Łazienka z wanną i prysznicem, aranżacje inspiracje i porady
poniedziałek, 02 maja 2022
Łazienka z wanną i prysznicem to marzenie wielu osób, szczególnie jeśli w domu mieszkają miłośnicy długich kąpieli i szybkiego prysznica. Dysponując nawet niewielką powierzchnią, można połączyć oczekiwania wszystkich domowników. Podpowiadamy, jak urządzić dużą i małą łazienkę z wanną i prysznicem.
Wybór między wanną i prysznicem jest wyjątkowo trudny, szczególnie jeśli część domowników nie wyobraża sobie dnia bez relaksującej kąpieli, a inni ledwo są w stanie wygospodarować czas na szybki prysznic. Nawet w małych pomieszczeniach można zmieścić oba rozwiązania. W praktyce, jeśli dotychczas mieliśmy wannę, zmieścimy również pełnowymiarową deszczownicę. Kreatywność i sztuka kompromisu często jest kluczem do sukcesu, jednak przy odrobinie kreatywności i dobrej woli. Sprawdź jak urządzić niewielką łazienkę z wanną i prysznicem.
Kwadratowa łazienka z wanną i prysznicem jaki układ pomieszczenia?
W pełnowymiarowym pomieszczeniu mamy kilka możliwości ustawienia obu sprzętów. Na kwadratowym planie doskonale sprawdzi się wanna w jednym narożniku i kabina w drugim. Inną możliwością ustawienia ich na przeciwległych ścianach p skosie lub w jednej linii. W dwóch ostatnich projektach pomieszczenie znacznie zmniejszy się i zwęzi. Optymalnym rozwiązaniem jest takie usytuowanie wszystkich sprzętów, żeby sedes znajdował się jak najdalej od przestrzeni kąpieli — prysznicowej, a także od strefy toaletowej, czyli umywalki i lustra.
Prostokątna łazienka z prysznicem i wanną
W łazience, która ma kształt szerokiego prostokąta, idealnym rozwiązaniem jest urządzenie w jednym narożniku strefy kąpielowe, a w przeciwległym prysznicowej. W ten sposób „nie zagracimy” pomieszczenia i nie stanie się ono bardzo wąskie. W idealnym scenariuszu sedes powinien być usytuowany jak najdalej od umywalki, którą montujemy na wąskiej ścianie, a w narożniku tuż obok kabinę, najlepiej walk — in.
Wąska i długa łazienka z wanną i prysznicem
W wąskim pomieszczeniu warto pamiętać, że każdy sprzęt powinien być ustawiony w taki sposób, żeby optycznie zmienić „zakłócić” mało atrakcyjny kształt pomieszczenia. Na takim planie najlepiej sprawdzi się wanna asymetryczna w jednym z narożników a przeciwległej stronie kabina prysznicowa. W ten sposób długie wąskie pomieszczenie zamieni się w funkcjonalny kwadrat lub zwyczajnie przyjemniejszy dla oka prostokąt. Ponadto warto zauważyć, że przestrzeń odbieramy w taki sposób, w jaki widzi ją nasze oko. A to oznacza, że zmieszczenie nawet na niewielkiej powierzchni kabiny i wanny, nawet jeśli są one niewielkie, to na pomieszczenie patrzymy jako na bardzo funkcjonalną przestrzeń, która jest na te duża, że mogła połączyć oba te rozwiązania.
Jak urządzić malutką łazienkę z brodzikiem i wanną?
Nie masz miejsca na kabinę i wannę jednocześnie? W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest montaż zestawu prysznicowego nad wanną. W łazienkach, w których nie ma wystarczającej powierzchni na długą prostokątną balię, doskonale sprawdzi się ta asymetryczna, narożna i trójkątna. Warto pamiętać, że taka kombinacja będzie funkcjonalna pod warunkiem, że zabezpieczymy resztę pomieszczenia przed rozpryskującą się wodą. Z tego też powodu warto dopasować do zabudowy kąpielowej odpowiedni parawan, szybę zamontowaną na stałe lub dedykowaną kotarę. Rodzaj osłony powinien mieć taką szerokość, żeby przynajmniej 40% powierzchni nad wanną była osłonięta. To wystarczy, żeby swobodnie korzystać z deszczownicy i nie obawiać się powodzi w łazience. Inną możliwością jest montaż prysznica w wolnym narożniku łazienki z kabiną typu walk in, ale w tym wypadku szklany parawan zastępujemy kotarą. Jak to możliwe? Na naprawdę małej powierzchni wystarczy w wolnym narożniku (usytuowanym jak najdalej od drzwi) zamontować odpływ liniowy i zestaw prysznicowy. Jeśli zrezygnujesz z kabiny montowanej na stałe na rzecz zasłony, po jej odsłonięciu, nie stracisz nawet centymetra cennej powierzchni. Minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność wycierania do sucha podłogi po każdym prysznicu.
Jakie wymiary wanny łazienki z prysznica co łazienki?
