Nie tylko ćma azjatycka zjada bukszpany. Choroby i szkodniki bukszpanu

jak wyglada larwa ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa atakuje już nie tylko bukszpany! Na przełomie marca i kwietnia wylęgają się osobniki z jaj złożonych późną jesienią, następny wylęg ma miejsce czerwca lipca i ostatni na przełomie września i października. W niektórych regionach kraju można było zaobserwować obecność pajęczyny bukszpanowej na innych krzewach, znajdujących się w pobliżu bukszpanów. Zobacz, jak skutecznie domowymi sposobami pozbyć się ćmy bukszpanowej i dlaczego dosłownie przez cały rok powinny wisieć w ogrodach wisieć pułapki feromonowe.

Oplecione pajęczyną ćmy azjatyckiej zostały np. jodły koreańskie, na których jeszcze nie widać spustoszenia.  Powstaje zatem pytanie, czy kiedy zielone dżdżownice ćmy bukszpanowej zjedzą wszystkie krzewy bukszpanowe na danym terytorium, zaadoptują się do nowych warunków i przeniosą na inne rośliny?

Ćma bukszpanowa w tym roku jest bardziej agresywna i żarłoczna niż w ubiegłych latach! Jak podkreślają eksperci, plaga ćmy azjatyckiej jest coraz większa. Tegoroczny klimat, czyli bardzo wysokie temperatury i duża wilgotność, to idealne środowisko dla rozwoju wszystkich owadów, również ćmy bukszpanowej. Szczególna aktywność larw tego owada, jest związana z rozwojem gatunku tego szkodnika w Polsce. Duża ilość larw i ogromne zniszczenia to efekt już dwu, a w niektórych regionach kraju trzy i czteroletniej obecności owada. Ćma azjatycka zimuje w Polsce, dlatego populacji tego owada w naszym kraju jest coraz większa i ta tendencja prawdopodobnie będzie się utrzymywać.
Czy bukszpany w Polsce wyginą?

Czy to koniec bukszpanów w Polsce?

Bukszpan uchodzi za roślinę łatwą w uprawie, która dobrze znosi nawet kilkunastostopniowe mrozy i upalne lata. Bukszpan nie ma wymagań co do stanowiska i gleby, można go dowolnie przycinać, nadając roślinie fantazyjny kształt. Mimo że bukszpan doskonale radzi sobie w każdych warunkach, to bardzo źle znosi wszelkie choroby i szkodniki. Zaatakowanego przez szkodniki lub zainfekowanego bukszpanu trudno jest uratować. Zanim spiszesz na straty swój bukszpan, zobacz jak rozpoznawać choroby i szkodniki bukszpanów, kiedy tylko się pojawią oraz jak je zwalczać.

Jakie szkodniki atakują bukszpany?

Po ubiegłorocznej inwazji ćmy azjatyckiej za najgroźniejszego szkodnika tej rośliny uważa się właśnie ćmę bukszpanową. Tymczasem w Polsce mamy kilka innych szkodników bukszpanu, które w równym stopniu zagrażają tej roślinie. Szkodniki bukszpanu występujące w Polsce:

  • Ćma azjatycka
  • Przędziorek bukszpanowy
  • Wzdymacz bukszpanowy
  • Pryszczarek bukszpanek
  • Miodówka bukszpanowa
  • Skorupik jabłoniowy
  • Co to jest ćma bukszpanowa i jak ją rozpoznać?

    Ćma azjatycka zwana również bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to sympatycznie wyglądający motyl z charakterystyczną fioletową lub brązową obwódką dookoła białych skrzydeł. Co ciekawe, ćmę bukszpanową trudno jest dostrzec na krzewach bukszpanu, ponieważ kiedy złoży jaja w tej roślinie już tam nie wraca, ale pozostaje w pobliżu, najczęściej na kwiatach roślin kwitnących, którym nie zagraża. Z jaj złożonych w bukszpanie wykluwają się jasnozielone i bardzo żarłoczne larwy, to właśnie larwy ćmy azjatyckiej żywią się liśćmi bukszpanów i potrafią w kilka dni ogołocić cały krzew. Ćma azjatycka stanowi zagrożenie dla bukszpanów już od połowy kwietnia do końca września. Niestety larwy ćmy bukszpanowej zimują w Polsce i są w stanie przetrwać nawet kilkunastostopniowe mrozy i śnieg. Dlatego nie warto bagatelizować oznak larwy bukszpanowej nawet późną jesienią, ponieważ z jaj złożonych we wrześniu lub ciepłym październiku wykluwają się larwy na wiosnę.

