Najlepsza tkanina tapicerska, czyli jak wybrać dobry materiał obiciowy?

jaki materiał do tapicerowania

Wybór odpowiedniej tkaniny obiciowej do łatwych nie należy, szczególnie jeśli po raz pierwszy dokonujemy tego zakupu. Niektóre cechy dobrych materiałów tapicerskich można rozpoznać gołym okiem, inne dopiero po przeczytaniu metki lub załączonej ulotki. Jednak dla większości z nas wartości i symbole podane przez producenta są niezrozumiałe. Wyjaśniamy jak rozpoznać najlepszą tkaninę obiciową i jakie cechy i parametry powinna posiadać.

Bez względu na czy kupujesz meble wypoczynkowe, krzesła, panel na ścianę, czy też tkaninę do samodzielnego tapicerowania warto sprawdzić, jakie ma ona właściwości i jak będzie się sprawowała podczas normalnego użytkowania, czyszczenia i wreszcie w jakim stopniu będzie ona narażona uszkodzenia mechaniczne. Poniżej podpowiadamy jakie właściwości i parametry powinien posiadać taki materiał. Sprawdź jak wybrać produkt tapicerski do samodzielnego obijania i które materiały są najpopularniejsze oraz ile kosztują.

Czym wyróżniają się dobre tkaniny tapicerskie?

Odpornością na ścieranie, rozciąganie, pocieranie, plamy i rozdarcia, promienie UV i wnikanie cieczy. A to dopiero początek! Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że każda porządna tkanina do tapicerowania jest poddawana szeregowi testów na wytrzymałość, dzięki którym producent może określić jej dokładne parametry i cechy, które wyróżniają dany produkt spośród innych. Przeglądając oferty w sieci, bardzo często spotykamy takie, które są określone mianem tapicerskich, a nadają się co najwyżej na zasłony lub poduszki ozdobne. Z tego też powodu warto dokładnie czytać informacje podane w ich opisach. Za dobrą tapicerkę uważa się taką, która w teście Martindala osiągnęła wyniki równy lub większy 45000 cykli ścieralności, jest odporna na rozdzieranie, ma niski margines przesuwania nitki, nie blaknie podczas czyszczenia na sucho i mokro. Nie przyjmuje plam i jest przyjazna zwierzętom, także się nie rozciąga i ma dużą gramaturę.

Jak rozpoznać dobry materiał obiciowy

Niestety tylko część cech dobrych materiałów obiciowych można rozpoznać już na pierwszy rzut oka, oczywiście pod warunkiem, że zakupy robimy w sklepie stacjonarnym. Ciężki gęsto tkany będzie miał dużą gramaturę. Podczas tarcia na sucho inną tkaniną np. rękawiczką czy rękawem tapicerka nie powinna się odbarwiać, tracić swojej faktury ani farbować, podobnie podczas pocierania na mokro. Jeśli na produkcie zamieszczono informację, że jest on hydrofobowy, można poprosić sprzedawcę o szklankę czystej wody i rozlać na niego ciecz, ten o takich właściwościach nie przyjmie jej, a ta zbije się w jedną dużą lub kilka mniejszych kropli, które łatwo usuniemy ręcznikiem papierowym. Przesunięcie nitek można sprawdzić na skrawku próbnika podobnie jak próg rozciągania. Podczas rozciągania brzegów, te o najlepszych pozostaną nienaruszone, nie zmienią kształtu, nitki nie zaczną się luzować, a materiał się nie będzie strzępić. Z kolei zamawiając meble tapicerowane lub tkaninę przez internet, warto najpierw poprosić o próbkę tapicerki, większość sprzedawców sprzedaje je i jest to koszt od 5 do 15 zł. Posiadając taki próbnik w domu, można sprawdzić, czy rozlane płyny w niego wsiąkają, czy przyjmuje plamy, oraz jak wygląda po czyszczeniu na sucho i mokro, czy mechaci się, oraz jak trwały będzie szef wykonany na dwóch jego skrawkach. W tym celu zszywamy dwa brzegi (najlepiej przeciąć go na dwie części), zakańczamy supełkiem, lub ściegiem przód tył. Następnie rozciągamy każdy z nich w inną stronę jednocześnie, nie żałując siły. Jeśli nitki tkaniny się nie przesuną, a szef nadal pozostanie stabilny, obicie będzie dobrze przytwierdzone do mebla przez długie lata. Pozostałe właściwości sprawdzamy na metce lub w opisie produktu i niestety musimy wierzyć producentowi.

