Liliowce. Uprawa i rozmnażanie liliowców kwitnących.

liliowce jaki gatunek wybrać

Liliowce to pięknie kwitnące i niewymagające wieloletnie byliny ogrodowe, które zimują w polskich warunkach. Raz posadzone na odpowiednim stanowisku, będą cieszyć oczy pięknymi kwiatami przez 20 -30 lat. Sprawdź, jak uprawiać i rozmnażać liliowce, oraz kiedy sadzimy te zachwycające kwitnące byliny wieloletnie.  Zobacz jak wyglądają najpiękniejsze gatunki i jak je hodować.

Liliowce czym są? Cechy charakterystyczne liliowców?

Liliowce (Hemerocallis) to popularne wieloletnie byliny o długich często trawiastych liściach tworzących okazałe kępy z długimi bezlistnymi pędami zakończonymi pięknymi kwiatami.W niektórych odmianach na jednym pędzie można spotkać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kwiatów przypominających kwiatostan szlachetnych Lilii. Byliny te cenimy za piękne kwiaty i łatwą uprawę. Okres kwitnienia liliowców jest bardzo długi, zaczyna się najczęściej w maju i kończy w pod koniec września. Niektóre liliowce kwitną przez całą wiosnę i lato. Pojedynczy kwiat najczęściej rozkwita na jedną dobę, ale ze względu na bardzo dużą ilość kwiatów i pąków na pojedynczym pędzie, liliowce cały czas zachwycają pięknymi kwiatami. Kiedy jeden kwiat przekwita, dwa kolejne się rozwijają. Jeśli chcemy, przedłużyć okres kwitnienia liliowców należy obrywać przekwitnięte kwiat i w okresie kwitnięcia regularnie dwa razy dzienne je podlewać. Liliowce to wieloletnie byliny, które często są nazywane wiecznymi kwiatami, ponieważ raz zasadzone zdobią ogród przez wiele lat. Nie straszne im mroźne zimy, porywisty wiatr i ulewne deszcze. Ciekawostką jest fakt, że liliowce nie dziczeją i są równie piękne, jak pierwszego roku nawet po nawet 30 latach.

Na jakim stanowisku sadzić liliowce? Gdzie posadzić liliowce

Liliowce to wieloletnie byliny, które równie pięknie kwitną zarówno na słonecznych, jak i zacienionych rabatach ogrodowych oraz na obsadach ogrodzeń. Liliowce nie należą do wybrednych roślin i można je uprawiać na obrzeżach oczek wodnych i stawów. Co nie oznacza, że liliowce nie przetrwają suszy. Te wyjątkowe pięknie kwitnące byliny potrafią się zaadaptować do każdych warunków glebowych i klimatycznych. Reasumując, liliowce można uprawiać na stanowiskach słonecznych, w półcieniu i cieniu, na podmokłych terenach i rzadko podlewanych rabatach kwiatowych. Systematycznie podlewane liliowce, odwdzięczają się długim kwitnieniem i niezliczoną ilością przepięknych kwiatów, pozbawione wody nie zwiędną, ale wypuszczą mniejsze kwiaty w nieco bledszym kolorze.

Czy liliowce można sadzić z innymi roślinami?

Lubią towarzystwo innych gatunków roślin, jednak uwaga początkowo niewielka trawiasta kępka bardzo szybko się rozrasta. Z tego też powodu projektując klomby i rabaty, należy pamiętać o pozostawieniu dookoła liliowca przestrzeni nie mniejszej niż zasądzona bylina. W sprzyjających warunkach już w kolejnym roku liliowiec podwoi swoją objętość, a po dwóch trzech latach będzie wymagał rozsadzenia. Mimo że liliowce są mrozoodporne, nie należy ich sadzić w donicach, ponieważ płytko osadzone korzenie mogą przemarznąć.

