Mrówki na drzewach, czy mrówki są szkodliwe dla drzewek i jak się ich pozbyć

mrówki na drzewie

Jeśli myślicie, że mrówki to pożyteczne owady, które zjadają mszycie, jesteście błędzie!!! To właśnie mrówki odpowiadają za rozprzestrzenianie się mszyc w ogrodzie!!! Widzieliście mrówki na drzewach? Nie chodzą po nich, żeby zjadać mszyce, lecz żeby je chronić, przenoszą ich jaja z jednego drzewa na drugie, z kwiatów i krzewów na drzewa. Chronią mszyce przed ich naturalnymi szkodnikami. A dlaczego to robią? Dowiecie się z dalszej części artykułu…

Mrówki to największe ogrodowe oszustki wszechczasów. Przez lata uczono nas, że mrówki są pożyteczne, ponieważ zjadają mszyce, niestety to bzdura. Faktem jest, że ich pojawienie się na drzewach i kwiatach jest równoznaczne, z tym że w naszym ogrodzie pojawiły się mszyce.

Co oznaczają mrówki na drzewie?

Mrówki na drzewie oznaczają, że są na nim mszyce. Jednak nie prawdą jest, że mrówki je zjadają. To właśnie mrówki wnoszą mszyce i ich jaja na nasze krzewy i drzewa. Nie zjadają ich, wręcz przeciwnie, chronią je przed innymi szkodnikami. Przenoszą ich jaja z niskich roślin na drzewa, także z jednego drzewa na drugie. Wprawdzie nie robią tego bezinteresownie, ale bez mrówek populacja mszyc byłaby znikoma. To mrówki są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się mszyc w ogrodzie. Zobaczcie, dlaczego mrówki dbają o mszyce i dlaczego pomagają się im dostać na drzewa.

Dlaczego mrówki wchodzą na drzewa? Dlaczego mrówki wędrują po pniu drzewa?

Mrówki wędrują po pniu drzewa, wznosząc na nie mszyce i jaja mszyc. Mrówki to bardzo pracowite owady, które praktycznie nie odpoczywają, dlatego ich wędrówki zawsze mają cel. Kiedy widzisz, że mrówki wchodzą na drzewo, możesz być pewien, że wkrótce pojawią się na nim mszyce. Dlaczego? Bo to właśnie mrówki wnoszą na drzewo jaja mszyc, a nawet młode osobniki. Potem kiedy z jaj wylęgną się młode mszyce, setki, a nawet tysiące mrówek chronią je przed ich naturalnymi wrogami. Kiedy na drzewie oprócz mrówek i mszyc pojawią się biedronki, bzyg (owad przypominający osę) lub złotoka (zielony owad z przezroczystymi skrzydłami). Mrówki przenoszą jaja mszyc na inne drzewo, takie, na którym nie ma tych owadów.

Dlaczego mrówki chronią i roznoszą mszyce?

Mrówki chronią i roznoszą mszyce, ponieważ zależy im żeby populacja mszyc była jak największa. W ten sposób zapewniają sobie produkcję mrówczego przysmaku, jakim jest słodka spadź produkowana przez mszyce. Dla mrówek duże kolonie mszyc to fabryki, produkujące spadź lepką słodką substancję nazywaną też rosą miodową uwielbianą przez mrówki. Z tego też powodu mądre i pracowite mrówki „zakładają farmy” mszyc na naszych drzewach. Szczególnie upodobały sobie drzewka owocowe i klony, z których spadź jest najsłodsza i najsmaczniejsza dla mrówek. Rosa miodowa jest dla mrówek źródłem węglowodanów.

Czy mrówki mogą zniszczyć drzewo?

Nie mrówki nie zniszczyć drzewa, ale przenoszone przez nich mszyce już tak. Mszyce żywią się sokiem młodych liście, dlatego ich pojawienie się jest równoznaczne ze zwijaniem się schnięciem najpierw pojedynczych liście. Potem na liściach pojawiają się ubytki, drzewo zaczyna chorować, a nawet obumierać.

Czy mrówki są pożyteczne na drzewie?

Tak pod warunkiem, że nie ma nich mszyc, co jest mało realne. Chronią one drzewa przed ślimakami, roztoczami i gąsienicami oraz innymi owadami. Ponadto wzbogacają glebę potas i fosfor, drenują glebę, są to czynniki niezbędne dla rozwoju drzewa i jego wzrostu. Jednak czynniki te nie zrekompensują szkód spowodowanych przez mszyce.

Co zrobić, żeby mrówki nie wchodziły na drzewo? Jak zabezpieczyć pień drzewa przed mrówkami?

Mrówki są malutkie i sprytne oraz bardzo szybkie więc nie wyłapiemy ich, nie zrzucimy z drzewa. A nawet jeśli nam się to uda, pamiętajmy, że mrówka jest na tyle lekka, że podczas upadku z wysokości nie odnosi żadnych obrażeń. Jednocześnie jest na tyle zorientowana na cel, że za chwilę i tak będzie wchodzić na to sam drzewo. Jedynym sposobem na zabezpieczenie pnia drzewa przed mrówkami jest zastosowanie lepkich opasek lub biologicznego smaru do drzewek. Smarujemy nim pień około 20 cm nad ziemią, tworząc lepką opaskę o wysokości 10 cm i następną w górnej partii pnia, na ⅓ wysokości pnia. Mrówki początkowo nerwowo krążą przy opaskach, co może wyglądać, jakby było ich więcej. Część z nich przyklei się do opaski i już nie zejdzie z drzewa, inne będą spadać, szukając ucieczki. Po maksymalnie dobie mrówek już nie będzie na naszym drzewie, mogą się kręcić przy gruncie wokół pnia, ale tam są zupełnie niegroźne a wręcz pożyteczne, gdyż użyźniają glebę.

Co się stanie z mszycami na drzewie, jak pozbędziemy się mrówek?

Część z nich zostanie wyeliminowana przez biedronki i zielonego zatoka z przezroczystymi skrzydłami. Jednak kiedy pozbędziemy się mrówek z drzewa, warto spryskać je preparatem na mszyce. Zabieg ten powtarzamy kilka razy, ponieważ na drzewie prawdopodobnie były złożone lub przeniesione przez mrówki jaja. Musimy więc pozbyć się kolejnego pokolenia mszyc. Równolegle wykonujemy opryski na innych drzewach i roślinach w ogrodzie. Potem wykonujemy lepkie opaski na innych drzewach i bacznie obserwujemy, czy mrówki nie pojawiły się na krzewach i kwiatach. Pamiętajmy, że to bardzo mądre i pracowite owady, które będą próbowały przenieść swoją „farmę mszyc” na inne rośliny.

Kiedy mrówka na drzewie jest pożyteczna?

Wtedy, kiedy nie ma nim mszyc. Niestety taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna bez naszej ingerencji.

Komentarze