Łazienka z drewnem, czyli drewno w łazience aranżacje, inspiracje

łazienka  z drewnemDrewno w łazience to kusząca perspektywa dla fanów ciepłych naturalnych wnętrz, jednak tak wymagające pomieszczenie, jak łazienka wymusza na nas stosowanie drogich egzotycznych gatunków drewna lub samych, ale specjalnie zaimpregnowanych co zwiększa ich cenę. Z tego też powodu w większość łazienek motyw drewna pojawia się w pod postacią płytek drewnopodobnych. Zobacz jak urządzić piękną łazienkę z drewnem.

Drewno w łazience, jakie mamy możliwości?

Drewno możemy wprowadzić do aranżacji łazienki na kilka sposobów, zawsze ono ociepli wnętrze i sprawi, że zapanuje w niej harmonia i spokój. W dużej mierze nasz wybór będzie zależeć od tego, jak wiele „drewnianych” elementów chcemy mieć w tym pomieszczeniu, a także jaki efekt chcemy uzyskać. Zawsze jednak pierwszym i podstawowym pytaniem jest to, czy podoba nam się jasne, czy ciemne, z widocznym usłojeniem czy subtelnym zarysem jego przekroju, a także czy lubimy ciepłe, czy chłodne barwy. Odpowiedź na te pytania powinna być punktem wyjściowym do naszych poszukiwań.

Naturalne drewno w łazience czy materiały, które go imitują, co wybrać?

To kolejne pytanie, przed którym stają osoby marzące o łazience w drewnie. Wybór w głównej mierze będzie podyktowany zasobnością portfela inwestorów, ponieważ naturalne drewno to wymagający i jednocześnie bardzo delikatny materiał, który źle znosi wilgoć. Zatem do wyboru mamy drogie egzotyczne gatunki, a także rodzime, które przed montaże w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności jak łazienka wymagają specjalnej obróbki.

Płytki i kafle to materiał, który jest dostępny w wielu drewnianych wzorach i kolorach. Gołym okiem są one praktycznie idealną kopią desek czy mozajek. A ich największą zaletą jest fakt, że nie musimy się obawiać ich kontaktu z wodą i parą wodną. Można nimi wyłożyć ściany i podłogę, wyłożyć nimi półki zbudowane z G-K. Płyta meblowa MDF również dostępna w wielu kolorach i wzorach imitujących drewno, można z niej wykonać meble łazienkowe i blat pod umywalkę. Doskonale sprawdzi się również jako zabudowa pralki i suszarki elektrycznej oraz wanny.

łazienka z drewnem

Gatunki drewna odporne na wilgoć

Wśród rodzimych trudno znaleźć, takie które mają na tyle naturalnych olei w środku, że są już zaimpregnowane i nie trzeba ich poddawać żadnej dodatkowej obróbce ani też dodatkowo zabezpieczać. Istnieje jednak kilka gatunków, które są wprost idealne do łazienki. I to właśnie one są polecane do wykończenia łazienki. Niestety większość z nich to nadal materiały ekskluzywne i bardzo drogie. Wśród drewna drewna polecanego do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności znajdziemy:

  • Merbau,
  • Teak,
  • Doussie
  • Iroko
  • Choć pięknie się prezentują i dodadzą uroku niejednej łazienkowej aranżacji, ich największym i w zasadzie jedynym minusem jest cena. Plusem, to, że charakteryzują się wyjątkową odpornością na wilgoć i zmienne temperatury, a to oznacza, że nie będą się paczyć i nie ulegną zniszczeniu nawet w takim pomieszczeniu jak łazienka. Nie straszna im para wodna, krople i zacieki wodne. Drewno to może być wilgotne przez wiele godzin, a nawet dni i nie zmieni ani koloru, ani kształtu. I właśnie dlatego jest idealne do łazienki.

    Jakie ściany do łazienki z drewnem

    Doskonały duet w łazience stworzy biel i drewno, a także bardzo modne ostatnimi czasy rozwiązanie czerń oraz szarość i drewno. I tutaj do wyboru mamy kilka możliwości całe ściany wyłożone drewnem lub drewnopodobnymi płytkami, lub podkreślenie nimi tylko wybranych elementów np. ściany z prysznicem, obudowa wanny lub podłogi i jednej ściany. Pozostałe ściany można wykończyć biały, beżowymi, szarymi lub czarnymi płytkami. Inną możliwością jest zestawienie takich płytek z farbą ścienną, wówczas efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny, a motyw drewna wysunie się na pierwszy plan.