Warto je sadzić w otoczeniu innych roślin, szczególnie tych, które pięknie ale bardzo krótko kwitną, ponieważ będą ukwiecały przekwitnięte rabaty prawie przez całe lato. Zaprawieni ogrodnicy umieszczają je pomiędzy kwiatami, których kwitnienie trwa zaledwie kilka lub kilkanaście dni w roku. Ponadto doskonale sprawdzają się jako kolorowe wiecznie kwitnące towarzystwo dla bukszpanów, berberysów czy wreszcie miniaturowych iglaków, sprawiając że ogród nabiera barw i przyciąga spojrzenia.

Liliowce - byliny których nie trzeba plewić i podlewać

Kępy liliowców gęsto przykrywają ziemię ciemnozielonymi trawiastymi liśćmi, które nie przepuszczają słońca, dzięki czemu w ogrodach, w których królują liliowce, chwasty najczęściej nie rosną. Brak promieni słonecznych skutecznie hamuje rozwój i wzrost chwastów, dlatego liliowce to doskonałe kwiaty dla osób, które nie mają czasu na plewienie klombów i rabat kwiatowych.

liliowce wieloletnie kwitnace

byliny wieloletnie kwitnące

piękne kwitnące wieloletnie byliny ogrodowe

Najpopularniejsze gatunki liliowców - wysokość, kształt i kolor liliowców

Liliowce to byliny, które występują w kilkudziesięciu odmianach. Na rynku dostępne są liliowce wysokie, średnie i niskie. Wszystkie gatunki liliowców to byliny wieloletnie, które nie tylko różnią się wysokością, ale też wielkością kwiatów, kolorem i kształtem. Kwiaty liliowców mogą być trójkątne, rozłożyste pająkowate, w kształcie lejka i okrągłe. Kwiatostan tej byliny może mieć barwę od bardzo jasnej prawie białej przez wszystkie odcienie żółtego, pomarańczy, różu po piękną koralową czerwień, miedź, a nawet brąz. Bardziej szlachetne odmiany liliowców mają wielobarwne kwiaty. Liliowce w zależności od gatunku mogą osiągać wysokość od 30, 40 cm centymetrów do nawet metra. Liście liliowców są najczęściej znacznie wyższe, ale pięknie rozkładają się na boki, tworząc niskie okrągłe ciemnozielone kępy. Podając wysokość tych bylin, mówimy o długości pędów kwitnących, nie liści, które po rozprostowaniu są wyższe niż pędy z kwiatami. Do najpopularniejszych odmian tych bylin należą: liliowiec rdzawy, liliowiec cytrynowy, liliowiec majowy (Dumortiera), liliowiec żółty, liliowiec ogrodowy (rabatowy) i najpopularniejszy liliowiec żółty.

Niskie gatunki liliowców

Wśród niskich gatunków liliowca największą popularnością cieszą następujące odmiany:

  • Little Paul - 40-50 cm wysokości, cechą charakterystyczną tej odmiany są karbowane plasterki w charakterystycznym ciemnożółtym kolorze ozdobione czerwoną plamką.
  • Stella d’Oro – to liliowiec z lejkowatymi ciemnożółtymi kwiatami, który osiąga wysokość od 30 do 40 cm, okres kwitnienia tej byliny przypada na maj i czerwiec.
  • Little Missy ma bordowo- osiąga maksymalną wysokość 40 cm, w okresie kwitnienia wypuszcza różowe kwiaty z charakterystycznym subtelnym białym obrzeżem oraz żółtą gardzielą, osiąga 40 cm wysokości, okres kwitnienia jest wyjątkowo długi i trwa od kwietnia do września.
  • Pixie Parasol to bylina o maksymalnej wysokości 40 cm z lejkowatymi kwiatami w kolorze mocnej morelowym.
  • Bisty ma wysokość od 40 do 50 cm żółte kwiaty i kwitnie trzykrotnie. Pierwsze kwitnienie przypada koniec kwietnia, kolejne w połowie lipca i ostatnie w sierpniu.
  • jak rozmnażać liliowce wieloletnie