    Co odstrasza ćmę bukszpanową?

    Zawieś w pobliżu bukszpanu tabletkę z chlorem do czyszczenia wody w basenie. Zapach chloru, skutecznie odstrasza ćmę bukszpanową i wszystkie inne  szkodniki, a nawet psy i koty. Pamiętaj, jednak że tabletka powinna wisieć w takim miejscu, żeby chlor po deszczu nie spadał bezpośrednio na żadną roślinę. Krople deszczu, spadające na ziemię lub korę nie spalą roślin.

    Jak rozpoznać, że bukszpan zaatakowała ćma azjatycka.

    Pierwszym objawem jest pojawienie się na końcówkach liści bukszpanu śnieżnobiałej pajęczyny przypominającej tą, w której składają jaja pająki. Zdarza się również, że ćma składa jaja na liściu, który potem skleja z drugim liściem, oba liście mają jasny kremowy kolor. Kiedy z jaj wyklują się larwy na bukszpanie, pojawia się pajęczyna, która oplata całą roślinę, liście zaczynają schnąć, początkowo mają kolor bladozielony, potem żółty, brązowy i biały, są poobgryzane, wystarczy wówczas delikatnie poruszać rośliną, żeby zaczęły opadać liście. Na tym etapie trudno już jest odratować bukszpan. Jeśli chcesz uchronić swoje bukszpany przed żarłoczną larwą ćmy bukszpanowej, regularnie wykonuj przegląd swoich bukszpanów, jeśli zauważysz jeden z wymienionych objawów, zacznij działać od razu, w walce z ćmą bukszpanową liczy się czas!

    1. Włóż dłoń między gałązki i potrząśnij rośliną, jeśli z bukszpanu zacznie sypać się zielony lub brązowy pyłek to znak, że bukszpan został już mocno nadgryziony .
    2. Rozchyl gałązki i sprawdź, czy na roślinie nie ma uroczo wyglądającej jasnozielonej larwy z charakterystycznym czarnym paskiem, przypominającej dżdżownicę.
    3. Dokładnie obejrzyj liście, białe końców oznaczają, że ćma bukszpanowa złożyła już jaja. Powinien Cię również zaniepokoić biały kokon z pajęczyny, bardzo podobny do tego, w którym są osłonięte pajęcze jaja.
    4. Obecność pajęczyny po zewnętrznej stronie bukszpanu. Ćma bukszpanowa bardzo często oplata całą roślinę pajęczyną, w ten sposób chroniąc swoje jaja.
    5. Puste gałązki bez liści lub z małą ilością liści, a także pożółkłe i brązowe liście z zawiesiną przypominającą tą tworzoną przez mole spożywcze.

    Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Jak uratować bukszpan?

    Jeśli chcesz się pozbyć ćmy bukszpanowej, działaj na dwóch frontach! Po pierwsze pozbądź się larw, które zjadają bukszpany, po drugie pozbądź się samców ćmy bukszpanowej, niezapłodniona ćma nie złoży więcej jaj w bukszpanie. W pierwszej kolejności kup pułapki feromonowe, które wydzielają zapach taki jak samice ćmy bukszpanowej, powieś je metr nad bukszpanem. Pułapki na bieżąco będą wabić samców ćmy azjatyckiej. Kolejnym krokiem jest pozbycie się złożonych w bukszpanie jaj i dojrzałych larw ćmy bukszpanowej. Ta czynność jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Jeśli chcesz się pozbyć ćmy bukszpanowej na dobre, wykonaj kolejno następujące czynności