Jaki kolor tkaniny na tapicerkę wybrać?

Kolorystyka tkanin tapicerskich jest bardzo duża, w zasadzie każda z nich występuje w całej gamie barw. Wśród nich znajdziemy kolory standardowe takie, które niezależnie od wnętrzarskich trendów pojawiają się każdego roku i są na tyle neutralne, że pasują do większości aranżacji. Są to wszystkie odcienie brązów i beżów, szarości i złamane zielenie oraz tkaniny w różnych odcieniach brudnego różu, czy niebieskiego. Jednak każdego roku pojawiają się również kolorystyczne nowości, czyli wnętrzarskie hity, które kuszą i onieśmielają jednocześnie. Jak zatem wybrać idealny kolor tapicerki do salonu i każdego innego pomieszczenia? Pierwszą kwestią jest określenie, na jakie czynniki zewnętrzne będzie ona narażona. W domu z małymi dziećmi i zwierzętami nie sprawdzą się raczej biele, beże i kremy, czyli najjaśniejsze kolory, które nie tylko łatwo można poplamić, ale też pobrudzić. W domu, w którym mieszkają zwierzęta jak psy i koty, prawdziwym utrapieniem będzie granatowa i czarna tapicerka. Na takim obiciu widoczny jest każdy włos i nawet najkrótsza sierść. Tapicerka w kolorze butelkowej zieleni, szmaragdowa, turkusowa czy szafirowa lub niebieska jest najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Musztardowa, w kolorze brudnego różu, bananowa, popielata, limonkowa, czy ruda, będzie trudniejsza w utrzymaniu w czystości, dlatego obiciówka powinna mieć jak najlepsze parametry, umożliwiające czyszczenie na sucho i mokro. Meble tapicerowane w odważnych kolorach jak czerwień, mocny róż, trawiasta zieleń, fiolet czy paryski błękit powinny zawsze wyglądać nieskazitelnie. To one są najczęściej główną ozdobą aranżacji. Jednak taki wybór zobowiązuje, warto więc w tym wypadku zainwestować w tkaninę o najlepszych parametrach.

Tapicerka z wzorem czy gładka

Gładka czy ze wzorem, a jeśli motyw to jaki? Przed takim dylematem stają ci, którzy nie lubią gładkich tapicerek. Do wyboru mamy całą gamę florystycznych wzorów, ponadczasowe pasy w stylu skandynawskim i melanże oraz abstrakcje. Od kilku sezonów największą popularnością cieszą meble wypoczynkowe jednobarwne gładkie lub zdobione gustownym pikowaniem. A także te w stylu glamour z dżetami, ćwiekami, cekinami i kryształkami. Są one bardziej uniwersalne niż te z mocnym motywem i będą pasowały do wnętrza nawet po jego przemalowaniu lub wymianie dodatków. Z praktycznego punktu widzenia, najlepszym sposobem na wprowadzenie ciekawych motywów tekstylnych do aranżacji są poduszki ozdobne, a także zasłony. Ich wymiana jest znacznie tańsza niż kupno nowych mebli tapicerowanych, a odpowiednio wyeksponowane mogą zmienić charakter całego pomieszczenia. Jest to również tani sposób na szybką metamorfozę wnętrza.

jaki materiał do obicia kanapy

Tkanina obiciowa pleciona, welur, pikowana czy eco skóra?

Na rynku dostępna jest cała gama tkanin tapicerowanych od dobrze już nam znanych plecionek, przez welur, laserowo lub klasycznie pikowany oxford, a także całą gamę kolorów i imitacji zamszu oraz skóry. Wśród plecionek od lat najpopularniejsza jest tkanina sawana, czyli materiał tapicerski o widocznym grubym splocie, który przypomina na fakturą grube płótno. Występuje on w całej gamie kolorystycznej, a także w wersjach melanżowych. Jego zaletą jest aż 100 000 cykli ścieralności, co sprawia, że został okrzyknięty obiciówką nie do zdarcia. Tkanina mimo niskiej gramatury jest jedną z najbardziej odpornych na ścieranie, rozdarcia i zużycie. Ponadto jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości, łatwo można z niej usunąć plamy i wszelkie zabrudzenia. Jej minusem jest nieco już oklepana faktura i mniej elegancka prezencja niż w przypadku weluru czy sztucznej skóry.

