowa w domu powinna być jak obietnica, zapowiedź aranżacji, którą zastaniemy na piętrze. Równie ważne, jak wzór i materiał, z którego powstały schody i balustrada są ściany na klatce schodowej. Można nadać im wyjątkową fakturę, kolor lub pokryć nowoczesną przestrzenną tapetą.

Podpowiadamy jak wykończyć klatkę schodową w domu,

 • Jakie materiały i barwy sprawią, że nabierze charakteru, a przemierzanie schodów będzie prawdziwą przyjemnością?
 • Co można położyć na ścianę na klatce schodowej?
 • Jakie oświetlenie na klatkę shodową wybrać?
 • Jak sprawić, żeby klatka schodowa zachwycała?
 • Przestańmy traktować klatkę schodową w domu jak techniczny ciąg komunikacyjny!

  Klatka schodowa to nie techniczny ciąg komunikacyjny! Nie traktujmy jej po macoszemu, ponieważ tylko od jej aranżacji zależy czy będzie ona przykrą koniecznością, umożliwiającą przedostanie się na wyższą kondygnację. Przed laty uważano, że to schody i balustrada są główną dekoracją klatki schodowej.

  Tymczasem wchodząc na górę, nie patrzymy cały czas na swoje stopy ani też nie wodziłam wzrokiem po balustradzie. Znacznie ważniejszym elementem tego pomieszczenia jest ściana na wprost schodów oraz te po obu jej stronach. To na nich warto się skupić, bo to właśnie te elementy widzimy, wchodząc po schodach. Ani neutralne, ani też potraktowane technicznie klatki schodowe w domu nie dodają mu elegancji, ani też uroku. Nie możemy też liczyć na to, że design schodów przejmie cały ciężar dekoracyjny. O ile w salonie lub pomieszczeniu, w którym są one zamontowane, mogą wyglądać ciekawie, dodawać aranżacji elegancji, podwyższać jego standard to już potraktowane po macoszemu ściany na samej klatce schodowe i przy wejściu na górną kondygnację pozostaną nijakie i nieciekawe. Puste ściany sprawią, że idąc po schodach, będziemy mieć wrażenie, że jest to droga do nikąd.

  Farbę, choć niekoniecznie białą, odradzamy też ciepłe barwy, które wizualne przybliżają ściany i sprawiają wrażenie, że pomalowane nimi wnętrze wydaje się przytulne, ale też ciasne. A tego efektu lepiej unikać na klatkach schodowych. Tapetę, najlepiej przestrzenną, geometryczną, nieco zadziwiającą. Tynk strukturalny, który ożywi ściany i sprawi, że staną luksusowe i eleganckie. Angielska boazeria lub sztukateria to kolejna propozycja na ściany na klatce schodowej.

  Wybierając dekorację i kolor ścian wokół schodów, warto pamiętać, że wejście na „górę” powinno być jasne, dobrze oświetlone i wyglądać optymistycznie. W przeciwnym razie osiągniemy efekt ciemnego tunelu, którego przemierzanie jest nieprzyjemne.

  klatka schodowa kolor

  Jakie kolory ścian na klatkę schodową w domu?

  Jasne i chłodne, czyli takie, które sprawią, że klatka schodowa będzie wyglądała przejrzyście, przestronnie i ładnie. Jeśli mowa o wysokich schodach i długiej klatce schodowej, warto zadbać o dodatkowe elementy dekoracyjne. Takie, które odwrócą uwagę od wysokości schodów i optycznie poszerzą to wnętrze. W tym celu możemy na ścianach powiesić kwadratowe ramki na zdjęcia, kilka kwadratów przecinających długi prostokąt sprawi, że ściany nabiorą dynamiki i charakteru.

  Wielobarwne tapety mogą przytłoczyć wąską klatkę schodową więc lepiej ich unikać. Nie kładziemy ich na całej wysokości ścian, tylko tworzymy lamperię na wzór angielskiej boazerii, a nad nią już do sufitu przyklejamy tapetę. Taka kolorystyka sprawdzi się tylko przy klasycznych schodach. W przypadku spiralnych lub minimalistycznych loftowych maksymalnie geometrycznych schodów warto postawić na prostą minimalistyczną dekorację ścian i jasne jak neutralne kolory.

  Warto pamiętać, że barwy, które dobrze wyglądają na korytarzu lub w pokojach nie zawsze sprawdzają na tak wąskich przestrzeniach.

  Czy na klatce schodowej musi być okno?

  I tak i nie, wszystko zależy od dostępu naturalnego światła w tym miejscu. Wysokie okna zaczynające się tuż nad podłogą to dość często spotykane rozwiązanie w starych domach typu kostka. Jest to również dosyć nieszczęśliwe rozwiązanie, szczególnie jeśli schody w tym skręcają i są śliskie.