    1. Rozłóż wokół bukszpanu duży worek, rozetnij go z jednej strony i wsuń w rozcięcie roślinę, tak żeby worek znajdował się dokładnie pod całą rośliną.
    2. Dokładnie obejrzyj cały bukszpan, gałązka po gałązce.
    3. Zdejmij każdą larwę i zniszcz
    4. Obetnij każdy liść z białym pajęczynowym kokonem
    5. Podetnij całą roślinę, nadając jej wybrany kształt. Nie obawiaj się mocnego przycinania, bukszpan szybko rośnie i wkrótce odrośnie.
    6. Ostrożnie wysuń worek tak, żeby nic z niego nie spadło, zawiąż i wyrzuć do śmieci.
    7. Teraz weź drugi worek i połóż go obok rośliny
    8. Wykop bukszpan i na worek obsyp ziemię z korzeni do worka, bukszpan połóż na betonie lub kostce brukowej z dala od innych roślin.
    9. W miejscu, w którym rósł bukszpan, wykop ziemię na głębokość 20-30 cm, włóż ją do wcześniej naszykowanego worka, zawiąż worek i wyrzuć.
    10. Wężem ogrodowym zrób dokładny prysznic bukszpanowi, potem otrząśnij z wody.
    11. Uzupełnij ziemię i posadź bukszpan.
    12. Potem połóż wokół bukszpanu folię, która pokryje nie tylko ziemię pod rośliną, ale też wokół niej, następnie folię pokryj kolejną warstwą ziemi. Dzięki temu zabiegowi, kiedy następnym razem pojawi się ćma bukszpanowa albo inny szkodnik bukszpanu, nie będzie trzeba wykopywać całej rośliny, a jedynie zdjąć wierzchnią warstwę ziemi.
    13. Dedykowanym preparatem do zwalczania ćmy bukszpanowej dokładnie spryskaj roślinę, po dwóch tygodniach czynność powtórz.
    14. Jeśli masz w ogrodzie inne bukszpany, dokładnie je sprawdź i w razie potrzeby wszystkie czynności powtórz. Do późnej jesieni spryskuj bukszpan domową mieszanką odstraszającą ćmę bukszpanową, na którą przepis znajdziesz poniżej:

     

    • 15 gałązek wrotycza pospolitego, który można zebrać lub kupić w sklepie zielarskim
    • 15 gałązek krwawnika, który również jest dostępny w sklepach zielarskich
    • 3 gałązki pomidora

     

    Wszystkie gałązki łamiemy lub ułożone w garnku zgniatamy, można też posiekać lub połamać, następnie przekładamy do dużego wiadra ogrodowego, zalewamy wrzątkiem i przykrywamy. Kiedy ostygnie wywar przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskujemy wszystkie bukszpany w ogrodzie. Czynność powtarzamy najpierw codziennie po zachodzie słońca, potem co 2 dni a po upływie tygodnia co 3-4 dni.

    Wywar na ćmę azjatycką z pomidorów i nagietek

  • 8 świeżych gałązek pomidora
  • 3 średniej wielkości surowe ziemniaki pokrojone w plastry
  • 3 gałązki łopianu mogą być świeże lub suszone
  • 10 gałązek aksamitki
  • Wszystkie gałązki rozgniatamy, dodajemy plastry ziemniaka, np. łopatką ogrodową, tak żeby wypuściły sok i aromat, następnie zalewamy wrzątkiem i przykrywamy. Po wystygnięciu opryskujemy bukszpan, czynność powtarzamy najpierw co dwa dni, potem opryski robimy 2 razy w tygodniu.

    Wywar zwalczający ćmę bukszpanową z czarnego bzu i pomidorów

  • 10 gałązek świeżych pomidorów
  • ½ kg świeżych gałązek z owocami i liśćmi czarnego bzu
  • 10 gałązek wrotycza pospolitego
  • Całość wkładamy do wiadra gałązki zgniatamy tak żeby puściły sok, zalewamy wrzątkiem i zakrywamy. Po wystygnięciu wywarem spryskujemy całą roślinę. Opryski przeprowadzamy co dwa dni, a po tygodniu co 4 dni.