Kolejna bardzo popularna tkanina obiciowa to welur, który występuje w setkach odmian, każda z nich ma inne parametry, a znalezienie odpowiedniej na obicie mebli wymaga wielu godzin poszukiwań i dokładnego sprawdzenia wszystkich parametrów. Jest to jednocześnie jedna z najmodniejszych w tapicerek, występuje w wersji gładkiej, fakturowanej z wytłoczonym motywem, a także pikowanej. Ta ostatnia to iście królewska propozycja. Gruby pik sprawia, że każdy mebel wygląda iście królewsko i bardzo elegancko. Można go kupić w wersji z pikiem na flizelinie lub na obitym meblu pikowanie wykonać samodzielnie. Welur tapicerski dzielimy na klasyczny z efektem rysowania, czyli cieniem, który powstaje po przeczesaniu materiału dłonią, podczas siedzenia czy czyszczenia lub wykonany nowoczesną technologią bez efektu cienia. Niestety ten drugi, choć pięknie otula kanapy i fotele, dając efekt nieskazitelnie gładkiej miękkiego wykończenia, jest mniej praktyczny. Na idealnie jednolitym kolorze widoczny jest każdy nawet najmniejszy pyłek, włos czy okruszek. A to oznacza, że odkurzaniu tapicerki nie ma końca. Jeśli zdecydujesz się na taką obiciówkę, koniecznie musisz zaprzyjaźnić się nie tylko z odkurzaczem, ale też zrobić solidny zapas rolek do usuwanie sierści i innych drobnych zabrudzeń. Taka tkanina najlepiej sprawdzi się w domu zamieszkiwanym wyłącznie przez dorosłe osoby, w którym jedynymi zwierzętami są rybki.

Oxford nowoczesny materiał tapicerski, który występuje w wersji gładkiej, tradycyjnie lub laserowo pikowanej. Ma piękne matowo satynowe wykończenie, składa się z dwóch warstw, jest hydrofobowy, plamoodporny i przyjazny zwierzętom, meble nim obite mogą być jednocześnie drapakiem dla kotów. Pięknie się prezentuje zarówno na meblach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niestety jest znacznie mniej miły w dotyku niż welur, ale bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Można go czyścić na sucho i mokro, rozlana ciecz nie wnika w jego strukturę, a zbija się w kilka kropli, które osuszamy ręcznikiem papierowy. Nie mechaci się, nie rozciąga i nie przeciera. Niestety jest trudniejszy w domowej obróbce niż poprzednio omawiany, ponieważ oprócz wierzchniej warstwy posiada podbicie z flizeliny, więc jest grubszy, trudniej się szyje, a jego naciągnięcie podczas tapicerowania wymaga pracy dwóch osób i dużo cierpliwości. Jeśli jednak zależy nam na meblach, które przetrwają dziecięce posiłki, zabawy ze zwierzętami i litry wylanych soków, kaw i herbat, oxford będzie idealnym wyborem.

