Latające mrówki spotykamy w lipcu w naszych domach. Zobacz jak je odstraszyć

skrzydlate mrówki

Latające mrówki to hutnicze pospolite, osiągają długość około 5 mm, wodujemy je w letnich miesiącach od czerwca do sierpnia. W ciepłe suche i bezdeszczowe lato są one prawdziwą plagą, spotykamy je w ogrodach, na balkonach i domach. Dlaczego jest ich najwięcej w wakacje? Bo jest to ich okres godowy, kiedy to hurtnice mają loty godowe. Wówczas w powietrzu znajdują się tysiące osobników z różnych gniazd. W czasie tych lotów samice są zapładniane, i szukają one miejsca do złożenia jaj.

Składają je np. w donicach na balkonie i tarasie, a także w ziemi przy korzeniach roślin. Samce hurtnic zaraz po zapłodnieniu zdychają, a tysiące samic składa jaja i zakłada nowe mrowiska. Wprawdzie okres godowy hurtnic trwa zaledwie 4-5 dni i jest to jedyny okres wzmożonej aktywności tych mrówek w ciągu roku. Potrafią one jednak dać się we znaki w tym czasie. Dlatego, jeśli w ubiegłych latach pojawiały się w twoim ogrodzie lub domu, już na początku czerwca przygotuj się na ich loty godowe i zabezpiecz mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Do wyboru masz cały wachlarz skutecznych domowych naturalnych sposobów, które znajdziesz poniżej.

Dlaczego latające mrówki wpadają do domu?

Zapłodnione samice szukają miejsca do złożenia jaj, możemy je spotkać w ziemi przy kwiatach ogrodowych posadzonych w gruncie, w donicach na balkonie lub tarasie, a także w domu na parapetach, ramach okiennych lub innym miejscu, które uznały na najlepsze do założenia mrowiska. Innym ulubionym przez hurtnice miejscem jest fugi między kostką brukową i obrzeża ogrodowe i krawężniki. A jeśli na twojej posesji są stare drzewa lub krzewy, mogą one zagnieździć się w ich pniu. Zostań z nami i zobacz czy mrówki hurtnice gryzą, czy są niebezpieczne dla ludzi oraz jak się ich pozbyć z domu. Zdarza się również, że wpadają one do domu, ale nie po to, żeby złożyć jaja, lecz przez przypadek lub zwabione jakimś zapachem. Warto jednak zawsze się ich pozbyć z domu i kiedy tylko zauważymy je na podwórku, warto zastosować jeden z naszych trików na odstraszenie hurtnic, zanim zaczną odwiedzać go lub – co gorsza – zagnieżdżą się w nim. Kiedy samica złoży jaja, możemy pewni, że nie zrobi tego w widocznym miejscu i że powstanie z nich całkiem liczne mrowisko.

Czy latające mrówki gryzą?

Mimo że sprawiają one wrażenie, jakby nas atakowały, ponieważ siadają na nas, wplątują się we włosy, wpadają do oczu i nosa. To skrzydlate mrówki nie gryzą. Nie mają też żadnego w tym celu, ponieważ nie żywią się ani ludzką krwią, ani naskórkiem. Może się jednak zdarzyć, że mrówka nas ukąsi w ramach obrony, kiedy chcemy ją zabić lub zdjąć ze skóry, którą sobie wybrała na wędrówkę. Nie stanowią one też absolutnie żadnego zagrożenia dla ludzi, chyba że ktoś jest uczulony na ich ślinę lub odchody. Niemniej jednak ich obecność latających mrówek w domu jest nieprzyjemna i irytująca, ponieważ jak każdy owad tak i mrówka musi coś jeść, a zapach naszego jedzenia je przyciąga i zdarza się, że wędrują jedna za drugą po blacie, lub po pozostawionym i niezabezpieczonym jedzeniu. Wówczas są one już groźne dla człowieka, ponieważ zostawiają na pożywieniu i meblach kuchennych swoją ślinę i odchody, a więc mogą przenosić bakterie i choroby, ponadto osoby uczulone na jad mrówkowy. Ponadto mrówki przenoszą wściekliznę i inne odzwierzęce choroby, które mogą roznosić w naszym domu. Pamiętajmy też, że zjadają martwe, owady oraz napotkane na swojej drodze resztki pożywienia, dlatego lepiej się ich jak najszybciej pozbyć z domu.

mrówki ze skrzydłami w domu

Jak się pozbyć mrówek z domu i jak zapobiegać ich wizycie?