    UWAGA: Domowe wywary i mikstury zwalczają tylko młodą larwę bukszpanową, dlatego stosujemy je dopiero po pozbyciu się dojrzałych larw. Jest to profilaktyka, która pomaga zwalczyć larwy ćmy azjatyckiej we wczesnym stadium rozwoju. Mimo robienia oprysków domowymi wywarami, warto stosować pułapki feromonowe, dzięki którym ćmy nie złożą nowych jaj w bukszpanach. Domowe mieszanki na ćmę bukszpanową mają za zadanie wyniszczyć larwy ćmy, które się wylęgły, z tych jaj których nie udało nam się pozbyć z rośliny.

    Jak działa pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową?

    Wczesna wiosna to doskonały czas na zwalczenie ćmy bukszpanowej. O tej porze roku najlepiej sprawdzą się opryski, dzięki którym zwalczymy larwę ćmy, z pierwszego wylęgu. Dodatkowo już na początku marca należy powiesić pułapki feromonowe, które wyłapią samca ćmy bukszpanowej. Każdy samiec złapany w pułapkę oznacza mniej zapłodnionych ciem. W praktyce sukces można osiągnąć, prawidłowo rozmieszczając wabiki na niego. Warto pozostawić je na cały sezon letni aż do późnej jesieni i systematycznie wymieniać lep oraz feromon. Obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod na zwalczenie ćmy bukszpanowej. W ogrodach, w których pułapki na ćmę azjatycką zawieszono w ubiegłym roku już wczesną wiosną, bukszpany zostały nienaruszone.

    Skuteczność tej metody zależy w dużym stopniu od ilości pułapek i ich rozmieszczenia. Jeśli bukszpany rosną w skupisku, wystarczy jedna, rozproszone po całej posesji, będą wymagały zawieszenia kilku pułapek, które powinny znajdować się w odległości około 1-2 metrów od roślin. Jak wynika z naszych testów, jest to jedna z najskuteczniejszych, najmniej pracochłonnych i najtańszych metod zwalczania ćmy bukszpanowej. Najtańsze pułapki kosztują od 30 do 50 zł i wystarczają na 30 dni, potem trzeba wymienić lep, a średnio po 3 miesiącach wymieniamy feromon. Większość pułapek kupujemy z zestawem 2 lub 3 lepów i jednym feromonem. W kolejnym roku zestaw uzupełniamy tylko o nowe lepy i feromon.

    Wyłapanie samca ćmy bukszpanowej już na początku sezonu ogrodniczego, zmniejsza ilość zapłodnionych ciem, złożonych jaj i larw, które żywią się bukszpanami. Regularna wymiana lepów i feromonów pozwala wyeliminować ćmę azjatycką z ogrodu.

    Czy ćma bukszpanowa (azjatycka) zimuje w Polsce?

    Ćma azjatycka nie jest w stanie przetrwać zimy w Polsce, ale już złożone przez nią jaja na jesieni tak. Jak pokazuje praktyka, mroźna zima nie jest antidotum na ćmę bukszpanową, której jaja mogą przetrwać nawet kilkunastostopniowe mrozy i spory śnieg. O ile ćma bukszpanowa znika wraz z pierwszymi przymrozkami, to już złożone przez nią jaja są znacznie bardziej odporne na minusowe temperatury. Z jaj złożonych pomiędzy liśćmi bukszpanu tegorocznej wiosny już wykluły się pierwsze larwy. Zakładając, że w Europie pełny cykl rozwojowy ćmy bukszpanowej latem wynosi około 17 dni, a wiosną do 87 dni. W praktyce z jaj ćmy bukszpanowej pojawiają się żarłoczne larwy 3 razy w ciągu roku, wiosną na przełomie marca i kwietnia, latem czerwiec — lipiec, jesienią wrzesień — październik. Każda dorosła ćma bukszpanowa składa od 190 do nawet 790 jaj, a większość z nich jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ znajduje się od spodu liścia. Wiosną tego roku pojawiły się już larwy i ćmy bukszpanowe ze złożonych jaj jesienią dlatego, jeśli chcecie uratować swoje bukszpany, warto już teraz rozwiesić pułapki feromonowe, zanim samiec ćmy azjatyckiej osiągnie zdolność do zapłodnienia samic.