Alcantara to okrzyczany materiał obiciowy, który jest wykorzystywany nie tylko w tapicerstwie domowym. Z miłego przypominającego na pierwszy rzut oka cienki delikatny zamsz, wykonuje się meble wypoczynkowe, podsufitki samochodowe, tapicerki w samolotach i ekskluzywnych pociągach. Jego zaletą zachwycający efekt wizualnym, faktura miła w dotyku, odporność na rozdzieranie i łatwe zapieranie plam. Większość alcantar można czyścić na mokro i najczęściej wystarczy czysta zimna woda do usunięcia plam. Jest jednak i haczyk na jasnych alcantarach pozostają ciemne ślady nawet po czystej wodzie. Wystarczy dotknąć ją wilgotną ręką, by ta odbiła się pod postacią ciemnego śladu i pozostała, do czasu wyprania na mokro całego mebla lub elementu, który zawsze należy trzeć od brzegu do brzegu, w przeciwnym razie na powierzchni pozostaną smugi. Zatem alcantara tak, ale tylko ciemna i raczej do pomieszczeń słabo eksploatowanych, no chyba, że lubimy częste pranie tapicerki lub wybierzemy tą z wyraźnym kolorowym wzorem. W praktyce materiał ten już po kilkunastu miesiącach zaczyna się rozciągać i marszczyć na meblach, chyba że obijemy nim twarde niewygodne siedzisko i bardzo mocno naciągniemy. Zdecydowanie lepiej sprawdza się na podsufitkach niż wypoczynkach domowych. Na rynku dostępne są również materiały obiciowe, które imitują zamsz, na ich powierzchni jest charakterystyczny meszek z cieniem typowym dla naturalnego zamszu. Są plamoodporne, hydrofobowe i bardzo miłe w dotyku. Łatwe w obróbce domowej, nie mechacą się, nie wycierają. Jeśli zależy nam na zamszowym efekcie, sprawdzają się o niebo lepiej niż popularna alcantara, a ich cena jest zbliżona lub niższa.

Ekoskóra to kolejny rodzaj materiału tapicerskiego, bardzo popularna dostępna w wielu wzorach i kolorach. Początkowo pięknie wygląda, ale nie dajcie się zwieść, już po kilkunastu miesiącach zaczyna pękać, łuszczyć się i sypać. Zdecydowanie lepiej sprawdza się na tapicerowanym panelu ściennym lub tapicerowanych drzwiach niż na kanapach i fotelach. Mimo że jest plamoodporna i łatwo ją utrzymać w czystości, źle znosi długotrwałe tarcie, wysoką temperaturę i nie jest odporna na zwierzęce pazury. Do domowego tapicerowania nadaje się, ale tylko wówczas jeśli nie wymaga szycia na maszynie (do ręcznego nie się nadaje), a zwykła maszyna może nie przeszyć jej. Zatem ekoskóra tak, ale tylko na elementach, które nie są poddawane regularnemu tarciu.

Czy tkaniny z pikiem nadają się do domowego tapicerowania mebli?

Tak, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze kwadraty, pasy, romby i prostokąty to wzór piku, który najłatwiej będzie nanieść na kanciastych meblach o regularnych kształtach np.na krzesłach, pufach lub panelu ściennym. Do tapicerowania pikowanymi tkaninami mebli z zaokrąglonymi boczkami, bufiastym siedziskiem czy oparciem polecamy wybrać pik w muszelkę, plaster miodu, koło lub modny heksagon. Taki motyw może być dowolnie ułożony względem kształtu mebla, w przypadku tych o regularnych kształtach należy zadbać nie tylko o odpowiednie naprężenie tkaniny, ale też usytuowanie wzoru. Krzywo ułożone pasy, kwadraty lub prostokąty mogą zepsuć cały efekt tapicerowania. Jeśli zatem planujecie samodzielnie obijać meble pikowanym materiałem, warto najpierw zastanowić się, czy uda się nam właściwie ułożyć pik, uwzględniając konieczność naciągnięcia obiciówki. Doskonałym pomysłem jest też samodzielne przepikowanie obitych już mebli. W tym celu należy rozrysować i dokładnie odmierzyć, gdzie mają się znajdować guziki, zrobić otwory w płycie meblowej, listewce lub innym sztywnym elemencie na mocowanie guzików i przeciągnąć jak najbardziej spłaszczając tapicerkę sznurek, na którym będzie mocowany guzik. Jednak uwaga brak stabilnego sztywnego spodu dla guzików powoduje ich opadanie.

Jakie cechy posiada porządna tkanina tapicerska?

Cechy i właściwości tkanin tapicerowanych są zamieszczane na informacji od producenta. Poniżej podajemy dwie grupy parametrów dobrych tkanin obiciowych, pierwsza z nich to ta, która bezwzględnie powinna być zamieszczona na każdym materiale do tapicerowania i świadczy o jego jakości. Druga grupa to dodatkowe cechy, które sprawiają, że jest on lepszy od innych na rynku, ale nie mają bezpośredniego wpływu na jego jakość i długość użytkowania.

