Nie ćma, nie mol, mała puchata muszka z długimi wąsami i okrągłymi skrzydłami

cmianki co to

Małe kilkumilimetrowe muszki szare lub brązowe z cętkowanym skrzydłami jak u ćmy, włochatym korpusem i długimi wąsami. Kształtem przypominają muchę, skrzydłami ćmę, spotkać je możesz w łazience lub pralni późną nocą. Sprawiają wrażenie ślepych i nie gramotnych, kiedy w nocy wejdziesz do łazienki, spotkasz je na umywalce, wannie lub w ich okolicach. Zobacz, czym są te miniaturowe całkiem sympatycznie wyglądające owady i dlaczego stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia...

Mokra, deszczowa końcówka zimy i takie też przedwiośnie sprzyjania rozwijaniu się populacji ćmianek. W tym roku można mówić o prawdziwej inwazji tych owadów na nasze łazienki, kuchnie i pralnie. Te sympatycznie i dostojnie wyglądające malutkie muszki, stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia, są nosicielami groźnych bakterii. Przenoszą ze śmietników, odchodów zwierząt i ludzi na nasze gąbki, szczoteczki do zębów i ręczniki. Zobacz, czym dokładnie są ćmianki, skąd się wzięły w naszych domach i jak się ich skutecznie pozbyć.

Nie mol, nie ćma, nie mucha więc co to? To ćmianka

Mała zaledwie pięciokilometrowa muszka z włochatą głową, długimi wąsami i cętkowanymi okrągłymi skrzydełkami. Do złudzenia przypominająca malutką ćmę o kształcie najedzonej muchy to ćmianka.

Dorosłe osobniki osiągają wielkość 5 mm i wyglądają całkiem sympatycznie. Owada możesz spotkać w pomieszczeniach i podwyższonej wilgotności jak łazienka, kuchnia czy pralnia. Za dnia niewidoczne, pojawiają się dopiero późnym wieczorem i nocą. Szybko latają, choć oszołomione światłem wydają się ślepe i niezdarne.

Te niewinnie wyglądające owady żyją w naszych odpływach, kompostownikach i śmietnikach. Deszczowa pogoda sprzyja ich rozwojowi. Do domów dostają się przez otwarte okna, a kiedy już nas odwiedzą, naprawdę trudno jest się ich pozbyć.

Jedna ćmianka to jeszcze nie powód paniki, ale jej pojawienie się można łatwo przegapić, ponieważ owad aktywny jest dopiero nocą, więc zwyczajnie możesz go nie zauważyć.

A kiedy już pojedynczy osobnik pojawi się w twoim domu, jest więcej niż pewne, że wkrótce będzie ich więcej. O ile dorosłych osobników możesz nie zauważyć nawet przez wiele miesięcy, to już ich larwy są łatwe do wytropienia.

Kiedy tylko zauważysz malutkie czarne larwy, szybko się ich pozbądź, najlepiej wybieraj, włóż do foliowego worka i dokładnie zdepcz. Uwaga nie odkurzaj ich, nie zbieraj mopem lub gąbką do sprzątania, ponieważ nie pozbędziesz się, tylko przeniesiesz w inne miejsce.

ćmianki małe muszki jak ćmy w łaczience

Gdzie szukać larwy ćmianki w domu?

W łazience wokół odpływu w wannie, brodziku i umywalce, a także wokół sedesu przy podłodze. Kolejne uwielbiane przez nie miejsce to blat łazienkowy pod umywalkę nablatową.

W ubytkach fug łazienkowych i w okolicach kosza na śmieci. W kuchni ćmianki znajdziesz przy odpływie, pod obręczą syfonu, pod zmywarką. W pralni szukaj ich wokół pralki, umywalki i w każdym wilgotnym miejscu.

Co wabi ćmianki?

Ćmianki są to owady synantropijne, czyli takie, które przystosowały się do życia z człowiekiem, ponieważ to jego odpady są ich pożywieniem. Wabi je jak większość owadów do naszego domu światło, a ich rozmiar umożliwia im, przedostanie się przez moskitiery i siatki przeciw owadom i firanki.

Przyciągają je zapachy odpadów i nieczystej toalety, zabrudzonych rur odpływowych oraz innych resztek organicznych. Do naszych domów dostają się przez okna, możemy je przynieść z nawozami naturalnymi.