    Co to jest przędziorek bukszpanowy i jak go rozpoznać?

    Przędziorek bukszpanowy to jest szkodnik bukszpanu należący do grupy roztoczy, który się pojawia na wiosnę. Z jaj złożonych na jesieni zaczynają się wykluwać szkodniki, których nie widać gołym okiem, ponieważ żerują od spodu liści. Na przędziorka bukszpanowego najbardziej są narażone młode liście, które rozwijają się z pąków. Na liściach pojawiają się cętki, które się zmieniają w brązowe plamy a potem cały liść zmienia kolor na brązowy.

    Jak pozbyć się przędziorka bukszpanowego? Co odstrasza przędziorka bukszpanowego?

  • Przędziorek bukszpanowy nie lubi wilgoci, dlatego pierwszym krokiem jest odpowiednie nawodnienie rośliny oraz codzienny prysznic liści. Utrzymując przez cały czas dużą wilgotność rośliny możesz pozbyć się przędziorka bukszpanowego, jednak należy uważać, żeby nadmiar wody nie zniszczył rośliny.
  • Olejek parafinowy i olej roślinny

    Wszystkie preparaty zwalczające przędziorka są na bazie olejku parafinowego. Jeśli chcesz zwalczyć przędziorka spryskuj bukszpan roztworem wody i olejku parafinowego lub roślinnego dwa razy w tygodniu. Przędziorka bukszpanowego można wyleczyć pocierając lub spryskując roztworem wody i olejku parafinowego, lub oleju roślinnego, którego używasz w kuchni.

    Wywar z czosnku i cebuli

    Intensywny zapach cebuli i czosnku skutecznie odstrasza przędziorka bukszpanowego. Do naczynia z wrzątkiem włóż ½ czosnku (około 4-5 ząbków) i pół cebuli, wszystko zalej 2 litrami wrzątku. Po upływie 1 doby otrzymanym wywarem dokładnie spryskaj bukszpan.

    Duża wilgotność gleby

    Duża wilgotność powietrza, niektórzy polecają również mocno podlać i zrosić bukszpan a potem owinąć folią na 3-5 dni, cały czas monitorując stan rośliny.

    Opryski

    Opryski wybraną metodą powtarzaj najpierw co dwa dni, potem raz w tygodniu i każdej wiosny, kiedy temperatura będzie wyższa niż 10 C, wówczas masz szansę zniszczyć jaja przędziorka, zanim szkodnik zacznie zjadać liście bukszpanu.

    Co to jest wzdymacz bukszpanowy, czyli co powoduje zniekształcenie liści bukszpanu?

    Wzdymacz bukszpanowy to jest szkodnik buszkpanu, który na wiosnę powoduje zniekształcenie i zmniejszenie blaszek bukszpanowych młodych liści. Wzdymacz atakuje każde „pokolenie” młodych liści, począwszy od pierwszych przyrostów wiosennych przez pąki letnich przyrostów przez co liście się powiększają i przebarwiają na barwę brunatną. Wzdymacz bukszpanowy jest mikroskopijnych rozmiarów i nie można go zobaczyć gołym okiem, a jedyna możliwość rozpoznanie obecności wzdymacza bukszpanowego to obserwacja zmian na liściach.

    Jak zwalczyć wzdymacza bukszpanowego?

    1. Rozciętą folię lub worek na śmieci podłóż szczelnie pod roślinę i obetnij wszystkie przyrosty. Najlepiej jest podciąć około 50% rośliny pozostawiając tylko kilkuletnie liście.
    2. Folię spod bukszpanu wyjmij, wykop ostrożnie wierzchnią warstwę ziemi i połóż na folii, a następnie szczelnie zawiąż i wyrzuć.
    3. Podłóż pod bukszpan nową folię i zasypać warstwą świeżej ziemi. W ten sposób wyeliminujesz ewentualne młode szkodniki, które mogłyby się wykluć z jaj złożonych pod rośliną lub tych, które spadły podczas podcinania bukszpanu.
    4. Dokładnie spryskaj cały bukszpan dedykowanym preparatem zwalczającym wzdymacza bukszpanowego. Po około 7 dniach należy ponownie spryskać roślinę.