Ile cykli ścieralności ma dobry materiał obiciowy?

Cykle ścieralności, czyli wynik w teście Martindale, jest to informacja, na podstawie której materiały są klasyfikowane jako obiciowe lub inne. Ilość cykli ścieralności informuje nas, jak długo będzie nam służyć dana tapicerka. Przy czym słaby wynik poniżej 35 000 cykli ścieralności jest informacją, że tkanina nie naddaje się do tapicerowania mebli. Sam test polega na poddaniu tkani tarciu w sposób zbliżony do tego, jakie powstaje podczas siedzenia i leżenia na kanapie. Ilość cykli, po których pozostaje ona nienaruszona, to wynik Martindale'a. Podczas tej próby testowane produkty zostają zaliczone do jednej z trzech grup:

  • A od 45 000 cykli ścieralności w górę, najlepsze obiciówki osiągają nawet 100 000 cykli. Do tej grupy zaliczane są najodporniejsze tkaniny, które można intensywnie użytkować przez wiele lat.
  • B od 25 000 do 40 000, czyli grupa średniej jakości, znajdują się w niej zarówno obiciówki, jak i produkty, które nie nadają się na tapicerkę meblową. Te, które osiągnęły wyniki od 35 000 w górę, można stosować do tapicerowania, a wszystkie z wynikiem poniżej sprawdzą jako materiał na zasłony lub poduszki ozdobne
  • C od 10 000 do 20 000 cykli ścieralności, jest to grupa materiałów, która nie sprawdza się jako tapicerka meblowa, ale można nią obijać panele ścienne, szyć z nich zasłony i poduszki.

Jaką gramaturę powinna mieć tkanina do tapicerowania?

Gramatura to jedna z podstawowych informacji, która powinna być podawana przez producenta. Oznacza ona wagę metra kwadratowego tkaniny. Im wyższa jej waga, tym lepszy produkt, chociaż w przypadku tapicerek nie zawsze jest ona proporcjonalna do cykli ścieralności. W tym wypadku lepiej wybrać obiciówkę z lepszym wynikiem Martindale niż wyższą gramaturą. Takim przykładem są popularne plecionki, które uchodzą za najodporniejsze na ścieranie i zużycie tapicerki, a ich gramatura często wynosi od 240 do 250 g/m2.

Jaką odporność peeling powinna mieć tapicerka? Czym jest peelingowanie tkaniny?

Peeling materiału to mechacenie, czyli tworzenie się drobnych supełków pod wpływem tarcia jednego materiału o drugi. Takiemu procesowi przez cały czas użytkowania są poddawane nasze meble wypoczynkowe. Z tego powodu wszystkie obiciówki są poddawane testowi na peeling, podczas którego sprawdzana jest podatność na mechacenie. Po zakończonym teście tkanina tapicerka zostaje zakwalifikowana do jednej z 4 grup.

  • Grupa A to materiały, które zakończyły test z najlepszym wynikiem ≥ 4-5, oznaczającym, że do zmechacenia nie doszło, lub zaobserwowano tylko pojedyncze supełki.
  • Grupa B to produkty z wynikiem 4, które podczas testu wykazały znikomy poziom zmechacenia
  • Grupa C to obiciówki ocenione od 3 do 4 punktów, czyli takie, które zostały miejscami zmechacone.
  • Grupa D to tapicerki z najniższą oceną od 1 do 3, które podczas testu wykazały duże lub całkowite peelingowanie.
  • Najlepszym wyborem będą tkaniny obiciowe z dwóch pierwszych grup, szczególnie jeśli zależy nam na porządnym obiciu mebla.

    Jaką odporność na tarcie na sucho i mokro powinien mieć materiał do tapicerowania?