Kiedy już hurnice zadomowią się, trudno jest się ich pozbyć, wynieść całego gniazda raczej nie zdołamy, zdecydowanie lepszym sposobem jest skłonienie ich do wyprowadzki.

  • Ocet spirytusowy odstrasza hurtnice. Mrówki nie lubią zapachu octu spirytusowego, dlatego doskonałym pomysłem jest wymieszanie 2 łyżek octu z 1 litrem ciepłej wody. Jeśli taki roztworem przemyjesz parapet, od zewnątrz i wewnątrz domu, także ich ścieżki, mrówki się wyniosą jeszcze tego samego dnia. Zwróć uwagę, że te owady zawsze przemieszczają się wcześniej ustalona trasą, kiedy zaobserwujesz ścieżki mrówek. Przemyj je wodą octem, a owady się wyprowadzą.
  • Sól kuchenna na mrówki. Wymieszaj 2 litry wody z 5 łyżkami soli kuchennej, przemyj tym roztworem ramy okienne i parapety. Następnie spryskaj tym roztworem miejsca, w których widujesz mrówki oraz ich trasę. Słony smak skutecznie je odstrasza i będą zmuszone do wyprowadzki. Waciki nasączone octem odstraszają mrówki, wystarczy rozłożyć na nakrętkach od słoików obficie nasączone acetonem płatki kosmetyczne, potem ustawić podstawki na parapecie z obu stron, a także na ścieżkach mrówek w domu. Minusem tego rozwiązania jest nieprzyjemny zapach, postaraj się, aby waciki nie spadły z podstawek, ponieważ jest to preparat, który może zniszczyć wasz parapet i ramy okienne, a także panele podłogowe. Trudno też będzie się potem pozbyć jego zapachu, a waciki i nakrętki włożysz do woreczka i zawiążesz, pozbywając się odoru bardzo szybko.
  • Proszek do pieczenia to doskonały i niedrogi sposób na hurtnice i wszystkie inne gatunki mrówek. Wystarczy go rozsypać w miejscu, w którym przebywają, a także na ich ścieżkach i gnieździe a szybko się z niego wyprowadzą.
  • Cynamon na talerzyku na parapecie oraz w miejscach odwiedzanych przez te owady, szybko i skutecznie je odstrasza, mniej skuteczny, nieco słabiej działają naturalne kremy i płyny do kąpieli z cynamonem. Możesz je stosować w miejscach, gdzie mrówki bytują w twoim domu, przemyj parapet oraz podłogę cynamonowym płynem, a do gniazda zaaplikuj krem o cynamonowym zapachu, a szybko się pozbędziesz mrowiska.
  • Sok z cytryny to kolejny domowy sposób na mrówki, możesz go rozcieńczyć z wodą, około 1 łyżeczki na 1 litr wody i przemyć nim parapet, oraz ramy okienne omijając uszczelki, które od kwasku mogą popękać i przestać spełniać swoją funkcję. Nieco słabsze działanie, ale bezpieczniejsze na parapetu ram okiennych będzie mieć cytrynowy płyn do naczyń lub podłogi.
  • Jak wygonić z domu i balkonu rój skrzydlatych mrówek?

    Jeśli w twoim domu, na balkonie lub w ogrodzie pojawił się prawdziwy rój skrzydlatych mrówek, masz wrażenie, że są ich tysiące, prawdopodobnie wybrały one to miejsce na loty godowe. Są nastawione na przedłużenie gatunku i podążają za innymi mrówkami. Wówczas ich przeganianie bywa nieskuteczne, a stosowanie chemicznych środków niezwykle trudne, ponieważ musimy spryskiwać owady znajdujące się w powietrzu i przemieszczające. W takiej sytuacji podziel kilka cytryn na pół, poukładaj po dwie połówki na jednym talerzyku, jedne talerzy na 2 metry kwadratowe. W cytrynę wbij goździki i posyp środek miąższ cytryny cynamonem, następnie podpal goździki. Rozgrzany cynamon, goździki cytryna wydzielają bardzo intensywny aromat, który powinien pomóc przepędzić rój mrówek. Płonące cytryny z cynamonem to doskonały sposób na skrzydlate mrówki.