    Co to jest pryszczarek bukszpanowy, czyli zgrubienia na liściach bukszpanu?

    Pryszczarek bukszpanowy to jest muchówka z rodziny sciaridae. Pryszczarek bukszpanowy można rozpoznać po charakterystycznych zgrubieniach na liściach bukszpanu, w których zimują jaja muchówki. Larwy tego szkodnika spowalniają wzrost bukszpanów, mogą być przyczyną obumierania liści pędów i korzeni rośliny.

    Jak zawalczyć pryszczarka bukszpanowego?

    1. Pryszczarka bukszpanowego można zwalczyć stosując dedykowane preparaty zwalczające pryszczarka.
    2. Usuwamy zmienione przez pryszczarka liście, a nawet całe gałązki. Warto również wykopać bukszpan, obsypać ziemię z korzeni i opłukać je, ponieważ pryszczarek mógł również przeniknąć do korzeni.
    3. Usuń warstwę ziemi, w której rósł bukszpan i ubytek uzupełnij nową ziemią.
    4. Zasadź ponownie bukszpan
    5. Opryski powtarzaj zgodnie z zaleceniami producenta.

    Co to jest miodówka bukszpanowa, czyli lepka wydzielina na bukszpanie?

    Miodówka bukszpanowa to jest niewielki owad z rodziny pluskwiaków, krewny mszycy, którą bardzo przypominają dorosłe osobniki miodówki bukszpanowej. Dojrzałe osobniki osiągają rozmiar od 3 do 5 mm, które atakują głównie młode liście. Największa aktywność tych owadów przypada od maja do lipca, choć zdarza się, że pierwsza miodówka bukszpanowa pojawia się już w kwietniu. Obecność szkodnika na bukszpanie można rozpoznać po lepkiej wydzielinie na liściach, czyli spadzi przypominającej pszczeli miód, pozostawianej przez miodówkę. Czasem można zaobserwować białe niteczki to właśnie miodówka bukszpanowa. Liście, na których pojawia się spadź pod jej ciężarem uginają się, deformują, żółkną i odbarwiają. Na liściach, na których miodówka bukszpanowa pozostawiła spadź mogą również pojawić się grzyby z grupy sadzaków.

    Jak zwalczyć miodówkę bukszpanową?

    1. Przetnij foliowy worek na śmieci i wsuń szczelnie pod bukszpan
    2. Dokładnie przytnij bukszpan nawet o 50%, obcięte gałązki szczelnie zawiąż w worku
    3. Wybierz ziemię spod rośliny i wymień na nową, możesz również pod bukszpanem rozłożyć folię i zasypać ziemią. Następnym razem, kiedy pojawi się jakiś szkodnik usuniesz tylko tą partię ziemi, a korzenie będą zabezpieczone przed spadającymi z rośliny szkodnikami.
    4. Spryskaj bukszpan dedykowanym preparatem do zwalczania miodówki bukszpanowej.

    Co to jest skorupik jabłoniowy, czyli szare lub brązowe plamki na bukszpanie?

    Skorupik jabłoniowy to jest jeden z gatunków pluskwiaków, który żeruje na liściach bukszpanowych. Skorupiak bukszpanowy pojawia się wczesną wiosną, wówczas na liściach zaatakowanego bukszpanu można zaobserwować szare lub brązowe wypukłe tarczki przypominające przecinki. Pod wspomnianymi tarczkami żeruje samica skorupika jabłoniowego, następnie składa jaja, z których w maju wylęgają się larwy. Zaatakowany bukszpan zaczyna marnieć, liście drobnieją i obumierają całe pędy.