    Łazienka z drewnem jaki sufit?

    Biały, czarny a może w drewnie? Wszystko zależy od efektu, jaki chcecie uzyskać. Do białej podłogi doskonale będzie się prezentował biały sufit. Jeśli na podłodze zagościły drewnopodobne płytki, które weszły również na ścianę, mogą one zawitać także na części sufitu. To właśnie dzięki takim sztuczkom odkłamujemy rzeczywistość, tworzymy iluzję, wizualnie powiększyć wnętrze. Inną możliwością jest czarny sufit, który nadal budzi wiele obaw. Nie pozwólcie jednak, żeby taki nieuzasadniony lęk przed czernią nad głową zepsuł waszą aranżację. Szukacie sposobu na klimatyczną łazienkę z drewnem, waszym największym sprzymierzeńcem będzie właśnie czarny sufit i nie sprawi on wcale, że wnętrze będzie ciemne. Wręcz przeciwnie, rozmieszczając na nim drobne halogeny, uzyskacie efekt rozgwieżdżonego nieba. Ponadto Usłojenie a waszych ścianach stanie się głębsze i bardziej naturalne, a całe wnętrze zachwycające.

    Łazienka z drewnem jaka podłoga

    Jeśli drewno lub jego wzór na innym materiale pojawił się już na ścianach, nie musimy go powtarzać na podłodze. Może on na niej wystąpić, ale nie musi, ponadto pozostaje jeszcze kwestia, jakie płytki wybrać? Czy powtórzyć motyw występujący na ścianach, czy też wybrać zupełnie inny? I właśnie dlatego doskonałym sposobem jest wyłożenie całej podłogi i jednej najbardziej oddalonej ściany tymi samymi kafelkami, wówczas unikniemy problematycznego wyboru podłogi. Z estetycznego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dopasować do nich inny drewniany motyw, ale tylko jeden z nich może dominować, drugi zaś powinien być jak najbardziej uniwersalny. Jeszcze inną możliwością jest rezygnacja z drewna na podłodze i wybór płytek imitujących naturalny kamień lub beton, takich, które będą się doskonale wpisywały w aranżację i podkreślą usłojenie występujące na ścianach. A jeśli pomieszczenie jest małe, warto postawić na białe klasyczne płytki w połysku, które wizualnie powiększą podłogę, a tym samym całą łazienkę.

    łazienka w drewnie

    Łazienka z drewnem jakie meble?

    Meble mogą być drewniane z płyty laminowanej z motywem drewna lub gładkie na wysoki połysk, czyli takie, które sprawią, że wnętrze stanie się ekskluzywne. Jeśli to one są jedynym elementem, który ma wprowadzić do aranżacji ten naturalny materiał, warto zadbać, żeby ich wzór był jak najbardziej naturalny. Wówczas można zdecydować się na drewniany blat i takie też fronty szafek. Ale uwaga najlepiej będą się one prezentować na tle białych lub kremowych płytek przy ciemnych i kolorowych możemy zgubić ciepły efekt. Wyjątkiem są czarne ściany, które w zestawieniu z jasnym naturalnym drewnem łagodnieją i podkreślają jego urodę.

    Jakie dodatki do łazienki z drewnem

    Najlepiej takie, które podkreślą naturalny charakter drewna, nie przytłoczą go. Doskonale sprawdzą się czarne matowe wieszaki na ręczniki, czarna lub bambusowa rama lustra. A jeśli lubicie błyskotki i przepych kryształowe szkło i złoto będą jak wisienka na torcie. Ręczniki, gąbki i myjki do ciała również powinny korespondować z całą aranżacją, zatem wybierzcie te w barwach ziemi, ewentualnie w dowolnym odcieniu zieleni. Każdy z nich będzie wyglądał dobrze od bardzo jasnej po ciemną butelkową i boho zieleń. Doskonałym wyborem będą również wiklinowe, słomiane, bambusowe i ratanowe dodatki. Jednak uwaga dwa pierwsze materiały będą wymagały specjalnej impregnacji, w przeciwnym razie szybko zmienią kolor i ulegną zniszczeniu.