    Boraks na latające mrówki, domowa trutka na wszystkie rodzaje mrówek, efekt już po 24 godzinach

    Boraks, czyli bezwonny czteroboran sodu to bardzo skuteczna trutka na wszystkie rodzaje mrówek. Dzięki prostemu trikowi szybko pozbędziesz się latających mrówek w domu i tych znacznie mniejszych w ogrodzie. Wystarczy kupić w boraks w proszku w aptece lub sklepie chemicznym i wykonać jedną z mikstur.

  • Boraks z cukrem na mrówki. Nie jest tajemnicą, że mrówki lubią słodki smak cukru, dlatego wymieszaj boraks w proszku z cukrem i rozsyp w miejscu, w którym bytują mrówki w domu. Trik ten możesz zastosować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. W tym drugim przypadku najlepiej jest rozsypać cukier z boraksem bezpośrednio do gniazda lub w otwory w ziemi, które wykonały mrówki. W ten sposób unikniesz zatrucia innych owadów.
  • Boraks z żółtkiem na mrówki. Innym równie skutecznym sposobem jest wymieszane ugotowanego na twardo i drobno pokruszonego żółtka z boraksem. Mieszanka w proporcji 2:1, dwie miarki żółtka i jednak boraksu, powinni być skuteczna już po 24 godzinach. Intensywny zapach żółtka szybko przyciągnie mrówki, dlatego na efekty mikstury nie będziesz musiał długo czekać.
  • Boraks z wodą na mrówki. Wymieszaj 4 łyżki boraksu na 1 szklankę wody, mieszankę wlej do gniazda mrówek lub polej nim skupisko mrówek w twoi domu. Doskonałym pomysłem jest zwabienie ich w jedno miejsce np. na nie potrzebną tacę i wlanie do niej boraksu. Mrówki możesz zwabić cukrem, miodem.
  • Kawałki owoców nasączone boraksem na mrówki.Jeśli nie chcesz robić dużego bałaganu w domu lub gniazdo mrówek znajduje się w ogrodzie kwiatowym, zamiast zalewać mrowisko boraksem, możesz poczęstować jego mieszkańców owocami nasączonymi boraksem. Rozpuść 6 łyżek boraksu w szklance wody, pokrój jabłko lub arbuza (arbuza najpierw pozostaw na noc bez przykrycia, żeby obsechł, potem będzie, chłonął każdą ciesz jak gąbka). Połóż na niepotrzebnym talerzyku lub miseczce i obficie zalej wodą z boraksem. Pozostaw na owoce na 2 godziny, żeby dobrze się nasączyły, potem rozłóż na talerzyku lub nakrętce od słoika w miejscu, w którym najczęściej widujesz mrówki.
  • Efekty działania boraksu będą widocznie już po 24 godzinach, tyle czsu wystarczy, że zmniejszyć populację mrówek przynajmniej o połowę. Stosowany systematycznie przez 7 dni sprawi, że pozbędziecie się mrówek z domu i ogrodu na dobre. Uwaga w tym czasie musisz pilnować dzieci i zwierzęta domowe, żeby nie skusiły się na nasączone przez ciebie owoce.

    Jak zapobiegać lotom godowym hurtnic pod oknami?

    Jeśli skrzydlate mrówki uprzykrzają Ci życie każdego roku, a potem walczysz w domu i ogrodzie z mrowiskami i wszechobecnymi mrówkami. Posadź w ogrodzie dużo lawendy, tymianek, majeranek i miętę pieprzową. Zrób na zewnętrznych parapetach mini zielniki ze świeżymi ziołami wymienionymi powyżej. A kiedy zaobserwujesz pierwsze skrzydlate mrówki na swojej posesji, zapal lawendowe kadzidełka na każdym zewnętrznym parapecie. W okresie lotów godowych w domu na parapetach ustaw płonące cytryny, pamiętaj jednak, żeby ich pilnować i nie doprowadzić do pożaru. Bardzo pomocne są również siatki na owady w oknach, przez ich cienkie oczka nie przeciśnie się żadna mrówka hurtnica.

    Komentarze