    Sposób na skorupika jabłoniowego

    1. Rozkładamy folię pod bukszpanem
    2. Podcinamy krótko bukszpan
    3. Folię zawiązujemy i wyrzucamy
    4. Opryskujemy bukszpan dedykowanym preparatem zwalczającym skorupika jabłoniowego. Pierwszy pryskanie powinno być wykonane na początku maja, a kolejne dwa tygodnie później.

    Bukszpan choroby, czyli na co chorują bukszpany

    Wczesne rozpoznanie jest kluczem do zwalczenia choroby, bukszpan to roślina, która niezwykle rzadko choruje, jednak kiedy zaatakują bukszpan choroby najważniejsza jest szybka reakcja, pozwalająca na uratowanie rośliny.

    Dlaczego brązowieją liście bukszpanu latem?

    Gorące promienie słoneczne parzą bukszpan dlatego brązowieją liście bukszpanów latem. Jeśli chcesz uniknąć poparzenia bukszpanu, podlewaj roślinę wcześnie rano i  wieczorem kiedy zajdzie słońce. Ponadto zalegająca na liściach rośliny woda zwiększa ryzyko poparzenia, dlatego bukszpany zawsze podlewamy do ziemi.

    Dlaczego obumierają liście i pędy bukszpanu, co to jest fizjologiczne zamieranie liści?

    Zaatakowany bukszpan przez chorobotwórcze grzyby powoli marnieje dlatego obumierają liście i pędy bukszpanu. W pierwszej kolejności liście tracą kolor, potem przebarwiają się na barwę brunatną a na końcu obumierają schną i opadają. Taki stan u niezaatakowanej przez szkodniki rośliny nazywamy fizjologicznym zamieraniem liści i pędów. Najczęściej bukszpan zaczyna chorować wczesną wiosną, kiedy na zewnątrz są duże skoki temperatur a silny wiatr nadmiernie wysusza liście. Jeśli chcesz zapobiec tej chorobie bukszpanów, osłaniaj je wczesną wiosną przed wiatrem i nadmiernym słońcem. W tym celu osłaniamy roślinę białą agrowłókniną, która przepuszcza światło .Roślina powinna pozostać pod przykrycie do końca przymrozków. Już zaatakowany przez chorobę bukszpan dokładnie przytnij, usuwając wszystkie zmienione gałązki i spryskuj dedykowanym preparatem, zachowują harmonogram oprysków zgodny z instrukcją przez producenta.

    Białe liście bukszpanu na końcach i ciemne od spodu, czyli co to jest mączniak prawdziwy?

    Białe liście bukszpanu na końcach i brązowe od spodu to jest mączniak prawdziwy, czyli choroba bukszpanu, którą wywołuje grzyb Phyllactinia guttata. Mączniak prawdziwy to jest choroba wywołana nadmierną wilgocią. Grzyb najczęściej atakuje liście, na których zalega woda. Jeśli nie chcesz, żeby roślinę zaatakowała choroba, bukszpan zawsze podlewaj do ziemi. Idealną porą na nawadnianie bukszpanów jest późne popołudnie, rośliny podlane późnym wieczorem zachowują dużą wilgotność przez wiele godzin.

    Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego z bukszpanu?

    1. Rozłóż folię pod rośliną,
    2. Obetnij wszystkie zainfekowane przez grzyba pędy
    3. Ostrożnie wysuń folię, na obciętych liściach znajdują się zarodniki, jeśli chcesz się raz na zawsze pozbyć mączniaka prawdziwego, szczelnie zawiąż folię i wyrzuć.
    4. Wykonaj opryski dedykowanym preparatem do zwalczania mączniaka prawdziwego.
    Białe lub czarne plamki na liściach bukszpanu, co to jest biała plamistość?

    Białe i czarne plamki na liściach bukszpanu to jest objaw choroby bukszpanu, która nosi nazwę biała plamistość bukszpanu. Biała plamistość to jest choroba bukszpanu wywołana przez grzyba o nazwie Mycosphaerella patouillardii. Pierwszymi objawami białej plamistości są białe okrągłe plamy o średnicy od 2 do 3 mm, które można zaobserwować na liściach. Przy dużej wilgotności plamki zlewają się i zajmują prawie całą powierzchnię liścia. Tkanki w obrębie tych plamek zasychają, w górnej części liścia powstają czarne plamki.