    Jakie oświetlenie do łazienki z drewnem

    Subtelne, ale eleganckie i nastrojowe, takie, które sprawi, że łazienka będzie jeszcze bardziej klimatyczna i na czas kąpieli będzie się zamieniać w domowe spa. Zatem oprócz centralnego oświetlenia i tego przy lustrze doskonałym pomysłem będzie montaż kinkietów lub listew Led przy podłodze, takich, które dają delikatne mleczne światło, nie rozświetlają wnętrza, a jedynie robią w nim nastrój.

    Jakie dekoracje do łazienki z drewnem?

    Nawet w naprawdę małej drewnianej łazience nie powinno zabraknąć zapachowych świec w pięknych ozdobnych słoiczkach, takich, które za dnia będą ozdobą, a wieczorem będą sprzyjać relaksowi. Naturalny kamień i jego imitacje to z kolei pomysł na drobne dodatki jak kubeczki do mycia zębów czy szkatułki z kosmetykami. To dzięki takim właśnie dodatkom nawet mikroskopijna aranżacja z drewnem w roli głównej zamieni się w piękny elegancki salon kąpielowy. A jeśli lubicie połysk, możecie całość uzupełnić kryształowym słoiczkami na waciki czy patyczki do uszu. To właśnie takie drobne dekoracje sprawiają, że wnętrze jest wykończone i dopracowane w najdrobniejszym szczególe. To właśnie dzięki nim zapamiętujemy, a nawet zakochujemy się w niektórych aranżacjach. Urządzając tak piękne wnętrze, jak łazienka z drewnem pamiętajcie, że to właśnie szczegóły składają się na całość i to dzięki nim jedne wnętrza są nam obojętne, a inne zapadają w naszej pamięci na długo.

    Dlaczego łazienki z drewnem są tak urocze?

    Łazienka w odcieniach drewna, bez względu na czy jest ona wykończona prawdziwym drewnem, czy też jego imitacją, zawsze wygląda uroczo. W takim pomieszczeniu czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Z jednej strony drewno kojarzy się luksusem, z drugiej zaś z naturą i domowym ciepłem. Urządzając łazienkę często stajemy przed wyborem aranżacji praktycznego albo pięknego wnętrza. Taki dylemat najczęściej mają właściciele ciasnych łazienek w blokach, w których na niewielkiej przestrzeni muszą połączyć wiele funkcji. Drewno w takim wnętrzu pełni funkcję pomostu między estetyką i funkcjonalnością. Nawet jeśli występuje ono pod postacią chłodnych w dotyku płytek ociepla, udomawia i dodaje uroku całej aranżacji. W pomieszczeniu z tak klimatycznymi ścianami lub podłogą łatwej jest zapomnieć  o małym metrażu i wielu kompromisach, na które musieliśmy przystać podczas urządzania tego wnętrza.

    Komentarze

    dwapak
    po tym artykule wiem jak zrobię moją łazienke dzięki temu artykułowi wiem jak ułożyć to całe drewno
    Shely
    Moja 11 letnia łazienka wygląda jak nie powiem co.Drewno jest spoko ale mam inną wizje,artykuł bardzo dobry :}
    Michał
    łazienka i drewno spoko artykuł.I jest możliwość że zrobią sobie taką
    Kaska
    Jak wykorzystałam stare deski, znalezione u babci w komórce, były w różnych kolorach chyba z jakiejś rozbiórki. Moczyliśmy je w takim oleju impregnującym. Potem wysuszyliśmy i taj powstała ściana z prysznicem. Potem przyszedł hydraulik do jakiejś ustrki i strasznie nas zjechał za ten pomył, więc przemyśleliśmy wszystko, zdemontowaliśmy i mąż je polakierował. I klops, zmieniły kolor, zeszła z niż patyna i zaczęły się błyszczeć. Zamontowaliśmy je na powrót na ścianie ale to już nie to.
    Aneta
    Moja łazienka z drewnem czyli płytkami z takim wzorem ma już 10 lat i nadal wszyscy się nią zachwycają. Jednak drewno ma swój urok