Największym ich sojusznikiem są ekologiczne płyny do czyszczenia naszych kuchni i łazienek, a także nowoczesne pralki i zmywarki pozwalające na pranie w niskich temperaturach.

Czy ćmianki gryzą, czy ćmianki są groźne dla człowieka?

Ćmianki nie gryzą ludzi, ale bardzo groźne dla naszego zdrowia, ponieważ rozwijają się w resztkach organicznych takich jak kał, błoto, nawozy organiczne.

 

  • Ich środowisko naturalne to szamba, rury odpływowe, kosze z organicznymi odpadami, zanieczyszczone zbiorniki wodne przenoszą z nich liczne bakterii, najgroźniejszą jest bakteria e coli, której pałeczki pozostawiają na naszych ręcznikach, gąbkach i szczoteczkach do zębów.
  • Grzyby, pleśnie i inne bakterie, z którymi mają te włochate muszki kontakt, również są roznoszone po naszym domu. Z tego też powodu te małe muszki są niezwykle groźne dla naszego zdrowia !!!
  • W kuchni ćmianki te wszystkie bakterie a czasem też pasożyty przenoszą na nasze pożywienie, stół, naczyczynia i blat kuchenny, więc sprawa jest naprawdę poważna.

  • W pralni mają one natomiast kontakt z naszym czystym praniem, w tym bielizną, a to już poważny problem, ponieważ bakterią e coli można się zarazić przez cewkę moczową, a innymi grzyby i pleśnie bardzo szybko rozwijają się na błonach śluzowych.

Jak pozbyć się ćmianek? Skuteczne sposoby na ćmianki

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zsynchronizowane działanie w całym domu!!! Pamiętaj, nasze rury mają wspólny odpływ do szamba lub studzienki ściekowej, dlatego mogą z jednego odpływu przenieść się do drugiego.

  • Zacznij od zabezpieczenia awaryjnych odpływów, chroniących przed przelaniem się wody z umywali lub wanny. Do każdego odpływu w domu wlej żrący środek do udrażniania rur i szybko zatkaj odpływ oraz odpływ awaryjny. Odczekaj kilka godzin, czynność niestety musisz wykonywać w dzień między 10 a 16 godziną, kiedy ćmianki śpią w swoich gniazdach, czy w naszych rurach.
  • Po 3-4 godzinach odkryj odpływ główny (awaryjny nadal pozostaw szczelnie zakryty) i wlej czajnik wrzątku. Czynność powtórz w każdej umywalce, wannie, brodziku i sedesie.

  • Po kolejnej godzinie wsyp do rur sodę oczyszczoną i ponownie zalej wrzątkiem i zakryj odpływ, czynność tą wykonuje ostrożnie i nie wdychaj oparów.

  • Teraz środkiem silnie czyszczącym spryskaj obwód sedesu przy podłodze, przestrzeń wokół odpływu w zlewie, umywalce, wannie, brodziku, oraz pod umywalką nablatową (uważaj jednak, żeby środek nie zniszczył blatu). Obłóż wacikami kosmetycznymi spryskaną powierzchnię i zawiń kuchenną folią streczową, żeby uniemożliwić ucieczkę larwom.

  • Po około godzinie za pomocą wykałaczki lub patyczka szałykowego wygarnij spod kratek odpływowych, spod sedesu, spod umywalki larwy, kurz itp. Potem nałóż na nowy patyczek ręcznik papierowy i wytrzyj oczyszczoną przestrzeń do sucha.

  • Potem zabezpiecz silikonem przestrzeń wokół umywalki i sedesu. Jeśli nie masz silikonu, możesz zastosować dedykowaną taśmę wodoodporną, lub szarą taśmę, która niestety nie będzie wyglądać estetycznie. Zablokuje drogę ucieczki młodym osobnikom i larwom uciekającym przed zastosowanym środkiem chemicznym.

Komentarze

Znartwiona
Wczoraj zobaczyłam jedna jak w nocy poszłam do łazienki dzisiaj rano było ich trzy więc mało prawdopodobne że wpadły przez okno, dzisiaj zaczynam poszukiwania. A swoją drogą to całkiem ładne te muszki tylko obrzydliwe