    Jak pozbyć się białej plamistości bukszpanu

    1. Rozłóż folię i dokładnie obetnij wszystkie zainfekowane gałązki. Bardzo ostrożnie wysuń folię spod bukszpanu, szczelnie zawiąż i wyrzuć. Na zainfekowanych gałęziach znajdują się zarodniki grzybów, które wywołują tę chorobę bukszpanu.
    2. Wykonaj oprysk preparatem białą plamistość.
    3. Dlaczego więdnie bukszpan — co to jest fytoftoroza bukszpanu?

      Bukszpan zaatakowany przez grzyby z rodziny Phytophtora citrophthora, P. Cinnamomi, P. Nicotianae więdnie dlatego, że wspomniane grzyby wywołują wyniszczającą chorobę. Fytoftorozę to jest choroba bukszpanu, wywołana przez trzy grzyby Phytophtora citrophthora, P. Cinnamomi, P. Nicotianae. Fytoftorozę można rozpoznać po więdnących liściach bukszpanu na wierzchołku rośliny. Roślina początkowo traci kolor, potem liście żółkną, brązowieją i schną. Cechą charakterystyczną dla fytoftorozy są brunatne korzenie. Fytoftoroza rozwija się znacznie częściej w wilgotnej glebie i podłożu torfowym. Znacznie rzadziej Fytoftoroza atakuje bukszpany rosnące na podłożu piaszczystym i gliniastym, które nie chroni rośliny przed innymi bukszpanowymi chorobami. Najczęściej bukszpany zapadają na Fytoftorozę w drugiej połowie lata.

      Jak zwalczyć Fytoftorozę?

      Opryski są jedyną metodą walki z Fytoftorozą. Walkę z Fytoftorozą zaczynamy od profilaktycznych oprysków preparatem wzmacniającym bukszpany, a w razie pojawienie się Fytoftorozy należy spryskiwać roślinę preparatem hamującym rozwój choroby.

      Dlaczego bukszpan odbarwia się, czyli co to jest zgorzel zgnilakowa?

      Roślina zaatakowana przez zgorzel zgnilakową zaczyna chorować, dlatego liście tracą kolor a bukszpan odbarwia się. Zgorzel zgnilakowata to jest choroba bukszpanu, której przyczyną są grzyby z rodziny Pythium. Najczęściej przyczyną zgorzeli zgnilakowatej jest zbyt mokre i ciężkie podłoże. Opryski dedykowanym preparatem skutecznie zwalczają zgorzel zgnilakowatą. Roślina pozostawiona bez naszej ingerencji zaczyna schnąć i obumiera.

    Komentarze

    gfds
    ludzie chcieli ekologi to maja kiedys taka cma jednego dnia by nie przerzyla od pestycydow a teraz patrzec jak przyjda karaluchu co cement jedza
    PlayboiCarti
    Po przeczytaniu połowy arttykułu poleciałem zobaczyć moje bukszpany i inne krzaczki tak była tam pajenczynka i dżdżownice od razu poszdłem do ratowania
    Załamana
    Małpa zjadła mi wieloletnie latami kształtowane bukszpany, wyciełam je, odczekałam kilka lat i rok temu posadziam nowe malutki sadzonki i ćma powróciła dosłownie o po kilku dniach. Stosowałam wszystkie metody opisane powyżej i pozbyłam się ćmy, ale to bardzo pracochłonne, aż się boję co będzie w tym roku. I stąd mój komentarz, czy to już czas na pułapki feromonowe, czy jeszcze poczekać z ich rozwieszeniem?? ??
    Mariaa
    Wczoraj zajrzałam między gałęzie a tam pajęczyna i małe seledynowe dżdżownice. Bukszpan się sypie dosłownie. Nie wiem czy to już nie za późno na walkę z ćmą ale z zewnątrz wszystko wyglądało ok. Co za podstępny szkodnik. Widziałam wcześniej białe motyle w surfiniach do głowy mi nie przyszło że to ćma tam spi