    Gatunki liliowców średniej wysokości

  • El Desperado osiąga maksymalną wysokość 70 cm, ma duże karbowane żółte z bordową plamką i obrzeżem, płatki, okres kwitnienia przypada na kwiecień i lipiec.
  • Cara Mia to liliowiec o wysokości od 60 do 70 cm z jasnoróżowymi płatkami z zieloną gardzielą. Bylina ta kwitnie w lipcu i sierpniu.
  • Starling – osiąga wysokość 80-90 cm ma, okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień, zdobi ogród dużymi pięknymi kwiatami w kolorze bordowym z żółto zieloną gardzielą.
  • Summer Wine to gatunek liliowca o maksymalnej wysokości od 50 do 60 cm, który kwitnie w lipcu i sierpniu, regularnie podlewany zachwyca kwiatami przez całe dwa miesiące. Charakterystyczne duże kwiaty ciemnoróżowe kwiaty z jasnym obrazem sprawiają, że bylina prezentuje się bardzo szlachetnie.
  • Raspberry Candy, dorasta 60- 70 cm, okres kwitnienia przypada na letnie miesiące, czyli lipiec i sierpień. Ten gatunek liliowca ma jasne kremowe kwiaty bordową plamką zielono żółtą gardzielą, jest to bardzo ozdobna odmiana liliowców, obok której nie można przejść obojętnie.
  • Bandolero – ma wysokość 60–70 cm i charakterystyczne pełne kwiaty w kolorze pomarańczowym, które rozkwitają przez cały lipiec i sierpień.
  • Carousel Princess osiąga wysokość 70 cm, kwitnie w lipcu i sierpniu na żółto, a każdy kwiat jest ozdobiony pomarańczowym okiem.
  • Daring Dilemma – dorasta 60-70 cm, ma duże, różowe kwiaty ze śliwkowym oczkiem oraz zieloną gardzielą. Ten gatunek liliowca ma bardzo ozdobne płatki z falbanką i cienkim, śliwkowym obrzeżem. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.
  • Border Music – osiąga wysokość 60 cm, ma piękne duże, kremowe kwiaty ozdobione fioletowo bordowym oczkiem i bardzo dekoracyjne płatki wewnętrzne z falbanką. Ten gatunek liliowców również kwitnie w lipcu i sierpniu.
  • Wild Mustang to gatunek liliowca, który osiąga maksymalną wysokość 60-70 cm, kwitnie jak większość liliowców od początku lipca do końca sierpnia. Wild mustang ma różowe falbaniaste kwiaty z fioletową plamką i zielonożółtą gardzielą.
  • Double River Wye dorasta 70-80 cm ma powyginane kwiaty w jasnym odcieniu żółci, którymi zachwyca przez cały lipiec i sierpień.
  • Strawberry Candy osiąga wysokość 60 - 70 cm ma piękne różowe kwiaty z malinowym oczkiem, falbaniaste płatki z czerwonym obrzeżem, kwitnie w lipcu.
  • liliowiec żółty wieloletni

    Wysokie gatunki liliowców

    Wysokie gatunki osiągają maksymalną wysokość 100 cm, a wśród najpopularniejszych odmian znajdziemy: liliowiec Halina, rdzawy liliowiec, Kwanso, Boney Maroney, oraz rdzawy liliowiec Flore Pleno. Tych jest wprawdzie najmniej, ale za to zachwycają kolorystyką i wzrostem. To dzięki nim miłośnicy tego mogą stworzyć kaskadowy ogród z tych kwiatów. I wcale nie jest to takie trudne, ponieważ kiedy one przekwitną nada zachwycają soczyście zielonymi liśćmi. A więc będzie to kompozycja, prawie bezobsługowa, w której prawie zawsze oko będą cieszyć piękne kwiaty, a jeśli zasadzisz odmiany o różnych wysokościach, pamiętając by te najniższe znalazły się od frontu, średnie za nimi, a z tyłu te najwyższe, uzyskasz cudowny efekt kwiecistej kaskady otoczonej zielenią.