    Odporność na sucho i mokro to nic innego jak test czyszczenia i zapierania plam. Podczas którego sprawdza się, czy produkt tapicerski nie ulegnie odbarwieniu lub nie będzie farbował poddany tarciu. Jego wynik decyduje, w jakiej klasie znajdzie się materiał i tak:

    Wyniki testu tarcia na mokro:

  • A ≥ 3-5 takie oznaczenie otrzymują tylko produkty najodporniejsze na mokre zapieranie
  • B 3 to klasa obiciówek nieco gorszych, na których mogą się pojawić nieznaczne ślady zapierania
  • C 2-3 jest najsłabszą klasą, w której znajdują się produkty, który nie należy czyścić na mokro.
  • Odporność na tarcie na sucho:

  • A ≥4-5 to tapicerki, na których nie pozostają żadne ślady czyszczenia na sucho
  • B = 4 oznacza te, na których mogą wystąpić nieznaczne wybarwienia lub ich faktura może zostać w niewielkim stopniu zniszczona, zmiewnić się kolor, fakturę lub farbować.,/li>

    Jaką odporność na rozciąganie powinien mieć materiał do tapicerowania?

    Odporność na rozciąganie jest niezwykle ważna w przypadku tkanin obiciowych, ponieważ najlepiej wygląda tylko dobrze naprężona tapicerka. Jeśli ta w czasie użytkowania będzie się rozciągać, mebel straci cały urok. Z tego też powodu obiciówki są poddawane testowi na rozciąganie i najlepsze są te, które rozwlekają się tylko w niewielkim stopniu. W czasie testu materiał jest poddawany próbom o różnej sile.
  • 1 oznacza te, które rozciągają się w najmniejszym stopniu poddane sile od 600 N w górę
  • 2 to grupa, która rozciąga się w znikomym stopniu, przy użyciu siły >600 N
  • 3 Zaczyna się rozciągać już przy sile około 400N
  • 4 Rozciąga się przy 25 N i nie nadaje się do obijania ani mebli, drzwi czy paneli ozdobnych. Jest to grupa tkanin, których nie można naprężyć, gdyż ulegają niemalże natychmiastowemu rozciągnięciu.
  • Test odporności na światło czyli na blaknięcie materiału

    Meble tapicerowane są nieustannie poddawane działaniu światła, z tego też powodu tapicerki są poddawane testowi odporności na promienie światła. W warunkach zbliżonych do naturalnych, tkanina jest eksponowana na działanie światła.

  • Grupa od 1 do 4 jest mało odporna na działanie światła, pod którego wpływem traci kolor i jest mniej odporna na uszko uszkodzenia mechaniczne.
  • Grupa od 5 do 7 doskonale znosi ekspozycję na światło w warunkach domowych, nie zmienia koloru i nie zostają też osłabione jej włókna.
  • Grupa 8 to materiały zewnętrzne, z których powstają parasole ogrodowe, osłony ogrodowe i tarasowe oraz tapicerki mebli zewnętrznych Nie ulega ona przebarwieniu nie pęka i nie przeciera się nawet pod długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Test na rozdzieranie materiałów tapicerskich, jak wybrać najodporniejszą tapicerkę

    Jest to sprawdzian, pod jakiej naporem siły materiał zacznie się rozdzierać, a więc jak odporny jest on na uszkodzenia mechaniczne. Najniższej klasy są te, które pękają pod naporem 15 N i tych nie polecamy kupować. Najwyższy wynik to 40 N i osiągają go te najbardziej odporne.

    jak poznać porządny materiał na obicie kanapy

    Czym jest test na przesunięcie nitek?

    Test na przesunięcie nitek to nic innego jak test na strzępienie. Podczas tej próby sprawdzane jest stopień przesuwania nitek na szwie. Dla zwykłego użytkownika jest to nic innego test na odporność szwu. Podczas tego testu sprawdza się, czy naprężony szef będzie wytrzymały, czy też się rozejdzie. Jest to również test na strzępienie, luźne nitki przesuwają się w kierunku brzegu i tkanina się strzępi. Co można sprawdzić również w warunkach domowych, kiedy przetniemy materiał najsłabsze tkaniny zaczną się nitkować, a wokół naszego miejsca pracy posypią się nitki. Wyniki tego testu są podawane w mm, czyli w odległości, jaka powstaje między nitkami, kiedy te się przesuwają.