Decydując się na remont łazienki, musimy podjąć szereg ważnych decyzji, jedną z nich są wymiary wanny i prysznica. To najczęściej wyjściowa dalszego projektowania, ponieważ to ich rozmiar warunkuje rodzaj i wielkość mebli łazienkowych oraz tego, w jaki sposób wszystkie sprzęty zostaną ustawione. W małych łazienkach największą popularnością cieszą się wanny:
- wanna asymetryczna o wymiarach: 160 × 90 cm, ale w sprzedaży znajdziemy też modele 140 × 70 cm, 120 × 70 cm, 100 × 70 cm. Nawet ta najmniejsza jest wystarczająca do komfortowej kąpieli. Mają one bowiem kształt pozwalający na swobodne położenie się, a nawet dedykowane podpórki na nogi, dzięki czemu możesz w nich leżeć z rozprostowanymi nogami, mimo ich niewielkiego rozmiaru.
- wanna narożna 90 × 100 cm, a nawet 90 × 90 cm.
- prostokątna. Wśród tych prostokątnych królują takie wymiarach: 150 × 60 cm, 140 × 50 cm, 130 × 70 lub 130 × 50 cm, 70 × 100, 160 × 70 cm, które raczej w małej łazience zajmują 90% powierzchni.
Do ciasnego niewielkiego pomieszczenia, lepiej jest wybrać tą o mniejszych gabarytach, w przeciwnym razie przez kolejne lata będziemy nabijać sobie siniaki o zbyt dużą wannę, która zdominowała całą aranżację. W przypadku gdy wanna zastępuje również brodzik, warto zdecydować się na tą o nieco mniejszych wymiarach. Asymetryczną, narożną lub w kształcie krótszego prostokąta. Dlaczego? W ten sposób uzyskamy spójną przestrzeń, a deszczownica będzie się prezentowała. Zawieszona nad prostokątem o 160 × 70 zwyczajnie zginie i stanie się zwyczajnym dodatkiem.
Powierzchnia łazienki nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenie, to długość i szerokość balii stanowi o tym, jak ona będzie się prezentowała. Mała i głęboka wygląda nieproporcjonalnie, ale tylko oglądana z zewnątrz. Dlatego przy takim wyborze warto, jest wpuścić ją w podłogę. Nie w każdym przypadku trzeba ją całkowicie schować w podłodze, najczęściej wystarczy jedynie optyczne obniżenie bocznych ścianek o 30% lub 50%. Jest to zabieg, który pozwala na zachowanie proporcji zarówno całego pomieszczenia, jak i samej wanny. W łazience w bloku, gdzie na tego typu działanie jest potrzebne stosowne pozwolenie, inwestorzy często stosują inne rozwiązanie. Wanna jest wówczas umieszczana na podwyższeniu lub zamiast podwieszanego sufitu podnoszona jest podłoga w całym pomieszczeniu.
Jakie rozmiary kabin prysznicowych do łazienki z wanną i prysznicem?
Najczęściej spotykane kabiny prysznicowe mają wymiary 75 × 90 cm, 80 × 80 cm, 80 × 100 cm, 90 × 90 cm, 90 × 100 cm i 100 × 100 cm. Część z nich zajmuje sporo miejsca szczególnie i można sobie na nie pozwolić tylko w naprawdę dużym pomieszczeniu, szczególnie jeśli chcemy stworzyć strefę kąpielową i prysznicową. Z tego też powodu na mniejszej powierzchni warto zrezygnować z brodzika na rzecz wanny z funkcją prysznica.
Kiedy warto zrezygnować z brodzika na rzecz wanny z prysznicem?
Gdy w pomieszczeniu nie ma miejsca na oba te rozwiązania, a także w tych, w których ich montaż jest możliwy, ale będą one wyglądały na zagracone. W praktyce połączenie strefy kąpielowej z prysznicową nie wpływa ani na funkcjonalność i komfort podczas kąpieli i brania prysznica. Jednak w małych łazienkach ma ogromny wpływ na rozplanowanie przestrzeni i funkcjonalność tego pomieszczenia. Z tego też powodu coraz więcej osób rezygnuje z brodzika w łazience z wanną. Innym rozwiązaniem, które może konkurować z taką wielofunkcyjną przestrzenią kąpielową, jest montaż odpływu liniowego w podłodze, deszczownicy na ścianie i rezygnacja z kabiny na rzecz kotary. Wówczas w pomieszczeniu jest ciasno tylko wówczas kiedy ktoś jest pod prysznicem, a potem odzyskujemy 100% powierzchni. Jedna z estetycznego punktu widzenia rozwiązanie to ustępuje poprzedniemu i sprawia, że nawet bardzo ekskluzywna aranżacja traci na elegancji.
Szyba czy kotara do wanny z prysznicem?
Jeśli już decydujesz się na wannę z prysznicem, konieczne jest zabezpieczenie łazienki w czasie kąpieli. Do wyboru masz dwie trzy możliwości: Szklany lub pleksi parawan montowany na stałe do wanny Ruchowy prawna, składający się z kilku skrzydeł, które są przykręcone do ściany. Zaletą tego rozwiązanie jest możliwość złożenia go na ścianę i staje się prawie niewidoczny, kiedy z niego nie korzystamy. Jednak, mimo że jest to najwygodniejszy sposób osłony przed chlapaniem wody na łazienkę, jego czyszczenie do prostych nie należy. Taki parawan ma wiele zakamarków, zawiasy i uszczelki, na których gromadzi się kurz, a nawet pleśń i grzyby. Kotara, która jest najtańszym rozwiązaniem, niestety nie wygląda najlepiej i nawet kiedy z prysznica nie korzystamy, jest widoczna.
Komentarze