    Czy liliowce pachną?

    Niektóre odmiany liliowców intensywne pachną, wypełniając ogród przepięknym aromatem. Jednak większość popularnych liliowców ma bardzo delikatną prawie niewyczuwalna woń. Licząc na piękny zapach w ogrodzie, przed zakupem liliowców należy się upewnić, który z gatunków jest najmocniej pachnący. Jednak nawet te słabo pachnące w dużych skupiskach są wyczuwalne, a kiedy wieje wiatr cały ogród zaczyna wypełnia się uroczym ale subtelnym aromatem. Jeśli więc nie jesteście fanami mocnych duszących aromatów, ten gatunek jest dla Was, subtelny zapach który jest jak kwiatowa bryza sprawia, że można je sadzić pod oknem, wokół ścieżki do domu i w pobliżu patio ogrodowego.

    Jak rozmnażać liliowce? Rozsadzanie liliowców

    Liliowce bardzo łatwo można rozmnożyć, prawidłowo wykonany podział liliowca daje 100% gwarancję, że podzielona roślina przyjmie się w nowym miejscu. W pierwszym roku od posadzenia młodego liliowca radzimy nie przesadzać. Jednak już wiosną kolejnego roku liliowce są gotowe do rozmnożenia. Wówczas wykopujemy bylinę i szpadlem lub innym zaostrzonym narzędziem możemy podzielić liliowca na kilka mniejszych kępek. Bylina rozmnożona i posadzona w nowym miejscu wiosną już latem tego samego roku będzie pięknie kwitła. Po dwóch latach bylina sama puści młode pędy, które oddzielamy i sadzimy w nowym miejscu, Ogrodnicy polecają rozsadzanie liliowców na wczesną wiosną lub jesienią, jednak większość gatunków można dzielić przez całą wiosnę i lato, w 99% jeszcze tego samego roku bylina będzie kwitła.

    Choroby i szkodniki liliowców - co niszczy liliowce?

    Liliowce to wyjątkowo odporne rośliny, które przetrwają każdą pogodę, od siarczystych mrozów po palące słońce. Jedynym zagrożeniem dla liliowców jest przędziorek, który atakuje byliny rosnące na słonecznym stanowisku, gdzie ziemia jest często przesuszona. Planując uprawę liliowców, nie musimy się za to obawiać mszyc i poskrzypki liliowej, która atakuje tylko lilie. Niestety zdarza się, że w okresie zimowym mięsistymi korzeniami liliowców żywią się nornice, które mogą skutecznie zniszczyć bylinę. Liliowce to najodporniejsze ogrodowe byliny wieloletnie, które pięknie kwitną w każdej glebie, na każdym stanowisku i w otoczeniu wszystkich roślin. Klomby, na których rosną liliowce, można przykryć korą lub żwirem, w obu przypadkach omawiane byliny pięknie się rozrastają i kwitną.

    Komentarze

    Renata
    Mam chyba wszystkie odmiany liliowców, kocham je to najbardziej bezproblemowe kwiaty a do tego cieszą oko przez cały sezon ogródkowy. Najpiękniej moim zdaniem prezentują się żółte, czerwone i pomarańczowe, choć mam też w innych kolorach jak ciemny fiolet, ciemna herbata, kość słoniowa i czarne. Te ostatnie najpiękniej wyglądają pojedynczo i z bliska, więc trochę mnie rozczarowały, miały piękną nowoczesną dekoracją a wyglądają jak zajdzie słońce jak przekwitnięte :)
    Oli
    Kocham liliowce to były moje pierwsze rośliny na działce i tak sprawie z dnia na dzień pustki po budowie udało mi się stworzyć piękny kwiatowy ogród. Są u nas do tej pory dokupuje kolejne gatunki i mieszam je bardziej bezobsługowych kwiatów nie ma