    Tkaniny tapicerskie i ich dodatkowe cechy

    Oprócz podstawowych cech świadczących o odporności na czynniki zewnętrzne oraz tych, które klasyfikują materiału na tapicerskie i inne. Na metce możemy się spotkać z dodatkowymi informacjami:

    • Tkanina hydrofobowa

    Coraz popularniejsze są tkaniny hydrofobowe, które nie absorbują wody (cieczy), a zbijają ją w duże pozostające na powierzchni krople, które bez problemu można usunąć ręcznikiem papierowym. Jednak nieusunięte po pewnym czasie wnikną jej strukturę. Najczęściej są one plamoodporne, z których rozlany płyn można bez problemu usunąć. Zatem możemy się spotkać z oznaczaniem: tkanina hydrofobowa, Cleanaboo, Cleanaboo+.

  • Tkanina plamoodporna
  • to taka, która jest absolutnie odporna na zabrudzenia zarówno suche, jak i mokre. Każda plam łatwo się z niej usuwa. Niektóre z nich zapieramy na mokro, inne wystarczy przetrzeć na sucho.

  • Tkanina przyjazna zwierzętom
  • To taka, która jest odporna na pazury, nie ulega rozerwaniu i zaciągnięciu, nawet kiedy kot lub pies potraktuje ją jak drapak. W tej grupie znajdują się najodporniejsze materiały, które przez długie lata wyglądają jak nowe.

  • Test papierosa lub zapałki
  • Jest to próba ogniodoproności tkanin. Zatem kupując tapicerkę możemy również sprawdzić jak zachowa się w kontakcie z ogniem. Producent zamieszcza jedną z poniższych informacji:

  • palna;
  • palna i samo gasnąca;
  • trudnopalna;
  • niepalna;
  • Tkanina antyalergiczna Jest to właściwość tych materiałów, których struktura nie pozwala na przenikanie kurzu i wilgoci w ich strukturę. A to ogranicza namnażanie się roztoczy, a więc meble z takim obiciem jest łatwiejszy do utrzymania w czystości i nie alergizuje zupełnie lub w znikomym stopniu.

    Tkanina PET To grupa nowoczesnych tkanin, które w 100% powstają z recyklingowanych butelek plastikowych i są w 100% przyjazne dla środowiska. Większość z nich jest równie piękna i miła w dotyku jak tradycyjne welury czy plecionki. Niestety ich cena jest najczęściej zdecydowanie wyższa.

    Jaki materiał obiciowy na krzesła wybrać ?

    Materiał obiciowy na krzesła powinien mieć podobne właściwości jak ten na kanapę czy fotele. Zatem na krzesła szukamy tapicerki z minimalną ilością cykli ścieralności 35 000. Powinien być on odporny na tarcie na sucho i mokro, a więc taki, z którego usuniemy wszystkie plamy bez najmniejszego problemu. Kolejna kwestia to odporność na rozciąganie, krzesła najpiękniej prezentują się z dobrze naciągniętą tapicerką, a to jest możliwe tylko na wówczas jeśli podczas użytkowanie nie będzie ona się rozciągać. Odporność na peeling jest równie ważna, jak pozostałe parametry, zatem na krzesła szukamy tej z gruby A lub B.

    Jaka tkanina obiciowa na sofę sprawdzi się najlepiej?

    Sofa to już dużych rozmiarów mebel, w którym wymiana tapicerki wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów. Z tego też powodu warto wybierać tkaniny najwyższej jakości. Obiciówka na kanapę powinna mieć następujące parametry:

  • <245 g/m2, choć w tym wypadku ważniejszy jest wynik w teście Martindale
  • Odporność na peeling A to ≥ 4-5
  • Wybarwienia na tarcie na sucho i mokro w klasie A
  • Odporność na światło nie mniejsza niż 5
  • Odporność na rozciąganie 1 lub 2
  • Odporność na rozciąganie powyżej 30 N
  • Przesunięcie nitek jak najmniejsze, najlepiej znikome
  • Plamoodporny, czyli taki który nie przyjmuje plam, sofa z taką tapicerką będzie wyglądała pięknie nawet po wielu latach.
  • Przyjazny zwierzętom, jeśli w domu mieszka kot lub pies.
  • Jaki materiał na obicie na ścianę będzie najlepszy?