  Chyba większość osób, których rodziny lub znajomi mieszkali w takich domach, wciąż pamięta ostrzeżenie, „Tylko nie biegaj po schodach, bo wypadniesz przez okno”. Są i tacy, którzy już oczami wyobraźni podczas najmniejszego poślizgu na schodach z oknem już widzieli siebie wpadającego przez okno. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, okno na kalce schodowej, montujemy możliwie wysoko. Nie powinno być ono duże balkonowe, lecz znacznie mniejsze lub kilka zupełnie małych.

  Sprytnie usytuowane będą małe okna np. dwa lub trzy szerokie, ale niskie prostokąty, lub kwadraty będą nie tylko doświetlać schody, ale także zdobić elewację i ścianę zewnętrzną. W przypadku domów, w których nie ma możliwość w okolicy schodów wewnętrznych zamontować okna, dostęp do światła słonecznego można uzyskać poprzez rezygnację z całej ścianki na klatce schodowej lub jej fragmentów. Wówczas wykorzystamy światło z okien zamontowanych na parterze i tych górnej kondygnacji.

  oświetlenie na klatce schodowej

  Czym zastąpić okno na klatce schodowej?

  Luksferami, przeszklonymi otworami w ścianach działowych klatki schodowej. Inną możliwością jest montaż ażurowych schodów, składających się ze stopni (trepów), ale bez podstopnic. Wówczas światło będzie przedostawać się pomiędzy stopniami doświetlające to wnętrze.

  Ściana z luksferów na klatce schodowej to kolejna możliwość, dzięki której uzyskamy dostęp do światła słonecznego, bez utraty prywatności i wpływu na bezpieczeństwo na schodach. Wielu osobom takie rozwiązanie kojarzy się z budynkami użyteczności publicznej i brzydkimi zielonymi luksferami. Jednak obecnie szklane pustaki są dostępne w całej gamie wzorów i kolorów, również białe, transparentne bez zielonkawego filmu i kolorowe. Ich zaletą jest to, że doskonale przepuszczają światło, ale pozwalają zachować prywatność i są znacznie bezpieczniejsze niż duże okno na schodach, przez które przy odrobinie nieuwagi można wypaść.

  Co postawić na klatce schodowej? Jak zaaranżować klatkę schodową w domu?

  Najlepiej nic, bądź co bądź, jest to ciąg komunikacyjny, który w większości domów jest wąski. Ustawianie dodatkowych mebli w tym miejscu po pierwsze nie jest bezpiecznie, a po drugie niepotrzebnie zabiera miejsce.

  Aranżując klatkę schodową, lepiej jest się skupić na ścianach i widoku, jaki zastaniemy, kiedy już wejdziemy na górę. Ściany po obu stronach schodów, a także ta na wprost nich powinny być ciekawe, ładne i gustowne. Na całej długości ścian bocznych warto zawiesić możliwie jednakowe dekoracje, nie dosłownie, ale utrzymane w tym samym stylu.

  Mogą to być ramki na zdjęcia tryptyki lub cała galeria niewielkich zdjęć, lub widoczków. Fani prostych, ale efektownych rozwiązań mogą zawiesić puste ramki na zdjęcia w jednym kontrastującym ze ścianą kolorze i niekoniecznie czarnym. Natomiast ściana znajdująca się na wprost schodów, czyli ta, w której kierunku zmierzamy, może, a nawet powinna zostać udekorowana najmocniejszym i największym elementem. Powinna już z pierwszego najniższego schodka być widoczna i zachęcać do wejścia wyżej.

  klatka schodowa w domu

  Klatka schodowa oświetlenie, jak oświetlić klatkę schodową?

  Oświetlenie powinno być na klatce schodowej rozłożone równomiernie, tak żeby nie była widoczna różnica w oświetleniu między pierwszym i ostatnim stopniem. Możecie więc zamontować w podwieszanym suficie halogeny. Jest to trochę oklepane rozwiązanie, ale praktyczne, czerpią niewiele prądu, a ich wymiana jest dziecinnie prosta. Na wysokim suficie można zamontować trzy dekoracyjne i dopasowane do stylu, w jakim urządziliśmy klatę żyrandole.

  Doskonałym rozwiązaniem będzie również montaż bocznego oświetlenia, czyli kinkietów, ale tylko wówczas kiedy nie będą one przeszkadzały podczas wchodzenia po schodach. Ostatnio bardzo modna propozycja to podświetlenie samych schodów i montaż w podstopnicach lub na stopniach halogenowe, lub Led. Takie oświetlenie można też zamontować na ścianach bocznych tuż nad stopniami. Wybierając oświetlenie na klatkę schodową, pamiętajcie, że światło sufitowe nie wyklucza innych rodzajów oświetlenia.