    Tapicerkę ściany można wykonać materiału, który w teście Martindale wypadł nieco gorzej, ale ma wynik nie słabszy niż 25 000 cykli. Jest to ważne, ponieważ obitą ścianę będziemy czyścić i odkurzać, więc pocierać tkaninę. Powinien za to być odporny na ścieranie i mieć jak najlepszy wynik w teście na przesunięcie nitek. Odporny na światło i blaknięcie, a także na spieranie na sucho i mokro. Najważniejsza w tym wypadku jest odporność na rozciąganie luźny nie będzie wyglądał ani gadki, ani też pikowany.

    jakie cechy ma dobra tkanina tapicerska

    Jaki materiał na zasłony, tapicerowany czy zwykły?

    Materiał na zasłony powinien być odporny na rozciąganie, w przeciwnym razie będą one się wydłużać pod własnym ciężarem. Ponadto możliwość zapierania ograniczy ilość prań. Bardzo ważna jest odporność na światło i jak najmniejsze przesunięcie nitek na szwie. Szczególnie jeśli nasze firany zawieszamy na klasycznych żabkach.

    Materiał wodoodporny czy hydrofobowy, jaka jest różnica?

    Te dwie cechy tkanin bardzo często traktujemy jednoznacznie, co jest błędem. Za materiał wodoodporny uważa się taki, który wcale nie przyjmuje cieczy, a ta może na nim pozostawać nawet przez wiele godzin. Do takich najczęściej zaliczamy ekoskóry. Natomiast hydrofobowy to taki, który nie przesiąka od razu. Najpierw płyny zbijają się krople i przez kilkanaście minut pozostają na jego powierzchni. Jednak nieusunięte po pewnym czasie zaczynają przenikać w głąb tkaniny. Pierwszy z nich całkowicie plamoodporny, drugi do czasu aż rozlany płyn wniknie głębiej.

    Oxford, alcantara, cronos, sawana i welur i ich cechy:

  • Oxford, alcantara, cronos sawana i welur to najpopularniejsze tkaniny obiciowe. Różnią się fakturą, funkcjonalnością, grubością i wyglądem. Oxford jest hydrofobowy, przyjazny zwierzętom i bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Posiada podbicie z flizeliny, która utrudnia jego obróbkę, jest bardzo odporny na rozciąganie. Doskonale sprawdza się jako tapicerka domowe i zewnętrzna. Ma satynowe wykończenie, delikatnie chropowaty w dotyku, pięknie prezentuje się zestawiony z chromem, występuje w wersji pikiem laserowym i gładkiej.
  • Alcantara doskonale sprawdza się na tapicerkę w samolotach, podsufitkę w samochodach, jednak w domu bywa pracochłonna. Każdą plamę można z niej czyścić letnią wodą bez żadnych regentów, jednak na jej powierzchni pojawiają się ciemniejsze plamy po każdej kropli wody czy wilgotnej ręce, więc czyszczeniu nie ma końca. Jest odporna na rozdarcie i przyjazna zwierzętom. Z Wyglądu przypomina zamsz.
  • Kronos to tkanina o strukturze weluru, przyjemny w dotyku, o dużej odporności na ścieranie i rozdarcia. Powstaje z włókien poliestru, jest mocniejszą wersją tapicerskiego weluru. Sawana to popularna plecionka z grubym splotem, która jest jedną z najodporniejszych tkanina. Tapicerki z niej wykonane są niezniszczalne i długowieczne. Jest łatwa do czyszczenia i modna już od wielu sezonów.
  • Welur tapicerski występuje w wielu odmianach, jest miły w dotyku. Można go kupić w wersji z klasycznym cieniem i nowoczesnej bez efektu rysowania. Ze względu na mnogość jego odmian, zanim wybierzemy ten tapicerski o dobrych właściwościach należy sprawdzić wszystkie jego parametry. Producenci i sprzedawcy bardzo często określają go mianem tapicerskiego, mimo że dana tkanina ma niewystarczającą ilość cykli ścieralności nie jest odporna na rozciąganie itp. Kupując welur zawsze należy szukać tego, który spełnia kryteria wymagane do tapicerowania, szycia zasłon itp.nieusunięte po pewnym czasie zaczynają przenikać w głąb tkaniny. Pierwszy z nich całkowicie plamoodporny, drugi do czasu aż rozlany płyn wniknie głębiej.
  • Komentarze